Προς το περιεχόμενο

Εγκρίθηκαν και οι τρεις δεσμευτικές προσφορές για το ηλεκτρονικό εισιτήριο


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οσοι ειναι φορολογουμενοι πολιτες θα επρεπε να προμηθευονται μια καρτα, με αυτη θα την βαζουν στα μηχανηματα και θα εγκρινει οτι εισαι φορολουμενος πολιτης και το εισητηριο θα ειναι στη χαμηλοτερη τιμη..

Οποιαδηποτε αλλη περιπτωση μη φορολογουμενου πολιτη(αλλοδαπος,τουριστας) θα πληρωνει διπλασια τιμη εισιτηριου... Αυτο το συστημα το γευτηκα με τα βαπορετα στη βενετια καποτε, Οι ιταλοι το επαιρναν με 1,20€ και ολοι οι αλλοι εβγαζαν αναγκαστικα 8ωρο εισιτηριο απεριοριστων διαδρομων με 9€ και ζητημα να εμπαινες στα βαπορετα πανω απο δυο φορες μεσα στο 8ωρο διαστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που με ενοχλει ειναι οτι στα λεωφορεια παλι δε θα γινει κατι. Και στο μετρο θα υπάρχουν καποιοι που δε θα πληρωνουν παλι. Δηλαδη θα υπαρχουν παιδια που θα τα πηδανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη βάση που το θέτεις, ναι είσαι...

 

τα μμμ είναι κατα βάση τα μέσα που χρησιμοποιούμε όσοι δεν έχουμε τη δυνατότητα να πηγαίνουμε μέχρι την τουαλέτα με το αμάξι μας ή δεν έχουμε καν αμάξι (οκ είναι και αυτοί που θέλουν να κατέβουν κέντρο και σκέφτονται που θα παρκαρουν)

 

αν παίρνεις μισθό 250-400€ και θες τα 45€ για την κάρτα, τότε φίλε μου λαθρεπιβάτης για πάντα

 

και έρχομαι να θέσω το ερώτημα...αξίζει 1.5€(+1.5 για επιστροφή) η μετακίνιση με τα μμμ? είδικά απο τη στιγμή που ο φόρος δεν είναι ανταποδοτικός(βλέπε σάπια λεωφορεία, λίγα δρομολόγια, ασυνέπεια στα δρομολόγια κτλ κτλ)

και ναι μην το πεις το παραμύθι, οτι ο φόρος δεν είναι ανταποδοτικός επειδή δεν είναι καν αποδοτικός και οτι αν χτύπαγαν όλοι εισιτήριο θα υπήρχαν έσοδα και μπλα μπλα μπλα... τις μαλακιες αυτές τις ακούω και στο δελτίο του mega αν θέλω, ευχαριστώ άλλο πρετεντέρη δεν θα πάρω...

 

πιο καλό παράδειγμα είναι τα διόδια...υπάρχει μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που περνάει τζάμπα απο τα διόδια?(ρητορικό)

τράβα να δεις τώρα πως είναι ο δρόμος κορίνθου πατρών και έλα πες μου που πάνε όλοι αυτοί οι φόροι...

 

και τέλος απλά να σου πω πως έκανα πρωτοχρονιά αθήνα-καρδίτσα και πίσω και πλήρωσα 30€(περίπου) διόδια για 620km διαδρομή...βάλε τέλη κυκλοφορίας+φόρος καυσίμου να δεις πόσο πάει...

τι λες ρε μεγαλε!!!τοτε οι ανεργοι να μην πληρωνουν σουπερ μαρκετ,να μην πληρωνουν νοικια,να μην πληρωνουν υπηρεσιες,να μην πληρωνουν τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάτι τέτοιο θα ήθελα να γίνει με την Αττική οδό. Ανάλογα σε πόσες  εξόδους θα βγεις να πληρώνεις το αντίστοιχο τίμημα. Εγώ που όταν την χρησιμοποιώ, την χρησιμοποιώ για 2 εξόδους παρακάτω είναι βλακεία να πληρώνω 2.8 όσα και αυτός που πάει μέχρι το αεροδρόμιο. Αλλά σιγά μην γίνει τίποτα εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάτι τέτοιο θα ήθελα να γίνει με την Αττική οδό. Ανάλογα σε πόσες  εξόδους θα βγεις να πληρώνεις το αντίστοιχο τίμημα. Εγώ που όταν την χρησιμοποιώ, την χρησιμοποιώ για 2 εξόδους παρακάτω είναι βλακεία να πληρώνω 2.8 όσα και αυτός που πάει μέχρι το αεροδρόμιο. Αλλά σιγά μην γίνει τίποτα εκεί.

