Προς το περιεχόμενο

Δημοσιογραφία η δημοσιοκαφρία?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδες καθόλου το βίντεο που παρέθεσα; Η αποστροφή "κορύφωση του ενθουσιασμού των κατοίκων", τι είναι, είδηση ή σχόλιο; Ρωτάω, γιατί κάποιοι ισχυρίζονταν πως πριν τη δεκαετία του '90 οι δημοσιογράφοι δε σχολίαζαν.

 

Υπήρξε ενθουσιασμός στους κατοικους? Μπορεις να το αποδειξεις? Εαν δε μπορεις, θεωρεις οτι ειναι είδηση και οχι σχόλιο. Σχόλιο θα ηταν το "ειναι λογικό να ενθουσιαστικαν οι κάτοικοι διότι ο τάδε που πήγε εκει...μπλα μπλα μπλα.

 

Εσένα σε πειράζει, δηλαδή, αν πήρε την πρωτοβουλία ο παρουσιαστής και το είπε, ή αν το είχε γραμμένο;

 

Σαφως. Αν ειναι γραμμένο δεν αποτελεί δική του άποψη, αλλά υποκινούμενη του καναλιου και ανηκει σε άλλη θεματολογία που δε μας αφορά στο παρον τοπικ.

Και αν δεχτούμε πως απλά διάβασε αυτό που του έγραψαν (άρα δεν εξέφραζε "προσωπική άποψη" που τόσο σε ενοχλεί) μου εξηγείς πώς, ακριβώς, συνάδει αυτό με τον ισχυρισμό σου πως την όμορφη δεκαετία του '80 δεν ήταν γλάστρες οι δημοσιογράφοι; Εσύ, δηλαδή, πώς θα χαρακτήριζες αυτόν που διαβάζει αυτά που του γράφουν; Δημοσιογράφο ή γλάστρα;

 

Επίσης κάτι που ειναι άσχετο με τη θεματολογία. Οπως ξεκαθάρισα, δεν μπορω να ξέρω (ουτε και εσυ), αν αυτο που διαβάζει ειναι αληθές, ψευδή ή υπερβολή. Ειμαι συγκεκριμένος στο θέμα, είδηση χωρις σχόλια.

 

Και σου εξηγώ πως τρόποι να περάσεις θέσεις και απόψεις υπάρχουν πολλοί και διάφοροι. Εσύ έχεις κατσικωθεί σε ένα απολίθωμα που διαβάζει με χαμηλωμένο το βλέμμα ό,τι του έχουν γραμμένο στο χαρτί, και μας λες "τι καλά που ήταν τότε".

 

Δεν έγραψα πουθενά "τι καλά που ήταν τότε". Ούτε έχω κατσικωθεί πουθενά. Λέω οτι το προτιμώ σε σχέση με την αηδία που βλέπω τώρα. Δεν έγραψα πουθενα όμως οτι αυτο ηταν το τέλειο. Αν είχα καλυτερη επιλογή σαφως και θα την επέλεγα. Δεν ειχα ομως οπως και δεν έχω και τωρα (τουλάχιστον τηλεοπτικη μια που για αυτο συζητάμε )

Βάζεις στο πληκτρολόγιο μου λέξεις που δεν έχω γράψει.

Το ότι δεν μπορείς ή δε θες να αντιληφθείς ότι ήταν υποκινούμενες είναι άλλη ιστορία. Και ότι πας να το τουμπάρεις τώρα και να πεις ότι μιλάς για τον "τρόπο" και όχι για το περιεχόμενο, είναι αστείο, το λιγότερο.

 

Εξ αρχης αναφέρομαι στην ειδηση άνευ σχολιασμου. Δεν ειναι στη θεματολογία μου το αν ηταν υποκινούμενες η όχι. Δεν έθεσα κανένα τέτοιο θέμα. Εσύ το έκανες μονος σου.

 

Αν εγώ σου πω ότι σήμερα θα φάμε "μόνο πατάτες", τι περιγράφω; Το περιεχόμενο ή τον τρόπο παρασκευής του φαγητού;

 

Το μονο πατάτες σημαινει μονο πατάτες. Τιποτε παραπάνω. Αν βάλεις στην πρόταση το "σήμερα θα φάμε μόνο ωραίες πατάτες", ειναι δικό σου σχόλιο. Το γεγονος ειναι οτι θα φάμε πατάτες. Το αν ειναι ωραίες ή οχι ΔΕΝ με απασχολεί.

