Προς το περιεχόμενο

Ειδη UPS και οδηγός Αγοράς


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ρεύμα είναι ύπουλο. Βγάλτε το pc από το ups και κλείστε το pc. Κατέβασε το γενικό αφού βγάλεις συσκευές που ενδεχομένως να έχουν πρόβλημα όπως TV κλπ. Ανοίξτε το ρεύμα. Αν ανοίξει το pc τότε δεν έχει θέμα το ups.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γράψε λάθος νόμισα ότι άλλο είναι το πρόβλημα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλάβει ακριβώς που είναι το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ το pc είναι συνδεδεμένο κανονικά στο ups, και είναι ανοιχτό, όταν γίνεται κάποια διακοπή το pc σβήνει. Σήμερα συγκεκριμένα (ενώ ήμουν μπροστά) το pc έσβησε όχι όταν κατέβασε τον γενικό, αλλά όταν τον σήκωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Εχω ανοίξει και ξεχωριστό thread για το ερώτημά μου αλλά δεν είχα δει το παρόν. Ψάχνομαι τον τελευταίο καιρό να αγοράσω UPS για 3 σημεία μέσα στο σπίτι. Ένα για το σετ τηλεόρασης, αποκωδικοποιητών, PS4 και home cinema PC. Ένα δεύτερο για το router, το NAS και ένα laptop και ένα τρίτο για το desktop PC σε ένα τρίτο δωμάτιο. Ζητώ συμβουλές και προτάσεις γιατί έχω πλήρη άγνοια πάνω στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, είμαι σε αναζήτησή κ γω για ups μιας που έχουν πέσει λεφτά στο pc 😜

το σύστημα εχει τα εξής: z390 Aorus master, 8700k, 16gb, 2080ti, 3xm2 ssd, 850 psu gold, κ έχει custom loop με 1 αντλία 2 ψυγεία 8 φανακια. Επίσης θα είναι επάνω κ το μόνιτορ

περιμενω τις απόψεις κ τις συμβουλές σας 🤗 ευχαριστώ για τον χρόνο σας 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα .
Στην δουλεια τα "εκλασαν" τα 2 ups rack που εχουμε στους 2 servers 
Ειναι τα MGE PULSAR 1500 RACK MOUNT και εχουν κλεισει 11 χρονια και θελουν να τα αντικαταστησουν .
το καθενα εχει πανω του απο ενα server (2CPU Intel Xeon 2GHz , 2 x 146 GB SAS 15k δίσκους, 4 x 600 GB SAS 32gb ram)

Τι ειναι καλο να παρουν για την αντικατασταση ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το πρόβλημα είναι η μη αντικατάσταση των μπαταριών τους για αρκετά χρόνια, ενδεχομένως, να μην είναι απαραίτητη η αντικατάστασή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι απο μπαταριες , πλακετα ειναι + μπαταριες , αλλα αποφασισαν να τα αντικαταστησουν και οχι να τα επισκευασουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 8 μήνες μετά...

Ψάχνω ένα UPS το οποίο να προφυλάξει τον υπολογιστή και από ανεβοκατεβάσματα της τάσης αλλά να μου δίνει και 10-20 λεπτά χρήσης σε μέτριο load. Τα specs είναι:

  • Motherboard: Gigabyte Aorus z390 Pro
  • CPU: Intel Core i9-9900K
  • Cooler: Corsair H60 2018
  • RAM: G-Skill Ripjaws 32GB (2x16GB) DDR4 3200Mhz
  • GPU: Sapphire Radeon RX 580 Pulse 8GB
  • Storage: Samsung EVO 970 1TB M.2. NVME
  • Wifi+BT: Fenvi T-919
  • PSU: CX650M (Semi) Modular 80+ Bronze

Έχετε υπόψιν κάποιο αξιόπιστο UPS; Θα ήθελα επίσης αν δίνεται η δυνατότητα σύνδεσης μέσω USB με MacOS ώστε να κλείνει αυτόματα σε περίπτωση που δεν είμαι στο γραφείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, WizeMan είπε

Ψάχνω ένα UPS το οποίο να προφυλάξει τον υπολογιστή και από ανεβοκατεβάσματα της τάσης αλλά να μου δίνει και 10-20 λεπτά χρήσης σε μέτριο load. Τα specs είναι:

