Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να πάω για μηχανικών πληροφορικής ;;


H2Ogr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, θα μπω γρήγορα στο θέμα , έχω αρκετά προβλήματα οικονομικά και όχι μόνο, είδα άτομα να βγάζουν λεφτά από κατασκευή ιστοσελίδων , adsense, google apks κλπ, είχα και έχω μεγάλη αγάπη για τους υπολογιστές, δεν ήμουν τρομερό μυαλό στα μαθηματικά ποτέ, ήμουν μέτριος προς άσχετος ωστόσο στα αγγλικά και στους υπολογιστές ημουν παντα καλός και σχεδόν αυτοδίδαχτος, πρόσφατα έμαθα σε λιγότερο από έναν μήνα με 2-3 ωρες ασχολια την μερα σε ξένα site χωρις κανεναν πανω απο το κεφαλι μου html/css και φτιάχνω και σελίδουλες για practice (δεν ξέρω αν θεωρείται νορμαλ ή καλό αυτο) και θέλω να κάνω το βήμα να ξαναδώσω πανελληνιες για να περάσω στην σχολή αλλα θέλω φροντιστηρια κλπ για φρεσκαρισμα γνωσεων κλπ = λεφτα .

TO ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ : θα μάθω τίποτα; η γνώση που θα λάβω είναι αρκετή για να κάνω ένα ξεκίνημα στα παραπάνω; (φυσικά γνωρίζω πως θα μάθω τα υπόλοιπα και τα περισσότερα μόνος μου κλπ) . θέλω να κάνω το βήμα αλλά φοβάμαι μην παιδευτώ άδικα για το τίποτα , μέχρι και μάθημα φυσικής είδα να έχει η σχολή (η ακυρίλα σε όλο της το μεγαλείο) .


Χωρίς πολλα πολλά , αναρωτιέμαι , θα μάθω πράγματα εκεί σε επίπεδο πάνω του μετρίου ή και άριστου; ή θα μου λένε "αυτο είναι αυτό, εκεινο είναι εκείνο , βγάλε άκρη μόνος σου!";

Παρακαλώ να απαντήσουν όσοι ξέρουν και όχι όσοι "έχουν μια ιδέα" γιατί είναι αρκετά σημαντικό για μένα και το μέλλον μου και αν γνωρίζατε την κατάσταση μου θα καταλαβαίνατε καλύτερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διαβάζοντας αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ότι έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα ως προς την "χρησιμότητα" αυτών των σχολών... Πολύ πολύ γενικά απλά να σου πω ότι δεν πας σε μια τέτοια σχολή για να μάθεις να φτιάχνεις ιστοσελίδες. Για αυτές τις δουλειές υπάρχουν άλλοι δρόμοι που και συντομότερα αλλά και οικονομικότερα θα πετύχεις τον στόχο σου. Ψάξε το λίγο καλύτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξέρω αυτό, το έφερα ως παράδειγμα όμως, για αυτό εγραψα και για apks που είναι java κλπ, καταλαβαίνω πως άλλο web development και άλλο προγραμματισμός αλλά παίζουν και μαθήματα hmtl πχ στην σχολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη και σημαντικότερη ερώτηση: έχεις βγάλει κάποια σχολή στο παρελθόν; Αν ναι, ποιά;
 

πρόσφατα έμαθα σε λιγότερο από έναν μήνα με 2-3 ωρες ασχολια την μερα σε ξένα site χωρις κανεναν πανω απο το κεφαλι μου html/css και φτιάχνω και σελίδουλες για practice (δεν ξέρω αν θεωρείται νορμαλ ή καλό αυτο)


Είναι πάρα πολύ καλό, αλλά πρέπει να αντιληφθείς ότι δεν έμαθες "τίποτα".

