Προς το περιεχόμενο

Γιατρός συμβλεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ μου ζητάει χρήματα για επίσκεψη


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To πιο συνηθες σεναριο παντως ειναι να εχει κλεισει το πλαφον για την βδομαδα/το μηνα. Επισης, τα περισσοτερα ραντεβου που εξυπηρετει ενας ιατρος μεσω του ΕΟΠΥΥ ειναι τις περισσοτερες φορες (γιατι σε μερικες ειδικοτητες το πλαφον δεν φτανει ουτε για ζήτω) κανοντας εξυπηρετησεις σε χρονια πελατες/ασθενεις, συγγενείς κτλ.

 

Ναι αλλά ΔΕΝ μου είπε ότι έχει κλείσει το πλαφόν. Είπε κάτι πολύ διαφορετικό.

 

αν όντως είχε κάνει αίτηση διαγραφής, που θα σήμαινε ότι δεν θέλει να είναι στον ΕΟΠΥΥ, θα σου το έλεγε από την αρχή, "όχι, δεν είμαι συμβεβλημένος". Στα μασούσε γιατί ξέρει ότι αυτό που κάνει είναι αντίθετο στην σύμβαση που έχει υπογράψει και ότι αν τον καταγγείλεις εσύ και κάναδυό ακόμα θα έχει πρόβλημα, πιθανώς να πάρει τον μπούλο από τον ΕΟΠΥΥ, και από ότι φαίνεται αυτό δεν θέλει να συμβεί.

 

Τι κάνεις εσύ τώρα:

1) τον καταγγέλεις, αν θες να κάνεις το χρέος σου στην γριούλα,

2) τον γράφεις στα @@ σου, και αυτόν και την γριούλα, και συνεχίζεις με το τηλέφωνο στο χέρι να ψάχνεις για γιατρό που τιμάει την υπογραφή του.

 

 

 

έντιτ: με 400 επισκέψεις τον μήνα, το πλαφόν πλέον κλείνει πολύ πολύ δύσκολα. 20 ραντεβού την μέρα μ.ο. ...

 

Ναι αλλά επειδή υφίσταται και το είδος σύμβασης που λέει αυτός, δηλαδή ο γιατρός να μπορεί να γράψει μόνο φάρμακα, που όμως σε αυτή την περίπτωση δεν αναγράφεται στο site του ΕΟΠΥΥ ως συμβεβλημένος, θέλω να βρω μια ανανεωμένη λίστα για να δω αν είναι καταγεγραμένος.

 

3) πληρωνει την επισκεψη σε οποιον γιατρο εμπιστευεται. Δεν παιζουμε με την υγεια.

 

Αν έχει, ναι πληρώνει, αλλιώς ψάχνει σοβαρό άνθρωπο ανάμεσα σε αυτούς του ΕΟΠΥΥ μήπως και επιβιώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταγγελία με τα χίλια. Και επώνυμη κιόλας. 

 

Και εάν δεν γίνει τίποτα με την καταγγελία σου, καταγγελία για αυτούς που δεν κάνανε τίποτα στο ΣΕΕΔΔ. 

 

Και εννοείται πως εάν είναι επώνυμη η καταγγελία παίρνεις αριθμό και κάνεις tracking την κατάστασή της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταγγελία με τα χίλια. Και επώνυμη κιόλας. 

 

Και εάν δεν γίνει τίποτα με την καταγγελία σου, καταγγελία για αυτούς που δεν κάνανε τίποτα στο ΣΕΕΔΔ. 

 

Και εννοείται πως εάν είναι επώνυμη η καταγγελία παίρνεις αριθμό και κάνεις tracking την κατάστασή της. 

Συμφωνω.

Εχεις να φοβηθεις κατι; Σε ξερει απο καπου; Αν οχι, τοτε δε βρισκω λογο να μη κανεις καταγγελια.

Καιρος ειναι μερικοι γιατροι με ψηλά τον αμανε να την κανουν για αλλες πολιτείες.

