Προς το περιεχόμενο

"Διακόπτη θανάτου" στις μηχανές αυτοκινήτων εξετάζει η Ευρωπαϊκή Ένωση


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θυμαται κανείς το Minority Report? όπου σε φυλάκιζαν πριν κάνεις το έγκλημα ; Δίπλα μας είναι... Οταν ξυπνήσει το θηρίο, το τέλος της ατομικής ελευθρίας θα είναι κοντύτερα από όσο φανταζόμαστε! Στο όνομα βεβαίως βεβαίως της ασφάλειας στο δρόμο, της καταπολέμησης της τρομοκρατίας, της αποφυγής της φοροδιαφυγής κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμαται κανείς το Minority Report? όπου σε φυλάκιζαν πριν κάνεις το έγκλημα ; Δίπλα μας είναι... Οταν ξυπνήσει το θηρίο, το τέλος της ατομικής ελευθρίας θα είναι κοντύτερα από όσο φανταζόμαστε! Στο όνομα βεβαίως βεβαίως της ασφάλειας στο δρόμο, της καταπολέμησης της τρομοκρατίας, της αποφυγής της φοροδιαφυγής κλπ.

Εγώ θυμάμαι και το Matrix, λες να είμαστε αυτή τη στιγμή καλωδιωμένες μπαταρίες όλοι; :P

 

Δε μπορείς να καταδικάζεις το μέσο, την ατομική ελευθερία στην περιορίζει το καθεστώς όταν είναι τυραννικό, με ό,τι μέσα και να έχει. Και στο 500πΧ σου βάζει αλυσίδα, και στο 1970μΧ σου επιβάλλει απαγόρευση κυκλοφορίας κοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν έχετε δει την ταινία "in time" παρτε να την δειτε, το εργο αντιγραφει αυτα που πανε να κανουν, άλλα να σας πω την αληθεια ουτε σε αυτην την ταινια δεν κλειδωναν αυτοκινητα, φενεται αυτο εχει ξεφυγει απο την φαντασια και του ποιο paranormal σεναριογραφου.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν ανησυχώ με τέτοιες ηλιθιότητες, δεν θα πετύχουν τίποτα για ευνοήτους λόγους.

 

Αν καταφέρουν να αντικαταστήσουν όλα τα αυτοκίνητα με τα νεα αυτοκίνητα τότε το συζητάμε... ας βρούνε όμως πρώτα τους κλέφτες και μετά μιλάμε...

 

Την έχουν δει κάπως αυτοι, ότι είναι οι εξυπνότεροι και εμείς ζωα... ε κάντο μωρέ και το επόμενο βράδυ θα στο σπάσουν το σύστημα.

 

Σπαταλάμε τον χρόνο μας με βλακείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλοι εσείς που το βλέπετε "καλό" δεν σκέφτεστε τι θα γίνει όταν πέσει στα χέρια επιτήδειων (που θα πέσει πριν από την αστυνομία) το σύστημα αυτό? εκεί που πας με την BMW ή  Porsche σου τσουπ το κλεφτρόνι, σε ακινητοποιεί και σου παίρνει τα πάντα αφήνοντάς σε στην μέση του δρόμου...

σενάριο? όχι, μάλλον πραγματικότητα. Βρες μετά εσύ αστυνομία να τον ακινητοποιήσει" ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επιπλέον προτείνω να κρέμονται κελιά από δορυφόρους και όταν δοθεί εντολή να πέφτει ένα κατ ευθείαν πάνω σου και να πακτώνεται στο έδαφος φυλακίζοντάς σε στο σημείο μόνιμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα που οι κλέφτες θα γίνουν και "nerds" που θα κουμπώνουν στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου ένα εξάρτημα και θα κάνουν disable πολύ απλά και γρήγορα, αυτό το "feature". Αν και για να λειτουργήσει και πάλι αυτό το πράγμα, θα πρέπει το αμαξι μας να είναι "always-online". Αυτό και το xboxOne ενα πραγμα! :P

 

Δεν χρειάζεται να είναι "always-online" διότι το σύστημα που λέει το άρθρο λαμβάνει σήμα για να σβήσει, δεν στέλνει. Σαν το ραδιόφωνο.

Η απορία μου εμένα είναι πως θα λύσουν το πρόβλημμα του μπλοκαρίσματος του σήματος (jamming).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"αξιωματούχοι της αστυνομίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση συναντιούνται μυστικά"

 

και πως το ξέρουμε εμείς τότε? 

τρεχάτε να πάρετε έξυπνες τηλεοράσεις που να συνδέονται σε hub έξυπνους θερμοστάτες που βγάζουν graphs για τις προτιμήσεις σας, κάντε check-in μέχρι και στον θρόνο της τουαλέτας, βάλτε τον αριθμό του κινητού σας στο gmail και πατήστε αποδοχή σε κάθε καλό site που ζητάει να "ενισχύσετε το έργο του". Μην γκρινιάζετε όμως σε λίγα χρόνια όταν τα μαιευτήρια θα βάζουν τσιπάκια εντοπισμού από την στιγμή της γέννησης. Θα είναι πια αργά.

