Προς το περιεχόμενο

"Διακόπτη θανάτου" στις μηχανές αυτοκινήτων εξετάζει η Ευρωπαϊκή Ένωση


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε κανένα εξάμηνο. Στο σχολείο σου μαθαίνουν την αξία της ιδιωτικής ζωής, όχι στο πανεπιστήμιο.

 

Σήμερα το πληροφοριακό σύστημα θα μπορεί να ακινητοποιεί το όχημα σε περίπτωση καταγγελίας για κλοπή, αύριο θα μπορεί να σε εντοπίζει σε χρόνο dt είτε γιατί είσαι πράγματι εγκληματίας είτε γιατί για οποιοδήποτε λόγο θεωρείσαι εχθρός/αντίπαλος του συστήματος.

 

They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Benjamin Franklin

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

<p>Σε κανένα εξάμηνο. Στο σχολείο σου μαθαίνουν την αξία της ιδιωτικής ζωής, όχι στο πανεπιστήμιο.</p>

<p> </p>

<p>Σήμερα το πληροφοριακό σύστημα θα μπορεί να ακινητοποιεί το όχημα σε περίπτωη καταγγελίας για κλοπή, αύριο θα μπορεί να σε εντοπίζει σε χρόνο dt είτε γιατί είσαι πράγματι εγκληματίας είτε γιατί για οποιοδήποτε λόγο θεωρείσαι εχθρός/αντίπαλος του συστηματος.</p>

<p> </p>

<p><span><a data-ipb='nomediaparse' href='http://www.brainyquote.com/quotes/quotes/b/benjaminfr136955.html' title="view quote">They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.</a></span><br><span><a data-ipb='nomediaparse' href='http://www.brainyquote.com/quotes/quotes/b/benjaminfr136955.html' title="view quote">Benjamin Franklin</a></span></p>

 

Ναι αλλά μας το μοστραρεις για στηρίξεις τη συνομωσιολογία.

 

Όπως ξαναειπα, το συστημα πρέπει να προσέχουμε, όχι τα μέσα. Αλλιώς να πιάσουμε καμιά σπηλιά να έχουμε φουλ ιδιωτικότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς μοστράρω; Τη γνώμη μου σου είπα.

Από τις σπηλιές μέχρι τη δυνατότητα το κράτος να μπορεί να σε παρακολουθεί/εντοπίζει, δεν υπάρχει μια σημαντική διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλά νέα,οι κλέφτες των αυτοκινήτων αν πετύχει θα τελειώσουν,και όχι δεν είναι αντιδημοκρατικό να προστατεύεται η περιουσία των ανθρώπων.

 

Το δίχως άλλο. Όπως εξάλλου οι περιορισμοί στην πώληση αλκοόλ έχουν εξασφαλίσει πως δε θα πίνουν οι ανήλικοι, οι περιορισμοί στο κάπνισμα έχουν τελειώσει την ατμόσφαιρα-τεκέ στα μπαρ, οι ασφαλείς συνδέσεις στο internet έχουν τελειώσει τους ηλεκτρονικούς κλέφτες, τα firewalls έχουν τελειώσει τους hackers, τα προγράμματα ελέγχου περιεχομένου έχουν προστατέψει τα παιδιά μας από την καταστροφική επιρροή του πορνό, οι παρακολούθηση των τηλεπικοινωνιών έχει εξαλείψει την τρομοκρατία και πόσα ακόμα παραδείγματα. Να φαν κι οι κότες.

 

Κάποιοι θα πουν ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας μήπως και γίνει κατάχρηση αυτών των δυνάμεων ή μήπως αποκτήσει πρόσβαση σ' αυτές τις λειτουργίες κάποιος που δεν πρέπει, αλλά τι ξέρουν κι αυτοί; Μήπως έχει γίνει ποτέ κάτι τέτοιο; Κι αν γινόταν ποτέ, μήπως η ιστορία επαναλαμβάνεται και θα ξανασυνέβαινε;

 

Έτσι κι αλλιώς εμείς δεν έχουμε τίποτα να κρύψουμε, είμαστε νομοταγείς πολίτες. Όχι σαν αυτό τον χίπη τον Snowden.

