Προς το περιεχόμενο

[SSD] Kingston V300 128GB - 60€ - Msystems [ΤΕΛΟΣ]


j0maK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καπου ειχα διαβασει οτι στα caddy το σωστο ειναι να βαζεις τον δευτερο δισκο που θα τον εχεις για αποθηκη και οχι τον δισκο με το λειτουργικο.

Αυτο ειχα σκοπο να κανω εξαρχης

Αυτος που εχω θα παει σε usb case για αρχη μεχρι να ερθει το caddy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ssd με sandforce controller βγάζουν τα νούμερά τους μόνο στο ΑΤΤΟ που testάρει με compressible data :P

 

Για αυτό σε πάω. Και επανέρχομαι εντός ολίγου με ATTO results...

:)

 

 

post-44285-0-30647800-1391122784_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν δεν καταλαβες τι σου ειπε ο thresh, τα νουμερα του atto ειναι "μουφα" (αν δεν το εννοουσε ακριβως με αυτη τη λεξη, το εννοω εγω), σε incompressible data θα δεις τι ψαρια πιανει ενας ssd. :)

 

Στο seq read φαινεται απο το crystaldiskmark να εχεις για καποιο λογο ιδιαιτερο προβλημα, το write δυστυχως εκει ειναι γι αυτον. Ψαξτο. Εισαι σε ahci mode ή μηπως οχι; Κανε test με το as ssd για να τσεκαρεις και το  4K alignment.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν δεν καταλαβες τι σου ειπε ο thresh, τα νουμερα του atto ειναι "μουφα" (αν δεν το εννοουσε ακριβως με αυτη τη λεξη, το εννοω εγω), σε incompressible data θα δεις τι ψαρια πιανει ενας ssd. :)

 

Στο seq read φαινεται απο το crystaldiskmark να εχεις για καποιο λογο ιδιαιτερο προβλημα, το write δυστυχως εκει ειναι γι αυτον. Ψαξτο. Εισαι σε ahci mode ή μηπως οχι; Κανε test με το as ssd για να τσεκαρεις και το  4K alignment.

 

 

 

 

Ok μπερδεύτηκα! Θα το κοιτάξω το βράδυ!

Μάλλον σε IDE mode είμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι σε ide mode λογικα αν το γυρισεις σε ahci θα πρεπει να κανεις παλι format.

 

Εγω δεν τον εβαλα καθολου στην Asrock g31m-gs r2.0 που εχω γιατι το ahci περασε απο διπλα αλλα δεν κολλησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι σε ide mode λογικα αν το γυρισεις σε ahci θα πρεπει να κανεις παλι format.

 

:shock:

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\storahci"Start": DWORD = 0HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\storahci"Error Control": DWORD = 0HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\storahci\StartOverride"0": DWORD = 0

 

Ο δισκος είναι πράγματι αργούτσικος (δική μου μέτρηση). Αλλά αν έρχεσαι από hdd era, η διαφορά ταχύτητας είναι τεράστια. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχα κανει αυτο παλια στην αρχη που ειχαν βγει τα 7 και με ειχε τρελανει στο BSOD και πλεον το πρωτο που κανω πριν κανω format σε εναν υπολογιστη ειναι να τσεκαρω bios για αν εχει ahci και αν ειναι στην επιλογη ahci

 

 

Το κολλημα το εφαγα μια φορα που αν και sata  ο σκληρος δεν ειχε υποστηριξη ahci (μαλλον απο τους πρωτους sata) και εγω εβαζα ahci στην μητρικη και δεν προχωρουσε η εγκατασταση των Windows με τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...