Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο στο Microsoft store το ASUS VivoTab Note 8 με κόστος $329


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα η ASUS ανακοίνωσε το VivoTab Note 8, ένα 8 ιντσών tablet που βασίζεται στο λειτουργικό σύστημα Windows 8.1 το οποίο έρχεται μαζί με γραφίδα της Wacom, που αποτελεί ένα ελκυστικό χαρακτηριστικό και για επαγγελματίες. H Microsoft ανακοίνωσε ότι η τιμή για την έκδοση του VivoTab Note 8 με τα 32GB αποθηκευτικού χώρου στο online store της εταιρείας είναι $329.Αν και στην CES 2014, είχε ανακοινωθεί ότι το VivoTab Note 8 θα κοστίζει $299, τελικώς η τιμή είναι ανεβασμένη. Στο online shop της Microsoft δεν υπάρχει ακόμη διαθέσιμη η έκδοση με τα 64GB, ωστόσο αυτό φαίνεται πως θα γίνει σύντομα.

 

Όσο αφορά στις προδιαγραφές του tablet της ASUS, να πούμε ότι βασίζεται στην πλατφόρμα Bay Trail της Intel (Atom Z3740 με 1.33GHz συχνότητα λειτουργίας, με Turbo Boost ανεβαίνει στα 1.86GHz) και διαθέτει 2GB RAM και 32GB storage. Η οθόνη είναι 8 ιντσών, τεχνολογίας IPS LCD και υποστηρίζει ανάλυση 800 x 1280 pixels. Έχει δύο ηχεία, οπίσθια κάμερα 5.0 Megapixels και εμπρόσθια 1.2 Megapixels, micrοSD κ.ά.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Link.png Site: Engadget

Link.png Site: Microsoft Store

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ακριβο για τα σπεκς του και το σχεδιασμο του...κριμα γιατι δεν υπαρχουν πολλα ταμπλετ windows

 

ναι αλλα ειναι Χ86

 

για τα περιθωρια συμφωνω οτι μου φαινονται πολυ μεγαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα ειναι Χ86

 

για τα περιθωρια συμφωνω οτι μου φαινονται πολυ μεγαλα

 

δεν ειναι θεμα επεξεργαστη, πιο πολυ με χαλαει η οθονη και το μπεζελ...τουλαχιστον η αναλυση θα μπορουσε να ηταν στα 1080ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι θεμα επεξεργαστη, πιο πολυ με χαλαει η οθονη και το μπεζελ...τουλαχιστον η αναλυση θα μπορουσε να ηταν στα 1080ρ

Υπάρχει το ThinkPad 8 αν θες 1080p οθονη συν hdmi.

Αλλιως το συνδέεις το Asus σε TV ειτε με Miracast που υποστηρίζει wireless ειτε μεςω USB hub σε οθόνες,TV.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι θεμα επεξεργαστη, πιο πολυ με χαλαει η οθονη και το μπεζελ...τουλαχιστον η αναλυση θα μπορουσε να ηταν στα 1080ρ

 

το bezel ναι. 

 

η οθονη ομως οχι. Ειναι απολυτα ικανοποιητικη αναλυση το hd στις 7 ιντσες. 

 

Βεβαια εγω το βλεπω το tablet απο την πλευρα του χρηστικου εργαλειου, οποτε δε με απασχολουν τα μαρκετιστικα τρικακια κλπ κλπ.

 

Στην τελικη με 1280*720 εχεις καλυτερο dpi απ οτι να χες 1920*1080 σε 15αρι λαπτοπ, αλλα ξαφνικα εκει δε μας νοιαζει.

 

Ειμαι της αποψης πως οτιδηποτε πανω απο 200dpi σε κινητο ή ταμπλετ ειναι παραπνω απο ικανοποιητικα. Φυσικα ευπροσδεκτη η καλυτερη αναλυση , αλλα οχι αυτοσκοπος επειδη μας το πλασαρει το marketing.

 

συντομα θα βελτιωθουν και τα MS tablets και θα αποκτησουν αρκετη πικοιλια ωστε να ανταγωνιστουν τα android. Android εχω , αλλα γλυκοκοιταω και τα windows mobile γιατι βελτιωνονται παρα πολυ και εχουν πολυ καλες προοπτικες

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το bezel ναι. 

 

η οθονη ομως οχι. Ειναι απολυτα ικανοποιητικη αναλυση το hd στις 7 ιντσες. 

 

Βεβαια εγω το βλεπω το tablet απο την πλευρα του χρηστικου εργαλειου, οποτε δε με απασχολουν τα μαρκετιστικα τρικακια κλπ κλπ.

 

Στην τελικη με 1280*720 εχεις καλυτερο dpi απ οτι να χες 1920*1080 σε 15αρι λαπτοπ, αλλα ξαφνικα εκει δε μας νοιαζει.

 

Ειμαι της αποψης πως οτιδηποτε πανω απο 200dpi σε κινητο ή ταμπλετ ειναι παραπνω απο ικανοποιητικα. Φυσικα ευπροσδεκτη η καλυτερη αναλυση , αλλα οχι αυτοσκοπος επειδη μας το πλασαρει το marketing.