 

Ειναι παρανομο να σου ζηταει λεφτα ενω εκλεισες ραντεβου μεσω ΕΟΠΠΥ. Μονο αν εχεις εξτρα εξετασεις οπότε πρεπει να πληρωσεις τα επιπλεον, οχι ομως το ραντεβου σου.

Αν δεν εχει ελευθερο μεσα στο μηνα, θα εχει τον άλλο μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ευρω ειναι η πρωτη επισκεψη στο ιατρειο και δεν περιλαμβανει συμμετοχη.

10 ευρω η δευτερη,παλι χωρις συμμετοχη αφαλισμενου.

Αν πας διαφορετικο μηνα παλι πρωτη επισκεψη και παει λεγοντας.

Τα 30 ευρω που τα βρηκε δε μπορω να καταλαβω.

Βεβαια οσοι ειναι συμβεβλημενοι με ΕΟΠΥΥ την εχουν βαψει καθως τα ταμεια δεν πληρωνουν,πολλες φορες χρωστανε χρηματα 7 ετιας ,ειτε για 6,96 ευρω ειτε για 180.000.

Το συστημα δεν λειτουργει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μπορεί να συνταγογραφήσει στον εοπυυ κάποιος ιδιώτης γιατρός αρκεί να πάρει μια πιστοποίηση. Από όσο ξέρω (κρατάω ένα μικρό ενδεχόμενο να μην ξέρω σωστά) πιστοποίηση σημαίνει ότι έχει κάνει μια αίτηση στον εοπυυ και έχει πάρει κωδικούς για το e-συνταγογράφηση (ή κάπως έτσι, πώς το λένε το σύστημά τους). Τελος πάντων, ο πιστοποιημένος γιατρός δεν έχει υπογράψει καμία σύμβαση, δεν έχει καμία συμβατική υποχρέωση απέναντι στον εοπυυ και τους ασφαλισμένους του, και ΔΕΝ είναι καταχωρημένος στην λίστα των συμβεβλημένων προμηθευτών υγείας στο σάητ του εοπυυ. Η οποία λίστα, μπαη δε γουέη, είναι ότι πιο ενημερωμένο θα βρεις, δεν υπάρχει κάπου αλλού δηλαδή κάτι πιο ενημερωμένο. Μόλις τσέκαρα δύο γιατρούς που ήξερα ότι έχουν σύμβαση στο ιδιωτικό τους, ενώ το πρωί ήταν στα ιατρεία του εοπυυ. Από αυτούς που απεργούνε και ο Μπουμπούκος τους έκοψε την σύμβαση ντε. Δεν υπάρχουν στην λίστα πλέον, οπότε θεωρώ ότι η λίστα είναι ενημερωμένη...

 

 

αυτά που λέει ο 3DJIN, για πρώτη και δεύτερη επίσκεψη κλπ, πρώτη φορά τα ακούω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μπορεί να συνταγογραφήσει στον εοπυυ κάποιος ιδιώτης γιατρός αρκεί να πάρει μια πιστοποίηση. Από όσο ξέρω (κρατάω ένα μικρό ενδεχόμενο να μην ξέρω σωστά) πιστοποίηση σημαίνει ότι έχει κάνει μια αίτηση στον εοπυυ και έχει πάρει κωδικούς για το e-συνταγογράφηση (ή κάπως έτσι, πώς το λένε το σύστημά τους). Τελος πάντων, ο πιστοποιημένος γιατρός δεν έχει υπογράψει καμία σύμβαση, δεν έχει καμία συμβατική υποχρέωση απέναντι στον εοπυυ και τους ασφαλισμένους του, και ΔΕΝ είναι καταχωρημένος στην λίστα των συμβεβλημένων προμηθευτών υγείας στο σάητ του εοπυυ. Η οποία λίστα, μπαη δε γουέη, είναι ότι πιο ενημερωμένο θα βρεις, δεν υπάρχει κάπου αλλού δηλαδή κάτι πιο ενημερωμένο. Μόλις τσέκαρα δύο γιατρούς που ήξερα ότι έχουν σύμβαση στο ιδιωτικό τους, ενώ το πρωί ήταν στα ιατρεία του εοπυυ. Από αυτούς που απεργούνε και ο Μπουμπούκος τους έκοψε την σύμβαση ντε. Δεν υπάρχουν στην λίστα πλέον, οπότε θεωρώ ότι η λίστα είναι ενημερωμένη...

