Προς το περιεχόμενο

"Διακόπτη θανάτου" στις μηχανές αυτοκινήτων εξετάζει η Ευρωπαϊκή Ένωση


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με δημοσίευμα της Telegraph, αξιωματούχοι της αστυνομίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση συναντιούνται μυστικά και συζητούν το ενδεχόμενο ανάπτυξης ενός συστήματος που θα μπορούσε να επιτρέψει στις αρχές να “τερματίζουν” τη λειτουργία της μηχανής ενός οχήματος από μία εγκατάσταση κεντρικής διαχείρισης.Τα βασικά και θεμελιώδη “συστατικά” που θα καθιστούσαν την τεχνολογία εφαρμόσιμη υπάρχουν, ενώ σε τουλάχιστον μία περίπτωση βρίσκεται εγκατεστημένη στα αυτοκίνητα κάποιων κατασκευαστών όπως η GM που ανέπτυξε και εφάρμοσε το σύστημα “Stolen Vehicle Slowdown” το 2009. Επιπλέον υπάρχουν after-market λύσεις.

 

Ο στόχος ωστόσο της Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι μία “τυποποιημένη” μορφή της τεχνολογίας που θα εφαρμόζεται ως στάνταρντ από την αυτοκινητοβιομηχανία σε όλα τα οχήματα και δεν θα ελέγχεται από τις εταιρείες αυτοκινήτων παρά απευθείας από την αστυνομία. Αν τελικά βρεθεί ο τρόπος να εφαρμοστεί η τεχνολογία, τότε το σύστημα θα αποτελέσει στάνταρντ σε όλα τα νέα οχήματα μέχρι το τέλος της δεκαετίας.

 

Οι πρώτες αντιδράσεις είναι έντονα αρνητικές. Ένας βουλευτής από το Βρετανικό κοινοβούλιο δήλωσε: “Το τίμημα που πληρώνουμε για την παράδοση της δημοκρατικής κυριαρχίας μας είναι να μας κυβερνάει μία ασύδοτη μυστικοπαθής κλίκα”. Ένας άλλος βουλευτής εξέφρασε την ανησυχία του, πέρα από την παραβίαση της ιδιωτικής ζωής, σχετικά με το ενδεχόμενο, αυτός ο διακόπτης –kill switch- να πέσει σε λάθος χέρια ή να ενεργοποιηθεί την ώρα που κινείται το όχημα.

 

Σύμφωνα με τα έγγραφα που έφτασαν στην Telegraph, το χαρακτηριστικό “remote-stop” (απομακρυσμένη παύση λειτουργίας) βρίσκεται ακόμη σε φάση ανάπτυξης, ωστόσο αν σκεφτούμε ότι κάτι τέτοιο έχει ήδη εφαρμοστεί από κατασκευαστές αυτοκινήτων, τότε είναι απίθανο η αστυνομία να συναντήσει εμπόδια στην κατασκευή του συστήματος.

 

Link.png Site: The Verge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πολύ καλά νέα,οι κλέφτες των αυτοκινήτων αν πετύχει θα τελειώσουν,και όχι δεν είναι αντιδημοκρατικό να προστατεύεται η περιουσία των ανθρώπων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συνεχίσουμε με αυτή την λογική πολλές δυστοπικές ταινίες επιστημονικής φαντασίας θα επαληθευτούν. Γενικά θέλω να δω πόση ελευθερία και ιδιωτικότητα θα θυσιάσουμε ακόμα για να έχουμε την ψευδαίσθηση της ασφάλειας.

  • Like 26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης ειπαν και για ενα νεο μετρο που εφαρμοζεται στην ολλανδια οπου καθε αμαξι θα πρεπει να εχει και ενα GPS και καλα για να φορολογειται δικαια συμφωνα με τα χιλιομετρα που κανει καθε χρονο.σιγουρα για το καλο μας ειναι ολα και οχι για να μας ελεγχουν πληρως. ε.. georgepppo?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλά νέα,οι κλέφτες των αυτοκινήτων αν πετύχει θα τελειώσουν,και όχι δεν είναι αντιδημοκρατικό να προστατεύεται η περιουσία των ανθρώπων.

oι κλεφτες θα εχουν το ''anti-lock'' πριν καν ψηφιστει αυτη η νεα αηδια.Ειμαστε και σε tech forum..

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε δεν πάνε να... 'Όλα παρακάμπτονται άμα χρειαστεί, αφού το γνωρίζουν και οι ίδιοι τους, γιατί συνεχίζουμε να παίζουμε την κολοκυθιά! Θα μας και θα μας, ε θα μας κλάσουν λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το anti-lock να μην εχουν. το αμαξι σου γινετε ανταλλακτικα σε ενα βραδυ, και στο κλεβουν την ιδια νυχτα.
λες να σε ενημερωσουν την ωρα, για να περεις την αστυνομια και να πατησει το διακοπτη?

Το πρωι που θα το καταλαβεις θα ειναι αργα...

Δεν ισχυει σε ολες τις περιπτωσεις αλλα οι περισσοτερες κλοπες τοτε γινοντε.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε παλι. Την ιδια αντιδραση με το "μετρο" για τα τελη εχω. Θελω να εχω τον απολυτο ελεγχο του αυτοκινητου μου. Αν φτασω σε σημειο να τρεχω σαν τρελος θα εχω λογο. Αφηστε με να κανω οτι θελω. Δεν ειμαστε στο 1984 του τζορτζ οργουελ

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry Που ειμαστε ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ και θα βρουμε τροπο να το απενεργοποιησουμε με κανεναν παραλληλο εγκεφαλο!!!!

Δεν σταματησες σε μπλοκο κυριε????klein mein.....με ενα button και σε 1000 μετρα σε πιασαμε!Ρε δε πηδιουντε...........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης ειπαν και για ενα νεο μετρο που εφαρμοζεται στην ολλανδια οπου καθε αμαξι θα πρεπει να εχει και ενα GPS και καλα για να φορολογειται δικαια συμφωνα με τα χιλιομετρα που κανει καθε χρονο.σιγουρα για το καλο μας ειναι ολα και οχι για να μας ελεγχουν πληρως. ε.. georgepppo?

δεν νομίζω να έχει να κάνει με αυτό,επίσης δεν βλέπω κάποιο έλεγχο που έχει απέναντι σου η αστυνομία αν έχει έναν τέτοιο μηχανισμό,δεν νομίζω να με κυνηγήσει τόσο πια η αστυνομία που να μου κλειδώνει το αμάξι όποτε θέλει .....θα τον χρησιμοποιήσει αν μου κλέψουν το αμάξι.

και δεν είναι α το έχω ασφαλισμένο και να μου το κλέψουν τι έγινε,όχι γιατί θα πρέπει να πληρώνεις και παραπάνω ασφάλιστρα και σε αμάξια που έχεις κάνει μετατροπές κλπ δεν θα σε καλύψει καμία εταιρία,βλέπε πόσα evo και φτιαγμένα civic έχουν κλέψει που πηγαίναν πάνω απο 10.000 σε κόστος να τα φτιάξεις και πόσα θα δίναν οι ασφαλιστικές.....(3000-5000ευρώ).

συν ότι στα τωρινά ακριβά αυτοκίνητα τύπου r8/gtr/proche υπάρχει σύστημα εντοπισμου gps αλλά το κάνουν jam με κάτι,αλλά για αυτά τα αυτοκίνητα μπαίνουν στον κόπο να κάνουν τέτοια κόλπα οι κλέφτες,στο δικό μου και στο δικό σου όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...