 

 

Πάντα το λεγα ότι γεννήθηκα λάθος δεκαετία. Τώρα μπορώ να λέω και ότι γεννήθηκα σε λάθος πλανήτη. Θα γίνουμε απόκληροι και περιθωριακοί σε γκέτο όσοι αντισταθούμε στη Νέα Τάξη Πραγμάτων και δε θέλουμε να ελέγχουν τι χρώμα είναι το σκατό μας κάθε μέρα.

 

 

και μετα λενε για τα τσιπακια οτι ειναι ψεμα...μια χαρα τσιπαριζονται τοσα χρονια τα ζωα,και τωρα τα μωρα στην αμερικη...θα μας εχουν σαν κατοικιδια και θα μας ελεγχουν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ μέρα-νύχτα...για ασφάλεια δεν το συζητω..τετοια συστηματα θα παραβιαζονται για πλακα...

αγοράστε τώρα αυτοκίνητα,και τα καινούρια να τους μείνουν στις βιτρίνες :P :P

 

 

Δεν θα έρθει η νέα τάξη...καλά λες...την βιώνουμε ήδη...

Αν είσαι κατά της  παλιάς τάξης όπως την αποκαλείς,κάτσε σαν πρόβατο,συμβιβάσου,αποδέξου,μη μιλάς....Ο,τι σου πασάρουν θα λες ΝΑΙ...απλα θα ακολουθεις..Στο αρθρο εαν δεν διαβασες καλά,αυτο το συστημα δεν θα ειναι προαιρετικος εξοπλισμός..θες δεν θες θα στον πασαρουν..Το να απαντάς ανώριμα και να δέχεσαι παθητικα ο,τι σου πασαρουν δεν σε κανει μαγκα και εξυπνο..Οτι κανουμε εχει επιπτωσεις σε εμας πρωτα και στις επομενες γεννιες,στα παιδια σου (αν εχεις)...η κριση σημερα ειναι αποτελεσμα καποιων απερισκεπτων προγονων μας  που αποδεχτηκαν σαν εσενα καταστασεις και ψηφιζαν τότε και τώρα τους ίδιους...Το βρίσιμο πάει σ'αυτούς που τους ψηφισαν....αν θεωρεις μαγκια να καταπατας το μελλον των αλλων,αυτο ειναι δειλια να αντισταθεις,και πρεπει να σε ντροπιαζει...

Η νέα τάξη δεν μας ήρθε θεόσταλτη από τον ουρανό...Κάτσε και εμπιστέψου ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ  που την εφτιαξαν στα μετρα τους.Εμείς κοινωνίες που κατευθείνονται από ΟΜΑΔΕΣ ΕΛΙΤ τις εχουμε στα υπόψιν.....Αλλά για να υποστηριζεις τη νέα τάξη προφανώς εχεις συμφεροντα..Δεν μου κανει εντυπωση σε μια χωρα αποτελούμενη από συμφεροντολόγους,και ούτε με ενδιαφέρει να σου αλλάξω γνώμη...

post-237837-0-66999600-1383638029_thumb.jpg
 
ΚΑΠΠΗ το κανατε το insomnia , για τις πιο μεγαλες ηλικιες υπηρχε μια δικαιολογια το χαμηλο μορφωτικο επιπεδο ,εσεις δεν εχετε καμμια .
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΚΑΠΠΗ το κανατε το insomnia , για τις πιο μεγαλες ηλικιες υπηρχε μια δικαιολογια το χαμηλο μορφωτικο επιπεδο ,εσεις δεν εχετε καμμια .

 

chem-nasa.jpg

 

Σε καταλαβαίνω. Όποιος μπορεί και σκέφτεται out of the box πρέπει να έχει χαμηλό μορφωτικό επίπεδο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Electronic nannies δεν δέχομαι που να μην έχω επιλογή να απενεργοποιώ στο αυτοκίνητό μου. Από το ESP που δεν απενεργοποιείται μέχρι αυτόν τον εφιάλτη που έρχεται. Είναι το τελευταίο μέσο ελευθερίας (υποτίθεται) και με πάει όπου θέλω όπως θέλω.

Αν εσύ νομίζεις ότι το σύστημα αυτό θα χρησιμοποιείται μόνο σε κλοπές και όχι για άλλους λόγους και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα πηγαίνει πακέτο με GPS tracker που θα κρατάει τις διαδρομές σαν μαύρο κουτί για τις τελευταίες Χ μέρες τότε είσαι βαθιά νυχτωμένος.

Η αμορφωσιά πρώτα και κύρια φαίνεται από την ασχετοσύνη και την απάθεια να δέχεσαι πράγματα που μειώνουν ή εξαλείφουν εντελώς την ατομική σου ελευθερία πρώτα και κύρια. Άσε εμάς που είμαστε μηχανικοί Η/Υ και έχουμε τελειώσει πολυτεχνεία * να είμαστε οπισθοδρομικοί και (lol) αμόρφωτοι γιατί δεν ξέρουμε τι λέμε πάνω στον τομέα μας... Ε ρε πρόβατα λύκοι που σας χρειάζονται...

* Το σεπτέμβρη ξεκινάω MsC πάνω στα Automotive Electronics. Νομίζω ότι δεν ξέρω τι λέω και δεν έχω ιδέα τι μου γίνεται ειδικά στην είδηση αυτή πραγματικά...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...