Προς το περιεχόμενο

Η Samsung έχει έτοιμη οθόνη QHD με 560ppi για smartphone και εργάζεται ήδη για τα 4K


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι κατασκευαστες αυτο

 

Για να είναι κατασκευαστές πρέπει όλη η διαδικασία παράγωγης ενός κινητού να γίνεται από εργοστάσια της ίδιας εταιρίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η άποψη μου είναι ότι όλοι αυτοί στην ουσία είναι περισσότερο συναρμολογητές από ότι κατασκευαστές, όχι μόνο η Samsung αλλά και οι υπόλοιπες γνώστες-αγνωστες του χώρου.

 

Πρώτα πρέπει να ορίσεις τι είναι κατασκευαστής και τι είναι συναρμολογητής. Μετά ανάλογα το είδος του αντικείμενου κατασκευής πρέπει να ορίσεις ποιες είναι οι πρώτες ύλες. Αφού δώσεις τους ορισμούς, μπορείς μετά μπορείς να πεις ότι ο x είναι κατασκευαστής και ο y είναι συναρμολογητής. Ότι και να πούμε/ορισουμε είναι η δική μας άποψη, ο ίδιος / διαφορετικος κατασκευαστής / συναρμολογητής έχει άλλη άποψη, ο εργαζόμενος στην εταιρία άλλη κτλ, άρα δεν πρόκειται να βρεις άκρη.

 

Πρώτες ύλες σε ένα κινητό εγώ θεωρώ πχ, πλακέτα, αντίσταση, πηνίο, πυκνωτής κτλ

 

Όλα τα υπόλοιπα πρέπει να τα κατασκευάζει ο υποτιθέμενος κατασκευαστής, οθόνη, cpu, gpu, ram, τσιπάκια υποσυστημάτων κτλ. Αφού υποθετικά όρισα τις πρώτες ύλες, αν ο υποτιθέμενος κατασκευάζει (όχι μόνο σχεδιάζει)τα παραπάνω λέγεται κατασκευαστής. Ποιος λοιπόν από όλους του επώνυμους/ ανώνυμος το κάνει σε όλες τις συσκευές ? Κάνεις…

 

Τώρα στο θέμα κατασκευής έχουμε :

 

1.    Άδεια πατέντας

2.    Σχεδιασμός

3.    Κατασκευή

4.    Συναρμολόγηση

 

Ποιος έχει και τα 4 ? λίγοι… Πόσοι το έχουν σε όλες τις συσκευές = σχεδόν κανείς.

 

Άρα είναι κατασκευαστές σε λίγες συσκευές ή σε καμία και όλοι τους είναι συναρμολογητές στις υπόλοιπες.

 

Έτσι λοιπόν η Samsung και οι υπόλοιποι είναι στην ουσία συναρμολογητές…

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον disqualified. Απ τη στιγμή που η Samsung δεν αναθέτει σε εταιρία όπως η foxconn, που κατασκευάζει για λογαριασμό της apple, την κατασκευή θεωρείται κατασκευαστής.

Για να είναι κατασκευαστές πρέπει όλη η διαδικασία παράγωγης ενός κινητού να γίνεται από εργοστάσια της ίδιας εταιρίας

Ποιός σου είπε ότι δεν γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είναι κατασκευαστές πρέπει όλη η διαδικασία παράγωγης ενός κινητού να γίνεται από εργοστάσια της ίδιας εταιρίας

δεν υπαρχει νοημα να παιζουμε με τις λεξεις αυτό που λες δεν υπαρχει και δεν υπαρχει θεμα συζητησης και δεν καταλαβαινω τι ακριβως προσπαθεις να αποδειξεις, Ότι για να γινει οτιδηποτε υπαρχει συνεργασια; Αυτο ειναι αυτονοητο. Είναι κατασκευαστες κινητων τηλεφωνων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες ενα smartphone που φτιαχνεται απο το "μηδεν" σε εργοστάσια της ίδιας εταιρίας ?

