Προς το περιεχόμενο

Γιατρός συμβλεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ μου ζητάει χρήματα για επίσκεψη


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικά χρήσιμα links:

1.Για διαθέσιμες ιατρικές επισκέψεις σε συμβεβλημένους ιατρούς: 

    https://apps.ika.gr/eFindDoctor/

2. Για το πλαφόν (το οποίο ξανάγινε 200/μήνα και έπαψε να ισχύει το 50/βδομάδα):  

 α)        http://www.eopyy.gov.gr/%CE%88%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B1%20%CE%95%CE%9F%CE%A0%CE%A5%CE%A5/%CE%9D%CE%AD%CE%B1%20-%20%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20-%20%CE%94%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%B1%20%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85/%CE%99%CE%91%CE%A4%CE%A1%CE%99%CE%9A%CE%95%CE%A3%20%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%A3%CE%9A%CE%95%CE%A8%CE%95%CE%99%CE%A3%20%CE%91%CE%A3%CE%A6%CE%91%CE%9B%CE%99%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%9D%CE%A9%CE%9D%20%CE%95%CE%9F%CE%A0%CE%A5%CE%A5%20%CE%A3%CE%95%20%CE%A3%CE%A5%CE%9C%CE%92%CE%95%CE%92%CE%9B%CE%97%CE%9C%CE%95%CE%9D%CE%9F%CE%A5%CE%A3%20%CE%99%CE%91%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%A5%CE%A3%20%CE%A4%CE%9F%CE%A5%20%CE%9F%CE%A1%CE%93%CE%91%CE%9D%CE%99%CE%A3%CE%9C%CE%9F%CE%A5.pdf

 

  β)   http://www.eopyy.gov.gr/%CE%88%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B1%20%CE%95%CE%9F%CE%A0%CE%A5%CE%A5/%CE%9D%CE%AD%CE%B1%20-%20%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20-%20%CE%94%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%B1%20%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85/%CE%94.%20%CE%A4.%20%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%AD%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82%20%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CF%8E%CE%BD%2030-06-2014.pdf

 

Σημείωση: Ο ιατρός δε δικαιούται να ζητάει αμοιβή για την ΕΠΙΣΚΕΨΗ από τον ασφαλισμένο, εφόσον δεν έχει κλείσει το πλαφόν των 200 ατόμων. Οι ιατρικές ΠΡΑΞΕΙΣ είναι άλλο θέμα, σ'αυτές συμμετέχει (και) ο ασθενής ανεξαρτήτως πλαφόν. Όταν ο ιατρός κλείσει το πλαφόν του, έχει το δικαίωμα να ζητάει από τον ασφαλισμένο όποια αμοιβή θέλει, ο ΕΟΠΥΥ δεν έχει λόγο σ'αυτό.

 

Συμπέρασμα: Ο ιατρός της πρώτης ανάρτησης, αν ισχύει αυτό που γράφτηκε, ήταν παράτυπος και χρήζει καταγγελίας σ'αυτήν την περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μερικά χρήσιμα links:

1.Για διαθέσιμες ιατρικές επισκέψεις σε συμβεβλημένους ιατρούς:

https://apps.ika.gr/eFindDoctor/

2. Για το πλαφόν (το οποίο ξανάγινε 200/μήνα και έπαψε να ισχύει το 50/βδομάδα):

α) http://www.eopyy.gov.gr/Έγγραφα%20ΕΟΠΥΥ/Νέα%20-%20Ανακοινώσεις%20-%20Δελτία%20Τύπου/ΙΑΤΡΙΚΕΣ%20ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ%20ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΩΝ%20ΕΟΠΥΥ%20ΣΕ%20ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΟΥΣ%20ΙΑΤΡΟΥΣ%20ΤΟΥ%20ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ.pdf

 

β) http://www.eopyy.gov.gr/Έγγραφα%20ΕΟΠΥΥ/Νέα%20-%20Ανακοινώσεις%20-%20Δελτία%20Τύπου/Δ.%20Τ.%20επισκέψεις%20ιατρών%2030-06-2014.pdf

 

Πώς ακριβώς λειτουργεί στο σύστημα με τις διαθέσιμες ιατρικές επισκέψεις? Τις συμπληρώνει ο γιατρός κάπου online και χωρίς να χρειάζεται να δώσει τα ΑΜΚΑ αυτών που έκλεισαν τα ραντεβού?

Αν είναι έτσι τι τον εμποδίζει να βάλει όποτε θέλει 200/200 ώστε να ζητάει επιπλέον χρήματα όπως και πριν?

