Προς το περιεχόμενο

Ειδη UPS και οδηγός Αγοράς


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, atsddd είπε

Η σωστή διάταξη για τη σύνδεση ενός ups ποια είναι ;

Το ups κατευθείαν στην Πρίζα και οι συσκευές μας πάνω στις πρίζες του ups απ ότι ξέρω είναι η καλύτερη. 
 

Τι γίνεται στην περίπτωση που έχουμε μια πρίζα στον τοίχο, αλλά υπάρχουν και συσκευές όπως ηχεία  που δεν είναι κατάλληλο να συνδεθούν στο ups ?

θα μπορούσα να βάλω ένα απλό πολύμπριζο (διάβασα  ότι τα ασφαλείας δεν είναι κατάλληλα ;;; ), απ το οποίο θα πέρνει ρεύμα και το ups αλλά και τα ηχεία χωρίς να χρειάζεται να συνδεθούν σ αυτό ;

Αν κάποιος θα μπορούσε να βοηθήσει στην παραπάνω απορία ευχαριστώ προκαταβολικά ;)

Θεωρητικα το ups θελει απευθειας στη πριζα.

Τωρα και σε απλο πολυπριζο να το βαλεις δεν εγινε κατι.

Παρεπιμπτοντως τα ηχεια μια χαρα μπαινουν στο ups.

Προσωπικα το εχω και πανω σε πολυπριζο ασφαλειας και μια χαρα λειτουργουσαν ολα μου τα ups (5-6 εχω αλλαξει) τοσα χρονια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

42 λεπτά πριν, atsddd είπε

Η σωστή διάταξη για τη σύνδεση ενός ups ποια είναι ;

Το ups κατευθείαν στην Πρίζα και οι συσκευές μας πάνω στις πρίζες του ups απ ότι ξέρω είναι η καλύτερη. 
 

Τι γίνεται στην περίπτωση που έχουμε μια πρίζα στον τοίχο, αλλά υπάρχουν και συσκευές όπως ηχεία  που δεν είναι κατάλληλο να συνδεθούν στο ups ?

θα μπορούσα να βάλω ένα απλό πολύμπριζο (διάβασα  ότι τα ασφαλείας δεν είναι κατάλληλα ;;; ), απ το οποίο θα πέρνει ρεύμα και το ups αλλά και τα ηχεία χωρίς να χρειάζεται να συνδεθούν σ αυτό ;

Αν κάποιος θα μπορούσε να βοηθήσει στην παραπάνω απορία ευχαριστώ προκαταβολικά ;)

Η δική μου εμπειρία λέει ότι το καλύτερο είναι απ' ευθείας στον τοίχο εφ'όσον είναι δυνατόν.

Επίσης έχω παρατηρήσει διαφορές στην λειτουργία και προτιμώ να βάζω ένα Ταφ και από εκεί να βγάζω πολύμπριζο για τις συσκευές που δεν θέλω να είναι στο ups.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dermitzos είπε

Η δική μου εμπειρία λέει ότι το καλύτερο είναι απ' ευθείας στον τοίχο εφ'όσον είναι δυνατόν.

Επίσης έχω παρατηρήσει διαφορές στην λειτουργία και προτιμώ να βάζω ένα Ταφ και από εκεί να βγάζω πολύμπριζο για τις συσκευές που δεν θέλω να είναι στο ups.

Ταφ στο UPS ή στην πρίζα στον τοίχο ? Εγώ πάνω στο  UPS έχω βάλει πολύπριζο ασφαλείας επίσης της APC και εδώ και μια 4ετία δεν έχω κανένα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

Ταφ στο UPS ή στην πρίζα στον τοίχο ? Εγώ πάνω στο  UPS έχω βάλει πολύπριζο ασφαλείας επίσης της APC και εδώ και μια 4ετία δεν έχω κανένα θέμα.

Αν θέλω να βάλω στον τοίχο 2η συσκευή που να μην είναι πάνω στο UPS, βάζω ταφ αντί για πολύπριζο.

