Προς το περιεχόμενο

Γιατρός συμβλεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ μου ζητάει χρήματα για επίσκεψη


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξέρω πως σας έχω πρήξει με τους γιατρούς, δεν ξέρω αν τυχαίνουν σε μένα όλα τα παράξενα ή αν αυτού του είδους τα παράξενα συμβαίνουν στατιστικά το ίδιο σε όλους όσους αναγκαστούν να καταφύγουν σε ιατρική βοήθεια.

 

Μόλις τηλεφώνησα να κλείσω ραντεβού στο ιδιωτικό ιατρείο ενός γιατρού που υπάρχει ως συμβεβλημένος στο site του ΕΟΠΥΥ. Μου είπε ότι η επίσκεψη είναι 30 ευρώ και τον ρώτησα γιατί είναι 30 ευρώ αφού είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ και θα πληρωθεί από εκεί. Αυτός μου απάντησε ότι η εξέταση που κάνουν μέσω ΕΟΠΥΥ είναι δεκάλεπτη ενώ αυτός τους κρατάει μια ώρα και πως ο ΕΟΠΥΥ δίνει μόνο 10 ευρώ μεικτά και τους τα αργεί κιόλας. Εγώ συνέχιζα να τον πιέζω και να τον ρωτάω αν από την επίσκεψη παίρνει και τα 10 ευρώ του ΕΟΠΥΥ. Τελικά μου είπε πως όχι και πως είναι συμβεβλημένος μόνο για φάρμακα.

Επειδή όμως στο site είναι αυτοί που είναι συμβεβλημένοι για επίσκεψη και το όνομα του υπάρχει κανένα εξάμηνο εκεί σίγουρα γιατί τον είχα ξαναπάρει παλιά και μου έλεγε τα ίδια, προβληματίζομαι μήπως κοροιδεύει τον κόσμο με αυτό τον τρόπο για να τους παίρνει και επίσκεψη.

 

Υπάρχουν κάπου ενημερωμένοι κατάλογοι με τους γιατρούς που συνεργάζονται και το είδος της σύμβασης που έχουν για να το τσεκάρω? Δεν είναι από επιθυμία εκδίκησης η καρφώματος, είναι πρακτικό το ζήτημα.

 

(Για όσους με παρεξηγήσουν για τα ανεπάληλα "αντι-ιατρικά" threads μου, δεν είμαι κατά των γιατρών ή της ιατρικής, αντιθέτως είμαι fan και όταν ανακαλύπτω κάποιον σωστό επαγγελματία το τονίζω όσο όταν πέφτω σε ανεγκέφαλο και περισσότερο. Δυστυχώς όμως είτε είμαι πολύ άτυχος είτε υπάρχει μεγάλο ποσοστό ανεγκέφαλων καθώς εδώ και 3-4 μήνες που απέκτησα κάποιο πρόβλημα και αναγκάστηκα να καταφύγω σε γιατρούς έχω τρομάξει από αυτά που έχω συναντήσει)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο site του ΕΟΠΥΥ είναι γραμμένοι πολλοί συμβεβλημένοι γιατροί μερικοί από τους οποίους είτε έχουν ζητήσει διαγραφή αλλά δεν τους έχουν διαγράψει ακόμη είτε το παίζουν αλλιώς για να πιάσουν πελάτης εκτός συστήματος, όπως στην περίπτωσή σου.

 

Όποτε τηλεφωνήσεις, τον ρωτάς πρώτα αν είναι συμβεβλημένος και, αν ΝΑΙ, του ζητάς το πρώτο από τα δωρεάν ραντεβού. Έχουν δικαίωμα 50 δωρεάν την εβδομάδα με ταβάνι τα 200 το μήνα. Εάν σου πει ότι δεν έχει, τηλεφωνείς στον επόμενο. Σε μια περίπτωση που κάποιος μου έδωσε ραντεβού για τις 28/2 είπα άκυρο, πήρα επόμενο και έκλεισα για 20/2 και αν το έψαχνα και βιαζόμουν ίσως θα έβρισκα και νωρίτερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπουρδέλο ειναι, εκ των πραγματων ακομα και αν δε σου πουν κατι για λεφτα στο τηλέφωνο όταν πας εκει θα σου ζητησουν μετα την εξεταση χωρις να σε εχουν προειδοποιήσει κιολας...

 

ΕΙΝΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ!

Ειχε τυχει περσι ειχα παει εγω σε έναν που ηταν διπλα στο σπίτι μου και δε πήρα πορτοφόλι και μου ζήτησε χρήματα ενώ τον ρώτησα και μου ειχε πει οτι ειναι συμβεβλημενος και δε θα επιβαρυνθώ και τον ξεφτίλισα (νομίζοντας αυτός πρώτα οτι με εχει ξεφτιλίσει).

