Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις σχετικά με αγορά PS4


Athanasios2104

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 649
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αν είμαι στο Plus και αγοράσω ένα παιχνίδι 15 ευρώ. και εκτός Plus Κάνει 16. με το τέλος της συνδρομής δεν θα μπορώ να το παίξω λογικά με αυτά που διαβάζω. 

 

κουλό  :wacko:

Που το διαβασες αυτο;

Το εγραψα ξεκαθαρα στο ποστ παραπανω απ το δικο σου.

 

"Εννοειται πως αυτα ειναι ενεργα δια παντος στον λογαριασμο σου.

οσον αφορα τα discounts λογω Plus ισχυει οτι και γι αυτα εκτος Plus. Τα αγορασες με εκπτωση λογω Plus αλλα παραμενουν ενεργα και μετα την ληξη του Plus. "

Νομιζω ημουν σαφης.Μετα το τελος της συνδρομης παραμενουν ενεργα --> Δηλαδη τα παιζεις οποτε θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να σε καταλάβω. Γιατί να το πάρει σε 1 χρόνο; Γιατί όχι σε 2 ή 3; Τότε θα υπάρχουν πολλαπλάσια παιχνίδια. Και γιατί να κάνει αναβάθμιση τον υπολογιστή του τώρα; Σε 1 χρόνο θα έχουν βγει καινούρια. Άρα ή παίρνεις τα νέα, ή βρίσκεις αυτά μεταχειρισμένα και απομένως πιο φτηνά... και πάει μακρυά η βαλίτσα.

 

Με λίγα λόγια η απόφαση είναι απλή, αρκεί να απαντήσεις στην παρακάτω ερώτηση.

Θέλω να πάρω κονσόλα; Εάν ναι, παίρνεις τώρα. Αν όχι, δεν παίρνεις. Σε 1 χρόνο δεν θα αλλάξει κάτι.

 

 

Να συπληρώσω, ότι ένα τεχνολογικό forum πρέπει να απαντάει σε ερωτήματα του στυλ

α) παιδιά με τις ανάγκες που έχω, τί υπολογιστή να πάρω;

β) να πάρω το χ μαρκούτσι, ή σε λίγο βγαίνει το νέο;

γ) ποιο από τα 2 να πάρω;

...

 

Η κονσολα ειναι ιδιαιτερο προιον τεχνολογιας, οσο ποιο πολυ το καθυστερεις τοσο ποιο κερδισμενος εισαι. Μπορει να περιμενεις 2 και 3 χρονια? Ακομα καλυτερα, θα βγει απειρα κερδισμενος. Δεν ειναι το ιδιο με την αναβαθμιση του PC του που τα αποτελεσματα της αναβαθμισης τα βλεπει αμμεσα και για οσο καιρο θα τα εχει μεχρι να κανει αλλη αναβαθμιση. Αγοραζοντας τωρα PS4 τι ακριβως αναβαθμιση θα κανεις? Θα εχεις περισσοτερα παιχνιδια? Καλυτερα παιχνιδια? Μηπως αναβαθμισμενη εμπειρια γενικοτερα? Οχι, σαφεστατα και οχι. Ποιο ειναι το δικαιλογητικο λοιπον του να παρει το παιδι PS4 περα απο το οτι απλα τον τρωει η τσεπη του? 

 

Στις κονσολες ανεκαθεν ηταν σωστο (και λογικο) το να την αγοραζεις καπου στη μεση της ζωης της εκτος και αν ηθελες κατι οπως και δηποτε ΤΩΡΑ να το παιξεις. Εκει ναι, τα σκας με ανεση και χωρις να σε νοιαζει. Ποτε δεν ηταν η κονσολα καποια μορφη επενδυσης για να δικαιολογει την αγορα της αν ηταν να ασχολεισαι μονο περι ανεμων και υδατων. Ουτε φυσικα μπαινει η λογικη του να περιμενεις την επομενη και ουτε συγκριση με τα τηλεφωνα γινονται που ξερεις οτι σε 1 χρονο θα βγαλουν το νεο και βελτιωμενο μοντελο. Θες να μου πεις δηλαδη οτι υπαρχει κοσμος σημερα που δεν αγοραζει PS2 ας πουμε? Η αν βρει καμια παλιοτερη κονσολα με κανενα καλο παιχνιδι δεν την αγοραζει? 

 

Ειπαμε ειμαστε τεχνολογικο φορουμ, οχι μπουφοι που απλα αγοραζουν το οτιδηποτε χωρις σκεψη και χωρις ψαξιμο μονο και μονο επειδη ειναι κατι καινουργιο. Ουτε ειναι θεμα "Λιακο.gr" το γεγονος οτι πλεον οι εταιριες απλα βρηκαν τα κοροιδα και πατανε πανω στην υπερκαταναλωτικοτητα του κοσμου για να λανσαρουν προιοντα beta στην αγορα και με πατσαρισμα και διαφορετικα revisions να φτασει τελικα το προιον στην λειτουργικοτητα που πρεπει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κονσολα ειναι ιδιαιτερο προιον τεχνολογιας, οσο ποιο πολυ το καθυστερεις τοσο ποιο κερδισμενος εισαι.

