Προς το περιεχόμενο

Ειδη UPS και οδηγός Αγοράς


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι λέιζερ είναι θερμικοί όποτε ίσως έχει θέμα. Οι inkjet όχι.

 

Δες ποσά βατ λέει ο εκτυπωτής στο power brick του/είσοδο ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια μπορει να με βοηθησει καποιος που ξερει..

θελω να αγορασω 2  ups  για τις τηλεορασεις (που εχουν μαζι ηχομπαρα-media player - bluray).

Αυτο κανει

 

https://www.skroutz.gr/s/294418/APC-Power-Saving-Back-UPS-ES-8-Outlet-700VA-230V-CEE-7-7.html

(Μου αρεσει που δεν ειναι κουτια αλλα δεν βλεπω να εχει AVR).

 

Στο PC εχω αυτο και δεν το εχω μετανιωσει εδω και 3 χρονια.

https://www.skroutz.gr/s/6234121/APC-Back-UPS-950VA-Schuko.html

 

Αν δεν κανουν αυτα που σκεφτομαι καποια προταση εχετε?Σας ευχαριστω!.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εδώ λέω. https://www.skroutz.gr/s/6234121/APC-Back-UPS-950VA-Schuko.html

 

Είναι πιο δοκιμασμένο. Και τα δύο φυσικά είναι καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λέιζερ είναι θερμικοί όποτε ίσως έχει θέμα. Οι inkjet όχι.

 

Δες ποσά βατ λέει ο εκτυπωτής στο power brick του/είσοδο ρεύματος.

 

Εγω δεν εχω εκτυπωτη. Αυτος που εκανε το σχολιο εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καλύπτει 950αρι ανετα.

 

Asderis μάλλον κάποιο transistor στο voltage booster από 12/24->230 δεν σηκώνει το φορτίο. Έχει κανένα σημάδι;

 

Φωτο απο την πλακετα

 

Φωτο

Φωτο

Φωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα. επανερχομαι γιατην μπαταρια του ups που εχω http://kieegypt.com/product/belkin-surgemaster-400va-200w-battery-backup-surge-protector-usb-eu-ups/

απο οτι εχω καταλαβει με αυτα που κουβεντιαζετε εδω, το 400va ειναι μικρο (εγω συνδεω 55αρα τηλεοραση, yamaha ενισχυτη με 5+1 ηχεια) . μπορω στο ηδη υπαρχων ups να βαλω πιο μεγαλη μπαταρια?? (υποθετω δεν γινεται.... ε?)

επειδη θα παω να παρω μπαταρια αυτες τις μερες, τι μαρκα να επιλεξω??? να την αλλαξω μονος ή ειναι δσκολο???

Επεξ/σία από sotiris36
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπαταρίες έχουν συγκεκριμένες διαστάσεις αλλά υπάρχουν και σε διαφορετική χωρητικότητα (7,2 και 9Ah) αλλά οι μεγαλύτερες σε σημαίνει ότι θα σηκώσουν μεγαλύτερο φορτίο που σε ενδιαφέρει.

Πάντως, χρησιμοποιούμε τις μονάδες αυτές σε desktop, laptop κλπ για να έχουμε τη δυνατότητα να τα δουλέψουμε λίγο περισσότερο και να σώσουμε τη δουλειά που κάνουμε σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, ενώ στην περίπτωση πχ του ενισχυτή δεν βλέπω την ανάγκη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, makfil είπε

Οι μπαταρίες έχουν συγκεκριμένες διαστάσεις αλλά υπάρχουν και σε διαφορετική χωρητικότητα (7,2 και 9Ah) αλλά οι μεγαλύτερες σε σημαίνει ότι θα σηκώσουν μεγαλύτερο φορτίο που σε ενδιαφέρει.

Πάντως, χρησιμοποιούμε τις μονάδες αυτές σε desktop, laptop κλπ για να έχουμε τη δυνατότητα να τα δουλέψουμε λίγο περισσότερο και να σώσουμε τη δουλειά που κάνουμε σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, ενώ στην περίπτωση πχ του ενισχυτή δεν βλέπω την ανάγκη.

συμφωνω αλλα να ρωτησω κατι; εγω το χρησιμοποιω ωσ ασφαλεια υπερφορτωσης μην μου τα καψει; λαθοσ το χρησιμοποιω; δεν μου προσφερει ασφαλεια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οκ ευχαριστω πολυ, τι μαρκα μπαταρια να αγορασω; ειναι ευκολο να την αλλαξω εγω; πρεπει να προσεξω κατι;

 

Επεξ/σία από sotiris36
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας τη μονάδα που έχεις, καταλαβαίνω ότι δεν παίρνει την κλασική 12V 7,2Ah αλλά μια 12V 5Ah, όπως αναφέρεται εδώ.

Εάν πιάνουν τα χέρια σου, πρέπει να ανοίξεις το κουτί και να βγάλεις τη μπαταρία για να διαπιστώσεις αν είναι σαν αυτές που βάζουν στις μοτοσυκλέτες.

Σε καταφατική περίπτωση, είναι εύκολο να βρεις στο skroutz και να γνωρίζεις ότι οι περισσότερες κατασκευάζονται στην Κίνα.. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...