Προς το περιεχόμενο

iPhone 5C πιάνει φωτιά στην τσέπη μαθήτριας


LuLa69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1000000 Απολυτα σωστός...!!!

 

Προφανώς δεν έχεις παιδιά...και μη μου πεις ότι έχεις,γιατί θα ειναι ψέμα...!!! Αν ενα παιδί 13 χρόνων εχει την λογική,ιδιοσυγκρασία και αίσθηση ευθύνης όπως λες ας τους δώσουμε διπλώματα οδήγησης απο τα 13 τότε...

Αφού το λες εσύ δεν έχω. Ωχ! Κατσε μια στιγμή! Ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι είναι στο σπίτι μου! Και κρατάνε και ταμπλετ! Παναγία μου θα μου βάλουν φωτιά! Μια στιγμή να πάρω την αστυνομία και την πυροσβεστική!

 

Αν μου συγκρίνεις την χρήση κινητού με την οδηγηση και αυτό είναι το επίπεδο της σκέψης σου τότε μάλλον εσύ δεν θα πρέπει να οδηγείς ... η να ψηφίζεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εγω δεν καταλαβαίνω ,πως μονο τα apple και τα samsun

g αναφλέγονται και αλλα τέτοια...

Τοσες κινεζιες να ουμε ,οι ναυαρχιδες καιγονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το συμβάν έγινε στην Αμερική η οικογένεια θα της πάρει τα σώβρακα της apple και μάλιστα χωρίς καν δικαστήριο αλλά με συμβιβασμό!

Αν είχε γίνει Ελλάδα, τότε θα τους δίνανε το iphone 4 (αυτό που προορίζουν για Ινδία)...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παω στοιχημα οτι θα την γλωσσοφαγαν οι συμμαθητες της επειδη θα κοκορευοταν!

 

Εχω τυχει σε περιστατικο που ενας αμερικαν σταηλ γιο μεν παφ νταντι κτλ ειχε αηπαντ! σε κολοτσεπη και μολις καθησε ακουστηκε ενα κρακ... 

 

Φταει η απλ, επρεπε να ζητησει αποζημειωση!!!

 

Άκυρο το παράδειγμα σου...

 

Εγω δεν καταλαβαίνω ,πως μονο τα apple και τα samsun

g αναφλέγονται και αλλα τέτοια...

Τοσες κινεζιες να ουμε ,οι ναυαρχιδες καιγονται;

Άμα πάρει φωτιά η κινεζιά, δεν είναι είδηση. Δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν περιστατικά αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Damage control FTW........ Επειδή έσκασε και κινητό της samsung, αυτό καθιστά λιγότερο σοβαρό το περιστατικό της συγκεκριμένης είδησης?

 

Ευτυχώς επειδή την άποψη που εξέφρασες δε τη συμμερίζεται η πλειοψηφία του κόσμου (αλλά και οι ίδιοι οι κατασκευαστές), γι'αυτό και τέτοιες ειδήσεις παίρνουν την έκταση που παίρνουν, είτε είναι κινητό της apple, samsung, laptop της Sony ή δεν ξέρω και γώ τί.

 

Αλλά αυτές τις φατσούλες που βάζετε αναρωτιέμαι αν θα τις βάζατε αν ήσασταν στο νοσοκομείο να δείτε το παιδί σας με εγκαύματα 2ου βαθμού, επειδή εξεράγει (για τον οποιοδήποτε λόγο) επάνω του το κινητό/λάπτοπ/τάμπλετ/φωτογραφική, της όποιας αγαπημένης σας εταιρίας.

 

 

Αν μή τί άλλο, περιστατικά όπως το συγκεκριμένο, πρέπει να τυγχάνουν της μέγιστης προβολής, ώστε να ασκείται όλο και μεγαλύτερη πίεση στις εταιρίες για να βελτιστοποιούν τις προδιαγραφές ασφαλείας των προϊόντων τους.

 

Δεν διάβασες αυτά που έγραψα ε? Δε νομίζω να θέλεις και ειδική ανάλυση για να με καταλάβεις πιστεύω! :)

 

Οποιαδήποτε συσκευή μπορεί να παρουσιάσει κατασκευαστικό πρόβλημα ή κάτι που θα προκύψει αργότερα υπό συγκεκριμένες συνθήκες. Η κάθε εταιρία τα καταγράφει και τα ψάχνει αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ταυτόχρονα βγάζεις όλες τις συσκευές προβληματικές... Τι δεν κατάλαβες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε θα με τρελανεται τελείως...πάρτε μια μπαταρία κινητού και δοκιμάστε να την σπάσετε...θα βγάλει σπινθιρες η οχι...;

Θέλετε να σας εγγυηθεί ο κάθε κατασκευαστής ότι κατι που παράγει ηλεκτρισμό και ενέργεια δεν εχει τον κίνδυνο να παρει φωτιά...!!!;;;

Θα με σαλταρετε...