Μου έχουν βγάλει θέματα κάποια πολύμπριζα όπου είτε δεν έπαιρνε μπροστά σωστά το UPS στην διακοπή, ή σε περίπτωση που τραβούσε η 2η συσκευή αρκετό ρεύμα, έπαιρνε μπροστά σαν σταθεροποιητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν έχουμε powerline τί γίνετε ? Πρώτα αυτό και μετά πάνω του το UPS ? Αν πρει πρώτα ένα ταφ πχ  https://www.e-shop.gr/sas-100-15-107-polyprizo-3-theseon-black-p-PER.754501  ή https://www.e-shop.gr/sonora-vpaw300-antaptoras-reymatos-3-theseon-soyko-p-PER.759181 θα έχω θέμα με το  powerline ?

Επεξ/σία από Vasilis 07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

Όταν έχουμε powerline τί γίνετε ? Πρώτα αυτό και μετά πάνω του το UPS ? Αν πρει πρώτα ένα ταφ πχ  https://www.e-shop.gr/sas-100-15-107-polyprizo-3-theseon-black-p-PER.754501  ή https://www.e-shop.gr/sonora-vpaw300-antaptoras-reymatos-3-theseon-soyko-p-PER.759181 θα έχω θέμα με το  powerline ?

Το powerline είναι ακόμα πιο ευαίσθητο. Αν είναι passthrough, powerline στη πρίζα και όλα τα υπόλοιπα πάνω του. Αν δεν είναι passthrough, είναι πολύ πιθανό να μη δουλέψει ανάλογα την απόσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dermitzos είπε

Το powerline είναι ακόμα πιο ευαίσθητο. Αν είναι passthrough, powerline στη πρίζα και όλα τα υπόλοιπα πάνω του. Αν δεν είναι passthrough, είναι πολύ πιθανό να μη δουλέψει ανάλογα την απόσταση

Δεν είναι passthrough γι αυτό σκέφτομαι το ταφ ή να το βάλω πάνω στο πολύπριζο ασφαλείας. Δεν υπάρχει άλλη πρίζα στον χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σωστή απόδοση το ups πρέπει να υπερβαίνει τα watt του τροφοδοτικου; Εγώ για παράδειγμα έχω 1000watt gold psu, αλλά με υπολογισμό της απόδοσης βλέπω ότι ακόμα και με δεύτερη κάρτα γραφικών , η κατανάλωση δεν θα ξεπερνάει τα 800watt μέγιστο. 
 

αν έστω και στιγμιαία η κατανάλωση του pc ξεπεράσει αυτή του ups τι γίνεται ; Το pc σβήνει η απλά η μπαταρία δεν θα καλύψει σε περίπτωση διακοπής ;

Σκεφτομαι να παρω το συγκεκριμένο και κάθε πληροφορία θα με βοηθούσε ;) 

https://www.msystems.gr/line-interactive-ups/cyberpower-pfc-sinewave-series-ups-1500va-900w-avr-cp1500epfclcd

 

Με ενδιαφέρει πάνω απ όλα η σταθερή τροφοδοσία και η αποφυγή στα σκαμπανεβάσματα του ελληνικού δικτύου και όχι τόσο το να μείνει ανοιχτός ο υπολογιστής σε περίπτωση διακοπής. 
 

Ανέχετε να προτείνετε και κάτι άλλο που πιστεύετε οτο θα με καλύψει , κάθε πρόταση δεκτή ;) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραψε και το συστημα σου.

Για να πιασεις καταναλωση 800watt η πρεπει να εχεις τρελο oc η 2 καρτες.

Το ups οχι,δε χρειαζεται να υπερβαινει τα watt του τροφοδοτικου.

Αν τραβηξει παραπανω απο οσα μπορει να δωσει το ups απλα θα βγαλει σφαλμα υπερφορτωσης.

Για τα σκαμπανεβασματα και γενικα ποιοτικη τροφοδοσια καλυτερο ειναι το double conversion παντως.Αλλα ειναι ιδιαιτερες περιπτωσεις αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Dantε είπε

Γραψε και το συστημα σου.

Για να πιασεις καταναλωση 800watt η πρεπει να εχεις τρελο oc η 2 καρτες.

Το ups οχι,δε χρειαζεται να υπερβαινει τα watt του τροφοδοτικου.

Αν τραβηξει παραπανω απο οσα μπορει να δωσει το ups απλα θα βγαλει σφαλμα υπερφορτωσης.

Για τα σκαμπανεβασματα και γενικα ποιοτικη τροφοδοσια καλυτερο ειναι το double conversion παντως.Αλλα ειναι ιδιαιτερες περιπτωσεις αυτα.

