Προς το περιεχόμενο

Γιατρός συμβλεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ μου ζητάει χρήματα για επίσκεψη


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστυχώς πολύ μεγάλο ποσοστό γιατρών λειτουργούν έτσι. Είτε επειδή όντως δε τους πληρωνει το δημόσιο, είτε γιατι ειναι φιλοχρηματοι κτλ κτλ. Σαφως υπάρχουν και εξαιρετικοί αλλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω, οι γενικεύσεις αυτές καλό θα ήταν να αποφευγονται.. Οχι "οι γιατροι" δεν ειναι ετσι, όπως δεν ειναι ουτε οι ιδιωτικοι υπάλληλοι, ουτε οι ΔΥ, ουτε ολοι εμεις τα φάγαμε στην τελική.. Ειναι καποιοι γιατροι που τα τρωνε, καποιοι πολιτικοι κτλ. και αυτοί θα πρέπει να καταγγέλονται. Όμως επειδή για κάθε έναν επίορκο υπαρχουν 10 που φέρουν εις πέρα το έργο τους μεσα σε πολύ μεγάλες αντιξοότητες (στην Ελλάδα του 2014) και με προσωπικό κόστος, θεωρώ πως ειναι τουλάχιστον άδικο να τους παίρνει όλους η μπάλα.

 

paylidis προφανώς και δεν εννόησα τιποτα ασχημο για σενα (πως θα μπορουσα αλλωστε, δε σε ξερω), μιλουσα συγκεκριμένα για τις γενικεύσεις και για το "τσουβάλιασμα"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν  βγάλεις άκρη από το τηλέφωνο πάντως με τον ΕΟΠΥΥ παίξε κι ενα Τζόκερ εκείνη την ημέρα γιατί πρέπει να είσαι πολύ κωλόφαρδος...Αν είσαι Αθήνα και μπορείς εγώ θα πρότεινα να πας από τα κεντρικά στο Μαρούσι για να βγάλεις καμιά άκρη με τη καταγγελία. Δε ξέρω μήπως και στον Ιατρικό Σύλλογο αν έκανες ενα τηλέφωνο να σου έλεγαν μήπως έχουν κι αυτοί κάποια διαδικασία για καταγγελία γιατρού.

 

Μόλις διάβασα Source.png Πηγή: αυτό . Στείλε κι εδώ ενα e-mail δε χάνεις τίποτα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο και μονο οι συνταξιουχοι και οι χρονια πασχοντες να πηγαινουν στους συμβεβλημενους γιατρους καθε μηνα για συνταγογραφηση  , δεν νομιζω οτι εμεις οι υπολοιποι  υπαρχει περιπτωση να βρουμε ποτε δωρεαν ραντεβου .

 

Ο εχων λεφτα σωζεται , οι υπολοιποι ............... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ μέχρι στιγμής έχω βρει δωρεάν ραντεβού, όποτε χρειάστηκα, σε όποια ειδικότητα χρειάστηκα. Παιδίατρο, παθολόγο, δερματολόγο, ωρλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ μέχρι στιγμής έχω βρει δωρεάν ραντεβού, όποτε χρειάστηκα, σε όποια ειδικότητα χρειάστηκα. Παιδίατρο, παθολόγο, δερματολόγο, ωρλ.

 

Ναι κι εγώ βρίσκω όμως όχι ιδιαίτερα σύντομο και μετά απο πάνω από κυριολεκτικά δεκάδες τηλεφωνήματα.

Αν βρεθείς σε ανάγκη πρέπει να τα σκάσεις, αλλιώς ρισκάρεις. Επιπλέον επειδή έχω δοκιμάσει να πάω και μέσω ΕΟΠΥΥ και ιδιωτικά η αντιμετώπιση είναι μέρα με την νύχτα. Μου το λέγανε αλλά νόμιζα πως είναι υπερβολικοί.

 

Ως προς το θέμα μας, στα τηλ του ΕΟΠΥΥ δεν απαντά κανείς, δεν μένω αθήνα για να πάω από τα κεντρικά. Είναι γελοίο ο μόνος τρόπος να γίνει ίσως κάτι να είναι να στείλω στο προσωπικό mail του Άδωνη. Θα το κάνω όμως, δεν βρίσκω άλλη λύση αν και δεν νομίζω να υπάρξει δικαίωση.

 

Κάτι άλλο που σκέφτομαι είναι πως μπορούν να αποδεικνύχθούν όλα αυτα που λεω. Ο γιατρός μπορεί να πει πως λέω ψέματα ή πως δεν τον πήρα ποτέ τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ανάγκη να αποδειχθεί τίποτα. 

 

Πάρε τηλέφωνο και κάνε καταγγελία και πες ακριβώς το περιστατικό. 

