Προς το περιεχόμενο

Σκοτεινή Τετράδα και Trolling. Έρευνα αποκαλύπτει τη σχέση του τρολαρίσματος με ψυχολογικές διαταραχές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι,τι εχει η Ψυχολογια;

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A8%CF%85%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1(σε γενικες γραμμες).

 Αν ζουσε ο Σίγκμουντ Φρόυντ και διαβαζε το σχολιο σου,θα εβγαζε φωτιες ο εγκεφαλος του. ^_^

 

 

ο φρόυντ ηταν γιατρος (νευρολογος-ψυχιατρος) οποτε μαλλον θα συμφωνουσε με τον Lied και θα εβγαζε φωτιες που τον υποβιβασες σε ψυχολογο...

 

Η ψυχολογία είναι μία επιστήμη που μπορεί να βοηθήσει πραγματικά ανθρώπους με πάρα πολύ φυσικούς τρόπους, που στην σύγχρονη κοινωνία, έχουν χαθεί. Όπως π.χ. η συζήτηση και η έκφραση συναισθημάτων.

Η ψυχιατρική από την άλλη, χρησιμοποιεί φαρμακευτικές μεθόδους που χρησιμοποιούνται από το '70 (απλώς τα φάρμακα εξελίσσονται ώστε να μην έχουν τόσες παρενέργειες), οι οποίες μέθοδοι δεν λύνουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανένα πρόβλημα. Απλώς το περιορίζουν διά της φαρμακευτικής οδού. Άπαξ και σταμάτησες τη θεραπεία, θα έχεις ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με το διάστημα που δεν έπαιρνες καμία θεραπεία...

Η ψυχιατρική δεν έχει απολύτως καμία θεραπεία για τίποτα, και κανένας άνθρωπος δεν είναι σε normal κατάσταση με ψυχοφάρμακα. Όλα έχουν αντίκτυπο στην καθημερινότητά του και στην ψυχολογία του.

 

η απαντηση σου δεν θα μπορουσε να ειναι πιο λανθασμενη. οι ψυχιατροι ειναι γιατροι και μπορουν να χορηγουν και φαρμακα και να κανουν ψυχοθεραπεια. και τα δυο. και μονο η ψυχιατρικη ως πραγματικη επιστημη μπορει να βοηθησει ειτε με φαρμακα ειτε με ψυχοθεραπεια. και τα δυο βοηθουν παρα πολυ και φυσικα ακολουθουν συγκεκριμενα πρωτοκολλα. ολα με τη σοβαροτητα μιας πραγματικης επιστημης. η ψυχολογια απο την αλλη δεν ειναι επιστημη. απλως ενα επαγγελματικο δικαιωμα. εκτος φυσικα κ αν οταν σε ποναει το ποδι σου, δεν πας σε ρευματολογο ή ορθοπαιδικο αλλα σε βελονιστη. τοτε παω πασο.

 

ΥΓ και η διατροφολογια εμπιπτει στην ιδια κατηγορια σοβαροτητας με την ψυχολογια αλλα βγαινω αρκετα εκτος θεματος... γενικοτερα, αν ειναι δυνατον να εμπιστευεσαι εναν μη γιατρο για συμβουλες ως προς το ανθρωπινο σωμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αλήθεια σαχλοχλευαζοντας κάτι ή κάποιον, μπορεί να βγαίνει αυτό :

 

" Όσο πιο όμορφο και αγνό είναι ένα πράγμα, τόσο πιο ικανοποιητικό είναι να το διαφθείρεις"

 

 

Το σκεπτικό;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trolls... Καμένα τυπάκια της σοφίτας. Άνεργα, άεργα μισάνθρωπα, όντα που βγάζουν το μίσος για τον εαυτό τους σε άλλους... Απλά τους αγνοείς και τους αφήνεις σιγά σιγά να εξαφανιστούν μέσα απο στην θλίψη και την αρρώστια τους όπως και γίνετε ήδη.. Θα μπορούσες βέβαια να βοηθήσεις κάποιον απο αυτούς. Αλλά η ανωνυμία και η μυστικότητα αυτών των ατόμων στρέφεται εναντίον τους...