 

 

αυτά που λέει ο 3DJIN, για πρώτη και δεύτερη επίσκεψη κλπ, πρώτη φορά τα ακούω.

 

Με βάση τα λεγόμενά σου κλέβει τον κόσμο. Θα πάρω αύριο τηλ στα κεντρικά του ΕΟΠΥΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση τα λεγόμενά σου κλέβει τον κόσμο. Θα πάρω αύριο τηλ στα κεντρικά του ΕΟΠΥΥ.

 

Καλά θα κάνεις αλλά προλαβαίνεις δεν προλαβαίνεις.

 

Στην θεωρία δεν ξέρω τι συμβαίνει με το κόστος επίσκεψης σε συμβεβλημένους γιατρούς. Στην πράξη, απ ό,τι μου λένε δικά μου άτομα που επισκέπτονται τακτικά διάφορους τέτοιους, η συνταγή πάει 10€. Αν θες εξέταση, πληρώνεις. Ο λόγος είναι ότι οι γιατροί του ΕΟΠΠΥ απεργούν (εδώ και 2 μήνες), οπότε δε γίνεται να σε δει σαν γιατρός του ΕΟΠΠΥ. Έτσι μου παν ξαναλέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το κακό έχει παραγίνει.

 

Χθες έψαχνα πάλι από το site του ΕΟΠΥΥ παθολόγο συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ για να γράψει στον πατέρα μου ινσουλίνη.

Μετά από προσπάθειες ωρών κατάφερα να βρώ ραντεβού και μάλιστα πολύ σύντομο.

 

Αφού έκλεισε το ραντεβού μου είπε, ξέρετε θα υπάρξει και κάποια επιπλέον χρέωση.

Γιατί λέω εγώ, αφού θα πληρωθείτε από τον ΕΟΠΥΥ.

Είναι μικρό το ποσό που δίνει  μου λέει και έχουν να μας πληρώσουν μήνες.
Τότε λέω να λύσετε την σύμβαση και να μην ζητάτε λεφτά από 2 πλευρές.
Τότε μου λέει δεν υπάρχει διαθέσιμο ραντεβού.
Τότε λέω παίζετε με την υγεία μου.
Δεν με απασχολεί μου λέει να ψάξετε να βρείτε αλλού.

Ξέρετε λέω πως είναι παράνομο και μπορώ να σας καταγγείλω?
Κάντε ότι θέλετε μου λέει και μου το κλείνει κατάμουτρα.


Εκνευρίστηκα πάρα πολύ. Παίρνω τηλέφωνα στα κεντρικά του ΕΟΠΥΥ και δεν απαντάει κανείς.
Έχω χάσει πάσα ιδέα για ένα μεγάλο ποσοστό των γιατρών πλέον. Ασχολούμαι λίγο καιρό με ψάξιμο γιατρών και τέτοια και τα περιστατικά προσπάθειας κλεψίματος που έχω συναντήσει προσωπικά είναι πάρα πολλά και μερικά πολύ σοβαρά παίζοντας ακόμα και με την υγεία μου.
Προσπαθω να βρω ένα τηλέφωνο που να δουλεύει να μου πούνε τι μπορώ να κάνω με αυτό το ζώο αλλά δεν βρίσκω τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό έχει παραγίνει.

 

Χθες έψαχνα πάλι από το site του ΕΟΠΥΥ παθολόγο συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ για να γράψει στον πατέρα μου ινσουλίνη.

Μετά από προσπάθειες ωρών κατάφερα να βρώ ραντεβού και μάλιστα πολύ σύντομο.

 

Αφού έκλεισε το ραντεβού μου είπε, ξέρετε θα υπάρξει και κάποια επιπλέον χρέωση.

