Προς το περιεχόμενο

Asus: Παρουσίασε το νέο της Chromebox με τιμή που ξεκινάει από τα 179 δολάρια


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εργαλείο δεν έχει Linux, έχει Chrome Os εξού και το όνομα ChromeBox.

 

Μάλλον το έχεις μπερδέψει με τα SteamBox. Το Chromebox δεν προορίζεται για gaming. Βασίζεται σε ένα cloud λειτουργικό και είναι μία πρώτη μεταφορά των Chromebook στην desktop κατηγορία. 

 

Όσο για το cpu τον θέλει και τον i7 του... αν δεις τα Apps του store στον chrome browser υπάρχουν αρκετές που είναι απαιτητικές... 

Μα το chrome Os εχει βαση απο linux,δεν ειναι κατι το διαφορετικο.Τσεκαρε το λιγο καλητερα να δεις,και για του λογου το αληθες το γραφει και το βικιπαιδεια

 

"Google Chrome OS is a Linux-based operating system designed by Google to work primarily with web applications. The user interface takes a minimalist approach and consists almost entirely of just the Google Chrome web browser;[3] since the operating system is aimed at users who spend most of their computer time on the Web, the only "native" applications on Chrome OS are a browser, media player and file manager.[4] This means that Chrome OS is almost a pure web thin client OS.[5][6]"

 

Οποτε και ο i7 για κατι τετοιο παει στραφη,ειναι δωρον αδωρον για κατι τοσο απλο και μη απαιτητικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο βασίζεται σε Linux, άλλο είναι Linux. Όπως το Android δεν είναι Linux και το OS X δεν είναι BSD έτσι και αυτό.

 

Το έχω δουλέψει το σύστημα και είναι κατα 95% cloud, ότι κάνεις είναι μέσα απο το chrome.

 

Όσο για τον i7 το οτι το μηχάνημα έχει ChromeOS δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να κάνεις edit ένα video, να φτιάξεις 3d γραφικά ή οτι άλλο επιθυμείς.

 

Και στο celeron ανοίγω photoshop, και στον 8350... η ταχύτητα είναι που αλλάζει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο βασίζεται σε Linux, άλλο είναι Linux. Όπως το Android δεν είναι Linux και το OS X δεν είναι BSD έτσι και αυτό.

 

Το έχω δουλέψει το σύστημα και είναι κατα 95% cloud, ότι κάνεις είναι μέσα απο το chrome.

 

Όσο για τον i7 το οτι το μηχάνημα έχει ChromeOS δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να κάνεις edit ένα video, να φτιάξεις 3d γραφικά ή οτι άλλο επιθυμείς.

 

Και στο celeron ανοίγω photoshop, και στον 8350... η ταχύτητα είναι που αλλάζει...

Τα προγραμματα για να φτιαξεις 3d γραφικα ποια ειναι?

Aν εχει τετοια προγραμματα,εννοειται οτι χρειαζεται ενας i7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://chrome.google.com/webstore/category/app/89-creative-tools

 

Δεν σου λέω οτι έχει Maya και Blender αλλα είναι γεμάτο.

Και 3d, και Vectors και αρχιτεκτονικά έχει. Και ακόμα φέτος μπήκε στα Αμερικάνικα σχολεία, πιστεύω πως θα ανέβει ραγδαία ο τομέας αυτός στο ChromeOS.

 

Και για να μη ξεχνάμε, το κεφάλι της Adobe John Nack μόλις έκανε μεταγραφή στην Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''..Ιδιαίτερα σημαντικό είναι το γεγονός πως οι κάτοχοί του θα δικαιούνται και 100Gb αποθηκευτικού χώρου στην υπηρεσία Google Drive ...''

τι πες τωρα !!!!

για αυτο θα τρεξω να το αγορασω , για να μη πω πως θα κοιμηθω και εξω απο το μαγαζι που θα το φερει ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη φορα τον βλεπω μπροστα μου!

Τον εχω διαγραψει και βλεπουμε αν θα εχω καποιο προβλημα.Προς το παρον ολα καλα!

Windows 8.1 32bit!

 

Πρεπει να δημιουργηθικε την ωρα που δημιουργησα και δευτερο user στο λογισμικο!

Υπαρχει κατι απο ολα αυτα τα tools που να μη τα τρεχει ο bay trail και να χρειαζεται i7?

Γιατι στα windows ακομη και στο metro ui υπαρχουν εφαρμογες που ζητανε icore cpu για να τρεξουν και ο bay trail σερνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε και το πήρες... Από το store λείπουν βασικές εφαρμογές.

 

ΥΓ. Το ChromeOS ίσως έχει μικρές απαιτήσεις. Όμως οι εφαρμογές που τρέχει είναι web, άρα οι απαιτήσεις καθορίζονται από την εκάστοτε ιστοσελίδα-εφαρμογή. Αν θες με javascript να κάνεις σοβαρή επεξεργασία εικόνας, ε τότε σίγουρα οι απαιτήσεις θα είναι πολύ υψηλές.

 

ΥΓ2. To ChromeOS υπάρχει διαθέσιμο κ σε virtual machine. Αν το χρησιμοποιήσετε θα δείτε ότι οι εφαρμογές που βάζετε είναι ουσιαστικά οι ίδιες με αυτές στο Chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πιο μεγαλο ssd να βρεις να βαλεις,να εχεις στα υποψη οτι μονο linux διανομες θα μπορει να τρεξεις!

Για ποιον λογο μπορείς να περάσεις μόνο linux; (δεν εχω ασχοληθεί καθολου με την συγκεκριμένη κατηγορία κ έτσι δεν ξέρω τι παίζει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιον λογο μπορείς να περάσεις μόνο linux; (δεν εχω ασχοληθεί καθολου με την συγκεκριμένη κατηγορία κ έτσι δεν ξέρω τι παίζει)

Κατι παιζει με το bios και φυσικα δεν εχεις ουτε drivers!

Στα chromebook εχουν καταφερει σε καποια να περασουν τα windows,αλλα δεν ειναι πληρως λειτουργικα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι παιζει με το bios και φυσικα δεν εχεις ουτε drivers!

Στα chromebook εχουν καταφερει σε καποια να περασουν τα windows,αλλα δεν ειναι πληρως λειτουργικα!

Λογικό ! Εδώ τα windows δεν ειναι λειτουργικά εκεί που θα έπρεπε...Στα chromebox θα τα πηγαιναν καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λογικό ! Εδώ τα windows δεν ειναι λειτουργικά εκεί που θα έπρεπε...Στα chromebox θα τα πηγαιναν καλα...

Οταν θα τρεξεις τα mavericks σε συστημα με atom cpu και 2 gb ram,θα δικαιουσαι  να κρινεις τα windows αν λειτουργουν ή οχι σωστα εκει που πρεπει!

Μεχρι τοτε θα ηταν ποιο σώφρον να ασχοληθεις πρωτα με τα "απροβλημάτιστα" mavericks σε συστηματα που εχουν i7 και 8-16gb ram!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...