γιατι να γινει?ο μπομπολας την εχει.αυτος δε πληρωνει,μονο τον πληρωνουν.

επισης θα θελα να δω πως θα δουλεψουν οι μπαρες σε ατομα που κουβαλανε πραγματα/ποδηλατα και σε αυτους που δε χρειαζονται εισιτηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι έχετε μπερδέψει τον όρο δημόσια συγκοινωνία με τον "συγκοινωνία μόνο για εμάς τους καλοπληρωτές". Ξέρω πως δεν επιθυμείτε να υπάρχει καν δημόσια συγκοινωνία (όπως και υγεία, παιδεία, κλπ) και πως η κατάργηση της θα σας έλυνε τα προβλήματα (τσαμπατζήδες που σας χαλάνε την αισθητική, σαν του γνωστού αηδού), αλλά όσο κάποιοι από εμάς συνεχίζουμε να επιθυμούμε δημόσια μμμ και αυτά προσφέρονται από το κράτος, είναι σημαντικό να παραδεχτούμε ότι υπάρχουν προβλήματα.

Τζαμπατζήδες θα υπάρχουν παντού, ακόμα και με μισθους 2.000ε και μηδέν ανεργία. Αλλά το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν είναι αυτό. Είναι ότι το κόστος της συγκοινωνίας είναι δυσανάλογο με τον μισθό του πολίτη. Είναι ότι η ανεργία βρίσκεται στο 27%. Είναι ότι κανείς δεν πληρώνει στην ώρα του. Πως απαιτείς μετά από τον πολίτη να είναι εντάξει στις υποχρεώσεις του; Ο πολίτης είναι ο ευθαίσθητος κρίκος στην αλυσίδα, που θα αναγκαστεί να παρανομήσει για να επιβιώσει. Ούτε το κράτος, ούτε ο μεγαλοεργολάβος, ούτε ο μεγαλοεπιχειρηματίας που διαχειρίζεται το κάθε έργο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

bill81, on 05 Feb 2014 - 09:51 AM, said:

snapback.png

Εγώ κάτι τέτοιο θα ήθελα να γίνει με την Αττική οδό. Ανάλογα σε πόσες  εξόδους θα βγεις να πληρώνεις το αντίστοιχο τίμημα. Εγώ που όταν την χρησιμοποιώ, την χρησιμοποιώ για 2 εξόδους παρακάτω είναι βλακεία να πληρώνω 2.8 όσα και αυτός που πάει μέχρι το αεροδρόμιο. Αλλά σιγά μην γίνει τίποτα εκεί.

 

στην ιταλια παντως που ειχα πριν απο μερικα χρονια, οταν εμπαινες στην αντιστοιχη αττικη οδο, δε πληρωνες τιποτα. επαιρνες την καρτα απο το μηχανημα, και αναλογα σε ποια εξοδο εβγαινες και ποσα χιλιομετρα ειχες κανει, την εβαζες στο αντιστοιχο μηχανημα της εξοδου και πληρωνες το αναλογο τιμημα. φανταζομαι και τωρα ετσι θα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λες ρε μεγαλε!!!τοτε οι ανεργοι να μην πληρωνουν σουπερ μαρκετ,να μην πληρωνουν νοικια,να μην πληρωνουν υπηρεσιες,να μην πληρωνουν τιποτα.

αν δεν είχες μπουκιά να βάλεις στο στόμα των παιδιών σου τότε να δω τι θα έκανες...

μπερδεύεις τη βούρτσα με την π... γκουχ γκουχ οδοντόβουρτσα...

τα σουπερμάρκετ είναι ιδιωτικές επιχειρήσεις τα μμμ είναι δημόσια...όπως πχ η δημόσια "δωρεάν" υγεία, παιδεία κτλ.

 

 

αλλά εαν θες και μια προσωπική δήλωση εκτός θέματος, ναι είμαι υπέρ της αλλοτρίωσης των σουπερ μαρκετ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τρόπος που σκέφτονται μερικοι;

 

Για πες μας λοιπόν εσυ που σκέφτεσαι λογικά...