  • Motherboard: Gigabyte Aorus z390 Pro
  • CPU: Intel Core i9-9900K
  • Cooler: Corsair H60 2018
  • RAM: G-Skill Ripjaws 32GB (2x16GB) DDR4 3200Mhz
  • GPU: Sapphire Radeon RX 580 Pulse 8GB
  • Storage: Samsung EVO 970 1TB M.2. NVME
  • Wifi+BT: Fenvi T-919
  • PSU: CX650M (Semi) Modular 80+ Bronze

Έχετε υπόψιν κάποιο αξιόπιστο UPS; Θα ήθελα επίσης αν δίνεται η δυνατότητα σύνδεσης μέσω USB με MacOS ώστε να κλείνει αυτόματα σε περίπτωση που δεν είμαι στο γραφείο.

https://www.skroutz.gr/s/374105/CyberPower-CP1500EPFCLCD.html?from=catspan&keyphrase=cp1500

Δε ξερω βεβαια εαν εχει εφαρμογη για τα macos.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Dantε είπε

https://www.skroutz.gr/s/374105/CyberPower-CP1500EPFCLCD.html?from=catspan&keyphrase=cp1500

Δε ξερω βεβαια εαν εχει εφαρμογη για τα macos.

Σε ευχαριστώ πολύ, @Dantε. Στο MacOS δεν χρειάζεται εφαρμογή, τουλάχιστον με τα APC διάβασα ότι τα αναγνωρίζει αυτόματα ως UPS. Λογικά θα γίνεται το ίδιο και με το CyberPower.

Το συγκεκριμένο είναι αρκετά ψηλά στο budget :(

Έχεις κάποια εικόνα για αυτό: https://www.apc.com/shop/bg/en/products/APC-BACK-UPS-1400VA-230V-AVR-Schuko-Sockets/P-BX1400U-GR

Έχω διαβάσει αρκετά καλές κριτικές και απ' ότι φαίνεται σηκώνει και με το παραπάνω το load το οποίο με την οθόνη μαζί κυμαίνεται στα 500-550w σε full load, 350-400 σε medium load (έκανα λίγη έρευνα μετά από την προηγούμενη μου ανάρτηση εδώ στο topic)

Επεξ/σία από WizeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

11 ώρες πριν, Dantε είπε

https://www.skroutz.gr/s/374105/CyberPower-CP1500EPFCLCD.html?from=catspan&keyphrase=cp1500

Δε ξερω βεβαια εαν εχει εφαρμογη για τα macos.

 

12 λεπτά πριν, WizeMan είπε

Σε ευχαριστώ πολύ, @Dantε. Στο MacOS δεν χρειάζεται εφαρμογή, τουλάχιστον με τα APC διάβασα ότι τα αναγνωρίζει αυτόματα ως UPS. Λογικά θα γίνεται το ίδιο και με το CyberPower.

Το συγκεκριμένο είναι αρκετά ψηλά στο budget :(

Έχεις κάποια εικόνα για αυτό: https://www.apc.com/shop/bg/en/products/APC-BACK-UPS-1400VA-230V-AVR-Schuko-Sockets/P-BX1400U-GR

Έχω διαβάσει αρκετά καλές κριτικές και απ' ότι φαίνεται σηκώνει και με το παραπάνω το load το οποίο με την οθόνη μαζί κυμαίνεται στα 500-550w σε full load, 350-400 σε medium load (έκανα λίγη έρευνα μετά από την προηγούμενη μου ανάρτηση εδώ στο topic)

 

Έχω το παραπάνω CyberPower, στην έκδοση με τα 1300 VA. Δεν έχει σφάλει ούτε μία φορά, σε περιοχή με αρκετές διακοπές και ανεβοκατεβάσματα στις τάσεις.

Αντιθέτως 2-3 άλλα UPS που έχω δουλέψει δεν έχει πάει και πολύ καλά και πιστεύω ότι ο κύριος λόγος ότι είναι λόγω του true sine wave που βγάζει το συγκεκριμένο μοντέλο ενώ τα άλλα που είχα δει από κοντά δεν είναι. 

Κι εγώ για ένα τέτοιο PC θα έλεγα να μην τσιγκουνευτείς, να πας για true sine wave UPS, είτε CyberPower είτε APC, και να θεωρήσεις το UPS ένα από part του και όχι κάτι έξτρα. Επίσης UPS παίρνεις για μια δεκαετία οπότε είναι επένδυση. 

Επεξ/σία από dermitzos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...