Προς το περιεχόμενο

Apacer: Aνακοίνωσε νέο εξωτερικό SSD με συνδεσιμότητα SATA III & USB 3.0


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτοί τώρα το σκέφτηκαν;

εμείς (οι απλοί users) το έχουμε ήδη κάνει αν και θα συμφωνήσω ότι είναι περιττό εκτός και αν μοντάρεις ή stream-άρεις βίντεο 4k.

Για την ώρα ο μόνος λόγος να το κάνει κάποιος είναι για την προστασία από πτώσεις νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μάγκες οι εξωτερικοί SSD σαν και αυτόν είναι η επανάσταση για DJ.

 

Περιττή "χλιδή" ακόμη, για το οτιδήποτε άλλο λαμβάνοντας υπόψιν το σμερνό € / GB.

 

Περιττή χλιδή για τους υπολοιπους :P καλο... (ειδικά με τις τιμές "γρήγορων" USB 3 stick 16 GB +)
 
Άσε που αν μιλάμε μονο για ελλάδα  οι DJ έχουν εδώ και καιρό καταντήσει σαν τους "τεχνικούς PC"... οποιος ξύνεται λίγο με ένα mkIII η ένα cdj αυτοανακηρύσσεται DJ :P
 
οι ταχύτητες σε USB3 εξαρτώνται από 2 παράγοντες 1) το USB3 chipset που έχει η εκάστοτε μητρική 2) το μέσο από το οποιο θα γίνει η αντιγραφή.
 
οποτε υπάρχουν υπολογιστές που θα μπορεί να πιάσει τις αναγραφόμενες ταχύτητες και υπολογιστές που θα τον περιορίζουν στα 200 με 300 MB/s το πολύ
 
Τώρα για το (e-)SATAIII  εκεί σίγουρα θα φτάνει το max των δυνατοτήτων του και πάλι όμως θα πρέπει να λάβουμε υπόψιν το σε τι μέσο αντιγραφει/παίρνει δεδομένα (HDD,SSD ή RAID) και το αν αυτά είναι μεγάλοι τόμοι δεδομένων (ταινίες, iso κτλ) ή αν είναι σκόρπια αρχεία μικρού μεγέθους.
 
 
Το βρίσκω βολική λύση και ένα πρώτο βήμα για να πάμε στην επομενη γενιά εξωτερικών που θα είναι μικροί γρήγοροι ssd με μεγάλες χωρητικότητες σε μικρές τιμές.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μπορώ να καταλάβω το νόημα του να έχεις τόσο γρήγορο εξωτερικό ssd που είναι μόλις 128GB και γιατί να μην έχεις έναν έστω αργό μηχανικό σε usb 3.0 με πολύ μεγαλύτερη χωρητικότητα και ας μεταφέρει πιο αργά τα δεδομένα..

 

δηλαδή με 90-100MB/s τις προάλλες έβαλα 20GB στον εξωτερικό μου σε λίγο κάτω από 4' , δεν είναι και τόσο αργό σε σύγκριση με τις ταχύτητες που είχαμε σε usb2 (είναι σίγουρα 4-5 φορές επάνω)

και αν το πάρουμε με απολύτως ορθολογικά κριτήρια για τους περισσότερους  συμφέρει να έχεις περισσότερο χώρο σε κάτι που χρησιμοποιείται ώς αποθήκη και συμφέρει να έχει κοστίσει πολύ λιγότερο από το να έχεις ένα μικροσκοπικό ssd που μπορεί να πιάνει 5πλάσια ταχύτητα, η οποία όμως δεν είναι εξίσου χρήσιμη με τη μεγαλύτερη χωρητικότητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

οι ταχύτητες σε USB3 εξαρτώνται από 2 παράγοντες 1) το USB3 chipset που έχει η εκάστοτε μητρική 2) το μέσο από το οποιο θα γίνει η αντιγραφή.
 