Τα κινητά της samsung. Μην μπερδεύεσαι μπορεί να προμηθεύονται πρώτες ύλες  από αλλού αλλά αυτές τα κατασκευάζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην σπαμάρουμε άλλο το θέμα, όταν δίνουν παραγγελίες σε τρίτους να κατασκευάσουν υποσυστήματα smartphone και λοιπών συσκευών, δεν λέγονται κατασκευαστές. Για μένα λέγονται συναρμολογητές, ο καθένας μπορεί να σκέφτεται διαφορετικά και να δώσει τον δικό του ορισμό…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ταχετε μπερδεψει λιγακι

το πλαισιο πχ που πουλαει απο λαπτοπ μεχρι ταμπλετ και τηλεφωνα με το ονομα του χωρις να εχει ουτε γυψοσανιδα απο εργοστασιο αναθετει σε ενα κινεζο συναρμολογητη που κανει την ιδια δουλεια σε αλλους 1000 μονο που στο τελος τυπωνει αλλο λογοτυπο πανω

 

η Apple, Samsung  κλπ σε καμια περιπτωση δε κανουν το ιδιο, εχουν το πρωτο και το τελευταιο λογο απο το design, τα υλικα μεχρι και τη διαταξη των κυκλωματων για το πως θα χωρεσουν στο μικροτερο δυνατο πλαισιο συμφωνα με τις εκαστοτε αναγκες τους και των spec που οι ιδιοι εχουν οριοθετησει

 

για να μη μιλησω καν για ποιοτικο ελεγχο οπου ο ενας τα σταυρωνει με αγιασμο και τα στελνει στο καλο  ενω ο αλλος τα τσεκαρει ενα-ενα και αφου προηγουμενως τα περασει απο εξοντωτικα  crash-test

 

 

για τις μπαταριες μην εξακολουθειτε να πετατε κοτσανες περι cinect και λοιπων αερολογιων οταν ενα ρολοι δαπανα το 1/1000 της ενεργειας απο ενα κινητο, διαβαστε το παραπανω κειμενο του grayden μπας και παρετε μυρωδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

η Apple, Samsung  κλπ σε καμια περιπτωση δε κανουν το ιδιο, εχουν το πρωτο και το τελευταιο λογο απο το design, τα υλικα μεχρι και τη διαταξη των κυκλωματων για το πως θα χωρεσουν στο μικροτερο δυνατο πλαισιο συμφωνα με τις εκαστοτε αναγκες τους και των spec που οι ιδιοι εχουν οριοθετησει

 

 

Αυτο που περιγράφεις λέγεται σχεδιασμός, άλλο σχεδιάσμος αλλο κατασκευή.

 

Και εγώ τώρα θα πάρω μια κόλλα χαρτί και θα σχεδιάσω ένα παράθυρο για το σπίτι μου, θα γράψω διαστάσεις, υλικά που θέλω να έχει επάνω, ποιότητα υλικών κτλ

 

Το δίνω σε ένα αλουμινά και μου το φτιάχνει.

 

Είμαι κατασκευαστής ?

 

Ο αλουμινάς είναι ο κατασκευαστής και εγώ είμαι ο “σχεδιαστής”…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που δε μπορει να καταλαβει ειναι το πώς λειτουργει η παγκοσμια οικονομια και ο κακοδαιμων ορος globalization:

 

επειδη η Apple και οι υπολοιποι εχουν επιλεξει βασει στρατηγικης και οικονομιας για μεγιστοποιηση κερδων και αυξηση παραγωγης οτι δε χρειαζεται να εχουν dedicated εργοστασια παραγωγης με το παραδοσιακο τροπο που ισχυε πριν δεκαετιες οπου η  γραμμη παραγωγης απο το Α ως το Ω τελειωνε μεσα σε ενα υποστεγο και επειδη αυτο πλεον γινεται διαφορετικα αρα δεν ειναι και κατασκευαστες... αμ δε!

 

ετσι εχουμε και λεμε για καθε iphone που πωλειται να περνα απο 3 ηπειρους και 5 χωρες τουλαχιστον και  τα κερδη να μοιραζονται ως εξης:

  • Japan: 34%
  • Germany: 17%
  • South Korea: 13%
  • United States: 6%
  • China: 3.6%

The company, Apple, is based in the U.S., and the product, the iPhone, is assembled in China; but the advanced components that make up the iPhone are manufactured elsewhere: in Germany and Japan. Why are they manufactured there? Because they have the highly skilled labor force to do it.