Μη με παρεξηγήσεις, έμαθες πάρα μα πάρα πολλά πράγματα συγκρινόμενος με κάποιον που δεν έχει ξανακούσει τη λέξη CSS και είναι πολύ καλό το ότι τα έμαθες μόνος σου. Αλλά, και θα έβαζα στοίχημα γι' αυτό, δεν ξέρεις πώς και γιατί δουλεύουν αυτά που κάνεις. Ξέρεις π.χ. τι είναι το box model (από τις πιο εισαγωγικές έννοιες όσον αφορά την ουσιαστική γνώση σ' αυτά τα πράγματα); Ξέρεις για ποιό λόγο το "background: none" και το "background: transparent"  είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα;
 
Αν δεν ξέρεις αυτά και άλλα πολλά, είναι σα να λες ότι με 2-3 ώρες την ημέρα "έμαθες φωτογραφία" επειδή έμαθες τα απολύτως βασικά για να τραβάς φωτογραφίες που δεν είναι άθλιες.
 
Σε καμία περίπτωση δε θέλω να μειώσω αυτό που κατάφερες και την προσπάθεια που έκανες. Ίσα ίσα θέλω να σε παροτρύνω να μάθεις περισσότερα (ειδικά εφόσον πρόκειται για marketable skill). Αλλά για να πας εκεί που θέλεις πρέπει πρώτα να έχεις μια ρεαλιστική ιδέα του πού βρίσκεσαι.
 

TO ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ : θα μάθω τίποτα; η γνώση που θα λάβω είναι αρκετή για να κάνω ένα ξεκίνημα στα παραπάνω; (φυσικά γνωρίζω πως θα μάθω τα υπόλοιπα και τα περισσότερα μόνος μου κλπ) . θέλω να κάνω το βήμα αλλά φοβάμαι μην παιδευτώ άδικα για το τίποτα , μέχρι και μάθημα φυσικής είδα να έχει η σχολή (η ακυρίλα σε όλο της το μεγαλείο).


Πολύς κόσμος (και γω μέσα σ' αυτούς) δεν καταλαβαίνει το πόσο έγκυρο είναι να μαθαίνεις φυσική σε μια τέτοια σχολή πριν τη βγάλει ο ίδιος. Πολύς κόσμος δεν το καταλαβαίνει ακόμα και αφού τη βγάλει.
 
Long story short, δεν πρόκειται να μάθεις πράγματα με τα οποία την άλλη μέρα θα βγεις στην αγορά. Θα πάρεις όμως υπόβαθρο και θα μάθεις "να μαθαίνεις", οπότε απο κει και πέρα έχεις τα εφόδια και είναι στο χέρι σου να προχωρήσεις μόνος σου προς όποια κατεύθυνση επιλέξεις.
 
Η μία περίπτωση στην οποία μπορείς όντως να βγεις την άλλη μέρα στην αγορά είναι να πας για junior developer, μια θέση στην οποία οι απαιτήσεις είναι "να μη χρειάζεται τουλάχιστον να του εξηγούμε τα αυτονόητα" (φυσικά μπορεί να σου τύχει junior πολύ πολύ πολύ ικανότερος από τα αυτονόητα, αλλά αυτό είναι καθαρά bonus stage γιατί δεν τα έμαθε από τη σχολή).
 

Χωρίς πολλα πολλά , αναρωτιέμαι , θα μάθω πράγματα εκεί σε επίπεδο πάνω του μετρίου ή και άριστου; ή θα μου λένε "αυτο είναι αυτό, εκεινο είναι εκείνο , βγάλε άκρη μόνος σου!";


Πάνω του μετρίου ή και άριστου σε ποιά ακριβώς κλίμακα; Ποιό είναι το άριστο στο μυαλό σου; Δώσε ένα παράδειγμα του πώς ας πούμε θα συμπέραινες ότι κάποιος είναι άριστος με τον ορισμό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να γινεις μηχανικος η φυσικη χρειαζεται!

Περα απ αυτο στο πανεπιστημιο δεν πας για να βρεις δουλεια με το πτυχιο, στο πανεπιστημιο πας για να γινεις επιστημονας, αυτος που θα παραγει γνωση και (γιατι οχι;) θα παει τον ντουνια μπροστα. Αν θες πρακτικες γνωσεις δες για ΙΕΚ/ΤΕΙ/σεμηναρια.

+οτι ειπε ο defacer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να γινεις μηχανικος η φυσικη χρειαζεται!

Περα απ αυτο στο πανεπιστημιο δεν πας για να βρεις δουλεια με το πτυχιο, στο πανεπιστημιο πας για να γινεις επιστημονας, αυτος που θα παραγει γνωση και (γιατι οχι ;) θα παει τον ντουνια μπροστα. Αν θες πρακτικες γνωσεις δες για ΙΕΚ/ΤΕΙ/σεμηναρια.