οποτε υπάρχουν υπολογιστές που θα μπορεί να πιάσει τις αναγραφόμενες ταχύτητες και υπολογιστές που θα τον περιορίζουν στα 200 με 300 MB/s το πολύ
 

Το βρίσκω βολική λύση και ένα πρώτο βήμα για να πάμε στην επομενη γενιά εξωτερικών που θα είναι μικροί γρήγοροι ssd με μεγάλες χωρητικότητες σε μικρές τιμές.

 

 

εννοειται  οτι παιζει ρολο η συνδεσιμοτητα και το μεσο

ειναι στοχευμενη αγορα αυτα δε τα παιρνει ο οποιοσδηποτε,

απλα προστιθεται αλλη μια εναλλακτικη λυση στην  υπαρχουσα ευρεια γκαμα παρομοιων προιοντων

 

ο αμεσος αντιπαλος μια τετοιας υλοποιησης ειναι τα γρηγορα usb sticks σαν αυτο που αναφερθηκε πιο πανω

 

τα συγκεκριμενα ssd θα πρεπει να εχουν πολυ ανταγωνιστικη τιμη για να προτιμηθουν απο τα γρηγορα στικακια  που ηδη κυκλοφορουν μια και το μεγεθος και η αντοχη που εχουν σε σχεση με αυτα δε τιθεται καν σε συζητηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν αποσο ξέρω τα "γρήγορα" usb3 stick δεν είναι τόσο γρήγορα... (υπάρχουν κάποια με ονομαστικές ταχύτητες που είναι μεγάλες αλλα σε bench που έχω δει συνήθως οι πραγματικές ταχύτητες είναι πολύ πιο κάτω στους ssd δεν συμβαίνει αυτό τουλάχιστον όχι στον ίδιο βαθμό)

 

ούτε τόσο φτηνά (ειδικά όταν μιλάμε για χωρητικότητες 64-128GB) 

 

τέλος δεν είναι λίγοι αυτοί που έχουν SSD σαν κύριο δίσκο στο σύστημα τους η ακόμη και raid με hdd

 

και πέρα από αυτό υπάρχουν παρα πολλοί με pc που έχει esata εξόδους και πολλά pc έχουν esata αλλα όχι usb3 μιας και είναι πιο πρόσφατο πρότυπο το USB3 και νομίζω ότι θα συνδέεται με esata χωρίς πρόβλημα 

 

άρα έχει νόημα δεν νομίζω εξάλλου να είναι τεράστιο θα χωράει άνετα στην τσέπη ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσα πολλά pc έχουν esata και πόσοι αγοράζουν περιφερειακά, ειδικά που θέλουν να τα μεταφέρουν από δω κι από κει, με esata; 

 

είναι τελείως άχρηστο σε σχέση με το usb που μπορεί να συνδεθεί οπουδήποτε 

 

esata, thunderbolt, firewire.. είναι όλα άχρηστα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

esata έχουν αρκετές μητρικές εδώ και χρονια (από την εποχή που κυκλοφορούσαν μητρικές για intel core 2 τουλάχιστον)

 

και τα 2 pc μου έχουν (το παλιό και το καινούργιο) και δεν διάλεξα την μητρική με σκοπό να έχω esata απλά έτυχε και είχε...

 

σίγουρα δεν βγαίνουν όλες οι μητρικές με esata αλλα είναι αρκετές αυτές που έχουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαίνουν όλες σου λέω εγώ και πολλά καλά κουτιά το έχουν 

 

όμως από και και πέρα τι;

 

παίρνεις τον εξωτερικό σκληρό σου ας πούμε και θες να πας σε ένα παλιότερο υπολογιστή. δεν μπορείς να κάνεις κάτι

πας σε ένα λαπτοπ να περάσεις κάτι. δεν μπορείς να κάνεις κάτι

θες να πας στη τηλεορασή σου να δεις ταινία ή σε κάποιον media player, τρως άκυρο  κι από κει..