Δεν εχεις και αδικο:)

 

Cpu : Ryzen 3900x
Ram : 2x16 gskill 3600

Gpu : GB 2060s OC και θα μπει και μια 3080 η 3080ti μολις με το καλο βγουν (Για gpu rendering οποτε σε πολλες περιπτώσεις θα δουλευουν και οι δυο στο 100% για πολλες ωρες)

AIO : Kraken x73 360mm

Fans : 3 x 120mm front και 1 x 140mm back NZXT

Κουτί : NZXT h710i

PSU : Corsair RMX Series RM1000X 1000W Gold

M2: Samsung 970 evo plus

SSD : Samsung 860 evo

HDD : 2 x 2TB 7500

Οθόνη : Alienwawre AW3420DW (Κι αυτη θα συνδεθει αναγκαστικα στο ups γι αυτο και την αναφερω)

 

Με τα παραπάνω πιστεύεις ότι καλύπτει το ups που σκέφτομαι να παρω?

Αν βγαλει σφάλμα υπερφόρτωσης όπως ανέφερες, Θα σβήσει, η απλά είναι μία ένδειξη που μπορεί να αγνοηθεί?

Τα double conversion που ανέφερες δεν τα κοίταξα καθόλου. Μπορείς να προτείνεις κάποιο για να δω και τιμές?

Ευχαριστώ :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρα τα αντεχει.

Θα δεις οτι στη πραξη πανω απο 500-550 watt δε θα δεις πουθενα.

Τα double conversion εχουν ανεμιστηρα που δουλευει συνεχως για αυτο δε προτεινονται.

Καλο ειναι και αυτο εβαλες παντως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τωρα ειδα οτι θες να εχεις τη 2060 και τη 3080 μαζι.

Τοτε αλλαζει το πραγμα αλλα και παλι σε καλυπτει το cyberpower που εβαλες.

Αν και εφοσον σε νοιαζει πιο πολυ το ποιοτικο ρευμα,προσωπικα θα πηγαινα σε APC.

Επειδη ειχε περασει απο τα χερια μου το cyberpower αν δε δουλευει το avr,δινει τη ταση του δικτυου ενω τα apc δινουν καρφωτο 230(τουλαχιστον οσα περασαν απο τα χερια μου).

Το μονο + του cyberpower ειναι οτι ειναι pure sinewave αλλα αν δεν εχεις διακοπες συχνα,δε σε πολυ ενοχλει.

Το θεμα ειναι οτι για να πας σε apc και να σε καλυπτει σε watt(γιατι θες τουλαχιστον 750watt) πρεπει να ανεβεις σε budget.

Κατι τετοιο πχ

https://www.skroutz.gr/s/20088470/APC-BR1300MI.html

Υποψη οτι ειχα το 1200 και ψιλο ακουγοταν το πηνιο του,οποτε για χρηση σε δωματιο δε θα το προτεινα,ειδικα αν σε ενοχλουν οι παραμικροι θορυβοι.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Dantε είπε

Τωρα ειδα οτι θες να εχεις τη 2060 και τη 3080 μαζι.

Τοτε αλλαζει το πραγμα αλλα και παλι σε καλυπτει το cyberpower που εβαλες.

Αν και εφοσον σε νοιαζει πιο πολυ το ποιοτικο ρευμα,προσωπικα θα πηγαινα σε APC.

Επειδη ειχε περασει απο τα χερια μου το cyberpower αν δε δουλευει το avr,δινει τη ταση του δικτυου ενω τα apc δινουν καρφωτο 230(τουλαχιστον οσα περασαν απο τα χερια μου).

Το μονο + του cyberpower ειναι οτι ειναι pure sinewave αλλα αν δεν εχεις διακοπες συχνα,δε σε πολυ ενοχλει.

Το θεμα ειναι οτι για να πας σε apc και να σε καλυπτει σε watt(γιατι θες τουλαχιστον 750watt) πρεπει να ανεβεις σε budget.

Κατι τετοιο πχ

https://www.skroutz.gr/s/20088470/APC-BR1300MI.html

Υποψη οτι ειχα το 1200 και ψιλο ακουγοταν το πηνιο του,οποτε για χρηση σε δωματιο δε θα το προτεινα,ειδικα αν σε ενοχλουν οι παραμικροι θορυβοι.