 

Υ.Γ. Παρενθετικά, και το "ατύχημα στον Πειραιά", σχόλιο είναι. Η λέξη ατύχημα περιγράφει ένα "τυχαίο συμβάν". Αν το αυτοκίνητο που τραυμάτισε τους δύο έπεσε πάνω τους γιατί ο οδηγός μιλούσε στο κινητό, δεν είναι ατύχημα.

 

Αν η πληροφορία εκείνη τη στιγμή ειναι "ατυχημα με 2 τραυματιες" χωρις λεπτομέρειες, ο δημοσιογράφος αυτο θα πρέπει να μεταφέρει. Ενα τυχαίο συμβάν. Αν αυτο τωρα έγινε βάση συγκεκριμένων αιτιων για τις οποιες ειναι ενημερωμένος αλλά δε τις αναφέρει, η είδηση δεν ειναι ολοκληρωμένη. Το γεγονος ομως δεν ειναι ψευτικο. Οντως 2 τραυματίστηκαν απο ένα ατύχημα (η λέξη χρησιμοποιείται πλέον για ειδησεις απο τροχαία, μέχρι και εκρήξεις σε πυρηνικούς αντιδραστήρες). Αν ειναι γραμματικό λάθος συγχώρεσε με, αλλά πρωτα βάλτα με τους σημερινους δημοσιογράφους που θαυμάζεις (το υπογραμμισμένο δε προκύπτει φυσικα απο πουθενά αλλά το βάζω για να δεις πως ένιωσα όταν έγραψες το "και μας λες "τι καλά που ήταν τότε".:-)

 

Ξανά η πρωτη μου προταση που προκάλεσε την αντιδρασή σου.

Αν ήταν στο χέρι μου, θα είχα μόνο την ΕΡΤ του 1980. Ειδήσεις χωρίς σχόλια, ντοκιμαντέρ και εκπαιδευτική τηλεόραση.

 

Πόσο πιο συγκεκριμένος να γινω?

Διαφωνεις πως η ΕΡΤ του 80 δεν ειχε σχολια? Κανένα προβλημα. Γινε συγκεκριμένος και μην αναλωνεσαι στο γενικο φάσμα του πόσο αντικειμενικές ηταν οι ειδήσεις, του πόσο σφαιρικές ήταν, ούτε να γράψεις πως εγω ειπα "τι καλά που ηταν τότε".

Εσυ ισως δεν έχεις προβλημα με τον τροπο παρουσιασης μιας ειδησης αυτη τη στιγμη. Εγω έχω και δεν μου δινουν άλλη επιλογή.

Από αυτο λοιπόν, προτιμω εκεινο του 80. Ούτε το εξωράιζω, ούτε το θεωρω σοβαρό δελτίο ούτε τιποτε. Το θεωρω απλά καλυτερο απο το σημερινο. Αυτο για να καταλάβεις σε τι θέση έχω βάλει το σημερινο δελτίο.

Τωρα ξερω απο πρωτο χερι ποιος εχει την αποψη που ακουγεται

 

Θεωρεις δεδομένο οτι η αποψη αυτη ειναι του παρουστιαστη δημοσιογράφου? Γιατι εγω πιστευω οτι ειναι η γραμμή που παιρνουν απ τον καναλάρχη πχ.

 

snoob

Και μόνο ότι απαλλαγήκαμε από την ψευδαίσθηση της "αντικειμενικότητας" (την οποία, περιέργως, ορισμένοι εξακολουθούν να τρέφουν, αναπολώντας τις "παλιές καλές εποχές") είναι κέρδος.

 

Δεν μπορω να βρω ποιος έγραψε για αντικειμενικότητα και ποιοι αναπολούν καλές παλιές εποχές, αλλά εσυ που το βλέπεις σε καλώ να μας το δείξεις με συγκεκριμένα παραθέματα.

Το βρίσκω αδιανόητο ότι μπορεί να αποτελέσει λύση ο περιορισμός των επιλογών

 

Και ούτε έγραψε κανεις για τέτοιο περιορισμό.

Αντιθετα έγραψε πως οι επιλογές αυτές για την ώρα ειναι του ιδίου κάκιστου τύπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Θεωρεις δεδομένο οτι η αποψη αυτη ειναι του παρουστιαστη δημοσιογράφου? Γιατι εγω πιστευω οτι ειναι η γραμμή που παιρνουν απ τον καναλάρχη πχ.