Γιατί λέω εγώ, αφού θα πληρωθείτε από τον ΕΟΠΥΥ.

Είναι μικρό το ποσό που δίνει  μου λέει και έχουν να μας πληρώσουν μήνες.

Τότε λέω να λύσετε την σύμβαση και να μην ζητάτε λεφτά από 2 πλευρές.

Τότε μου λέει δεν υπάρχει διαθέσιμο ραντεβού.

Τότε λέω παίζετε με την υγεία μου.

Δεν με απασχολεί μου λέει να ψάξετε να βρείτε αλλού.

Ξέρετε λέω πως είναι παράνομο και μπορώ να σας καταγγείλω?

Κάντε ότι θέλετε μου λέει και μου το κλείνει κατάμουτρα.

 

 

:confused:

 

Εισαι πολυ γκαντεμης ρε ανθρωπε...

 

Τουλαχιστον μη το αφησεις ετσι. Αφου τα θελει ο κωλος τους, καντε τη καταγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:confused:

 

Εισαι πολυ γκαντεμης ρε ανθρωπε...

 

Τουλαχιστον μη το αφησεις ετσι. Αφου τα θελει ο κωλος τους, καντε τη καταγγελία.

 

Επειδή δεν πιστεύω σε παράγοντες γκαντεμιάς και τύχης δυστυχώς μάλλον ένα σεβαστό ποσοστό των γιατρών είναι σαν αυτούς που συνάντησα εγώ.

Ο το χρονικό διάστημα που ασχολούμαι με γιατρούς, είτε για μένα είτε για γονείς, είναι πολύ μκρό και παρόλα αυτά μου έχουν συμβεί πολλά και μου φαίνεται απίστευτο. Μάλλον έτσι είναι, δεν είμαι εγώ ο γκαντέμης.

Φυσικά έχω συναντήσει και καταπληκτικούς ανθρώπους στον χώρο.

 

Η συνείδησή μου δεν με αφήνει πλέον να το αφήσω έτσι, θα κάνω ότι μπορώ αν και δεν βλέπω να μπορώ να κάνω κάτι εύκολα. Δεν απαντάνε καν σε τηλέφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ποιό τηλέφωνο παίρνεις;
 

Εάν επιθυμώ επιπλέον πληροφορίες για τον ΕΟΠΥΥ ή θέλω να διατυπώσω παράπονα και καταγγελίες για παρόχους υγείας του Οργανισμού, πού απευθύνομαι;

Απευθύνομαι στην Κεντρική Υπηρεσία του ΕΟΠΥΥ, Κηφισίας 39, ΤΚ 151-23, Μαρούσι, fax: 210 6871789.

 

από τα φάκς του ΕΟΠΥΥ. Επίσης έχει και εδώ ένα τηλέφωνο, λογικά αυτό παίρνεις και δεν απαντάει, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ποιό τηλέφωνο παίρνεις;

 

 

από τα φάκς του ΕΟΠΥΥ. Επίσης έχει και εδώ ένα τηλέφωνο, λογικά αυτό παίρνεις και δεν απαντάει, ε;

 

Ναι, μαρέσει που ο άδωνης τόνιζε να προχωράμε σε καταγγελίες σε τέτοιες περιτπώσεις ενώ δεν υπάρχουν καν μηχανισμοί.

 

Ολόκληρο υπουργείο δεν μπορεί εν τω μεταξύ να βάλει ένα άτομο να παίρνει όλη μέρα τηλέφωνα σε γιατρούς για ραντεβού και να βρίσκει αυτούς τους κλέφτες? Πόση φαντασία θέλει και πόσο κόστος έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:confused:

 

Εισαι πολυ γκαντεμης ρε ανθρωπε...

 

Τουλαχιστον μη το αφησεις ετσι. Αφου τα θελει ο κωλος τους, καντε τη καταγγελία.

Όχι δεν είναι γκαντεμης. Οι γιατροί έχουν γίνει λαμόγια... Μακάρι να δουλέψει ο δηθεν μηχανισμός του υπουργείο κ να τους πάρουν κ την αδεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...