Προς το περιεχόμενο

Google : Αποκάλυψε 5 μινι παιχνίδια για το Google Glass


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλοντας να δώσει μια ολοκληρωμένη εικόνα των δυνατοτήτων του Google Glass, η Google ανακοίνωσε 5 νέα μίνι-παιχνίδια για την πολυσυζητημένη της συσκευή τα οποία ουσιαστικά εκμεταλλεύονται διάφορους αισθητήρες της, όπως το επιταχυνσιόμετρο και το γυροσκόπιο.Πρόκειται για τα Balance, Shape Splitter, Clay Shooter, Matcher και Tennis τα οποία αποτελούν ένα μικρό δείγμα του πώς το Google Glass μπορεί να συμβάλει στο να περάσει ο κατοχός του ευχάριστα τον ελεύθερό του χρόνο, αφού σύμφωνα με την εταιρεία οι πιθανές ιδέες και εφαρμογές που μπορούν να αναπτυχθούν γύρω από αυτό είναι χιλιάδες.

 

Σειρά έχουν τώρα οι developers οι οποίοι μπορούν με βάση αυτά τα παιχνίδια να προχωρήσουν στη δημιουργία νέων έτσι ώστε να είναι στην ώρα τους όταν τα Google Glass κυκλοφορήσουν επίσημα στο εμπόριο μέσα στη χρονιά.

 

Και επειδή σίγουρα όλοι αναρωτιόμαστε πώς μπορεί να είναι το να παίζει κάποιος με το Google Glass, για να λυθεί η απορία μπορείτε να δείτε το βίντεο που ακολουθεί

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα ντρεπόμουν να κουνάω το κεφάλι και τα χέρια μου μέσα στη μέση του δρόμου. Το Glass είναι προϊόν για σοβαρή χρήση, όχι για παιχνίδια τρίχρονου.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώχου τα καημένα τα δεντράκια και οι κολώνες έχουν να φάνε κουτουλιά που θα πάει σύννεφο.Και θα λέει ο άλλος-άλλη γιατί μου κλίνεις το μάτι καλέ και θα λες εσύ μην ανησυχείται την παίζω την μπάλα να κάνει γκέλ.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα ντρεπόμουν να κουνάω το κεφάλι και τα χέρια μου μέσα στη μέση του δρόμου. Το Glass είναι προϊόν για σοβαρή χρήση, όχι για παιχνίδια τρίχρονου.

"Σοβαρή χρήση";.. :blink:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Σοβαρή χρήση";.. :blink:

 

Έχει τις δυνατότητες, το θέμα είναι να τις αξιοποιήσουν σωστά. Δηλαδή εσύ το βλέπεις για παιχνιδάκι το Glass; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τις δυνατότητες, το θέμα είναι να τις αξιοποιήσουν σωστά. Δηλαδή εσύ το βλέπεις για παιχνιδάκι το Glass; 

Χαζό παιχνιδάκι και όλας.. Ρώτησες προσωπική μου άποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζό παιχνιδάκι και όλας.. Ρώτησες προσωπική μου άποψη.

 Εγώ αντίθετα νομίζω ότι θα μπορούσε να γίνει κάτι πραγματικά καλό. Τέλος πάντων, ο χρόνος θα δείξει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλοι θα το εχουν για διασκεδαση , αλλοι για σοβαρη "δουλεια" οπως ειπαμε και αλλοι και για τα δυο(μαλλον και εγω εντασσομαι σε αυτην την κατηγορια :P).Δεν καταλαβαινω που σκαλωνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα ντρεπόμουν να κουνάω το κεφάλι και τα χέρια μου μέσα στη μέση του δρόμου. Το Glass είναι προϊόν για σοβαρή χρήση, όχι για παιχνίδια τρίχρονου.

Παραβλέπεις την ουσία όμως...
 
Το ότι μιλάμε για παιχνίδια και το ότι τα παιχνίδια είναι για να παίζεις δεν σημαίνει πως δεν έγινε σοβαρή δουλειά.
 
 
Δηλαδή για να γίνει ο κώδικας για τα παιχνίδια αυτά και να δουλεύουν προβλεπόμενα με τα γυαλιά έγιναν μελέτες μετρήσεις για να δούνε πως αντιδρούνε οι αισθητήρες του γυαλιού με τι ακρίβεια σε κάθε ταχύτητα που μετακινείς τα γυαλιά κτλ
 
και μετά αναπτύχθηκαν αλγόριθμοι που θα κάνουν την δουλειά που θέλεις (πχ να ισορροπείς τα βιβλία στο κεφάλι του robot) και κατασυνέπεια θα αναπτύχθηκαν βιβλιοθήκες/κλάσεις 
 
ένα σύνολο δηλαδή εντολών/αλγορίθμων που περιγραφουν μια γενική ιδέα. αυτά είναι πολύ σημαντικά! 
 
σκέψου το σαν να πρόκειται για εργαλεία δηλαδή πχ αντί να χρειάζεται να περιγράφεις μόριο προς μόριο πχ μια καρεκλα απλά καλείς την κλάση της καρεκλας(που κάποιος απο πριν πρεπει να εχει κανει την δουλεια για να υπάρχει)  και βάζεις παραμέτρους χρώμα μέγεθος κτλ...
 
Τόσο οι κλάσεις αυτές όσο και η εμπειρία κατά την διάρκεια του προγραμματισμού των παιχνιδιών βοηθάνε στο να αναπτυχθούν πιο πολύπλοκες η "σοβαρές" όπως το θέτεις εφαρμογές.
 
Επίσης είναι πιο ευχάριστο να προγραμματίζεις παιχνίδια αρα αυτό αποτελεί κίνητρο για τους επίδοξους ερασιτέχνες προγραμματιστές που θα θέλουν να υποστηρίξουν το glass = πιο εύκολη και γρηγορη ανάπτυξη community για το glass.
 
και τέλος είναι πηγή εσόδων έσοδα τα οποια θα μπορέσουν να διαθέσουν μετά για την περαιτέρω ανάπτυξη προγραμμάτων η και την βελτιστοποίηση του hardware των γυαλιών.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...