Προς το περιεχόμενο

Asus: Παρουσίασε το νέο της Chromebox με τιμή που ξεκινάει από τα 179 δολάρια


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Asus θέλοντας να αντιμετωπίσει τον ανταγωνισμό των LG & Samsung που έχουν ήδη παρουσίασε αντίστοιχα μοντέλα παρουσίασε το δικό της Chromebox, ένα δηλαδή μίνι υπολογιστή εφοδιασμένο με το λειτουργικό σύστημα Chrome OS.To νέο σύστημα το οποίο μπορείτε να δείτε και στις φωτογραφίες που σας παραθέτουμε έχει αρκετά μικρές διαστάσεις και στη βασική του έκδοση θα είναι εξοπλισμένο με έναν διπύρηνο επεξεργαστή Celeron 2955U χρονισμένο στα 1.44 GHz, o οποίος είναι βασισμένος στην αρχιτεκτονική Intel Haswell, καθώς και με ενσωματωμένο κύκλωμα γραφικών της Intel.

Παράλληλα θα διαθέτει 2GB RAM, SSD χωρητικότητας 16GB, dual-band 802.11n, Bluetooth 4.0 και συσκευή ανάγνωσης καρτών μνήμης.

 

Ιδιαίτερα σημαντικό είναι το γεγονός πως οι κάτοχοί του θα δικαιούνται και 100Gb αποθηκευτικού χώρου στην υπηρεσία Google Drive ενώ η τιμή του παραπάνω μοντέλου θα είναι 179 δολάρια.

 

Ωστόσο σύμφωνα με πληροφορίες θα κυκλοφορήσουν και κάποια ακόμη μοντέλα με τους επεξεργαστές Core i3-4010U (1.7GHz), και Core i7-4600U (2.1 GHz) τα οποία θα διαθέτουν έως 4Gb μνήμης RAM.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Link.png Site: Ars Technica

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλα οκ με celeron και i3 τρώγονται,αλλα ο i7 γιατι να μπει σε ενα htpc που το θα ειναι με ενα linux λειτουργικο και δεν θα ειναι ουτε καν για παιχνιδια,με αυτα τα specs μονο για γραφειο κανει ή για media center.

Απλα ειναι αχρηστος ενας i7 να κανει μονο αυτα τα 2 πραματα.

Σε γενικες γραμμες καλη η τιμουλα που εχει βγαλει η asus,θα το εψηνα για media center να παρω ενα,αλλα τα 179$ στην ελλαδα μεταφραζετε σε 199€ και 249€ αντιστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη σε μπερδευει  το i7, ...το U στο τελος σημαινει Ultralow voltage δλδ κατηγορια  baytrail  δλδ ο απογονος του Atom

 

σε παρομοια τιμη (χωρις μνημες και δισκο) αγοραζεις το nuc της intel ή το brix της Gigabyte περι ορεξεως λοιπον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μη σε μπερδευει  το i7, ...το U στο τελος σημαινει Ultralow voltage δλδ κατηγορια  baytrail  δλδ ο απογονος του Atom

Καμμια σχεση σε επιδοσεις ο Core i7-4600U με οποιονδηποτε baytrail-atom.

Ειναι haswell(καμμια σχεση με απογονο atom) και ειναι πολυ-πολυ πιο γρηγορος απο baytrail και χοντρικα ειναι στα επιπεδα ενος i5-3210m.

 

Ενδεικτικα:

http://www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchmarklist.2436.0.html

Image%202014-02-05%20at%201.37.00%20PM.p

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα και ο baytrail, haswell ειναι, παντως  εχεις δικιο χωρις να ειναι δραματικα πιο γρηγορος στη κατηγορια που παιζουν (~30% max)

και φυσικα καμια σχεση με τους desktop

δικο μου αρχικο λαθος αφου η σειρα U ειναι οι αντικαταστατες των παλιων m

με μπερδεψε η Asus γιατι πραγματικα αν τρεχει (μονο) ChromeOs δε χρειαζεται τετοιο επεξεργαστη εκει μεσα... :huh:

το οποιο ηδη τρεχει και απο usb στικακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως μου ειπαν σε αλλο φορα μπορεις να αλλαξεις λειτουργικο. Το θεμα ειναι να μπορεις να αλλαξεις τον ssd γιατι με 16gb κλαφτα Χαραλαμπε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαμαντάκι αμα αλλάζει το λετουργικό και πολυ καλη τιμή , πιστεύω ομως οτι θα αλλάζει και ο δίσκος ισως να μπορει να μπει και παραπάνω ram , δεν βλέπω το λογο να μην υποστηρίζεται δηλαδη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα και ο baytrail, haswell ειναι, ...

Oχι ο baytrail δεν ειναι haswell.

. ..

δικο μου αρχικο λαθος αφου η σειρα U ειναι οι αντικαταστατες των παλιων m...

Και οι U επεξεργαστες δεν ειναι αντικαταστατες των παλιων m, ειναι μια αλλη υποκατηγορια mobile cpus που ειναι πιο energy efficient με λιγο χαμηλοτερες επιδοσεις απο τους m.