Και κάποιος που θα σας εγγυηθεί κατι τέτοιο θα λέει ψέματα...!!!

Τώρα όσον αφορά τις ηλικίες κλπ γιατί με τόσους που ήρθα σε αντιπαράθεση θα γεμίσω παραθεσεις το comment μου...

Επαναλαμβάνω ΑΛΛΟ τι κάνουμε όλοι μας στο κλίμα της εποχής που ζουμε(και όσον αφορά τον τομέα τεχνολογία-παιδί) και ΑΛΛΟ τι ειναι το σωστό...!!!

Ναι αφήστε όλοι ανεξέλεγκτα τα παιδιά σας χωμένα στην τεχνολογία των κινητών...Ίντερνετ...κλπ...Εχουν την ωριμότητα απο τα 10 τους...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε θα με τρελανεται τελείως...πάρτε μια μπαταρία κινητού και δοκιμάστε να την σπάσετε...θα βγάλει σπινθιρες η οχι...;

Θέλετε να σας εγγυηθεί ο κάθε κατασκευαστής ότι κατι που παράγει ηλεκτρισμό και ενέργεια δεν εχει τον κίνδυνο να παρει φωτιά...!!!;;;

Θα με σαλταρετε...

Και κάποιος που θα σας εγγυηθεί κατι τέτοιο θα λέει ψέματα...!!!

Τώρα όσον αφορά τις ηλικίες κλπ γιατί με τόσους που ήρθα σε αντιπαράθεση θα γεμίσω παραθεσεις το comment μου...

Επαναλαμβάνω ΑΛΛΟ τι κάνουμε όλοι μας στο κλίμα της εποχής που ζουμε(και όσον αφορά τον τομέα τεχνολογία-παιδί) και ΑΛΛΟ τι ειναι το σωστό...!!!

Ναι αφήστε όλοι ανεξέλεγκτα τα παιδιά σας χωμένα στην τεχνολογία των κινητών...Ίντερνετ...κλπ...Εχουν την ωριμότητα απο τα 10 τους...!!!

Το οτι δεν μπορεί να σου αποκλείσει το γεγονός, ότι μπορεί να υπάρξει κατασκευαστικό λάθος, δεν τον αποποιεί από της ευθύνες του.

Αυτές είναι δεδομένες αν όντως ήταν κατασκευαστικό λάθος. Δεν χρειάζεται να είσαι δικηγόρος για τα προφανή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι δεν μπορεί να σου αποκλείσει το γεγονός, ότι μπορεί να υπάρξει κατασκευαστικό λάθος, δεν τον αποποιεί από της ευθύνες του.

Αυτές είναι δεδομένες αν όντως ήταν κατασκευαστικό λάθος. Δεν χρειάζεται να είσαι δικηγόρος για τα προφανή.

Συμφωνώ,αν όντως η ανάφλεξη προήλθε απο βραχυκύκλωμα της συσκευής,εννοείται...!!!

Εγώ λέω απλα ότι δεν μπορεί να υπάρξει εγγύηση του στυλ (η συσκευή δεν αναφλεγεται fireproof..)όπως υπονοούν κάποιοι...Έλεος,ότι χρησιμοποιεί ηλεκτρισμό-ενέργεια ειναι εκτεθειμένο...!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που έχουμε και μερικούς που κρίνουν πως θα ξοδεύει ο καθένας τα χρήματά του. Εγώ μπορεί να βγάζω 20.000€ το μήνα και να μου αρέσει να πετάω τα iphone 5s στη θάλασσα για να δω πόσες γκέλες θα κάνει πριν βουλιάξει, τι σε νοιάζει εσένα;

 

όπως εγραψα και πιο πριν αλλα μαλον δεν το ειδες, ή το περασες στο ντουκου

 

"ασε που αν δει καποιος κακουλης οτι εχει αυτο το κινητό, θα ειναι ευκολος στοχος για κλοπή (και το λεω οχι για το κινητό αλλα γιατι πολυ πιθανο να χτυπήσει το μικρο παιδι, )"

δεν δινεις σε μικρο παιδι αντικιμενα τοσο μεγαλης αξιας. δεν κρινουμε το πως ξοδευει ο καθενας τα χρηματα του. οχι.

ας της παρει iphone, ή και εκεινα τα smart phone που ειναι απο διαμαντια. να τα κραταει σπιτι της. ο κοσμος ειναι σκληρος εκει εξω. παρε ενα ποκεμον μαζι σου.