+οτι ειπε ο defacer

 

εχετε πλημμυρισει απο "επιστημονες" εκει κατω

ισως και εκει να οφειλεται η προοδος της χωρας.

προσγειωθειτε εκει κατω , "επιστημονα" μου εσυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε πλημμυρισει απο "επιστημονες" εκει κατω

ισως και εκει να οφειλεται η προοδος της χωρας.

προσγειωθειτε εκει κατω , "επιστημονα" μου εσυ

 

Κοίταξε! Tο παιδί τόνισε ποιός είναι ο σκοπός του Πανεπιστημίου. Τώρα το πόσο τα Πανεπιστήμια πετυχαίνουν τους στόχους τους ή το πόσο οι φοιτητές είναι ορθά προσανατολισμένοι αυτά είναι άλλα θέματα. Δε βρίσκω λόγο στην επίθεσή σου, αν και θα ήταν πετυχημένη παρατήρηση υπό άλλες συνθήκες. Εδώ όμως μου φαίνεται άκαιρη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εχετε πλημμυρισει απο "επιστημονες" εκει κατω

ισως και εκει να οφειλεται η προοδος της χωρας.

προσγειωθειτε εκει κατω , "επιστημονα" μου εσυ

Κανονικά δεν θα απαντούσα αλλά επειδή μου αρέσει όταν με ειρωνεύονται να απαντάω, θα απαντήσω. Λοιπόν, αν έχεις κόμπλεξ με την λέξη επιστήμονας και σου προκαλεί δέος μην προσπαθείς να το μεταδόσεις σ άλλους. Επίσης αν εσύ βλέπεις το πανεπιστήμιο σαν αγκαρια (επειδή όλοι παν, να πάω κι εγω. Να χαρεί και η μανούλα μου. Να κάνω και λίγο dolce vita), είναι δικό σου πρόβλημα. Και ναι, δυστυχώς επειδή πλημμυρίσαμε υπάρχει πρόβλημα.

Τέλος να σου πω ότι τα πιο πολλά ελληνικά μυαλά που είναι σε μεγάλα πανεπιστημια, έχουν βγει επιστήμονες από ελληνικά πανεπιστήμια -πχ Δασκαλάκης.

 

Αυτά τα ολίγα και δεν θα συνεχίσω το flame :*

 

Ααα!! Ξέχασα, καθρεφτάκι σ ότι πεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη και σημαντικότερη ερώτηση: έχεις βγάλει κάποια σχολή στο παρελθόν; Αν ναι, ποιά;

 

Είναι πάρα πολύ καλό, αλλά πρέπει να αντιληφθείς ότι δεν έμαθες "τίποτα".

 

Μη με παρεξηγήσεις, έμαθες πάρα μα πάρα πολλά πράγματα συγκρινόμενος με κάποιον που δεν έχει ξανακούσει τη λέξη CSS και είναι πολύ καλό το ότι τα έμαθες μόνος σου. Αλλά, και θα έβαζα στοίχημα γι' αυτό, δεν ξέρεις πώς και γιατί δουλεύουν αυτά που κάνεις. Ξέρεις π.χ. τι είναι το box model (από τις πιο εισαγωγικές έννοιες όσον αφορά την ουσιαστική γνώση σ' αυτά τα πράγματα); Ξέρεις για ποιό λόγο το "background: none" και το "background: transparent"  είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα;

 

Πάνω του μετρίου ή και άριστου σε ποιά ακριβώς κλίμακα; Ποιό είναι το άριστο στο μυαλό σου; Δώσε ένα παράδειγμα του πώς ας πούμε θα συμπέραινες ότι κάποιος είναι άριστος με τον ορισμό σου.

