Προς το περιεχόμενο

Nikkei: Σε συζητήσεις για την πώληση του τμήματος PC η Sony


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχει σχέση αν ηταν vaio ή οποιοδήποτε άλλο laptop, το κάθε laptop ειναι για συγκεκριμένες δουλειές, αν αγοράσεις λάθος laptop βάσει spec, είναι δικό σου λάθος, όχι της Sony...

 

Δεν αντιλέγω, αλλά όταν κοστολογεί στα 1100€ λάπτοπ χωρίς ξέχωρη κάρτα γραφικών και με αδύναμο επεξεργαστή πώς να μην κλείσει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν αντιλέγω, αλλά όταν κοστολογεί στα 1100€ λάπτοπ χωρίς ξέχωρη κάρτα γραφικών και με αδύναμο επεξεργαστή πώς να μην κλείσει?

δεν το κάνει μόνο αυτή, το κάνουν κι άλλοι...

 

πχ https://www.skroutz.gr/s/4178778/Dell-Latitude-E6540-i5-4300M-4GB-500GB.html?from=account_favorites

 

βέβαια τα Latitude δεν θεωρούνται "consumer" series, προφανώς δεν είναι όλα έτσι, το ίδιο θα δεις και σε μερικά από τα Elitebook της HP...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη θυμάμαι την απορία στο πρόσωπο μιας γνωστής μου όταν της είπα ότι το vaio της δε σηκώνει lineage και γενικά δε μπορεί να τρέξει κανένα παιχνίδι

- Μα το πήρα 1100€

:lol:

απο ποτε εξορισμου τα λαπτοπ (ειτε 500 ειτε 1500 ευρω) πρεπει να παιζουν παιχνιδια;

απο ποτε τα λαπτοπ γενικα ειναι για παιχνιδα;

εχεις δικιο φιλε, ο κοσμος δεν ξερει την χρηση και τον προορισμο των λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ποτε εξορισμου τα λαπτοπ (ειτε 500 ειτε 1500 ευρω) πρεπει να παιζουν παιχνιδια;

απο ποτε τα λαπτοπ γενικα ειναι για παιχνιδα;

εχεις δικιο φιλε, ο κοσμος δεν ξερει την χρηση και τον προορισμο των λαπτοπ.

Εχου περασει αρκετα χρονια που τα laptop ειναι μηχανηματα και για παιχνιδια!

Φυσικα και τα νεα ultrabook/hybrid του χιλιαρικου δεν εχουν τη gpu για παιχνιδια,αλλα ενα 15 και 17αρι του 1000αρικου μπορει να σου παιξει αξιοπρεπεστατα(οχι φυσικα ολα στο μαξ που θα εχεις στο desktop σου ή ενα gaming laptop στα 1500-2000€) και τους πιο απαιτητικους τιτλους που υπαρχουν σημερα.Συν του οτι εχει βελτιωθει υπερβολικα και το συστημα ψηξης τους!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχου περασει αρκετα χρονια που τα laptop ειναι μηχανηματα και για παιχνιδια!Φυσικα και τα νεα ultrabook/hybrid του χιλιαρικου δεν εχουν τη gpu για παιχνιδια,αλλα ενα 15 και 17αρι του 1000αρικου μπορει να σου παιξει αξιοπρεπεστατα(οχι φυσικα ολα στο μαξ που θα εχεις στο desktop σου ή ενα gaming laptop στα 1500-2000€) και τους πιο απαιτητικους τιτλους που υπαρχουν σημερα.Συν του οτι εχει βελτιωθει υπερβολικα και το συστημα ψηξης τους!

 

Έχει βελτιωθεί η ψύξη αλλά όχι πολύ,ειμουν κάτοχος alienware 18 σε παιχνίδια βαρούσε 80ρια και σε idle 58 με 60 τώρα το χειμώνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως έγραψαν και αρκετοί ποιο πάνω, τα laptop όπως και κάθε υπολογιστής στήνεται με συγκεκριμένο στόχο. άλλος το θέλει για παιχνίδια, άλλος για εφαρμογές γραφείου, άλλος για επεξεργασία ήχου και εικόνας. αν θες να κάνει τα πάντα και να στοιχίζει τσάμπα, έχασες. από την άλλη η sony ήταν ακριβή αλλά η ποιότητα πληρώνετε. δεν πιστεύω (εκτός από πολύ συγκεκριμένες περιτπώσεις που έχουν να κάνουν με αντίληψη του εισαγωγέα και όχι του εργοστασίου) προσπαθεί κάποιος να κοροϊδέψει τον καταναλωτή. φυσικά το acer ήταν φθηνότερο αλλά εσωτερικά και εξωτερικά ήταν η μέρα με την νύχτα. όπως και αν πάρεις hp pavilion με elite και ας έχουν ίδια χαρακτηριστικά.με την λογική ότι όλοι το ίδιο προσφέρουν θα έπρεπε όλοι να έχουμε turbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως είπες, πληρώνεις και ποιότητα!!! αν και τελευταία έχουν στείλει το service στην Ολλανδία :(

Τελευταια? Απο το 2004 σιγουρα :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να μεινουν μονο στις συζητησεις και να μη προχορισουν σε πωληση!

Η pc αγοα εχει πολυ ψωμη ακομη και αν το εκμεταλευτει σωστα μπορει να τις επιφερει αρκετα κερδη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε στα Vaio παντα πληρωνες το ονομα ακριβα... Δηλαδη εαν ενα λαπτοτ της sony κοστιζε 1000, "εκανε" τα ιδια με ενα acer (πχ) των 700-800. Η apple των pc με λιγα λογια.

 

 

Κατα τα αλλα αξεπεραστος σχεδιασμος και ποιοτητα...

Ποιοτητα? Ας γελασω. Ποιοτητα κατασκευης και SONY δεν πανε μαζι. Οτι εχω παρει μου εχει βγει μουφα και ας το ακριβοπληρωσα. Θα μου πεις δεν τα προσεχω. Γιατι ομως αλλων εταιριων δεν επαθε τιποτα? Και η apple εχει φωτια στις τιμες αλλα πληρωνεις οντως ΠΟΙΟΤΗΤΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα vaio ΗΤΑΝ υπερτιμημένα όταν πρωτο βγήκαν. τα τελευταία χρόνια έχουν λογικευτεί οι τιμές τους, αλλά παραμένουν ένα κλικ πιο ακριβά. και εγώ είχα ακούσει τα χειρότερα για τα vaio αλλά από τότε που πήρα το δικό μου είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. απο εκεί και πέρα, μην συγκρίνετε τα vaio με τα acer, σαν να συγκρίνεις μια porsche με την hyundai των laptop. τα Toshiba και τα Sony είναι κατα τη γνώμη μου τα καλύτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...