Προς το περιεχόμενο

Ειδη UPS και οδηγός Αγοράς


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρκετοί χρήστες εχουν αποφασίσει να αγοράσουν / επενδύσουν σε ενα UPS για την προστασία του σύστηματος αλλα και των συσκευών τους. Παρακάτω λοιπον θα αναλύσουμε ορισμένα πράγματα για τα UPS και θα προσπαθήσουμε με απλα λόγια να εξηγήσουμε με βάση ποια κριτήρια θα επιλέξουμε το κατάλληλο UPS που ταιριάζει στις ανάγκες μας.

 

Λιγα λόγια για το UPS

 

Το ηλεκτρικό ρεύμα στην χώρα μας αλλα και γενικότερα ειναι απρόβλεπτο.

 

Μια απλή διακοπή ή αυξoμίωση της τάσης του ρεύματος εξαιτίας καποιας βλάβης σε κάποια κολόνα της ΔΕΗ ή κάποιου βραχυκυκλώματος μέσα στο σπιτι μπορεί να προξενήσει πολυ σοβαρή ζημιά στον υπολογιστή μας και γενικά στις ηλεκτρικές / ηλεκτρονικές συσκευές. Εδώ έρχεται λοιπον η ανάγκη αγοράς του UPS για να μειώσει την ύπαρξη σοβαρής ζημιάς στον υπολογιστή μας αλλα και γενικότερα

 

Πως λειτουργεί το UPS

 

Το UPS πρόκειται για μια συσκευή στην οποια συνδέουμε τον υπολογιστή μας και διάφορες συσκευές (οθόνη , εκτυπωτή , router , κ.α) ουσιαστικά ειναι ο ενδιάμεσος ανάμεσα στις συσκευές που εχουμε συνδεδεμένες επάνω  και στο ηλεκτρικό ρεύμα που έρχεται απο την πρίζα μας.

 

Πως μας προστατεύει το UPS

 

Σε πρώτη φάση μας προστατεύει απο τυχόν αυξωμιώσεις του ηλεκτρικού ρεύματος αφου κρατάει μια σταθερή τάση και ετσι ελαχιστοποιούνται κατα πολυ οι πιθανότητες να εχουμε καποια μικρή η μεγάλη ζημιά στις συσκευές μας. Επιπλέον σε αντίθεση με τα πολύμπριζα ασφαλείας το UPS διαθέτει μπαταρία / μπαταρίες που μπορούν στην περίπτωση του υπολογιστή μας να μας δώσουν τον κατάληλο χρόνο* ωστε να απενεργοποιήσουμε τον υπολογιστή μας ομαλά και με ασφάλεια.

 

*Ο χρόνος που μας δίνεται απο το UPS μπορει να ειναι απο 3 5 10 λεπτά κτλπ ανάλογα τον τύπο του UPS και την μπαταρία που διαθέτει.

 

Είδη UPS

 

Standby (offline)

 

Αυτη η κατηγορία ειναι η πιο απλη και οικονομική. Σε αυτην την κατηγορία το UPS τροφοδοτείται απο το ηλεκτρικό ρεύμα γεμίζωντας την μπαταρία του. Τα UPS αυτού του τύπου είναι σχεδιασμένα ώστε να παρέχουν ρεύμα σε περιπτώσεις διακοπής αυτού και όχι σε αυξομειώσεις της τάσης Ενα μεινοέκτημα θα μπορούσαμε να πουμε ειναι οτι η ενναλαγή στην τροφοδοσία της μπαταρίας παίρνει εναν χρόνο 20-100 χιλιοστών του δευτερολέπτου (milliseconds).

 

Line Interactive UPS

 

Η συκεκριμένη κατηγορία ειναι παρόμοια με αυτη του Standby με την διαφορά οτι διαθέτουν εναν ενσωματομένο μετασχηματιστή που μας προστατεύει / επεμβαίνει και αν εχουμε μια απλη πτώση η υπέρταση χωρίς απαραίτητα να υπάρχει διακοπή του ρεύματος. Θα μπορούσαμε να αναφέρουμε οτι το "μειονέκτημα τους" ειναι οτι χρησιμοποιουν την μπαταρία σαν φορτίο για την σταθεροποίηση της παρεχόμενης τάσης, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την μείωση της διάρκειας ζωής της μπαταρίας.