 

ΥΓ: Είδα κρίσεις βασισμένες καθαρά στην τεχνολογική πλευρά του θέματος. Είδα κρίσεις βασισμένες στη συνωμοσιολογική πλευρά του.

 

Κάποια στιγμή ελπίζω να δω και κρίσεις από την κοινωνική πλευρά, αλλιώς μάλλον πρέπει ν' αλλάξω πλανήτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anyway, αν σε βοηθάει ας την ονομάσουμε ''σημερινή υπάρχουσα τάξη''. Θα δεχθείς να σου φυτέψουν το τσιπάκι που έρχεται για το καλό της εξέλιξης των πραγμάτων και την κατάργηση της ελευθερίας ???? 

 

Μάλλον υπερτιμάτε τον μέσο άνθρωπο (ένας εκ των οποίων εγώ) και ακόμη περισσότερο τον εαυτό σας. Έχετε και έχουμε δεχθεί τόσο απίθανα πράγματα που ένα τσιπάκι δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση.

 

Το point μου εξ αρχής δεν ήταν πως η νέα και η παλαιά τάξη είναι καλές ή πως είναι το ίδιο πράγμα και είναι καλό. Το point μου ήταν πως και "τότε" και τώρα, η ίδια τάξη κυριαρχεί και προφανώς δεν τρέφω καμία συμπάθεια γι αυτή. Ξεκάθαρα πράγματα.

 

Διαφορετικές "τάξεις πραγμάτων" βλέπουν μόνο όσοι ελπίζανε, απολύτως λανθασμένα, σε αυτή την τάξη. Και τώρα, που πήρανε την κάτω βόλτα, προσπαθούν να δικαιολογήσουν κάπως τα τόσα χρόνια λαθών και να ρίξουν τις ευθύνες σε σκοτεινά σατανικά κέντρα αντί στην δική τους ανοησία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι θεμα με πολλες ερμηνιες και παρερμηνιες

που σηκωνει τσιγαρο (καπνιστης) και καφε! ;)

θα πω το κλασσικο,καλο ακουγετε μεχρι αποδηξεως του εναντιον (στην πραξη) :) :)

 

υ.γ

γνωριζοντας και το περιστατικο του ηθοποιου paul walker (fast and furious),θα γλιτωσει κοσμος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον υπερτιμάτε τον μέσο άνθρωπο (ένας εκ των οποίων εγώ) και ακόμη περισσότερο τον εαυτό σας. Έχετε και έχουμε δεχθεί τόσο απίθανα πράγματα που ένα τσιπάκι δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση.

 

Το point μου εξ αρχής δεν ήταν πως η νέα και η παλαιά τάξη είναι καλές ή πως είναι το ίδιο πράγμα και είναι καλό. Το point μου ήταν πως και "τότε" και τώρα, η ίδια τάξη κυριαρχεί και προφανώς δεν τρέφω καμία συμπάθεια γι αυτή. Ξεκάθαρα πράγματα.

 

Διαφορετικές "τάξεις πραγμάτων" βλέπουν μόνο όσοι ελπίζανε, απολύτως λανθασμένα, σε αυτή την τάξη. Και τώρα, που πήρανε την κάτω βόλτα, προσπαθούν να δικαιολογήσουν κάπως τα τόσα χρόνια λαθών και να ρίξουν τις ευθύνες σε σκοτεινά σατανικά κέντρα αντί στην δική τους ανοησία.