 

Συμπέρασμα: Ο ιατρός της πρώτης ανάρτησης, αν ισχύει αυτό που γράφτηκε, ήταν παράτυπος και χρήζει καταγγελίας σ'αυτήν την περίπτωση.

 

Πήρα τηλ δεκάδες φορές στα κέντρικα του εοπυυ για να ενημερωθώ για το πως να κάνω καταγγελία αλλά δεν απαντούσε κανείς.

Τελικά έκανα την καταγγελία στο email που είχε δώσει τότε ο Άδωνης γι αυτές ακριβώς τις περιπτώσεις.

Δεν έλαβα καμία απάντηση και το πιθανότερο είναι να μην έχει διαβαστεί καν.

 

Συμπέρασμα: Δεν υπάρχει πολιτική βούληση να χτυπηθεί το φαινόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαθέσιμες επισκέψεις προκύπτουν από την καταχώρηση από τον ιατρό του ΑΜΚΑ, ΑΜΑ,ονοματεπωνύμου, τηλεφώνου και ημερομηνίας της προγραμματισμένης ή εκτελεσμένης εξέτασης του ασθενούς σε μια ειδική online εφαρμογή. Οι επισκέψεις πρέπει να καταχωρούνται αυθημερόν.

Το αν υπάρχει ή όχι πολιτική βούληση είναι άλλο θέμα, μιας και το έθιξες θα προσθέσω ότι δεν υπάρχει βούληση ούτε από τον εοπυυ ούτε από τους ασφαλισμένους να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο. Καναπές και πληκτρολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ανώνυμες καταγγελίες μέσω e-mail μην περιμένετε και πολλά.

 

Ήταν επώνυμη και ήταν email που είχε δώσει ο Άδωνης γι αυτό τον λόγο.

Απλά δεν υπάρχει η πολιτικη βούληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Λοιπόν το τηλέφωνο του τμήματος διαχειρισης παραπόνων και καταγγελιών του ΕΟΠΠΥ είναι 2106871788-9. Η διαδικασία είναι να στείλεις επωνυμη καταγγελία περιγράφοντας το συμβάν στα κεντρικά του ΕΟΠΠΥ, Λεωφόρος Κηφισίας 39-15123- Μαρούσι υπόψιν του τμήματος και θα σε ενημερώνουν για την πορεία της. Ο γιατρός ενημερώνεται για το ποιός είσαι, αλλά δεν μου είπαν αναλυτικά την διαδικασία ή αν αξίζει να μπεις στον κόπο. Εγώ πάντως θα το κάνω γιατί το έχουν ξεφτιλίσει πολλοί γιατροί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάμπα θα μπεις στον κόπο.

Έκανα πέρυσι καταγγελία επώνυμη, προωθήθηκε στο αρμόδιο τμήμα, μου τηλεφώνησε υπάλληλος για περισσότερες λεπτομέρειες και με πήρε μετά από ένα μήνα περίπου για να μου πει ότι ο γιατρός προτείνει να μου επιστρέψει τα 20 ευρώ που ζήτησε (!!!).

 

Απάντησα ότι δεν έπρεπε καν να μου μεταφέρουν την πρότασή του αφού κατήγγειλα την ανάρμοστη και αντικαταστατική συμπεριφορά του και εκείνη απάντησε ότι αν του επιβάλουν ποινή θα χάσει τη δουλειά του (!!!).

 

Από τότε δεν με ενημέρωσε κανένας για την τύχη της καταγγελίας και, φυσικά, δεν πήρα γραπτή απάντηση στην καταγγελία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το ένα ευρώ του γραμματοσήμου και τον χρόνο σου να συντάξεις και να ταχυδρομήσεις την καταγγελία, δεν σου κοστίζει κάτι παραπάνω.

Τουλάχιστον σου δίνει την αίσθηση πως προσπάθησες και δεν έκατσες σε απραγία, δικαιολογώντας το με το "τίποτα δεν θα γίνει" και "δεν έχει νόημα". Αν ο τάδε γιατρός δεχόταν καταγγελία από εκατοντάδες άτομα, ναι, πιστευω πως ίσως και να γινόταν κάτι.

Ισως ακούγεται ουτοπικό, αλλά αν δεν δοκιμάσουμε δεν θα μάθουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι περίεργος για την εξέλιξη της υπόθεση αν και μάλλον δεν θα γίνει τίποτα.

Θα έπρεπε πάντως να υπάρχει πιο εύκολος τρόπος καταγγελίας, όλη αυτή η διαδικασία σε αποτρέπει απ το να ασχοληθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...