 

Online UPS

 

Η ακριβότερη και πιο αξιόπιστη κατηγορία. Σε αυτην την κατηγορία χρησιμοποιείται εναν μεταλλάκτης (inverter) που Φιλτράρει το ρεύμα που έρχεται από την πρίζα και το τοποθετεί στις μπαταρίες του, ενώ οι συσκευές μας μας τροφοδοτούνται αποκλειστικά από την μπαταρία / μπαταρίες. Έτσι, σε περίπτωση που κοπεί το ρεύμα, δεν χάνεται ούτε ένα χιλιοστό του δευτερολέπτου. Αυτη η κατηγορία μας προσφέρει την υψηλότερη προστασία σε οποιαδήποτε περιπτώση διακοπής, θορύβου ή αυξομείωσης της τάσης του ρεύματος.

 

Αντικατάσταση των μπαταριών

Οι μπαταρίες που χρησιμοποιούν τα UPS δεν αποτελούν εξαίρεση απο ολες τις υπολοιπες μπαταρίες που γνωρίζουμε, αυτο λοιπον σημαίνει οτι ανάλογα την χρήση του UPS , ποσες δηλαδή συσκευές εχουμε συνδεδεμένες επάνω και ποσα χρόνια το έχουμε υπάρχει και η ανάλογη φθορά οσο αφορά τον χρόνο ζωής τους.

 

Όταν οι μπαταρίες λοιπον εξαντληθούν, θα χρειαστεί είτε να τις αλλάξουμε ή να αγοράσουμε νέο UPS. Στα φθηνότερα / οικονομικότερα UPS ισως συμφέρει καλύτερα η αγορά ενός καινούργιου. Σε καθε περίπτωση πριν την ακορά του UPS ειναι να πληροφορηθούμε ειτε απο τον κατασκευαστή η απο το κατάστημα που θα κανουμε την αγορά πως οι μπαταρίες αλλάζουν, πως μπορούμε να τις αλλάξουμε οι ίδιοι, και πως θα είναι εύκολο να βρούμε νέες στην αγορά.

 

Κατασκευαστές UPS

 

Εκτος απο τους no name και άγνωστους κατασκευαστές UPS που κυκλοφορούν και στην ελληνική αγορά θα αναφέρω και ορισμένους περισσότερο η λιγότερο αξιόπιστους / γνωστούς ο καθένας με τα + και τα + του.

Ορισμένοι απο αυτους ειναι : VMARK, CyberPower, Accupower, APC, Inform, Powertech, Power On, Tescom.

Επιπλέον μπορείτε να βρείτε και αλλους κατασκευαστές εδώ Link.png Site: UPS Manufacturers

 

 

Μιας και δεν εχω τις τεχνικές γνώσεις για να γνωρίζω τα πάντα και βαθύτερα για τα ups προσπάθησα να γράψω λιγα πράγματα γενικότερα για εκείνον που ψάχνει να αγοράσει ups και εχει μπερδευτεί με το καθετι τι που κυκλοφορεί και ακούει , οποιαδήποτε παρατήρηση αν πρέπει να προσθέσω η να διορθώσω κατι δεκτη.

  • Like 23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή ανοίγουν αρκετά θέματα με τον ιδιο τίτλο κτλπ τι ups να αγοράσω μηπως θα ηταν καλύτερα να ειχαμε τις ερωτήσεις και απαντήσεις μαζεμένες σε ενα θέμα προς εξυπηρέτηση ολων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw Αν θες κι σου ακούγετε καλό να έγραφες πιο κάτω αναλόγως το budget (100, 150, 200 € κτλ) κι προτάσεις από ups έτσι ώστε να μην spam-άρουμε όλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έγινε η αρχή και θα μπορούσε το συγκεκριμένο thread να είναι ένας οδηγός γενικά για τα UPS, ας γράψω και εγώ μια οδηγία, που έμαθα πρόσφατα, για UPS:

Δεν είναι σωστό να συνδέουμε πολύπριζα ασφαλείας (αυτά που προστατεύουν απο υπερτάσεις) στην έξοδο των UPS (και ειδικά σε αυτά που έχουν έξοδο simulated sine-wave και όχι καθαρό συνημίτονο-sinewave) καθώς το πολύπριζο αυτό ανιχνεύει τις απότομες αλλαγές του σήματος εξόδου του UPS και προσπαθεί να τις απαλείψει, γειώνοντάς τες. Στην ουσία, αυτά τα πολύπριζα επιστρέφουν την υπέρταση μέσω της γείωσης και στην συγκεκριμένη περίπτωση στο UPS. Αν τώρα αυτό γίνεται πολλές φορές και το UPS δεν είναι κάποιας μάρκας, έχει αποτέλεσμα με το χρόνο να καταστρέφεται το εσωτερικό του κύκλωμα και η μπαταρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ωχ δλδ πρέπει να πάρω απο το απλό πολύμπριζο;