 

Eξαιρετικη επισημανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ!!!! σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται αυτή η τακτική για ΔΗΘΕΝ προστασία επειδή κάποιος τρέχει. Με αυτή την λογική ας αφήνουμε και τους δρόμους γεμάτους τρυπες και χαλασμένους για να μην τρέχει κανεις! ας σοβαρευτούμε! το θέμα είναι οτι με τετοιους τροπους θελουν να μας ελέγχουν! εχουν ξεκινησει απο παντου! τι να πρωτοπω δεν ξερω! εχουμε καναντησει σαν ενα κοπαδι προβατα οι πολιτες που μας κανουν οτι θελουν ενα ματζο τσοπάνηδες και μας κατευθύνουν οπου θελουν αυτοί! στο τελος δεν θα μας αφηνουν να σκευτόμαστε καθολου! παρα μονο οτι και καλα θελουν το καλο μας! στο "καλο μας" θυσιαζουμε ελευθερια, δημοκρατια και πολλα αλλα θεμελιωδη δικαιωματα! οπως και να εχει οτι κλειδωνει ξεκλειδωνει. Οπως οι ιαπωνες εβαλαν τον κοφτη στα 180χλμ και βγαινει ευκολα ετσι θα γινει και με αυτο....εγω λεω σε ολους μας να βαλουνε τσιπακια να μας τερματιζουν αμα καμια φορα παθουμε Αλχαιμερ και παλαβωσουμε! και ακομα καλυτερα GPS στο τσιπακι να ξερουν που ειμαστε ανα πασα στιγμη! και οι γονεις να μην ανησυχουν για τα παιδια τους και για τους ηλικιωμενους που χανονται.....ετσι ειναι το σωστο αφου εχουμε την τεχνολογια να την εκμεταλλευτουμε! εδω θα κολλησουμε? νεα ταξη πραγματων....ερχεται μεγαλη προβατοποιηση στο ονομα του καλου, οπως φυσικα το κρινουν οι νεοταξιτες, γιατι σαν καλοι ανθρωποι που ειναι πάνω από ολα κοιτανε το καλο του πολιτη! αλλιως πως θα παιρνουν φορους αμα δεν ειμαστε καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα. Δεν είναι και λίγο να ξυπνάς ένα πρωί και να σου έχουν κλέψει το αυτοκίνητο. Το κινητό το αντικαθιστάς. Το αυτοκίνητο όμως....

Κάτι τέτοιο είναι καλή ιδέα και για τις μηχανές που όποιος αγοράζει triumph τρέμει το φυλλοκάρδι του κάθε νύχτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να καταργήσουμε και την τροχαία, γιατί μας περιορίζει την ελευθερία να πηγαίνουμε με 200;

Για να μην αρχίσω να λέω για διεφθαρμένους αστυνομικούς που μπορούν να έχουν πρόσβαση στα στοιχεία μας. Με ποιο δικαίωμα να μπορεί ένας αστυνομικός να κάνει έλεγχο στοιχείων, το ατομικό απόρρητο δεν το σκέφτεται;

Κλείσιμο και η αστυνομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει όταν λες ότι κάτι είναι παράλογο που μετά παίρνεις extreme απαντήσεις, από άτομα που τους αρέσουν όλα αυτά, με ακραία παραδείγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ οι υποθέσεις και οι θεωρίες συνωμοσίας που χτίζονται γύρω από την είδηση δεν είναι ακραίες,

Ενδεικτικά, αν μπει η δυνατότητα στα αυτοκίνητα, θα μας ακινητοποιούν τα κλεφτρόνια και θα μας βουτάνε το αμάξι, θα μας το χακάρουν, θα ακινητοποιείται το αυτοκίνητο για χρέη στην εφορία, θα μας μας ελέγχουν σε κάθε κίνηση μέρα- νύχτα (οι ομάδες ΕΛΙΤ), θα είναι το πρώτο βήμα για να ελέγχεται η ζωή μας από ένα κουμπί,  θα καταπατηθεί το δικαίωμα μας (?) να τρέχουμε όσο θέλουμε και να μη σταματάμε στα μπλόκα και γενικώς θα γίνουμε πρόβατα. Καθημερινά φαινόμενα  :wacko:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το nickname τυχαιο δεν ειναι παντως.