έχω βγάλει μια τεχνική σχολή σε επας οαεδ τεχνικου αεριων καυσίμων, δεν παίζει όμως τίποτα, χρειάζομαι ένσυμα να για αναβαθμίσω το χαρτι μου απο του βοηθου στου τεχνίτη (2 χρονια ενσυμα) βοηθούς πέρνουν σχεδόν παντα αλλοδαπούς και αν πάρουν εμένα δεν παίζουν με την καμία ένσυμα όπως και στους ξένους. πόσο μάλλον 2 χρόνια, είμαι σε ιδιωτική εταιρία που κάνει και εγκαταστασεις φ.α. κ.α. και τα εχω δει και μου τα εχουν πει, το πως μπήκα; Με βάλαν με το ζόρυ (long story) 

 

διάβασα ότι υπήρχε στο codeacademy.com και w3schools το box model το εχω κατανοήσει που είναι και η βάση θεωρώ και μετά πάνε τα άλλα για το "Ξέρεις για ποιό λόγο το "background: none" και το "background: transparent"  είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα;"  δεν θα σου πω ψέματα, δεν ξέρω. 

 

με τον ορίσμό μου μετριο κλπ εννοω πχ αν θα μπορέσω να αρχίσω να χτίζω applications για android κλπ σε ένα normal επίπεδο, πχ θα μπορούσα να φτιάξω μια εφαρμογή ιστοσελίδας (πχ insomnia android app λεω εγω) θα μπορούσα να φτιάξω κάτι στο επίπεδο του venue spot ? την εξέλιξη για παραπάνω γνώση σίγουρα θα την φέρω μόνος μου, αλλά μέσω σχολής τι θα μπορέσω να φτιάξω; θα μείνω στα if και τα print? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

 

αλλά μέσω σχολής τι θα μπορέσω να φτιάξω; θα μείνω στα if και τα print?

 

Όχι. Θα μάθεις τα βασικά μιας γλώσσας και στη συνέχεια όπου χρειαστεί θα τη χρησιμοποιήσεις. Πχ, εγώ στο πρώτο εξάμηνο έκανα C, και αυτό ήταν το μόνο μάθημα C που έκανα. Υπάρχουν όμως μαθήματα όπως Δομές Δεδομένων, Λειτουργικά Συστήματα και Ενσωματωμένα Συστήματα που χρησιμοποιούν C για να δουλέψουν (sockets, forks, threads, stacks, queues κλπ κλπ). Κάτι παρόμοιο φαντάζομαι γίνεται παντού. Επίσης, μην περιμένεις να μάθεις HTML/CSS σε καμία σχολή πληροφορικής. Εμείς το μόνο που έχουμε κάνει σε HTML είναι μερικά εντελώς βασικά tags ως front-end για να μπορεί να δουλέψει το "από πίσω" (βάσεις, PHP, WebGL κλπ). Με τα HTML/CSS ασχολούνται οι γραφίστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ετσι οπως το εχω καταλαβει, ο επιστημονας ειναι αυτος που παει την γνωση ενα βημα πιο περα. δηλαδη, μεσα απο την μελετη και την ερευνα θα παραξει νεα γνωση (κανεις αλλος ανθρωπος στον κοσμο δεν το σκεφτηκε ποτε), η οποια θα ειναι χρησιμη για π.χ. την τεχνολογικη εξελιξη της ανθρωποτητας (ή σε αλλους τομεις, τελος παντων). εδω ενα ωραιο γραφημα που αναπαριστα ακριβως αυτο που θελω να πω, απλα μην δωσετε πολυ εμφαση στους τιτλους (PhD) που γραφει.

 

ο μηχανικος "απλα" θα μαθει πολυ καλα τα ηδη υπαρχοντα εργαλεια και την θεωρια που σχετιζονται με αυτα ωστε να μπορεσει να κανει οσο καλυτερα γινεται τη δουλεια του

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην σχολή μου (ηλεκτρολόγοι μηχανικοί πάτρας) μας έλεγε ένας καθηγητής ότι ο μηχανικός βρίσκει λύσεις σε προβλήματα

και ο τεχνικός   τις υλοποιεί  και είναι κατώτερος από αυτόν.

Επεξ/σία από zynif
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην σχολή μου (ηλεκτρολόγοι μηχανικοί πάτρας) μας έλεγε ένας καθηγητής ότι ο μηχανικός βρίσκει λύσεις σε προβλήματα

και ο τεχνικός   τις υλοποιεί  και είναι κατώτερος από αυτόν.

 

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...