Αν θες να βάλεις πολλά πράγματα πάνω στο UPS, τότε ναι, αλλά να προσέξεις μην ξεπεράσεις το όριο φορτίου του αλλιώς απλά δεν σηκώνει το φορτίο σε μια διακοπή ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλησπερα. Ψαχνομαι για καινουριο UPS. Οσων αφορα το συστημα μου ειναι ακομα υπο κατασκευη. Απλα κοιταω απο τωρα για να μην το ψαξω τελευταια στιγμη. Καποια απο τα πραγματα που εχω ηδη ειναι το Link.png Site: τροφοδοτικο οι Link.png Site: μνημες και η Link.png Site: μητρικη . Μολις μπορεσω θα παρω την 970 ή 980 που θα βγει τωρα τον χειμωνα καθως και τον ι74790κ. Οποτε σκεφτομουν σε κατι τετοιο να παω. Link.png Site: UPS  ή μπορω να κανω την δουλεια μου και με ενα Link.png Site: τετοιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λιγα λόγια για το UPS

 

Πως λειτουργεί το UPS

 

Το UPS πρόκειται για μια συσκευή στην οποια συνδέουμε τον υπολογιστή μας και διάφορες συσκευές (οθόνη , εκτυπωτή , router , κ.α) ουσιαστικά ειναι ο ενδιάμεσος ανάμεσα στις συσκευές που εχουμε συνδεδεμένες επάνω  και στο ηλεκτρικό ρεύμα που έρχεται απο την πρίζα μας.

 

Καλυτερα διορθωσε το.

Απαγορευεται να συνδεουμε εκτυπωτη τουλαχιστον laser πανω σε ups.

Περαν της καταπονησης,''τρωμε'' ολο το φορτιο που μπορει να δωσει συνολικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Λόγω χρημάτων σκέφτομαι να πάω σε line interactive.An και βλέπω πως έχει online skroutz με περίπου 80 ευρώ που με καλύπτει απόλυτα.

 

Έχω 2 ερωτήσεις και ελπίζω κάποιος να μπορεί να μου τις απαντήσει.

1.Πόσο περίπου κρατάει η μπαταρία ενώς line interactive σε χρήση 8-12 ωρών.Στο περίπου μιας και να δώσει κανείς ακριβής απάντηση είανι δύσκολο.Επίσης υπάρχει κάποια ένδειξη για το πότε χρειάζεται άλλη μπαταρία.?

2.Kατά πόσο αυξάνει ένα ups το λογαριασμό ρεύματος.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα διορθωσε το.

Απαγορευεται να συνδεουμε εκτυπωτη τουλαχιστον laser πανω σε ups.

Περαν της καταπονησης,''τρωμε'' ολο το φορτιο που μπορει να δωσει συνολικα

εγω εχω συνδεμενο ενα hp deskjet 8600pro και δεν ειχα ποτε κανενα θεμα βεβαια εχω και ups που σηκωνει 1200watt αλλα και πριν που ειχα ups 700watt δεν ειχα θεμα. ισχυ ομως αυτο που λες για τους laser εκτυπωτες. Να πω και εγω την εμπειρια μου ειχα για 4 χρονια 2 ups της kebo/tele τα οποια εκτος του οτι ειχαν πολυ κακη λειτουργια και οταν δουλευε η μπαταρια ακουγες πολυ εντονα τον θορυβο που κανει το ρευμα οταν διερχεται απο καποια διαρροη ειχα πολυ κακο κυκλωμα φορτισης και ξελυγωναν της μπαταριες. τα αλλαξα πλεον με accupower που μεχρι στιγμης φαινεται πιο ποιοτικο οαν ουλευει η μπαταρια εν ακουγεται ο ηχος του ρευματος καθολου και εναι πιο στιβαρη σαν κατασκευη.

 

Να πω εδω οτι στα ups επανω εχω συνδεσει 2 πολυμπριζα apc στα οποια εχω κουμπωσει την κεραια της τηλεορασης και την τηλεφωνικη γραμμη μεχρι στιγμης δεν ειχα καποιο θεμα/ να πω εδω οτι τα ups μου ειναι 2000VA και σηκωνουν 1200watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι inkjet πανω στο ups δεν εχουν ιδιαιτερο προβλημα αλλα ποτε δεν εχω καταλαβει την τοσο σημαντικη αναγκη να τυπωσουμε ενω εχουμε διακοπη ρευματος.

Προστασια?ε τοτε surge protector.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...