Δεν είναι τυχαίο. Ανάμεσα σε τόσους ξυπνηστεπροβατάδες που έχουν κατακλύσει την κοινωνία, εγώ αισθάνομαι αφελής:)

Παλιότερα ήταν μόνο όσοι έπασχαν από μανίες καταδίωξης, τώρα λόγω κρίσης έχει λαλήσει η κοινωνία και ψάχνει άλλοθι σε μυστικά κέντρα και ελίτ να φορτώσει τις παθογένειές της και να ξαλαφρώσει ψυχολογικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Electronic nannies δεν δέχομαι που να μην έχω επιλογή να απενεργοποιώ στο αυτοκίνητό μου. Από το ESP που δεν απενεργοποιείται μέχρι αυτόν τον εφιάλτη που έρχεται. Είναι το τελευταίο μέσο ελευθερίας (υποτίθεται) και με πάει όπου θέλω όπως θέλω.

Αν εσύ νομίζεις ότι το σύστημα αυτό θα χρησιμοποιείται μόνο σε κλοπές και όχι για άλλους λόγους και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα πηγαίνει πακέτο με GPS tracker που θα κρατάει τις διαδρομές σαν μαύρο κουτί για τις τελευταίες Χ μέρες τότε είσαι βαθιά νυχτωμένος.

Η αμορφωσιά πρώτα και κύρια φαίνεται από την ασχετοσύνη και την απάθεια να δέχεσαι πράγματα που μειώνουν ή εξαλείφουν εντελώς την ατομική σου ελευθερία πρώτα και κύρια. Άσε εμάς που είμαστε μηχανικοί Η/Υ και έχουμε τελειώσει πολυτεχνεία * να είμαστε οπισθοδρομικοί και (lol) αμόρφωτοι γιατί δεν ξέρουμε τι λέμε πάνω στον τομέα μας... Ε ρε πρόβατα λύκοι που σας χρειάζονται...

* Το σεπτέμβρη ξεκινάω MsC πάνω στα Automotive Electronics. Νομίζω ότι δεν ξέρω τι λέω και δεν έχω ιδέα τι μου γίνεται ειδικά στην είδηση αυτή πραγματικά...

 

Κατ, αρχην την (υποτιθεται) ελευθερια σου, την εχεις χασει, απο τη στιγμη που επετρεψες να μπουν καμερες κυκλοφοριας στους δρομους. βεβαια και τοτε, ειχε γινει της πουτανας με την καταστραγηση της ιδιωτικοτητας, αλλα παρολα αυτα, τοσα χρονια, δεν ειδα κανεναν ετσι τυχαια να τον σερνουν στο τμημα απλα "επειδη θελουν αυτοι". Επισης η ατομικη ελευθερια χαθηκε οταν μονος σου επελεξες (και μην αρχισεις τα "εγω δεν εχω", σχημα λογου ειναι), να εχεις σμαρτφον, του οποιου, δεκαδες προγραμματα εχουν προσβαση στην τοποθεσια σου, και δε γνωριζεις αν τα δεδομνα δεν καταγραφονται σε μια βαση πχ της ευπ.Το ιδιο και τα σμσ σου, τα εμαιλ σου ισως και τα τηλεφωνηματα σου, και ο ντορος που γινεται καθε τρεις και λιγο, δεν ειναι το οτι μας παρακολουθηουν (αυτο το ξερουμε), αλλα το πως προσπαθει η καθε υπηρεσια, αυτη την παρακολουθηση να τη νομιμοποιησει, ωστε να τη χρησιμοποιει σε συλληψεις και δικαστηρια.

 

Οποτε ολα αυτα περι ιδιωτικοτητας, τα θεωρω τουλαχιστον αστεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...