 

Δε τους χέζεις; Δε πρόκειται να βρεις αξιοπρεπη περίθαλψη απο τον ΕΟΠΠΥ, ειναι το μεγαλύτερο μπουρδέλο που μπορει να φανταστεί άνθρωπος...

 

Κάνε μια ιδιωτική να ησυχάσεις... Θα πληρώνεις τουλάχιστον αλλα θα τα ξέρεις απο την αρχή όλα σου τα εξοδα...

Απο το ταμείο σου μονο τα φάρμακα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς αμοιβή είναι για τους 50 πρώτους ασθενείς την εβδομάδα , μήπως τους είχε ξεπεράσει και γι αυτό χρεώνει την επίσκεψη ;

 

Και πάλι θα έπρεπε να το τονίσει ξεκαθαρα... Μου εχει τυχει και εμένα να μου πουν τηλεφωνικώς ξερετε τους ξεπερασα μπορώ π.χ. μετα απο 1 μήνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site του ΕΟΠΥΥ είναι γραμμένοι πολλοί συμβεβλημένοι γιατροί μερικοί από τους οποίους είτε έχουν ζητήσει διαγραφή αλλά δεν τους έχουν διαγράψει ακόμη είτε το παίζουν αλλιώς για να πιάσουν πελάτης εκτός συστήματος, όπως στην περίπτωσή σου.

 

Όποτε τηλεφωνήσεις, τον ρωτάς πρώτα αν είναι συμβεβλημένος και, αν ΝΑΙ, του ζητάς το πρώτο από τα δωρεάν ραντεβού. Έχουν δικαίωμα 50 δωρεάν την εβδομάδα με ταβάνι τα 200 το μήνα. Εάν σου πει ότι δεν έχει, τηλεφωνείς στον επόμενο. Σε μια περίπτωση που κάποιος μου έδωσε ραντεβού για τις 28/2 είπα άκυρο, πήρα επόμενο και έκλεισα για 20/2 και αν το έψαχνα και βιαζόμουν ίσως θα έβρισκα και νωρίτερα.

 

Είναι γραμμένος ως συμβεβλημένος στο site για πάνω από 6 μήνες που το είχα ξαναδεί και είχα πάρει και τηλέφωνο και μου είχε πει τα ίδια. 6 μήνες μετά δεν τον σβήσανε ακόμα?

 

μπουρδέλο ειναι, εκ των πραγματων ακομα και αν δε σου πουν κατι για λεφτα στο τηλέφωνο όταν πας εκει θα σου ζητησουν μετα την εξεταση χωρις να σε εχουν προειδοποιήσει κιολας...

 

ΕΙΝΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ!

Ειχε τυχει περσι ειχα παει εγω σε έναν που ηταν διπλα στο σπίτι μου και δε πήρα πορτοφόλι και μου ζήτησε χρήματα ενώ τον ρώτησα και μου ειχε πει οτι ειναι συμβεβλημενος και δε θα επιβαρυνθώ και τον ξεφτίλισα (νομίζοντας αυτός πρώτα οτι με εχει ξεφτιλίσει).

 

Δε τους χέζεις; Δε πρόκειται να βρεις αξιοπρεπη περίθαλψη απο τον ΕΟΠΠΥ, ειναι το μεγαλύτερο μπουρδέλο που μπορει να φανταστεί άνθρωπος...

 

Κάνε μια ιδιωτική να ησυχάσεις... Θα πληρώνεις τουλάχιστον αλλα θα τα ξέρεις απο την αρχή όλα σου τα εξοδα...

Απο το ταμείο σου μονο τα φάρμακα...

 

1.Δεν χρειάζεται να τους εξισώνουμε όλους.

2.Όχι δεν τους χέζω, πληρώνω φόρους και θέλω να εξηπηρετηθώ όταν το έχω ανάγκη.

3.Τι θα πει κάνε ιδιωτική, με ρωτάει κανείς αν έχω λεφτά, κι ακόμα κι αν είχα γιατί να το δεχτούμε αυτό έτσι αβίαστα?

