Προς το περιεχόμενο

VDSL σύνδεση με πολύ χαμηλές ταχύτητες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα...

 

Πριν 2 εβδομάδες με πήραν τηλ. από τον ΟΤΕ για να μου πουν ότι το νέο VDSL δίκτυο έχει φτάσει στην περιοχή μου...Μου είπαν μάλιστα πως η ταχύτητα που θα έχω με μια 30άρα σύνδεση είναι κοντά στα 25mbps επειδή το καφάο τους είναι ακριβώς δίπλα απ' το σπίτι μου!

 

Να σημειωθεί ότι με την προηγούμενη 24αρα ADSL σύνδεση έπιανα 12mbps...

 

Επειδή λοιπόν γενικότερα δεν εμπιστεύομαι όσα μου λένε η τύπισσες στο τηλέφωνο ,πήγα από μόνος μου στο τοπικό κατάστημα ΟΤΕ για να ρωτήσω αν όντως οι ταχύτητες που μου υπόσχονται ισχύουν...Και ο υπευθυνος εκεί (που τυχαίνει να είναι και συγγενής μου) έκανε μια πρόχειρη μέτρηση και επιβεβαίωσε την ταχύτητα (24-25mbps δηλαδή).

 

Αφού λοιπόν εγκατέστησα το καινούριο router (πριν μια βδομάδα) ,αντιλήφθηκα 3 μέρες μετά ότι οι ταχύτητες και το ping είναι ακριβώς οι ίδιες παρόλο που η υπηρεσία είχε ενεργοποιηθεί...Δηλώνω τη βλάβη στην Τεχνική Υποστήριξη και μόλις σήμερα με ενημέρωσαν πως τελικά τα 12 mbps είναι η μέγιστη ταχύτητα που μπορώ να πιάσω...

 

Τι συμβαίνει εδώ; Έχω κάνει κάποιο λάθος εγώ ή στον ΟΤΕ είναι όντως τόσο βλάκες;

Τι να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επόμενο δεν ειναι, εσυ δεν το καταλαβαίνεις.

 

 

...μακριά απο συγγενείς και αν ακους 30αρα vdsl τοτε κάτι δεν παει καλα με το δίκτυο σου(περιοχή σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επέλεξα 30ρα vdsl για οικονομικούς λόγους...Ο ΟΤΕ δίνει και 50ρα εδώ.

 

Από το καφάου μέχρι το σπίτι μου το ίντερνετ μεταδίδεται με χαλκό οπότε μάλλον γιαυτό έχω max 25 στην 30ρα σύνδεση... Νομίζω ότι απέχω περίπου 150 μέτρα απ'το καφάου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επέλεξα 30ρα vdsl για οικονομικούς λόγους...Ο ΟΤΕ δίνει και 50ρα εδώ.

 

Από το καφάου μέχρι το σπίτι μου το ίντερνετ μεταδίδεται με χαλκό οπότε μάλλον γιαυτό έχω max 25 στην 30ρα σύνδεση... Νομίζω ότι απέχω περίπου 150 μέτρα απ'το καφάου...

 

Ti max 25, πιο πανω λες 12 mbps, τι εχεις τελικά, και οταν λες καφαο τι καφαο ειναι αυτο vdsl?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα ότι με την adsl πιάνω 12mbps και με το vdsl μου είπαν ότι θα έπιανα κοντά στα 25mbps...

 

To πρόβλημα μου είναι ότι ενώ οι μετρήσεις αρχικά έδειχναν ότι θα έπιανα τέτοιες ταχύτητες(25mbps) αν έβαζα vdsl ,τελικά πιάνω όσο έπιανα και με την adsl (12mbps)...

 

Από ότι ξέρω το καφάο είναι το σύστημα στο οποίο το σήμα του ίντερνετ περνά από τις οπτικές ίνες στα χάλκινα καλώδια.

 

Κατάλαβες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ' οσον με 25αρα adsl έπιανες 12 και με την σιγουριά οτι εκεί γύρω δεν υπαρχει καφαο vdsl, 12 θα πιάσεις και με το vdsl

 

 

Aν υπάρχει το μεγάλο καφαο που φαίνεται στην φωτο εκει γύρω και παίρνεις απο εκει, τοτε πράγματι δεν εχεις την σωστή ταχύτητα.