 

U και M επεξεργαστες βγαζει εδω και πολλα χρονια οι intel για το mobile cpu segment.

 

Πολυ χοντρικα: οι U μπαινουν συνηθως στα ultrabooks με παχος κατω απο 18mm και οι M μπαινουν στα κανονικα laptops.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη σε μπερδευει  το i7, ...το U στο τελος σημαινει Ultralow voltage δλδ κατηγορια  baytrail  δλδ ο απογονος του Atom

 

σε παρομοια τιμη (χωρις μνημες και δισκο) αγοραζεις το nuc της intel ή το brix της Gigabyte περι ορεξεως λοιπον...

Οι U πλεον ειναι ΘΗΡΙΑ,καμια σχεση με αυτο που φανταζεσαι!!!

Οι περσινοι διπυρινοι ivy bridge i7 U στα 17watt πατουσαν στο λαιμο το τετραπυρινο i7-720QM στα 45watt που εχω στο 4ετιας gaming laptop.

Σκεψου τι κανουν οι haswell U!!!!!!!!

Οι bay trail ειναι αλλη κατηγορια με παρα πολυ χαμηλη καταναλοση και ειναι στα επιπεδα των high end mobile soc,τοσο σε επιδοσεις,οσο και σε καταναλοση(περιπου στα 3watt),δλδ μπορει και 10x πιο αδυναμοι απο τους i7 U!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλα οκ με celeron και i3 τρώγονται,αλλα ο i7 γιατι να μπει σε ενα htpc που το θα ειναι με ενα linux λειτουργικο και δεν θα ειναι ουτε καν για παιχνιδια,με αυτα τα specs μονο για γραφειο κανει ή για media center.

Απλα ειναι αχρηστος ενας i7 να κανει μονο αυτα τα 2 πραματα.

Σε γενικες γραμμες καλη η τιμουλα που εχει βγαλει η asus,θα το εψηνα για media center να παρω ενα,αλλα τα 179$ στην ελλαδα μεταφραζετε σε 199€ και 249€ αντιστοιχα.

 

Το εργαλείο δεν έχει Linux, έχει Chrome Os εξού και το όνομα ChromeBox.

 

Μάλλον το έχεις μπερδέψει με τα SteamBox. Το Chromebox δεν προορίζεται για gaming. Βασίζεται σε ένα cloud λειτουργικό και είναι μία πρώτη μεταφορά των Chromebook στην desktop κατηγορία. 

 

Όσο για το cpu τον θέλει και τον i7 του... αν δεις τα Apps του store στον chrome browser υπάρχουν αρκετές που είναι απαιτητικές... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εργαλείο δεν έχει Linux, έχει Chrome Os εξού και το όνομα ChromeBox.

 

Μάλλον το έχεις μπερδέψει με τα SteamBox. Το Chromebox δεν προορίζεται για gaming. Βασίζεται σε ένα cloud λειτουργικό και είναι μία πρώτη μεταφορά των Chromebook στην desktop κατηγορία. 

 

Όσο για το cpu τον θέλει και τον i7 του... αν δεις τα Apps του store στον chrome browser υπάρχουν αρκετές που είναι απαιτητικές...

Ποια εφαρμογη ειναι απαιτητικη στο store του chrome os?

Ολες οι εφαρμογες ειναι για bay trail soc,πανω κατω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι U πλεον ειναι ΘΗΡΙΑ,καμια σχεση με αυτο που φανταζεσαι!!!

Οι περσινοι διπυρινοι ivy bridge i7 U στα 17watt πατουσαν στο λαιμο το τετραπυρινο i7-720QM στα 45watt που εχω στο 4ετιας gaming laptop.

Σκεψου τι κανουν οι haswell U!!!!!!!!

Οι bay trail ειναι αλλη κατηγορια με παρα πολυ χαμηλη καταναλοση και ειναι στα επιπεδα των high end mobile soc,τοσο σε επιδοσεις,οσο και σε καταναλοση(περιπου στα 3watt),δλδ μπορει και 10x πιο αδυναμοι απο τους i7 U!!!

 

 

i know... εφαγα προσωρινη φλασια, εχω αλλωστε προσωπικη εμπειρια... το  νυν tablet μου φοραει τον i5 3337U οπου παρεακι με τον ssd ειναι πιο γρηγορο απο τον i5 480M που ειχε το παλιο μου λαπτοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως μου ειπαν σε αλλο φορα μπορεις να αλλαξεις λειτουργικο. Το θεμα ειναι να μπορεις να αλλαξεις τον ssd γιατι με 16gb κλαφτα Χαραλαμπε!

Και πιο μεγαλο ssd να βρεις να βαλεις,να εχεις στα υποψη οτι μονο linux διανομες θα μπορει να τρεξεις!

i know... εφαγα προσωρινη φλασια, εχω αλλωστε προσωπικη εμπειρια... το  νυν tablet μου φοραει τον i5 3337U και παρεακι με τον ssd ειναι πιο γρηγορο απο τον i5 480M που ειχε το παλιο μου λαπτοπ

Αυτος ο cpu ειναι πολυ κοντα στον i7-720QM,που αναφερα!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...