 

Ενω αν τον ρολο του καναλαρχη τον παιζει η εκαστοτε κυβερνηση εισαι ευχαριστημενος.Αρκει ο παρουσιαστης να διαβαζει την ειδηση σε ηρεμο σοβαρο υφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την τηλεόραση του 80, μια που την πρόλαβα ως παιδί και την παρακολουθούσα, αφού το πρόγραμμα ξεκινούσε στις 6 το απόγευμα μέχρι τα μεσάνυχτα και τις άλλες ώρες χιόνια, να πω ότι μεγαλύτερη προπαγάνδα από εκείνη την εποχή δεν υπήρχε. Ο λόγος που οι εφημερίδες εκείνη την εποχή της αντιπολίτευσης πουλούσαν σαν τρελές, γιατί οι δεξιοί και οι αριστεροί για την ενημέρωσή τους προτιμούσαν πηγές του δικού τους πολιτικού φρονήματος.

Η κρατική τηλεόραση ήταν έρμαιο της σοσιαλιστικής τότε κυβέρνησης.

Το βίντεο που παρέθεσε ο Cossutius ΔΕΝ είναι δελτίο ειδήσεων, οι τίτλοι των ειδήσεων επιγραμματικά είναι. Αν θυμάμαι καλά τίτλοι ειδήσεων έπεφταν στην έναρξη της τηλεοπτικής ημέρας, γύρω στις έξι το απόγευμα με μισή ώρα διαφορά τα δύο κανάλια γιατί η ΕΡΤ ξεκινούσε μισή ώρα αργότερα από την ΥΕΝΕΔ/ΕΡΤ2. Ειδήσεις είχαμε στις εννιά το βραδάκι για την ΕΡΤ μισής ώρας διάρκειας, και στις εννιάμιση το δεύτερο κανάλι, και μετά τα μεσάνυχτα, μικρότερα δελτία όμως σε σχέση με των εννιά/εννιάμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω αν τον ρολο του καναλαρχη τον παιζει το κρατος εισαι ευχαριστημενος.Αρκει ο παρουσιαστης να διαβαζει την ειδηση σε ηρεμο σοβαρο υφος.

Εγραψα κάπου οτι ειμαι ευχαριστημενος με κάτι τέτοιο?

Αντιλαμβάνεσθαι οτι έχετε ξεφυγει εντελως απ τη κουβέντα μολις ακουσατε ως παράδειγμα την ΕΡΤ?

Μην αγχώνεστε...δε σας θιγω τον πλουραρισμό. Και εγω τον επιθυμω. Εμένα μου αρκει να μην σχολιάζουν οι δημοσιογράφοι. Τοσο απλό. Θέλω την ειδηση μόνο. Οχι την προσωπικη τους άποψη.

 

Φυσικά θα ηθελα η ειδηση να ειναι αντικειμενικη, αλλά ξέρω καλά πως αυτο δε το είχα ούτε τότε, ούτε τώρα, οπότε κοιτάζω για το λιγότερο γελοίο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχναμε και το δελτιο στις 6 το απογευμα οπου αναφερονται χωρις αναλυσεις τα θεματα της ημερας.Ειναι μια εναλλακτικη σε οσους θελουν γρηγορη χωρις παραθυρα ενημερωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχναμε και το δελτιο στις 6 το απογευμα οπου αναφερονται χωρις αναλυσεις τα θεματα της ημερας.Ειναι μια εναλλακτικη σε οσους θελουν γρηγορη χωρις παραθυρα ενημερωση .

Θα μπορουσα να έβαζα ένα τέτοιο ωστε να αποφευχθει όλη η συζητηση με τον snoob αλλά δε το σκέφτηκα...μου ρθε στο μυαλό κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υπήρξε ενθουσιασμός στους κατοικους? Μπορεις να το αποδειξεις? Εαν δε μπορεις, θεωρεις οτι ειναι είδηση και οχι σχόλιο. Σχόλιο θα ηταν το "ειναι λογικό να ενθουσιαστικαν οι κάτοικοι διότι ο τάδε που πήγε εκει...μπλα μπλα μπλα.

 

[...]

 

Mόνο αυτό: το αν υπήρξε ή δεν υπήρξε ενθουσιασμός "στους κατοίκους" δεν είναι είδηση. Στην καλύτερη περίπτωση είναι εκτίμηση της αντίδρασης μερίδας του κόσμου (και όχι γενικά "των κατοίκων"), στη χειρότερη απροκάλυπτη προπαγάνδα.