 

κακά τα ψέματα το usb είναι παντού, προσφέρει μια χαρά προς τα πίσω υποστήριξη και το 3.0 είναι αρκετά γρήγορο, οπότε δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς με κάτι άλλο που αντί να σου λύνει τα χέρια θα σε περιορίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Άσε που αν μιλάμε μονο για ελλάδα  οι DJ έχουν εδώ και καιρό καταντήσει σαν τους "τεχνικούς PC"... οποιος ξύνεται λίγο με ένα mkIII η ένα cdj αυτοανακηρύσσεται DJ"

Εδώ κατάλαβα πως έχεις απωθημένα και σταμάτησα να διαβάζω. Καλημέρα σε όλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καταρχήν αποσο ξέρω τα "γρήγορα" usb3 stick δεν είναι τόσο γρήγορα... (υπάρχουν κάποια με ονομαστικές ταχύτητες που είναι μεγάλες αλλα σε bench που έχω δει συνήθως οι πραγματικές ταχύτητες είναι πολύ πιο κάτω στους ssd δεν συμβαίνει αυτό τουλάχιστον όχι στον ίδιο βαθμό)
 
ούτε τόσο φτηνά (ειδικά όταν μιλάμε για χωρητικότητες 64-128GB) 
 
τέλος δεν είναι λίγοι αυτοί που έχουν SSD σαν κύριο δίσκο στο σύστημα τους η ακόμη και raid με hdd
 
και πέρα από αυτό υπάρχουν παρα πολλοί με pc που έχει esata εξόδους και πολλά pc έχουν esata αλλα όχι usb3 μιας και είναι πιο πρόσφατο πρότυπο το USB3 και νομίζω ότι θα συνδέεται με esata χωρίς πρόβλημα 
 
άρα έχει νόημα δεν νομίζω εξάλλου να είναι τεράστιο θα χωράει άνετα στην τσέπη ας πούμε.

 

 

 

ξεχνας οτι ενα  usb στικακι δεν ειναι  για να τρεχουμε λειτουργικα απο κει  αλλα για να κανουμε γρηγορες μεταφορες αρχειων, ή για να δωσουμε ανασα εξτρα χωρου πχ σε ενα λαπτοπ ή tablet

 

αν ηταν κατηγοριας εξ. δισκου ~500gb θα ηταν αλλη συζητηση, αλλα ειναι μονο 128gb και σε αυτη τη κατηγορια υπαρχει πολυς ανταγωνισμος

 

τα 190 MB/s read / 40 MB/s write του παραπανω usb  θα ελεγα οτι υπερκαλυπτουν τους περισσοτερους χρηστες, παραπανω για φορητο ειναι και λιγο overkill, εκτος κι αν μιλαμε για πολυ εξειδικευμενες καταστασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Άσε που αν μιλάμε μονο για ελλάδα  οι DJ έχουν εδώ και καιρό καταντήσει σαν τους "τεχνικούς PC"... οποιος ξύνεται λίγο με ένα mkIII η ένα cdj αυτοανακηρύσσεται DJ"

 

Εδώ κατάλαβα πως έχεις απωθημένα και σταμάτησα να διαβάζω. Καλημέρα σε όλους. 

 

 

τι απωθημένα... λίγο ενοχλούμε όταν βγαίνω έξω και είναι σαν να ακούω μουσική από cd με τυχαία tracks κατά τα αλλα ο καθένας ας κάνει ότι θέλει απλά βρήκα λίγο άτοπο το σχόλιο ότι αυτος ο σκληρός περιορίζεται για συγκεκριμένες χρήσεις και μάλιστα ανέφερες μια κατηγορια χρηστών που συγκριτικά με άλλες έχουν λιγότερες ουσιαστικές απαιτήσεις (με την έννοια ότι την διαφορα δεν θα την καταλάβουν/αξιοποιήσουν )ειδικά για τους λόγους που προανέφερα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχνας οτι ενα  usb στικακι δεν ειναι  για να τρεχουμε λειτουργικα απο κει  αλλα για να κανουμε γρηγορες μεταφορες αρχειων, ή για να δωσουμε ανασα εξτρα χωρου πχ σε ενα λαπτοπ ή tablet