 

Χωρίς αμοιβή είναι για τους 50 πρώτους ασθενείς την εβδομάδα , μήπως τους είχε ξεπεράσει και γι αυτό χρεώνει την επίσκεψη ;

 

Δεν μου είπε κάτι τέτοιο. Αρχικά είπε ότι θέλει 30 γιατί η εξέταση του ΕΟΠΥΥ είναι 10λεπτη ενώ αυτός κάνει μια ώρα και του δίνουν 10 ευρώ μεικτά κτλ και όταν έγινα πιεστικός μου είπε ότι τελικα είναι συμβεβλημένος μόνο για φάρμακα και ότι στο site απλά είναι προβεβλημένος. Είναι λίγο ότιναναι δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γραμμένος ως συμβεβλημένος στο site για πάνω από 6 μήνες που το είχα ξαναδεί και είχα πάρει και τηλέφωνο και μου είχε πει τα ίδια. 6 μήνες μετά δεν τον σβήσανε ακόμα?

 

 

1.Δεν χρειάζεται να τους εξισώνουμε όλους.

2.Όχι δεν τους χέζω, πληρώνω φόρους και θέλω να εξηπηρετηθώ όταν το έχω ανάγκη.

3.Τι θα πει κάνε ιδιωτική, με ρωτάει κανείς αν έχω λεφτά, κι ακόμα κι αν είχα γιατί να το δεχτούμε αυτό έτσι αβίαστα?

 

 

Δεν μου είπε κάτι τέτοιο. Αρχικά είπε ότι θέλει 30 γιατί η εξέταση του ΕΟΠΥΥ είναι 10λεπτη ενώ αυτός κάνει μια ώρα και του δίνουν 10 ευρώ μεικτά κτλ και όταν έγινα πιεστικός μου είπε ότι τελικα είναι συμβεβλημένος μόνο για φάρμακα και ότι στο site απλά είναι προβεβλημένος. Είναι λίγο ότιναναι δηλαδή.

 

 

Για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα, άνοιξες το θέμα για να κάνεις τη δουλειά σου ή να σχολιάσουμε τη συμπεριφορά του συγκεκριμένου (και άγνωστου σ' εμάς) γιατρού;

 

Αν είναι το πρώτο, σου έδωσα ήδη τη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χιλιοπαιγμένο το έργο, Fun. Τα λέγαμε και την άλλη φορά.

 

Δεν υπάρχει λίστα πιο ενημερωμένη από το σάητ του ΕΟΠΥΥ. Υπάρχει όντως ενδεχόμενο να έκανε αίτηση διαγραφής και να μην τον έχουν διαγράψει ακόμα, αλλά πολύ χλωμό το θεωρώ. Κλασική λαμογιά, θέλουμε να είμαστε στον ΕΟΠΥΥ να τσιμπάμε πελατεία, αλλά δεν μας φτάνουν τα λεφτά που μας δίνει και βάζουμε δάχτυλο στον ασφαλισμένο.

 

Τεσπά, αν έχεις όρεξη για καταγγελία, όρμα. Αλλιώς απλά αγνόησε και παίρνε τηλέφωνα μέχρι να βρεις σωστό γιατρό. Θα βρεις, δεν είναι όλοι λαμόγια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα, άνοιξες το θέμα για να κάνεις τη δουλειά σου ή να σχολιάσουμε τη συμπεριφορά του συγκεκριμένου (και άγνωστου σ' εμάς) γιατρού;

 

Αν είναι το πρώτο, σου έδωσα ήδη τη διαδικασία.

 

Ο λόγος πού ανοιξα το θέμα διατυπώνεται ξεκάθαρα στο πρώτο post:

 

Υπάρχουν κάπου ενημερωμένοι κατάλογοι με τους γιατρούς που συνεργάζονται και το είδος της σύμβασης που έχουν για να το τσεκάρω? Δεν είναι από επιθυμία εκδίκησης η καρφώματος, είναι πρακτικό το ζήτημα.

Αν είναι το πρώτο, σου έδωσα ήδη τη διαδικασία.

 

Η διαδικασία που μου έδωσες είναι να πάρω και να κλέισω ραντεβού για την περίπτωση που είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ πράγμα το οποίο έκανα γιατί στο site του ΕΟΠΥΥ τον δείχνει ως συμβεβλημένο.

Τον πήρα λοιπόν τηλέφωνο, μου ζήτησε 30 ευρώ και όταν τον πίεσα για τον λόγο που τα ζητάει άρχισε να τα μασάει και είπε πως είναι συμβεβλημένος μόνο για φάρμακα και όχι για επισκέψεις και πως στο site υπάρχει για προβολή και μόνο. (Δεν ανέφερε για κάποιο όριο ραντεβού που έχει ξεπεράσει)

 

Αυτό που έθιξα εγώ είναι πως και πριν 6 μήνες υπήρχε στο site, είχα ξαναπάρει τηλέφωνο και πάλι ζητούσε λεφτά. Άρα να μην ενημερώθηκε το site ή να μην διεκπεραιώθηκε η αίτησή του φαίνεται λίγο παράξενο και θεώρησα πιθανό να προσπαθεί με αυτό τον τρόπο να παίρνει λεφτά και από τις 2 πλευρές και γι αυτό ρώτησα που μπορώ να μάθω το είδος της σύμβασής του και αν υπάρχει κάπου καποιος σίγουρα ενημερωμένος κατάλογος.

