Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με χρόνους απόκρισης (ping).


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Καλησπέρα,

 

κατοικώ την περιοχή των Σεισμοπλήκτων στα Ιωάννινα Ηπείρου. Ο πάροχος μου είναι Wind GR. Το πρόβλημά μου αφορά πολύ υψηλούς, από x3 έως x10 φορές, χρόνους απόκρισης σε οποιονδήποτε server, σε οποιοδήποτε πρόγραμμα ή παιχνίδι παγκοσμίως. 

 

-Ο συγχρονισμός λειτουργεί κανονικά για τις τιμές του. Κατεβάζω πάντα με ταχύτητες όσο το downrate στο router (min 9kbps - max 11kbps), ακόμη και όταν έχω ψηλά PING. Είμαι περίπου 700 μέτρα από το Α/Κ, και το Downstream Line Attenuation κυμαίνεται από 12dB έως 15dB. Ναι, απαράδεκτες τιμές συγχρονισμού για το παρόν attenuation, αλλά δε μας αφορά εδώ αυτό το θέμα. 

 

 

-Η σύνδεση είναι γυρισμένη σε FastPath από την αρχή της συνδρομής μου πριν περίπου 2 χρόνια. Έχουν δοκιμασθεί όλες οι τιμές του MTU από 1492 έως 1450. Το UPnP απενεργοποιημένο. Ports έχουν προωθηθεί σωστά στην IP μου για όλες τις εφαρμογές ή τα παιχνίδια. Είναι πάντα ανοιχτά.

 

 

-Η κεντρική γραμμή τηλεφώνου είναι καινούργια (2 ετών), περάσθηκε με τη δική μου επίβλεψη από τον ΟΤΕ και ελέγχθηκε πριν 1 βδομάδα από φίλο τεχνικό της AT&T Γερμανίας. Με λίγα λόγια, όλα είναι τέλεια, και τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν ήταν υψηλής ποιότητας μιας και η χρήση του διαδικτύου σε αυτό το σπίτι έπαιζε πρωταρχικό ρόλο. 2 χρόνια τώρα, πλην τις τελευταίες 36 ημέρες, έτρεχαν όλα ρολόι.

 

 

-Υπάρχει μια κεντρική πρίζα τηλεφωνικού καλωδίου και μόνο αυτή. Στην πρίζα συνδέεται το router κατευθείαν, με Belkin RJ11 μικρού μήκους. Κανένα splitter/filter. Το router συνδέεται στον υπολογιστή με Belkin Cat6 / MediaBridge Cat6, επίσης μικρού μήκους. Το WiFi είναι κλειστό. Γενικότερα, το πρόβλημα δεν είναι θέμα καλωδιώσεων - έχω αλλάξει όλα τα καλώδια με όμοια, έχω εξετάσει την κεντρική γραμμή όπως ανέφερα παραπάνω. Το προσπερνάμε, όλα ΟΚ εδώ.

 

 

-Όπως προσπερνάμε και το θέμα router / ethernet adapter, μιας και έχω 4 διαφορετικά router (ZTEx2/Belkin/D-Link) και 3 PCI Ethernet Adapters συν τον ενσωματωμένο της μητρικής. Τίποτα δεν είναι προβληματικό, καθώς το πρόβλημα παραμένει με οποιοδήποτε router, σε οποιονδήποτε αντάπτορα, σε οποιονδήποτε Ηλεκτρονικό Υπολογιστή ή Λάπτοπ. Γι' αυτό λοιπόν διαγράφουμε και θέματα υλικού και θέματα που αφορούν drivers από την εξίσωση. Όλα ελέχθηκαν σχολαστικά.

 

 

-Πάμε λοιπόν να δούμε και τα λογισμικά μέρη. Ο Η/Υ μου είναι Virus/Trojan/Malware/etc free. Όπως και κάθε άλλο μηχάνημα που χρησιμοποίησα για να βρω τη ρίζα του προβλήματος. Έκανα και ένα DBAN και fresh OS/driver installations καλού κακού, το πρόβλημα παραμένει.

 

_____________________________________________________________________________________________________________________

 

Όπως διαβάσατε παραπάνω, καλωδιώσεις, ρυθμίσεις, υλικό, λογισμικό, όλα τέλεια. 

 

Επίσης, δεν είναι πρόβλημα που αφορά εξωτερικούς παράγοντες , διότι συμβαίνει ΜΟΝΟ στη δική μου σύνδεση και αφορά όλους τους servers παγκοσμίως. Αν συνδεθώ με ΟΤΕ του από πάνω, είναι όλα μια χαρά. 

 

Tο πρόβλημα, επαναλαμβάνω, αφορά όλους τους servers παγκοσμίως. Το ψηλό PING υπάρχει παντού.