 

Ποιά πολιτική ακολουθεί η κυβέρνηση σου τα τελευταια χρόνια; Τι γίνεται με τα νοσοκομεία, με τους άπορους, τους άνεργους, τους ανάπηρους, τις πολύτεκνες οικογένειες; 

 

Νομίζεις οτι μπορείς να φτιάξεις ένα κράτος απλα διαλύοντας ολες τις κοινωνικές δομές; Οτι μπορείς έτσι απλα να επέμβεις σε δημόσια αγαθα, να τα μετατρέψεις σε είδη πολυτελείας και να μας σκάσεις το παραμύθι περι χρέους και έλλειψης χρημάτων;

 

Αντίστοιχα, τι θα πεις στον απορο καρκινοπαθη και στην οικογένεια του; Δεν έχεις λεφτα, πηγαινε να πεθάνεις στο σπίτι σου; 

 

Αφου μειώθηκαν οι μισθοι(μας ειπαν για ανταγωνιστικότητα)  στα 200-300 ευρω, σε 4-6 ώρες δουλειας, αυξάνουν το κόστος στα ΜΜΜ, καταργούν δημόσιες δομές.

 

Ο μέσος Ελληνας το σκέφτεται 10 φορες αν θα βάλει πετρέλαιο, αν θα ζεστάνει την οικογένεια του. Μετά βάζει ηλεκτρική σόμπα και σκέφτεται άλλες τόσες για το ηλεκτρικο ρεύμα... 

 

Αλλα ξέχασα, απορείς πως σκέφτονται μερικοι...

Ναι φιλε μου ακομα απορω,και δυστυχως πολλοι σκεφτονται οπως εσυ.Αν δεν μπορω να πληροσω κατι το διαγραφω,δεν σκεφτομαι καν να το αποκτησω παρανομα.Καλυτερα να παω με τα ποδια η με το ποδηλατακι μου παρα να ρισκαρω και να μπω τσαμπατζης.Με την λογικη σου συντομα θα γινομασταν Αργεντινη εδω.Μακαρι να το εφαρμοσουν οσο πιο γρηγορα γινεται,και αντι για μπαρες να βαλουν καγκελοπορτες,ωστε να μην περναει ουτε κουνουπι τσαμπατζης στο ΜΜΜ.Ετσι θελουν οι Ελληνες.Αυτο μας καταντησε ετσι,το μακρυ μας το χερακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ιταλια παντως που ειχα πριν απο μερικα χρονια, οταν εμπαινες στην αντιστοιχη αττικη οδο, δε πληρωνες τιποτα. επαιρνες την καρτα απο το μηχανημα, και αναλογα σε ποια εξοδο εβγαινες και ποσα χιλιομετρα ειχες κανει, την εβαζες στο αντιστοιχο μηχανημα της εξοδου και πληρωνες το αναλογο τιμημα. φανταζομαι και τωρα ετσι θα ειναι.

Ετσι όπως το λες είναι και δεν είναι μόνο στην Ιταλία αλλά και σε άλλες χώρες, πάντα πληρώνεις στην έξοδο. Αλλά εδώ σιγά μην το έκαναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φιλε μου ακομα απορω,και δυστυχως πολλοι σκεφτονται οπως εσυ.Αν δεν μπορω να πληροσω κατι το διαγραφω,δεν σκεφτομαι καν να το αποκτησω παρανομα.Καλυτερα να παω με τα ποδια η με το ποδηλατακι μου παρα να ρισκαρω και να μπω τσαμπατζης.Με την λογικη σου συντομα θα γινομασταν Αργεντινη εδω.Μακαρι να το εφαρμοσουν οσο πιο γρηγορα γινεται,και αντι για μπαρες να βαλουν καγκελοπορτες,ωστε να μην περναει ουτε κουνουπι τσαμπατζης στο ΜΜΜ.Ετσι θελουν οι Ελληνες.Αυτο μας καταντησε ετσι,το μακρυ μας το χερακι.

βεβαια,αντε επομενο βημα ειναι να σου κοψουνε τη προσβαση σε οποιοδηποτε site με torrent.

αφου βεβαια σου ζητησουν να πληρωσεις οτι εχεις ηδη κατεβασει παρανομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

 

αλλά εαν θες και μια προσωπική δήλωση εκτός θέματος, ναι είμαι υπέρ της αλλοτρίωσης των σουπερ μαρκετ...

 

Και γω υπέρ της αλλοτρίωσης των γειτόνων μου! Που μένεις είπαμε? :P

 

Καταβαίνεις προφανώς τι θέλω να πω με αυτό ε? Εκεί να μας δω μετά... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω υπέρ της αλλοτρίωσης των γειτόνων μου! Που μένεις είπαμε? :P

 

Καταβαίνεις προφανώς τι θέλω να πω με αυτό ε? Εκεί να μας δω μετά... 

οτι νικαει ο ισχυροτερος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...