 

keywords "μυρτω" "παρος"

 

 

by the way, καπου εδω διαβασα, κατι για χτυπήματα και διαφορα,

αλλο το να λυγίσεις ενα κινητό και αλλο να το πετάξεις κάτω. αν λυγίσει το κινητο γινει της ποπης μετα απο βραχυκύκλωμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που έχουμε και μερικούς που κρίνουν πως θα ξοδεύει ο καθένας τα χρήματά του. Εγώ μπορεί να βγάζω 20.000€ το μήνα και να μου αρέσει να πετάω τα iphone 5s στη θάλασσα για να δω πόσες γκέλες θα κάνει πριν βουλιάξει, τι σε νοιάζει εσένα;

Αυτό κατάλαβες ότι είπα; Ότι είναι σπατάλη; ΟΚ, δηλαδή, όταν υπάρχει χρήμα η παιδαγωγική πλευρά πρέπει να πηγαίνει περίπατο...

Αν θες να κάνεις "βατραχάκια" με άιφον κάνε, σκασίλα μου.

Και ο φθονος επισης είναι ενα απο τα 7 θανασιμα αμαρτήματα.

 

Αλλα κλασσικά εχουμε αποψη για ολα ακομα και για τα δωρα που θα παρει ο καθε γονιος στο παιδι του. Αν θέλετε αφηστε τα στοιχεια επικοινωνίας σας και θα σας τηλεφωνήσουμε την επομενη φορα που θα βγουμε για ψωνια.

 

ΥΓ. Τα περι χοντρής κοπελας κτλ απλα αποδεικνύουν τον κοινωνικο ρατσισμο της εποχης μας.

 

 

Αυτό κατάλαβες ότι είπα; Ότι είναι σπατάλη; ΟΚ, δηλαδή, όταν υπάρχει χρήμα η παιδαγωγική πλευρά πρέπει να πηγαίνει περίπατο...

Αν θες να κάνεις "βατραχάκια" με άιφον κάνε, σκασίλα μου.

Αυτό. Τίποτα άλλο. 

 

ΥΓ 

Φθόνος για ένα τηλέφωνο; Μην κρίνεις τα αλλότρια εκ των ιδίων...

Over and Out!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας παραθέσω και εγώ την άποψή μου:
1) Συμφωνώ και εγώ ότι σε ένα 13χρόνο δεν χρειάζεται το iPhone! Αν θέλει να παίζει τα ουάου παιχνίδια που υπάρχουν μόνο σε Apple ας έχει όσα iPad θέλει στο σπίτι...

Αλλα δυστυχώς, το να έχεις iκάτι σήμερα είναι μόνο για να πουλάς μούρη στους φίλους σου και πιστεύω ότι το πολύ 50% όσων έχουν iPhone το χρειάζονται πραγματικά για την δουλεία/επικοινωνία τους...

2) Τα σχόλια θα έπρεπε να είναι πανω στην είδηση και όχι στο πώς και ποιά είναι αυτή η 13χρονη, δεν νομίζω να έχει νόημα! Θα μπορούσε να συμβεί ακόμα και σε εμένα(που δεν έχω iPhone), ή εσάς!!!

3)Τέλος, ένα γενικό σχόλιο για τα σχόλια που υπάρχουν σε κάθε post (όχι μόνο στο insomnia αλλά και γενικά σε άλλα sites). Είναι πραγματικά εντυπωσιακό ότι ΣΕ ΚΑΘΕ post θα υπάρχουν απο κάτω άτομα που θα "τρώγονται" στα σχόλια!

Πραγματικά, τι κερδίζει κάποιος με τον να "την πει" σε κάποιον άλλο επειδή δεν συμφωνεί με την άποψή του; Περιμένει να έχουν όλοι την ίδια άποψη με αυτόν; Δεν είναι λογικό κάτι τέτοιο.

Έτσι όπως το βλέπω εγώ, μπορώ να διαφωνίσω όσο θέλω με κάποιον αλλά χωρίς να τον προσβάλω ούτε να το κάνω προσωπικό θέμα!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς το "φτηνό" iPhone είναι τόσο φτηνό κατασκευαστικά που έκανε ένα θόρυβο (ράγισε;; ) όταν το κορίτσι έκατσε στην καρέκλα.

Βραχυκύκλωσε και έπιασε φωτιά και όλα αυτά επειδή έσπασε στην κωλότσεπη του παιδιού.

Τόσα χρόνια δε θυμάμαι να βάζω το κινητό σε άλλη τσέπη εκτός της κωλότσεπης... τόσα χρόνια δεν είχα ποτέ προβλημα με κινητό.

Σας διαφεύγει λοιπόν το θέμα πως ένα κορίτσι είναι στο νοσοκομείο με έγκαυματα 2ου βαθμού εξαιτίας ενός ραγίσματος στο πανάκριβο -κατά τ' άλλα- κινητό του και όχι εξαιτίας της κινεζιάς που πήρε από πλανόδιο πωλητή.

 

ΔΕΝ πρέπει να γίνονται τέτοια περιστατικά.

ΔΕΝ είναι αποδεκτό.

Επεξ/σία από billdanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...