Προς το περιεχόμενο

5GHz Club. Έλα να μαζευόμαστε!


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα και γω κατι δοκιμες σημερα παλι στα 5Ghz, γιατι ειχα αλλαξει bios και δεν ειχε κρατηθει το profile, με ταση 1,41 στο bios (1,44 με το LLC στο high) 4 ωρες bf4 online, καμια ωρα crysis 3 και αλλο τοσο far cry 3 και δεν ειχα κανενα bsod. Μετα επιασα τα cinebench, frybench, H.264, ολα τα 3DMark και τελος αφησα το IBT (AVX) max settings και τα περασε ολα. Και τωρα που γραφω στα 5G ειμαι. To καλο ειναι οτι εχω κανει oc με offset voltage και το Enhanced Intel SpeedStep το εχει δεχθει να ειναι ενεργοποιημενο και δεν τρεχει συνεχεια στα 5G με 1,44V. Απο θερμοκρασιες 68 βαθμους ο πιο ζεστος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η Asrock 990FX Extreme 9 πρέπει να πω πως έχει πάρα πολλές ρυθμίσεις που δεν είχε η gigabyte!

Πρέπει να την ξεζουμίσω για να δω τι και πώς και αφού βρούμε τις σωστές ρυθμίσεις, θα αρχίζει το bench loving! Τρελαίνομαι!

Έχω και την κουκλάρα μου μαζί και τρελαίνομαι ακόμη περισσότερο!  :wub:  :wub:  :wub:

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η Asrock 990FX Extreme 9 πρέπει να πω πως έχει πάρα πολλές ρυθμίσεις που δεν είχε η gigabyte!

Πρέπει να την ξεζουμίσω για να δω τι και πώς και αφού βρούμε τις σωστές ρυθμίσεις, θα αρχίζει το bench loving! Τρελαίνομαι!

Έχω και την κουκλάρα μου μαζί και τρελαίνομαι ακόμη περισσότερο!  :wub:  :wub:  :wub:

Έχω την πρώην μητρική σου και με βάζεις σε σκέψεις για sabertooth ή την extreme 9! Κανόνησε ! :P
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Storm, με 990ΧΑ εδινες 1.5V? Εμενα μου κοβει καθε overclock αμα δωσω πανω απο 1.41-2V και τρεχει στα 3.5 σε full load.

Όταν λες σε κόβει, δεν bootάρει το PC και κάνει Reset to default ή μόνο την ταχύτητα σου ρίχνει; Γιατί αν είναι μόνο η ταχύτητα αυτό διορθώνεται με ένα fan πίσω στο Socket, εκεί που βρίσκονται τα vrms.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Storm, με 990ΧΑ εδινες 1.5V? Εμενα μου κοβει καθε overclock αμα δωσω πανω απο 1.41-2V και τρεχει στα 3.5 σε full load.

Είχα δώσει μέχρι και 1.608V και έπιασα αυτό

 

1123670.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φανταζομουν αφου το κανει και στα 4.5 αν αυξησω μονο ταση, αλλα περιμενα λιγο εως πολυ throttle, οχι να τσιναει σα παλιαλογο (ριχνει ταχυτητα στα 3.5 σε full load, σε μικρο load κανονικα στα 4.5 τρεχει). Θα κανω δοκιμες μολις βρω α)χρονο β) ορεξη να το καθαρισω κιολας. 

 

 

Είχα δώσει μέχρι και 1.608V και έπιασα αυτό

 

 

 

post-257402-0-20240700-1400170474_thumb.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φανταζομουν αφου το κανει και στα 4.5 αν αυξησω μονο ταση, αλλα περιμενα λιγο εως πολυ throttle, οχι να τσιναει σα παλιαλογο (ριχνει ταχυτητα στα 3.5 σε full load, σε μικρο load κανονικα στα 4.5 τρεχει). Θα κανω δοκιμες μολις βρω α)χρονο β) ορεξη να το καθαρισω κιολας. 

 

 

 

attachicon.gifmother of voltages.jpg

Κάποια στιγμή δεν θυμάμαι σε ποιο bench, είχα δει το cpuz να loggarei 1.71V! Εννοείται ότι τρόμαξα αλλά ευτυχώς ήταν στιγμιαίο spike! Καλά της είχα πιει το αίμα της καημένης αλλά ο 8320 είχε πολλά να δώσει ακόμη αν είχα καλύτερη μητρική όπως τώρα! Τέσπα η ΔΕΗ αποφάσισε και τώρα σειρά έχει ο 8350 και η Asrock 990FX Extreme 9!

Έχω την πρώην μητρική σου και με βάζεις σε σκέψεις για sabertooth ή την extreme 9! Κανόνησε ! :P

Να πάρεις μια από τις 2 τότε! Για μένα Asrock αλλά εννοείται ότι και η sabertooth είναι πολύ καλή μητρική!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

http://www.insomnia.gr/topic/215678-benchmarking-lets-see-how-good-we-are/page-665?do=findComment&comment=53240328

Συγχαρητηρια για το 826. Πρεπει να εχεις το πανελληνιο στο R15. Σε βοηθαει και η υδροψηξη βεβαια.


 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/215678-benchmarking-lets-see-how-good-we-are/page-665?do=findComment&comment=53240328

 

Συγχαρητηρια για το 826. Πρεπει να εχεις το πανελληνιο στο R15. Σε βοηθαει και η υδροψηξη βεβαια.

 

 

 

 

Που θα πάει θα το σπάσω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αναμένετε !!! Σε λίγο έρχομαι με άγριες διαθέσεις να τα σπασω ολα ... Ακόμα υπό δοκιμές με fool 8350 sabertooth και h100i και 7 φουρφουρια να χτυπάνε κόκκινα ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να σε δουμε...........!!!!!!!!!!!!!! :-)

Αναμείνατε !!!!

 

Σταθερά και όχι βιασύνες σωστά πράγματα πάντα με καθοδήγηση

 

http://www.overclock.net/t/1348623/amd-bulldozer-and-piledriver-overclocking-guide-asus-motherboard

 

Ευαγγέλιο παιδια γις όποιον θελει να κάνει σωστά overcloking στον amd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...