Σ ευχαριστώ για τις αναλυτικές απαντήσεις :)

Αυτο που είναι το κυριότερο για μένα , ιδιαίτερα τώρα το καλοκαίρι με τα άνοιξε κλείσε τα aircodition, καθώς και από φθινόπωρο με τις εναλλαγές του καιρού, οι υπερφορτώσεις και υπό φορτώσεις του δικτύου, να μην δημιουργήσουν πρόβλημα η κάψουν το τροφοδοτικό η καμια motherboard. 
Πολλοί απ τους οποίους μίλησα (και ιτ και pcαδες), μου είπαν ότι για προστασία αρκούν απλά και τα πολύμπριζα σταθερού συνημίτονου. Πιστευεις ότι είναι καλή λύση παρόλο το χάσμα τιμης;

Εγώ το πήγα στην πιο πάνω κατηγορία για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα λόγο άγνοιας κυρίως.  
 

Τα apc μου προτείνουν όλοι όπως κι εσυ βέβαια αλλά είναι πανάκριβα τα άτιμα στα watt που θέλω να φτασω. 
 

θόρυβο έκανε το apc η το cybepower ? Το pc δεν είναι σε υπνοδωμάτιο, αλλά αυτό το σφύριγμα που περιέγραψες πιο πάνω το ξέρω καλά και είναι αρκετά ενοχλητικό στις πολλές ώρες χρήσης του pc. Όποτε θα προσπαθήσω να αποφύγω ups που παράγει τέτοιους ήχους. 
 

PS : το avr στο cyberpower δεν δουλεύει πάντα ;;;

Επεξ/σία από atsddd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, atsddd είπε

Σ ευχαριστώ για τις αναλυτικές απαντήσεις :)

Αυτο που είναι το κυριότερο για μένα , ιδιαίτερα τώρα το καλοκαίρι με τα άνοιξε κλείσε τα aircodition, καθώς και από φθινόπωρο με τις εναλλαγές του καιρού, οι υπερφορτώσεις και υπό φορτώσεις του δικτύου, να μην δημιουργήσουν πρόβλημα η κάψουν το τροφοδοτικό η καμια motherboard. 
Πολλοί απ τους οποίους μίλησα (και ιτ και pcαδες), μου είπαν ότι για προστασία αρκούν απλά και τα πολύμπριζα σταθερού συνημίτονου. Πιστευεις ότι είναι καλή λύση παρόλο το χάσμα τιμης;

Εγώ το πήγα στην πιο πάνω κατηγορία για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα λόγο άγνοιας κυρίως.  
 

Τα apc μου προτείνουν όλοι όπως κι εσυ βέβαια αλλά είναι πανάκριβα τα άτιμα στα watt που θέλω να φτασω. 
 

θόρυβο έκανε το apc η το cybepower ? Το pc δεν είναι σε υπνοδωμάτιο, αλλά αυτό το σφύριγμα που περιέγραψες πιο πάνω το ξέρω καλά και είναι αρκετά ενοχλητικό στις πολλές ώρες χρήσης του pc. Όποτε θα προσπαθήσω να αποφύγω ups που παράγει τέτοιους ήχους. 
 

PS : το avr στο cyberpower δεν δουλεύει πάντα ;;;

Το apc εκανε θορυβο και ειχα διαβασει οτι ολη η σειρα ειχε θεμα. 

Οσο δουλευε ο υπολογιστης δεν ακουγοταν. Σου μιλαω για ηχο υψηλης συχνοτητας που επειδη το ειχα στο υπνοδωματιο ακουγοταν το βραδυ στην απολυτη ησυχια. 

Θα σου λεγα δηλαδή,πως αν δε το βαλεις σε υπνοδωμάτιο,παρε το. 

Στο cyberpower το avr δουλευει οταν πέσει η ταση κατω απο ενα σημειο και αναβει και ο ανεμιστήρας του κιολας οταν μπαινει. 

Εαν μπορεις να παρεις ups ,παρε. Κατ εμε τα πολυπριζα ασφαλειας ειναι ημιμετρα. 

Αν δε μπορεις να ανεβεις στο μπατζετ πάρε το cyberpower,ειναι μια χαρα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...