 

 

Για να φέρεται έτσι ο/η γιατρός σίγουρα αυτό δεν είναι το μόνο του/της παράπτωμα. Σίγουρα θα παίζουν μαύρα και αδήλωτα λεφτά (δεν κόβει αποδείξεις όταν παίρνει επισκέψεις από μη ΕΟΠΥΥ ασθενείς), σίγουρα μίζες από εταιρίες φαρμάκων κτλ. 

 

Οπότε ακόμα και για την φοβέρα καλό θα κάνεις. Άσε δε που το εάν πήρες τηλέφωνο ή όχι μπορεί να επιβεβαιωθεί από τον ΟΤΕ ή όποιον άλλο πάροχο εμπλέκεται. 

 

Απλά κάνε το βήμα. Όσο δεν κάνουμε τίποτα τόσο θα ανθίζουν αυτές οι συμπεριφορές. Και ναι, εγώ το κάνω. Ακόμα και εάν μία Δ.Υ. αργεί να σηκώσει το τηλέφωνο ή δεν έχει ενημερώσει το site της σωστά, κάνω καταγγελία. Δικά μου χρήματα πάνε για την πληρωμή τους. Οφείλουν να δουλεύουν σωστά. Όπως δουλεύουν όλοι. Εάν δεν τους αρέσει, η αγορά είναι μεγάλη και μπορούν να κάνουν δική τους επιχείρηση και να βάλουν τους δικούς τους κανόνες. 

 

 

Υ.Γ. Για αυτό που γράφτηκε για τις γενικεύσεις... Για 10 λαμόγια γιατρούς, ένας κάνει καλά την δουλειά του. Για 10 λαμόγια Δ.Υ. ένας βγάζει πέρα την δουλειά. Αυτές είναι οι σωστές αναλογίες και βάσει της πλειοψηφίας, ΟΛΟΙ οι γιατροί είναι λαμόγια και ΟΛΟΙ οι ΔΥ είναι λαμόγια. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ανάγκη να αποδειχθεί τίποτα.

Πάρε τηλέφωνο και κάνε καταγγελία και πες ακριβώς το περιστατικό.

Άσε δε που το εάν πήρες τηλέφωνο ή όχι μπορεί να επιβεβαιωθεί από τον ΟΤΕ ή όποιον άλλο πάροχο εμπλέκεται. 

 

 

Υ.Γ. Για αυτό που γράφτηκε για τις γενικεύσεις... Για 10 λαμόγια γιατρούς, ένας κάνει καλά την δουλειά του. Για 10 λαμόγια Δ.Υ. ένας βγάζει πέρα την δουλειά. Αυτές είναι οι σωστές αναλογίες και βάσει της πλειοψηφίας, ΟΛΟΙ οι γιατροί είναι λαμόγια και ΟΛΟΙ οι ΔΥ είναι λαμόγια. 

 

Ως προς την απόδειξη του τηλεφωνήματος είναι λίγο αστείο να λέμε ότι θα ψάξουν μέσω οτε αν πήρα, σιγά να μην βάλουν και την cia να ψάξει. Κι επιπλέον πως μπορεί να αποδειχθεί ότι όντως αυτά μου είπε ο γιατρός.

 

Ως προς αυτό που λες όταν 9 στους 10 είναι λαμόγια διαφωνώ. Είναι ισοπέδωση. Υπάρχουν γιατροί ζώα και λαμόγια αλλά δεν χρειάζεται να φτάνουμε στο άλλο άκρο. Τα ποσοστά είναι αντίστοιχα όπως σε κάθε άλλη κοινωνική ή επαγγελματική ομάδα.

 

Είμαι τόσο απαισιόδοξος για το αν θα γίνει κάτι ουσιαστικό με την καταγγελία που θα κάνω που σκέφτηκα "να πάρω τον νόμο στα χέρια μου", πχ παίρνοντας τηλ και κάνοντας τον πελάτη για να μου πει τα ίδια και στο τέλος να του πω πως είμαι απ τον νέο ελεγκτικό μηχανισμό του υπουργείου και ότι τον πιάσαμε στα πράσα. lol

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λογικά με μία καταγγελία δεν θα γίνει κάτι, αλλά αν έχουν πέσει κάμποσες θα αναγκαστούν να το ελέγξουν κάπως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σωστά αναφέρθηκε, κάποιος ιατρός μπορεί να έχει την δυνατότητα να συνταγογραφεί ηλεκτρονικά φάρμακα σε ασφαλισμένους του ΕΟΠΥΥ χωρίς όμως να είναι συμβεβλημένος για να εξετάζει τους ίδιους ασθενείς χωρίς να πληρώνεται με το όριο των επισκέψεων που αναφέρθηκε. Σε αυτήν την περίπτωση, ΜΟΝΟ της συνταγογράφησης δηλαδή, δεν πληρώνεται ούτε ένα ευρώ από τον ΕΟΠΥΥ. Αυτό σημαίνει πως αν πάω σε έναν ιατρό και του ζητήσω να μου γράψει κάποια φάρμακα, τότε ναι θα πρέπει να τον πληρώσω. Συνήθως παίρνουν 5-10 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...