 

Το αστείο της υπόθεσης τώρα, είναι ότι με στατιστικά που μάζεψα τις τελευταίες 15 ημέρες, το πρόβλημα εμφανίζεται στις 14:00. Εκεί γύρω, τα PING αρχίζουν να ανεβαίνουν ομαλά. Περίπου στις 16:00, φτάνουν ένα max (x3 έως και x10 των αρχικών). Και αυτό παραμένει μέχρι τις 24:00 με 01:00. Γύρω στα μεσάνυχτα, πέφτουν στα φυσιολογικά, αξιοπρεπή επίπεδα, μέχρι να αρχίσει το πανηγύρι ξανά την επόμενη μέρα και να μην μπορώ να κάνω απολύτως τίποτα.

 

-Εδώ, ένα tracert σε ελληνικό server (είναι πάντα UP) στην Αθήνα κατά τη διάρκεια των ωρών που βασιλεύει το πρόβλημα.

 

kg6eO60.png

 

-Και εδώ ένα tracert στον ίδιο server μετά τις 24:00 και κατά τη διάρκεια πρωϊνών ωρών.

 

sIJI3RY.png

 

Τα ίδια αποτελέσματα αφορούν οποιονδήποτε - μα οποιονδήποτε server - σε κάθε tracert που έχω κάνει κατα τις παραπάνω ώρες. Τα PING ανεβαίνουν παντού, σε τιμές x3 έως και x10 φορές μεγαλύτερες του κανονικού.

_____________________________________________________________________________________________________________________

 

Όπως προανέφερα, αν συνδεθώ σε άλλον πάροχο (δε γνωρίζω για άλλη σύνδεση Wind εδώ), όλα είναι μια χαρά, καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας. Αν κάνω tracert με τη σύνδεση Conn-X του από πάνω, ενώ το tracert με τη δική μου θα μου δώσει τις τιμές της πρώτης εικόνας, το αντίστοιχο με ΟΤΕ θα μου δώσει τις τιμές της δεύτερης. Το πρόβλημα δεν αφορά για κανέναν λόγο οποιονδήποτε server.

 

Οπότε έχω καταλήξει να πιστεύω ότι πρόκειται για θέμα υπερφόρτωσης στην περιοχή μου. Κάτι δημιουργεί το παραπάνω πρόβλημα εδώ ανάμεσα στις παραπάνω ώρες. Θέμα με το τοπικό KV (ΚΑΦΑΟΥ)? Δε γνωρίζω, δεν έχω εικόνα για το τι συμβαίνει. Αλλά οι υπεύθυνοι τεχνικοί, 30+ μέρες τώρα, μου λένε ότι όλα είναι εντάξει, και ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Δε νομίζω πως καταλαβαίνουν την παραπάνω επεξήγηση που τους δίνω κάθε φορά που καλώ.

 

Heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp!
Επεξ/σία από snapshot-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως ειναι θεμα isp φιλε, μπορει να εγινε καποια αλλαγη στα dslams της wind ... καποια δρομολογηση καποια αλλαγη "κοστους" στις δρομολογησεις κτλ κτλ..και ετσι να ανεβηκε το ping.

Παντως εισαι τυχερος που 2 χρονια ειχες τοσο καλα Pings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήταν από τις πρώτες μου σκέψεις αλλά μου είπαν ότι δεν έγινε κάποια αλλαγή.

 

 

  :shock:

 

 

 

Εντελώς άσχετα, πριν 2 βδομαδούλες η σύνδεσή μου κλείδωσε στα 26mbps ενώ 2 χρόνια τώρα κλειδώνει στα 8.5 με 11. Κατέβαζα από Steam και Microsoft με 2.5mb/s για μια ολόκληρη μέρα. Μα τόσο φαγάνες πιά? Πληρώνεις 24mbps, σου δίνουν 10 υποστηρίζοντας και παραπάνω από 24, και το παίζουν άσχετοι? Κατηγορώντας τα πάντα εκτός της απληστίας τους? Μμμμμμμμ. Γιατί θα φύγω να προσφέρω τα εργατικά μου χέρια Γερμανία με ρωτάει μετά το Ελληνικό Κ-ρ-ά-τ-ο-ς. Buahahahahahah.

Επεξ/σία από snapshot-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βρήκαν που είχες ξεφύγει τόσο καιρό με καλά νούμερα και λέει τώρα θα τον σκίσουμε. Κάπαρε την γραμμή του να στανιάρει. Δίνε του και 10 Mbps αντί για όσα υποστηρίζει η γραμμή του, να μαστε και χαλαροί, μην ζοριστεί το backbone.. Ελεεινές καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

όταν λες 3-4 τεχνικοί της Wind εννοείς ότι έχουν έρθει στο σπίτι ή από το τηλέφωνο?

 

υποθέτω ότι το PC είναι virus/trojan/etc free κι ότι το WiFi είναι κλειδωμένο με WPA2 κι ισχυρό password καθώς κι ότι οι μετρήσεις γίνονται με την γραμμή idle...

 

 

btw έχεις αρκετά χαμηλό συγχρονισμό για attenuation σου, 11mbps για 17db είναι λίγα...

