Προς το περιεχόμενο

Ειδη UPS και οδηγός Αγοράς


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, ωραίο το thread οπότε ας μην ανοίξω και εγώ νέο για ερώτηση (να βοηθήσω να μεγαλώσει και αυτό να γίνει sticky :) ).

Είμαι ανάμεσα σε ups και απλό σταθεροποιητή. Δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ να μην χάσω τις δουλειές μου, κυρίως με ενδιαφέρει το μηχάνημα να μην πάθει τίποτα.

Τι μου προτείνετε? Να πάρω UPS ή σκέτο σταθεροποιητή?

Αν μπορείτε δώστε και καμιά πρόταση για σταθεροποιητή με max τιμή 50 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι μπαταριες του ups δεν σε προστατευουν μονο για να γλιτωσεις την δουλεια σου εκεινη την ωρα,σου προστατευουν τους δισκους σου που θα σβησουν αν θα  ξινει ξερο shut down.

Γι αυτο λοιπον δεν χρειαζεται να φορτωνουμε το ups με μπιχλιμπιδια,γιατι οταν θα χρειαστει να δωσει στο pc ,το φορτιο θα μας το τραβαει ,ο inkject,το πορτατιφ,τα ηχεια και  το playstation,οποτε ξερο shut down και παλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι inkjet πανω στο ups δεν εχουν ιδιαιτερο προβλημα αλλα ποτε δεν εχω καταλαβει την τοσο σημαντικη αναγκη να τυπωσουμε ενω εχουμε διακοπη ρευματος.

Προστασια?ε τοτε surge protector.

εγω το 1 ups το πηρα για pc και οθονη περισσοτερο απλα επειδη τα εχω ολα σε ενα πολυμπριζο ειναι τα ηχεια και ο εκτπωτης οπως 1 switch και 2 modem σε δευτερο ups εχω τηλεοραση ps4,xbox one,nova,και ΟΤΕ TV με ολα ανοικτα ο φορτος του ups ειναι στο 20%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

καλησπερα θα θελα να σας ρωτησω κατι. εχω αυτο το ups

http://kieegypt.com/product/belkin-surgemaster-400va-200w-battery-backup-surge-protector-usb-eu-ups/

και τωρα τελευταια κανει κατι περιεργα.... οταν κανει διακοπη ρευματος κλεινει και αυτο χωρις να κραταει συσκευη σε λειτουργια και 1-2 φορες εκλεισε μονο του στα καλα καθουμενα και εσβησαν φυσικα και οι συσκευες που εχω πανω του. Οι συσκευες που εχω πανω του (τα τελευταια 2χρ) ειναι μια 55αρα τηλεοραση, ενας ενισχυτης YAMAHA για home cinema και ενα woffer του home cinema.

το εχω 8-9 χρ περιπου το ups.

1. λετε να τα εχει παιξει η μπαταρια του?

2. για αυτα που του εχω συνδεδεμενα, αν τα εχει παιξει η μπαταρια του αξιζει να την αλλαξω ή να παρω αλλο?

3. επιπλεον, υπαρχει καποιο ups που να ειναι για μια συσκευη? (θελω να το βαλω για το ψυγειο μου μονο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πότε έχεις να αλλάξεις μπαταρία;

Αν είναι από τότε που έχεις αγοράσει τη μονάδα, δικαιολογούνται αυτά που γράφεις.

Αλλάζουμε μπαταρία κάθε 3-4 το πολύ για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω νεο θεμα,θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με τις μπαταριες.

Εχω ενα ups στο οποιο εχω αλλαξει δυο φορες μπαταριες.Κρατησαν 2 χρονια.

Την τριτη κρατησαν μονο 16 μηνες.Οι μπαταριες ειναι yuasa.

To φορτιο δεν ειναι εξωφρενικο.Ενα pc, το μονιτορ και ενα ρουτερ και το ups ειναι 1000va.

Η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχει περιπτωση το ups να ειναι τοσο μαπα ωστε να "τελειωνει" τη ζωη των μπαταριων τοσο γρηγορα.

Πτωσεις ρευματος ειχα πολυ λιγες και παντα ημουν μπροστα και το εσβηνα αμεσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 συνδεω ενα μονιτορ 12v 3A...και το θελω για 20 λεπτα .....η εχω 3 συσκευες συνδεμενες πως υπολογιζω την απαιτηση σε ρευμα

 

για να παρω αναλογο ups με αναλογη μπαταρια  για να με κρατησει αναλογο χρονο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επανερχομαι με νεα ερωτηση.

Αλλαξα μπαταριες αλλα το προβλημα παραμενει.

Δεν κραταει τιποτα εκτος απο μια λαμπα 15w.

Μηπως ξερει καποιος τι αλλο μπορω να κοιταξω;

Αν ειχε προβλημα το ups δεν θα επρεπε λογικα να μη μπορει να κρατησει ουτε τη λαμπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ειμαι μεταξυ αυτων των 2

https://www.skroutz.gr/s/6234121/APC-Back-UPS-950VA-Schuko.html

https://www.skroutz.gr/s/6234081/APC-Back-UPS-1400VA-Schuko.html

 

Οι συσκευες που θελω να βαλω επανω ειναι οι εξης

 

Υπολογιστης dekstop+19" monitor (Εκτελει χρεη "σερβερ" ενος λογιστικου προγραμματος)

2 modem router

1 φορολογικος μηχανισμος

1 8port switch

 

Με καλυπτει το 950αρι ή να παω για πιο σιγουρα στο 1400αρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καλύπτει 950αρι ανετα.

 

Asderis μάλλον κάποιο transistor στο voltage booster από 12/24->230 δεν σηκώνει το φορτίο. Έχει κανένα σημάδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καλύπτει 950αρι ανετα.

 

Το σκεφτηκα και εγω αλλα με προβληματιζει το πρωτο σχολιο καποιου που το αγορασε οτι δεν αντεχει να σηκωσει εναν υπολογιστη και εναν εκτυπωτη μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...