 

Είδηση, μιας και δείχνεις τόση ευαισθησία στην "καθαρή" πληροφορία, αν κρίνω από το παράδειγμα με το υποθετικό ατύχημα στον Πειραιά, ήταν ότι ο πρωθυπουργός πήγε στην Αλεξανδρούπολη. Αυτό. Όχι αν ενθουσιάστηκαν ή δεν ενθουσιάστηκαν οι κάτοικοι.

 

Επίσης σχόλιο είναι ότι ο "ενθουσιασμός" των "κατοίκων" κορυφώθηκε: με άλλα λόγια, ήταν που ήταν ήδη ενθουσιασμένοι οι άμοιροι, είδαν από κοντά τον Αντρέα και, πάει, κατουρήθηκαν από τη χαρά τους. Σχόλιο. Σχό-λι-ο. Δεν μπορώ και να το ζωγραφίσω, πανάθεμά με.

 

Τώρα, γιατί έχεις στυλώσει τα πόδια και αρνείσαι να παραδεχτείς το αυτονόητο; (ότι και μια χαρά σχολιασμός υπήρχε, ότι μια χαρά κατευθυνόμενες ειδήσεις μετέδιδαν, ότι μια χαρά γλάστρες κυκλοφορούσαν κτλ.) Δεν ξέρω, εικάζω όμως ότι έχει κάποια σχέση με τις γενικευμένες όσο και αβάσιμες τοποθετήσεις σου σχετικά με την ποιότητα και το ύφος των ειδήσεων εκείνης της εποχής.

 

Θα μου επιτρέψεις να αποχωρήσω οριστικά κάπου εδώ, γιατί φοβάμαι ότι δεν υπάρχει λόγος να εξηγώ άλλο τα αυτονόητα, όταν κάποιος δε θέλει να καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνουμε.

Τον ενθουσιασμό (εφόσον οντως υπήρχε), εγω τον θεωρώ ειδηση και οχι εκτίμηση αντιδρασης.

Αν μπει ένα γκολ, οι οπαδοι θα πανηγυρίσουν. Ειναι ένα γεγονος. Δεν το θεωρώ σχόλιο.

 

Συμφωνω στο οτι οι ειδησεις ηταν και τότε πιθανον κατευθυνόμενες, Συμφωνω στο ότι ο παρουσιαστής μπορει να ηταν γλάστρα (δεν ισχυρίστηκα ποτε κατι άλλο και δεν ασχοληθηκα με αυτο). Διαφωνω ως προς τον σχολιασμό. Αυτο και τέλος και απο εμένα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Διαφωνουμε.

Τον ενθουσιασμό (εφόσον οντως υπήρχε), εγω τον θεωρώ ειδηση και οχι εκτίμηση αντιδρασης.

Αν μπει ένα γκολ, οι οπαδοι θα πανηγυρίσουν. Ειναι ένα γεγονος. Δεν το θεωρώ σχόλιο.

 

Συμφωνω στο οτι οι ειδησεις ηταν και τότε πιθανον κατευθυνόμενες, Συμφωνω στο ότι ο παρουσιαστής μπορει να ηταν γλάστρα (δεν ισχυρίστηκα ποτε κατι άλλο και δεν ασχοληθηκα με αυτο). Διαφωνω ως προς τον σχολιασμό. Αυτο και τέλος και απο εμένα :-)

 

Πατάω το λόγο μου, αλλά...

 

Από το λήμμα είδηση, Λεξικό της Νέας Ελληνικής Γλώσσας Γ. Μπαμπινιώτη, έκδοση 1998 (ναι, αυτή που στο λήμμα Βούλγαρος έχει αναφορά σε οπαδούς ομάδας...)

 

Είδηση: κάθε πληροφορία που ξεχωρίζει από το σύνολο λόγω του ιδιαίτερου ενδιαφέροντος, σπανιότητας ή πρωτοτυπίας και η οποία αξιολογείται ως σημαντική για να ανακοινωθεί στο κοινό.