 

Τώρα που το εξήγησα όσο δεν πάει, ελπίζω να κατάλαβες πως δεν με ενδιαφέρει ο σχολιασμός της συμπεριφοράς κάποιου αγνώστου σε όλους μας, μιας και δεν έθιξα κάποιο θέμα συμπεριφοράς ή διαγωγής αλλά ένα πολύ συγκεκριμένο ερώτημα. Γι αυτό μη μου την λες έμμεσα.

χιλιοπαιγμένο το έργο, Fun. Τα λέγαμε και την άλλη φορά.

 

Δεν υπάρχει λίστα πιο ενημερωμένη από το σάητ του ΕΟΠΥΥ. Υπάρχει όντως ενδεχόμενο να έκανε αίτηση διαγραφής και να μην τον έχουν διαγράψει ακόμα, αλλά πολύ χλωμό το θεωρώ. Κλασική λαμογιά, θέλουμε να είμαστε στον ΕΟΠΥΥ να τσιμπάμε πελατεία, αλλά δεν μας φτάνουν τα λεφτά που μας δίνει και βάζουμε δάχτυλο στον ασφαλισμένο.

 

Τεσπά, αν έχεις όρεξη για καταγγελία, όρμα. Αλλιώς απλά αγνόησε και παίρνε τηλέφωνα μέχρι να βρεις σωστό γιατρό. Θα βρεις, δεν είναι όλοι λαμόγια.

 

Μα τον ρώτησα αν δεν είναι συμβεβλημένος για επίσκεψη γιατί υπάρχει στο site και αντί να μου απαντήσει πως ζήτησε να διαγραφεί (όπως μου έχει συμβεί με άλλον γιατρό) είπε ότι είναι προβεβλημένος απ το site, ότιναναι δηλαδή. Επιπλέον ξαναλέω πως και πριν 6 μήνες είχε συμβεί ακριβώς το ίδιο. Ακόμα να τον διαγράψουν?

Όρεξη για κατεγγελίες προφανώς και δεν έχω, γι αυτό ρώτησα πρώτα μήπως μπορώ να βρω έναν σίγουρο κατάλογο ώστε αν εκεί δω πως με δούλευε να κάνω το χρέος μου προς την ανώνυμη γρια που θα τα σκάσει στο γιατρό και μετά δεν θα έχει να βγάλει τον μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πιο συνηθες σεναριο παντως ειναι να εχει κλεισει το πλαφον για την βδομαδα/το μηνα. Επισης, τα περισσοτερα ραντεβου που εξυπηρετει ενας ιατρος μεσω του ΕΟΠΥΥ ειναι τις περισσοτερες φορες (γιατι σε μερικες ειδικοτητες το πλαφον δεν φτανει ουτε για ζήτω) κανοντας εξυπηρετησεις σε χρονια πελατες/ασθενεις, συγγενείς κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν όντως είχε κάνει αίτηση διαγραφής, που θα σήμαινε ότι δεν θέλει να είναι στον ΕΟΠΥΥ, θα σου το έλεγε από την αρχή, "όχι, δεν είμαι συμβεβλημένος". Στα μασούσε γιατί ξέρει ότι αυτό που κάνει είναι αντίθετο στην σύμβαση που έχει υπογράψει και ότι αν τον καταγγείλεις εσύ και κάναδυό ακόμα θα έχει πρόβλημα, πιθανώς να πάρει τον μπούλο από τον ΕΟΠΥΥ, και από ότι φαίνεται αυτό δεν θέλει να συμβεί.

 

Τι κάνεις εσύ τώρα:

1) τον καταγγέλεις, αν θες να κάνεις το χρέος σου στην γριούλα,

2) τον γράφεις στα @@ σου, και αυτόν και την γριούλα, και συνεχίζεις με το τηλέφωνο στο χέρι να ψάχνεις για γιατρό που τιμάει την υπογραφή του.

 

 

 

έντιτ: με 400 επισκέψεις τον μήνα, το πλαφόν πλέον κλείνει πολύ πολύ δύσκολα. 20 ραντεβού την μέρα μ.ο. ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...