 

http://eriklundegaard.com/item/movie-review-inequality-for-all-2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

"για τις μπαταριες μην εξακολουθειτε να πετατε κοτσανες περι cinect και λοιπων αερολογιων οταν ενα ρολοι δαπανα το 1/1000 της ενεργειας απο ενα κινητο, διαβαστε το παραπανω κειμενο του grayden μπας και παρετε μυρωδια"

 

Αν θες να μαθεις το kinetic παρουσιάστικε σαν λύση για το θέμα της μπαταρίας των κινητών τηλεφώνων ο λόγος που δεν εξελίχθηκε άγνωστος. Φιλαράκι το kinetic υπάρχει σαν φορτιστής και παράγει ηλεκτρική ενέργεια ικανή να φορτίσει κινητό τηλέφωνο, θα μου πεις οτι ειναι ολόκληρος φορτιστής όμως και θα πρέπει τα κινητά να είναι σαν βιντεοκάμερες αν ενσωματωθεί επάνω τους. Εγω θα σου πω όμως ότι άνετα θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί αν εξελισσόταν περισσότερο όχι κυρίως να καλύψει εξ ολοκλήρου τις ανάγκες του κινητού σε μπαταρία, αλλά σαν υποβοήθηση της μπαταρίας. Διάβασε πρώτα και ύστερα έλα να μας πεις αν πετάμε 'κοτσάνες'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επειδη η Apple και οι υπολοιποι εχουν επιλεξει βασει στρατηγικης και οικονομιας για μεγιστοποιηση κερδων και αυξηση παραγωγης οτι δε χρειαζεται να εχουν dedicated εργοστασια παραγωγης με το παραδοσιακο τροπο που ισχυε πριν δεκαετιες οπου η  γραμμη παραγωγης απο το Α ως το Ω τελειωνε μεσα σε ενα υποστεγο και επειδη αυτο πλεον γινεται διαφορετικα αρα δεν ειναι και κατασκευαστες... αμ δε!

 

Εγώ λέω ότι δεν έχει την τεχνογνωσία/ικανότητα να κατασκευάσει κάτι, όχι για λόγους οικονομίας λοιπόν λόγω ανικανότητας… Με λίγα λόγια δεν μπορεί…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

"για τις μπαταριες μην εξακολουθειτε να πετατε κοτσανες περι cinect και λοιπων αερολογιων οταν ενα ρολοι δαπανα το 1/1000 της ενεργειας απο ενα κινητο, διαβαστε το παραπανω κειμενο του grayden μπας και παρετε μυρωδια"

 

Αν θες να μαθεις το kinetic παρουσιάστικε σαν λύση για το θέμα της μπαταρίας των κινητών τηλεφώνων ο λόγος που δεν εξελίχθηκε άγνωστος. Φιλαράκι το kinetic υπάρχει σαν φορτιστής και παράγει ηλεκτρική ενέργεια ικανή να φορτίσει κινητό τηλέφωνο, θα μου πεις οτι ειναι ολόκληρος φορτιστής όμως και θα πρέπει τα κινητά να είναι σαν βιντεοκάμερες αν ενσωματωθεί επάνω τους. Εγω θα σου πω όμως ότι άνετα θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί αν εξελισσόταν περισσότερο όχι κυρίως να καλύψει εξ ολοκλήρου τις ανάγκες του κινητού σε μπαταρία, αλλά σαν υποβοήθηση της μπαταρίας. Διάβασε πρώτα και ύστερα έλα να μας πεις αν πετάμε 'κοτσάνες'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω ότι δεν έχει την τεχνογνωσία/ικανότητα να κατασκευάσει κάτι, όχι για λόγους οικονομίας λοιπόν λόγω ανικανότητας… Με λίγα λόγια δεν μπορεί…

 

 

με την ιδια λογικη intel, nvidia, amd ειναι ανικανες και ημιτελεις που παιρνουν τα silicone chip τους ετοιμα απο την Global Foundries  & TSMC ντροπη τους που δε τα φτιαχνουν μονοι τους!

 

οπως και καθε σοβαρος κατασκευαστης ψυγειων, αυτοκινητων κλπ. με τσιπακια fuzzy lozic μεσα και πασης φυσεως εγκεφαλων οπου τα παιρνουν ετοιμα και δεν ειναι σε θεση να  παραγουν οι ιδιοι!

 

duh!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...