 

Επομένως, ο πανηγυρισμός για την επίτευξη ενός τέρματος, δεν συνιστά είδηση, καθώς ούτε ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει (ήτοι τα γκολ συνήθως πανηγυρίζονται, το αντίθετο συνιστά είδηση, αν λ.χ. οι οπαδοί δεν πανηγυρίσουν γιατί βρίσκονται σε κόντρα με τον ιδιοκτήτη ή ακόμη χειρότερα γιουχάρουν), ούτε σπάνιο γεγονός είναι (ο Ολυμπιακός όλο γκολ βάζει), ούτε πρωτότυπη εξέλιξη συνιστά (για τον ακριβώς παραπάνω λόγο). Τυχόν νίκη του Ολυμπιακού σε βάρος της Μάντσεστερ, αντίθετα, συνιστά (αθλητικού ενδιαφέροντος) είδηση, κυρίως γιατί δε σημειώνεται κάθε Κυριακή, όπως τα γκολ του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα, και είναι κάτι που ενδιαφέρει κόσμο έξω από το Καραϊσκάκη (τους παίκτες του Στοιχήματος, λ.χ.)

 

Εκτός κι αν καταλήξουμε στο ότι είναι "είδηση" ότι ανέτειλε ο ήλιος, ας πούμε.

 

Κατά τα άλλα, θα πω το εξής (απλό, ελπίζω):

 

Θέλεις σοβαρά να δεχτώ πως αν δείξει ο ΣΚΑΙ πέντε ανθρώπους να χαιρετάνε το Σαμαρά και να του λένε "πρωθυπουργέ μας", εσύ θα δεχτείς ως είδηση το σχόλιο "κορυφώθηκε ο ενθουσιασμός των κατοίκων της Κάτω Τραχανοπλαγιάς κατά την επίσκεψη του κυρίου Σαμαρά";

 

Λοιπόν, εκτός κι αν το πάμε και με τη βούλα στο τρολολό, δεν θα το δεχτείς. Και άριστα θα κάνεις.

 

Κάθισε τώρα να σκεφτείς γιατί είσαι διατεθειμένος να καταπιείς τη φόλα της Αλεξανδρούπολης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις σοβαρά να δεχτώ πως αν δείξει ο ΣΚΑΙ πέντε ανθρώπους να χαιρετάνε το Σαμαρά και να του λένε "πρωθυπουργέ μας", εσύ θα δεχτείς ως είδηση το σχόλιο "κορυφώθηκε ο ενθουσιασμός των κατοίκων της Κάτω Τραχανοπλαγιάς κατά την επίσκεψη του κυρίου Σαμαρά";

 

οχι βεβαια :-)

Εγω φαντάστηκα οτι αναφέρθηκε σε κάποια μεγάλη υποδοχη ξέρω γω που θα ειχε 2-3000 άτομα...

 

Σε οτι αφορά τα λεξικολογικά. Αν ηξερα οτι η συζήτηση θα έφτανε στο να αναφερθουμε στον ορισμο της ειδησης προφανως δε θα τη συνέχιζα.

Δεν χρειάζεται να μου τα λες αυτά. Τα γνωρίζω.

 

Η δημοσιογραφια θεωρει ένα γεγονος ως είδηση ομως. Πάμε βάση αυτου που συμβαινει όχι βάση του τι ισχύει στη πραγματικότητα. Γιατι η πραγματικότητα απέχει στα όποια δελτία παρακολουθούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ματαιοπονώ, αλλά θα το γράψω:

 

Δεν έχει καμία σημασία ο αριθμός των ατόμων στην υποδοχή. Εκεί είναι το βίντεο, βάλε από το 5:20 να δεις πόσοι ήταν, αλλά, το ξαναγράφω, δεν έχει σημασία.

 

Η είδηση, κανονικά, είναι ότι γιορτάζανε την επέτειο της απελευθέρωσης της πόλης. Τους εορτασμούς, τους έδειξαν 5 δευτερόλεπτα (κάτι κοριτσάκια να απελευθερώνουν περιστέρια μπροστά στην εξέδρα των επισήμων, και δυο σκηνές από παρέλαση πεζοπόρου τμήματος) και για την "υποδοχή" του πρωθυπουργού και την "κορύφωση" (αχ, κορύφωσα!) μπίρι-μπίρι-μπίρι: και να η γιαγιά με τα μπουκέτα, και να τα χειροκροτήματα στην πρωθυπουργική πομπή που περνούσε, και να οι γελαστοί συγκεντρωμένοι να ατενίζουν ξελιγωμένοι τον ηγήτορα, λες και δεν ήταν εορτασμός απελευθέρωσης αλλά προεκλογική συγκέντρωση.