 

 

 

Ποιο απο τα δυο υπάρχει στην γειτονιά σου

adsl1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με την ταχυτητα που ειχες αρχικα θα πρεπει να εισαι σε αποσταση 1,5-2 χιλιομετρα. Οποτε δεν σου δινουν VDSL απο το κεντρο. Εισαι σιγουρα σε καμπινα.
Οι καμπινες λοιπον μπορουν να δωσουν χαλαρα τα 50ΜΒ σε καθε σπιτι.
Η ερωτηση ειναι μια. Εχει ερθει τεχνικος του ΟΤΕ στο σπιτι σου να κοιταξει με τον αναλυτη τι γινεται; Εαν οχι φροντισε να ερθει ΠΡΙΝ κανεις το οτιδηποτε. Αυτος ξερει καλυτερα απο οποιονδηποτε αλλο τι γινεται στην γειτονια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης στο σπιτι σου ξεχνα την καλωδιωση που ειχες για το adsl.απαγορευονται δια ροπαλου τα παραλληλα πριζακια και τα τηλεφωνα με φιλτρο.θα πρεπει ολα τα τηλεφωνα κοινως ολη η καλωδιωση να φευγει πανω απο το spltter που ειναι στην κεντρικη πριζα αλλιως οσο πιο πολλα παραλληλα εχεις τοσο πιο πολυ θα χανεις σε ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξαναδιαφωνησω με αυτο. Ξαναλεω οτι εχω δει με τα ματια μου σπιτι οπου πριν παιζαν ψιλοχαλια με το ADSL, οταν μπηκε το VDSL να βγαζουν attainable 70-85Μbps/25-35Mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα σοβαρα μιλαμε; Με attainable 70Mbps και ζητας 50Mbps τι νοημα εχει να θελησεις κατι παραπανω; Αποσυνδεσεις δεν εχει, λαθη δεν εχει. Παραπανω ταχυτητα δεν νομιζω να τολμησει να δωσει κανεις απο καμπινα. Εκτιμω οτι το επομενο βημα για 100Mbps ειναι οπτικη μεχρι το κτιριο η το σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

σοβαρότατα, το VDSL2 που υποστηρίζει ο εξοπλισμός του ΟΤΕ παίζει μέχρι 200mbps με 30a profile και G.Vector...

 

είμαστε αρκετοί στα KV που έχουμε πάνω από 100Mbps attainable rate κι όταν αποφασίσει να δώσει 100αρι πακέτο ο ΟΤΕ θα παίζουμε κανονικά χωρίς να χρειαστεί να ρίξει οπτική μέχρι το κτήριο/σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξαναδιαφωνησω με αυτο. Ξαναλεω οτι εχω δει με τα ματια μου σπιτι οπου πριν παιζαν ψιλοχαλια με το ADSL, οταν μπηκε το VDSL να βγαζουν attainable 70-85Μbps/25-35Mbps.

λεμε ποιο ειναι το ιδανικο και πως πρεπει να παιζει κανονικα η γραμμη.αν ο αλλος δεν θελει να το τηρησει ειναι επιλογη του.αλλο τι ειναι το σωστο για να εχεις το μεγιστο attainable στην γραμμη σου και αλλο οτι οκ δουλευει και ετσι.

ειναι το ιδιο πραγμα με παλια.ατομο ειχε 2mbit και στον συναγερμο δεν ειχε φιλτρο.του μειωνε το attainable αλλα ολα οκ.οταν εβαλε εως 24 τρομαξα να τον πεισω οτι πρεπει να μπει φιλτρο.και μου λεει τοσο καιρο επαιζε γιατι να βαλω φιλτρο ετσι?οτι επαιζε δεν σημαινει οτι κατι ειναι σωστο..

ο καθενας κρινει και πραττει.εγω αναφερω ποιο ειναι το σωστο.αν ο αλλος επειδη παιρνει απο Kv σου λεει πετυχαινω τα 50 οποτε τι να τα κανω το attainable Να ειναι 100 αφου τωρα εχω 50 ειναι δικια του επιλογη.αν καποια στιγμη παρει 100 αρι πακετο απλα δεν θα τα πετυχει.

ο καθενας αντιλαμβανεται διαφορετικα το right and proper installation και το οκ παιζω as  i am και δεν με νοιαζει κατι παραπανω.

και αυτοι που παιρνουν απο Kv ειναι και οι πρωτοι που δεν τους νοιαζει επειδη εχουν μεγαλο attainable>αυτοι που ειναι απο αστικο κεντρο εκει τους καιει και τους παρακαιει.και αυτο για τα παραλληλα πριζακια δεν το λεω μονο εγω.

παραθετω το κειμενο

A bridge tap has no hybrid coil or other impedance matching components, just a “T” (or branch) in the cable. Thus the bridge presents an impedance mismatch. The unused branch of the T is usually left with no device connected to its end, thus has no electrical termination. Both the tap and its unterminated branch cause unwanted signal reflections, also called echoes.

Digital subscriber lines (DSL) can be affected by a bridged tap, depending on where the tap is bridged. DSL signals reflect from the discontinuities, sending the signal back through the cable pair, much like a tennis ball against a brick wall. The echoed signal is now out of phase and mixed with the original, creating, among other impairments, attenuation distortion. The modem receives both signals, gets confused and "takes errors" or cannot sync. If the bridged tap is long, the signal bounces back only in very attenuated form. Therefore, the modem will ignore the weaker signal and show no problem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...