 

συντομα θα βελτιωθουν και τα MS tablets και θα αποκτησουν αρκετη πικοιλια ωστε να ανταγωνιστουν τα android. Android εχω , αλλα γλυκοκοιταω και τα windows mobile γιατι βελτιωνονται παρα πολυ και εχουν πολυ καλες προοπτικες

 

εγώ θα πρόσθετα λίγα dpi ακόμα, δηλαδή οτιδήποτε πάνω από 250dpi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το bezel ναι. 

 

η οθονη ομως οχι. Ειναι απολυτα ικανοποιητικη αναλυση το hd στις 7 ιντσες. 

 

Βεβαια εγω το βλεπω το tablet απο την πλευρα του χρηστικου εργαλειου, οποτε δε με απασχολουν τα μαρκετιστικα τρικακια κλπ κλπ.

 

Στην τελικη με 1280*720 εχεις καλυτερο dpi απ οτι να χες 1920*1080 σε 15αρι λαπτοπ, αλλα ξαφνικα εκει δε μας νοιαζει.

 

Ειμαι της αποψης πως οτιδηποτε πανω απο 200dpi σε κινητο ή ταμπλετ ειναι παραπνω απο ικανοποιητικα. Φυσικα ευπροσδεκτη η καλυτερη αναλυση , αλλα οχι αυτοσκοπος επειδη μας το πλασαρει το marketing.

 

 

 

 

πρωτον δεν εινια 7 ειναι 8...δευτερον ειναι λα8ος να συγκρινεις αναλυσεις με λαπτοπ...το λαπτοπ το εχεις σε μια μεγαλυτερη αποσταση απ οτι το ταμπλετ η το κινητο οποτε τα λιγοτερα ππι δεν σου χαλανε αυτο που βλεπεις...επισης σε οτιδηποτε τεχνολογιας αφης, η οθονη ειναι αυτο που αλληλεπιδρας μαζι του...οποτε οσο καλυτερη η οθονη τοσο καλυτερη η συνολικη εμπειρια...δεν ειπαμε να παμε σε υπερβολες, αλλα να εισαι πανω απο τα 300ππι, η εστω κοντα σε αυτα....οτιδηποτε πανω απο εκει, ναι ειναι υπερβολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτον δεν εινια 7 ειναι 8...δευτερον ειναι λα8ος να συγκρινεις αναλυσεις με λαπτοπ...το λαπτοπ το εχεις σε μια μεγαλυτερη αποσταση απ οτι το ταμπλετ η το κινητο οποτε τα λιγοτερα ππι δεν σου χαλανε αυτο που βλεπεις...επισης σε οτιδηποτε τεχνολογιας αφης, η οθονη ειναι αυτο που αλληλεπιδρας μαζι του...οποτε οσο καλυτερη η οθονη τοσο καλυτερη η συνολικη εμπειρια...δεν ειπαμε να παμε σε υπερβολες, αλλα να εισαι πανω απο τα 300ππι, η εστω κοντα σε αυτα....οτιδηποτε πανω απο εκει, ναι ειναι υπερβολη

Δεν συμφωνω. Η απόσταση θέασης ενός λαπτοπ με ένα tablet δεν έχει και μεγάλη διαφορά. Τα 250 ppi είναι πέρα για πέρα ικανοποιητικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι θεμα επεξεργαστη, πιο πολυ με χαλαει η οθονη και το μπεζελ...τουλαχιστον η αναλυση θα μπορουσε να ηταν στα 1080ρ

Aν χρησιμοποιησεις windows tablet θα καταλαβεις γιατι δε μπορεις να εχεις πολυ λεπτα μπεζελ.Ολες οι πλευρες της συσκευης χρησιμοποιουνται για τα gestures των windows και χρειαζεται χωρος να κρατας τη συσκευη χωρις να επιρεαζονται/πεταγονται οι μπαρες και τα λοιπα gestures του λογισμικου.

Αν θες πολυ λεπτα μπεζελ καλυτερα να κοιτας προς android και ipad μερια.

Τωρα το asus θα μπορουσε να ειχε λιγο μικροτερα μπεζελ,αλλα οχι τοσο μικρα οπως θα ηθελαν μερικοι,γιατι χαλα ολη η εμπειρια και η χρηστικοτητα του λογισμικου και της συσκευης.

Και για να μη βγουν καποιοι εξυπνακιδες να αναφερουν για δυνατοτητες thumb rejection,αλα ios,να τους υπενθημησω οτι τα windows 8,ειναι προσανατολισμενα να τα χειριζεται ο χρηστης με τους δυο αντιχειρες κατι που δε προβλεπεται ουτε για το ios,ουτε για το android!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνω. Η απόσταση θέασης ενός λαπτοπ με ένα tablet δεν έχει και μεγάλη διαφορά. Τα 250 ppi είναι πέρα για πέρα ικανοποιητικά.

 

 

δεν εχει μεγαλη διαφορα?15αρι ταμπλετ και το εχεις στους 30 ποντους απο τα ματια σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει μεγαλη διαφορα?15αρι ταμπλετ και το εχεις στους 30 ποντους απο τα ματια σου?

Μίλησα εγώ για 15αρι tablet ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...