 

Και καπάκι οι δηλώσεις του πρωθυπουργού και, βεβαίως, η Μεγάλη Είδηση της Ημέρας © ®: η ομόφωνη (έτσι, προσοχή στη λεπτομέρεια) ανακήρυξή του σε επίτιμο δημότη της Αλεξανδρούπολης. Ουάου! Είναι να μη συγκινηθούν οι κάτοικοι; Μιλάμε για βόμβα μεγατόνων, καραμπινάτη είδηση που έφυγε καρφί για αναμετάδοση από CNN και BBC.

 

Και όλο αυτό το πανηγύρι, όλο αυτό το λιβάνισμα, όλο αυτό το γλύψιμο, επιμένεις ότι είναι... είδηση. Γιατί; Γιατί το είπανε στην ΕΡΤ της δεκαετίας του '80. Κι αφού δεν έκανε "προσωπικό σχόλιο" ο εκφωνητής, μια χαρά.

 

Θα το πω μια τελευταία φορά, σε όλο αυτό το σκηνικό, βάλε ένα κανάλι που δε χωνεύεις, βάλε έναν πολιτικό που δε γουστάρεις, κι έλα να μου πεις ότι είναι είδηση. Κι ότι δεν είναι κατευθυνόμενη η παρουσίαση και ότι δεν είναι γλάστρα αυτός που διαβάζει το κείμενο.

 

Και μετά πήγαινε να δεις τι έγραφες στη σελίδα 1 αυτής της συζήτησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ματαιοπονώ, αλλά θα το γράψω:

 

Δεν έχει καμία σημασία ο αριθμός των ατόμων στην υποδοχή. Εκεί είναι το βίντεο, βάλε από το 5:20 να δεις πόσοι ήταν, αλλά, το ξαναγράφω, δεν έχει σημασία.

 

Η είδηση, κανονικά, είναι ότι γιορτάζανε την επέτειο της απελευθέρωσης της πόλης. Τους εορτασμούς, τους έδειξαν 5 δευτερόλεπτα (κάτι κοριτσάκια να απελευθερώνουν περιστέρια μπροστά στην εξέδρα των επισήμων, και δυο σκηνές από παρέλαση πεζοπόρου τμήματος) και για την "υποδοχή" του πρωθυπουργού και την "κορύφωση" (αχ, κορύφωσα!) μπίρι-μπίρι-μπίρι: και να η γιαγιά με τα μπουκέτα, και να τα χειροκροτήματα στην πρωθυπουργική πομπή που περνούσε, και να οι γελαστοί συγκεντρωμένοι να ατενίζουν ξελιγωμένοι τον ηγήτορα, λες και δεν ήταν εορτασμός απελευθέρωσης αλλά προεκλογική συγκέντρωση.

 

Και καπάκι οι δηλώσεις του πρωθυπουργού και, βεβαίως, η Μεγάλη Είδηση της Ημέρας © ®: η ομόφωνη (έτσι, προσοχή στη λεπτομέρεια) ανακήρυξή του σε επίτιμο δημότη της Αλεξανδρούπολης. Ουάου! Είναι να μη συγκινηθούν οι κάτοικοι; Μιλάμε για βόμβα μεγατόνων, καραμπινάτη είδηση που έφυγε καρφί για αναμετάδοση από CNN και BBC.

 

Και όλο αυτό το πανηγύρι, όλο αυτό το λιβάνισμα, όλο αυτό το γλύψιμο, επιμένεις ότι είναι... είδηση. Γιατί; Γιατί το είπανε στην ΕΡΤ της δεκαετίας του '80. Κι αφού δεν έκανε "προσωπικό σχόλιο" ο εκφωνητής, μια χαρά.

 

Θα το πω μια τελευταία φορά, σε όλο αυτό το σκηνικό, βάλε ένα κανάλι που δε χωνεύεις, βάλε έναν πολιτικό που δε γουστάρεις, κι έλα να μου πεις ότι είναι είδηση. Κι ότι δεν είναι κατευθυνόμενη η παρουσίαση και ότι δεν είναι γλάστρα αυτός που διαβάζει το κείμενο.

 

Και μετά πήγαινε να δεις τι έγραφες στη σελίδα 1 αυτής της συζήτησης.

 

Λεγε με Τασο Μπρισιμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μόνα δελτία χωρίς προσωπικά σχόλια και μνημονιακά παπαγαλάκια αλλά μόνο με παράθεση ειδήσεων κακά τα ψέματα, υπήρξαν μόνο κατά την πρόσφατη Επανάσταση

 

Οι ειδήσεις όπως θα έπρεπε να είναι:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...