 

βάλε μια το router στην κεντρική/πρώτη πρίζα του σπιτιού, βγάλε όλες τις άλλες τηλεφωνικές συσκευές κι άσε μόνο το router απευθείας χωρίς splitter/filter με κοντό τηλεφωνικό καλώδιο μπας κι ο συγχρονισμός βελτιωθεί κι είναι πρόβλημα καλωδίωσης...

 

εναλλακτικά θα ζήταγα τεχνικό για χαμηλό συγχρονισμό μιας και έπρεπε να παίζεις αρκετά πιο πάνω...

 

 

 

Δυστηχως ειναι θεμα isp φιλε, μπορει να εγινε καποια αλλαγη στα dslams της wind ... καποια δρομολογηση καποια αλλαγη "κοστους" στις δρομολογησεις κτλ κτλ..και ετσι να ανεβηκε το ping.

Παντως εισαι τυχερος που 2 χρονια ειχες τοσο καλα Pings.

το να άλλαξε δρομολόγηση για διάφορους εντός Ελλάδας servers με αποτέλεσμα να βγάζει pings λες κι είναι στο εξωτερικό δεν παίζει...

 

Εντελώς άσχετα, πριν 2 βδομαδούλες η σύνδεσή μου κλείδωσε στα 26mbps ενώ 2 χρόνια τώρα κλειδώνει στα 8.5 με 11. Κατέβαζα από Steam και Microsoft με 2.5mb/s για μια ολόκληρη μέρα. Μα τόσο φαγάνες πιά? Πληρώνεις 24mbps, σου δίνουν 10 υποστηρίζοντας και παραπάνω από 24, και το παίζουν άσχετοι? Κατηγορώντας τα πάντα εκτός της απληστίας τους? Μμμμμμμμ. Γιατί θα φύγω να προσφέρω τα εργατικά μου χέρια Γερμανία με ρωτάει μετά το Ελληνικό Κ-ρ-ά-τ-ο-ς. Buahahahahahah.

πληρώνουμε για έως 24 και ο router συγχρονίζει όσο αντέχει η γραμμή ανάλογα το πόσο μακρυά είμαστε από το Α/Κ και πόσο crosstalk έχουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

sU4RZQz.png

 

Στον Karabella's Balls έχω 7 με 10ms όταν όλα είναι Normal (πριν ανέβει) ή όταν χρησιμοποιώ άλλη σύνδεση κατά της ώρες στις οποίες 'σέρνεται' η Wind εδώ.

Επεξ/σία από snapshot-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

όταν λες κόμβο εννοείς την υπαίθρια καμπίνα (ΚΑΦΑΟΥ) ή το Α/Κ (Αστικό Κέντρο άκα κτήριο) της περιοχής σου?

 

από την στιγμή που είναι checked όλα αυτά τότε είναι ξεκάθαρα πρόβλημα της Wind, τηλέφωνο κι απείλησε ότι θα φύγεις αν δεν φτιαχτεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν 2 Αστικά Κέντρα (κτήρια εξυπηρέτησης γραμμών) στα Ιωάννινα.

 

Ένα στο κέντρο της πόλης, ένα ~500 μέτρα από αυτό.

 

Και τα 2 είναι πανομοιότυπα με τεράστιες, ψηλές κεραίες πάνω από αυτά.

 

Το ΚΑΦΑΟΥ της περιοχής μου (Σεισμόπληκτα Ιωαννίνων) είναι δίπλα στο σπίτι μου. Αν κάνω λάθος και δεν είναι αυτό, είναι σίγουρα πάρα πολύ κοντά.

Επεξ/σία από snapshot-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

τα 16.7db attenuation πάντως δεν είναι 46.6m αλλά λίγο πάνω από 1km καλωδιακής απόστασης...

 

ακόμα όμως και για το λίγο πάνω από 1km τα 11mbps είναι απαράδεκτος συγχρονισμός...

 

 

 

για τα pings όπως είπα, απειλή ότι θα φύγεις, υποθέτω ότι για είσαι πάνω από 2 χρόνια θα παίζεις σε αορίστου χρόνου πλέον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιες φορές εύχομαι το πρόβλημα να αφορούσε κάτι που πολύ απλά παρέβλεψα εγώ  :rolleyes:

Επεξ/σία από snapshot-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκλεισα τη λειτουργία του IP-Helper από Services.

 

Δείχνει να λειτουργεί. Εάν τελικά το tunnel connectivity μέσω IPv6 ήταν το πρόβλημα, σε τι οφείλεται? Τι σημαίνει? Δε γνωρίζω για το συγκεκριμένο θέμα.

 

edit* Άκυρο. Ξανά στα ύψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

είναι ήδη σε fastpath, αλλά και πάλι το fastpath θα κατεβάσει το ping πχ 20ms κάτω, τα οποία στα 360 είναι μια τρύπα στο νερό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ένα γενικό edit το post να καλύψει περισσότερο έδαφος. Το πρόβλημα αφορά προφανώς τον ISP. Κάτι επηρεάζει τις συνδέσεις της περιοχής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...