 

αν ηταν κατηγοριας εξ. δισκου ~500gb θα ηταν αλλη συζητηση, αλλα ειναι μονο 128gb και σε αυτη τη κατηγορια υπαρχει πολυς ανταγωνισμος

 

τα 190 MB/s read / 40 MB/s write του παραπανω usb  θα ελεγα οτι υπερκαλυπτουν τους περισσοτερους χρηστες, παραπανω για φορητο ειναι και λιγο overkill, εκτος κι αν μιλαμε για πολυ εξειδικευμενες καταστασεις.

 
ένα απλό παράδειγμα... θέλει κάποιος να μεταφέρει το wow το starcraft και το eve online στο στικακι του για να αδειάσει ο σκληρός του αλλα και για να μπορεί να παίζει και σε αλλα pc χωρίς να περιμένει 10 χρονια για να τα εγκαταστήσει.. το copy paste τόσων GB με 190MB/s  θα ειναι βασανιστήριο  - που ξαναλέω κανένα η έστω σχεδόν κανένα δεν φτάνει τέτοιες ταχύτητες σε real life συνθήκες και επίσης αν είναι γρήγορο και έχει χώρο 64GB+ δεν είναι φτηνό- σε κάλυψα? :P
 
υπάρχουν και άλλοι λόγοι (ταινίες HD/4k πχ) αλλα δεν χρειάζεται να γράφουμε εκθέσεις αν κάτσεις λίγο να σκεφτείς (όχι μονο τις δικες σου ανάγκες αλλα γενικά αυτές που θα μπορούσε να είχε ένας καταναλωτής) θα δεις ότι υπάρχουν λόγοι
 
ειδικά αν δεν έχει τεραστια διαφορα στην τιμή (Γιατί δεν νομίζω να είναι πανάκριβος ένας 128GB SSD πάντα συγκρίνοντας τον με τον ανταγωνισμό του)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαίνουν όλες σου λέω εγώ και πολλά καλά κουτιά το έχουν 

 

όμως από και και πέρα τι;

 

παίρνεις τον εξωτερικό σκληρό σου ας πούμε και θες να πας σε ένα παλιότερο υπολογιστή. δεν μπορείς να κάνεις κάτι

πας σε ένα λαπτοπ να περάσεις κάτι. δεν μπορείς να κάνεις κάτι

θες να πας στη τηλεορασή σου να δεις ταινία ή σε κάποιον media player, τρως άκυρο  κι από κει..

 

κακά τα ψέματα το usb είναι παντού, προσφέρει μια χαρά προς τα πίσω υποστήριξη και το 3.0 είναι αρκετά γρήγορο, οπότε δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς με κάτι άλλο που αντί να σου λύνει τα χέρια θα σε περιορίζει 

εξαρτάται τι εννοείς λέγοντας "παλιό" υπολογιστή...
 
 
όπως είπα και πριν το e-sata υπάρχει σε αρκετά παλιά μηχανήματα απλά βαριέμαι να googlάρω για να δω ποσο παλιά.. σίγουρα το δικό μου παλιό είναι του 2007 και έχει e-sata
 
τέλος την ταλαιπωρία δεν την κατάλαβα δεν είναι μονόδρομος το e-sata... αντιγράφεις στον καινούργιο υπολογιστή με e-sata για maximum ταχύτητα γλιτώνοντας έτσι χρόνο και μετά συνδέεις τον εξωτερικό με usb στον παλιό για να επικολλήσεις το αρχείο που πήρες από το καινούργιο pc..
 
δεν είναι ή το ένα ή το άλλο τα έχει και τα δυο...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ακριβως σου λεω, ακομα και με λιγοτερη απο την προαναφερομενη ταχυτητα το copy/paste δεν ειναι βασανιστηριο, ειναι απροσμενα ταχυτατο και μιλαω εκ πειρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...