"άεργα" χμμμ μάλλον δεν θεωρείς την εξάσκηση του trolling έργο ε;

"μισάνθρωπα" χμμ δεν έχουν χέρια, κεφάλι ή πόδια;

"Απλά τους αγνοείς και τους αφήνεις σιγά σιγά να εξαφανιστούν μέσα απο στην θλίψη και την αρρώστια τους όπως και γίνετε ήδη"

1884407-y_u_mad.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΡΑ

 

Οι πολιτικοί μας οι οποίοι μας trollάρουν συνεχώς πάσχουν από Μακιαβελισμό, Ναρκισσισμό, Ψυχοπάθεια και Σαδισμό.

 

Εγώ αυτό το συμπέρασμα έβγαλα :P και μου φαινεται απολύτως φυσιολογικό!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει όλοι έχουμε τρολαρει λιγάκι κατά καιρούς...

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

 

Δε το νομίζω. Υπάρχουν πολλοί που απλά αηδιάζουν με το τρολινγκ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το νομίζω. Υπάρχουν πολλοί που απλά αηδιάζουν με το τρολινγκ.

 

...είπε έχοντας avatar το κομμά πειρατών και μετά σώπασε...για πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η μελέτη λίγο τρολλιά μου φαίνεται...

Δεν νομίζω ότι μπορείς να ψυχολογήσεις κάποιον από μερικές ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών μέσω internet κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...είπε έχοντας avatar το κομμά πειρατών και μετά σώπασε...για πάντα.

 

Άσχετο. Καλή η προσπάθεια όμως, κερδίζεις 1 γλειφιτζούρι και 2 γιαούρτια στη μάπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το νομίζω. Υπάρχουν πολλοί που απλά αηδιάζουν με το τρολινγκ.

Αν μου λες οτι υπαρχουν ατομα που δεν εκαναν ποτε πλακα εστω στον κολλητο τους τοτε μιλαμε για ατομα που ειναι χειροτεροι και απο τον κατακουζινο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ήταν μόνο αυτό. Όλοι μας είμαστε ψιλό ασυνείδητα ξενιστές σε εκατοντάδες μικρά τρολ που κατοικούν στο μυαλό μας. Αυτά τα "τρολ" ενεργοποιούνται ανά περιόδους(π.χ. το βράδυ δε μας αφήνουν να κοιμηθούμε) ενώ τον περισσότερο καιρό βρίσκονται σε λήθαργο. Αναλόγως και ο πολιτισμός μας εδώ και χιλιάδες χρόνια είναι πολιτισμός-τρολ και η επιστήμη της ψυχολογίας/ψυχιατρικής ακόμα σε πρωτόγονο στάδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ο φρόυντ ηταν γιατρος (νευρολογος-ψυχιατρος) οποτε μαλλον θα συμφωνουσε με τον Lied και θα εβγαζε φωτιες που τον υποβιβασες σε ψυχολογο...

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%AF%CE%B3%CE%BA%CE%BC%CE%BF%CF%85%CE%BD%CF%84_%CE%A6%CF%81%CF%8C%CF%85%CE%BD%CF%84

 

Διαβασε λιγο,και θα καταλαβεις οτι μιλαει για Ψυχολογια.

Ο ψυχολογος προσεγγιζει το προβλημα,προσπαθωντας να βρει την αιτια,με ας μου επιτραπει η εκφραση με ψυχολογικο τροπο.

Ο ψυχιατρος δινει φαρμακευτικη αγωγη,που οπως βλεπω σημερα(τυχαινει να εχω συγγενικο προσωπο εμμεσο με ψυχολογικα προβληματα),χειροτερα γινονται οι ανθρωποι,καθ'οτι ολα αυτα τα φαρμακα το μονο που κανουν ειναι να σε ναρκωνουν,και να σε οδηγουνε σε κατασταση αφασιας!

Οι ανθρωποι αυτοι με τεραστιες ποσοτητες ψυχιατρικων φαρμακων,παθαινουν,και εχουν υποστει μη αναστρεψιμη βλαβη σε ζωτικα οργανα και κυριως στους νευρωνες του εγκεφαλου.Ριξε μια βολτα σε αυτες τις κλινικες,και θα καταλαβεις τι εννοω.

Οποτε,ξαναδιαβασε τι ειπα,και ποια ειναι η τεραστια διαφορα της ψυχιατρικης και της ψυχολογιας.

Μια χαρα του το ειπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...