Σε όλο το σεντόνι, κρατάω αυτό.

Όταν απαντήσεις στον εαυτό σου (εγώ δεν θέλω) γιατί η κονσόλα είναι ιδιαίτερο προϊόν και τι νόημα έχει να περιμένει κάποιος 3 χρόνια, τα ξαναλέμε. Απαντήσεις ρεαλιστικές και όχι κάτι που κρύβει κόμπλεξ - φοβίες - εμμονές.

 

Άκου εκεί 3 χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλο το σεντόνι, κρατάω αυτό.

Όταν απαντήσεις στον εαυτό σου (εγώ δεν θέλω) γιατί η κονσόλα είναι ιδιαίτερο προϊόν και τι νόημα έχει να περιμένει κάποιος 3 χρόνια, τα ξαναλέμε. Απαντήσεις ρεαλιστικές και όχι κάτι που κρύβει κόμπλεξ - φοβίες - εμμονές.

 

Άκου εκεί 3 χρόνια...

 

Τι να απαντησω? Σε κατι που εχει απολυτη λογικη? Ας παμε ας πουμε σε ορισμενους απλουστατους και λογικους λογους γιατι να καθυστερησει καποιος την αγορα κονσολας. 

 

1. Θα αγορασεις πολυ φτηνοτερα σε σχεση με αυτους της αρχης και θα εχεις ΑΠΕΙΡΑ παιχνιδια να κοτσαρεις μαζι με το μηχανημα σε πολυ χαμηλες τιμες και οχι 50-60 και 70 ευρω το παιχνιδι. 

 

2. Θα αποφυγεις παιδικες ασθενειες του μηχανηματος. 

 

3. Δεν θα χαλασει το μηχανημα σου μαζευοντας σκονη γιατι δεν εχεις κατι να παιξεις. 

 

Και σε ρωταω και παλι λοιπον. Να το παρει το μηχανημα τωρα να το κανει τι? Να το βαλει σαν ενα ακριβο διακοσμητικο στοιχειο κατω απο την τηλεοραση του? Αυτος ειναι ο σκοπος του μηχανηματος? Να κανει επιδειξη σε σεμεδακια της μανας/γιαγιας του? 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα κάνω μια αντιπρόταση. Αυτή τη στιγμή η καλύτερη επιλογή είναι το ps2.

Το βρίσκεις κάτω από εκατό ευρώ και τα παιχνίδια του κοντά στο δεκαδικό.

Τώρα πέρα από τη πλάκα. Δεν είναι λογική αυτή. Γιατί αν περίμεναν όλοι να αγοράσουν τη κονσόλα στα τρία χρόνια ξέρεις ποιον θα ακολουθούσαν όλοι; το dreamcast. Γιατί αν δε δημιουργηθεί βάση οι developers δεν ακουμπάνε. Και Αντε να μη σου πάω στο ακραίο αυτό παράδειγμα. Πάμε GameCube. Ήταν από τις αγαπημένες μου; γιατί σταμάτησαν ξαφνικά να βγάζουν παιχνίδια ενώ στο playstation 2 παίζει να βγάζουν ακόμα;

ΘΑ απαντήσω εγώ. Γιατί στα πρώτα χρόνια της ζωής του δεν πήγε όπως θα έπρεπε και του άξιζε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα κάνω μια αντιπρόταση. Αυτή τη στιγμή η καλύτερη επιλογή είναι το ps2.

Το βρίσκεις κάτω από εκατό ευρώ και τα παιχνίδια του κοντά στο δεκαδικό.

Τώρα πέρα από τη πλάκα. Δεν είναι λογική αυτή. Γιατί αν περίμεναν όλοι να αγοράσουν τη κονσόλα στα τρία χρόνια ξέρεις ποιον θα ακολουθούσαν όλοι; το dreamcast. Γιατί αν δε δημιουργηθεί βάση οι developers δεν ακουμπάνε. Και Αντε να μη σου πάω στο ακραίο αυτό παράδειγμα. Πάμε GameCube. Ήταν από τις αγαπημένες μου; γιατί σταμάτησαν ξαφνικά να βγάζουν παιχνίδια ενώ στο playstation 2 παίζει να βγάζουν ακόμα;

ΘΑ απαντήσω εγώ. Γιατί στα πρώτα χρόνια της ζωής του δεν πήγε όπως θα έπρεπε και του άξιζε.

 

Νομιζω οτι ημουν απολυτα ξεκαθαρος. Αν θελεις να παιξεις κατι οπως και δηποτε ΤΩΡΑ ναι σαφεστατα να τα σκασεις. Το να τα σκασεις ομως για να γινεις Beta tester γιατι απλα το αγορασες επειδη σου ετρωγαν τα 400 ευρω την τσεπη τοτε συγνωμη αλλα πιαστηκες κοροιδο για αλλη μια φορα στην ιδια λουμπα που συμβαινει κατ' εξακολουθηση για ολους. 

 

Ο ανθρωπος εμφανεστατα και ανοιξε το τοπικ γιατι δεν εχει κατι να παιξει στο μηχανημα αλλα εχει διαθεσιμα τα 400 ευρω και παλαντζαρει η σκεψη στο μυαλο του "να το παρω τωρα που τα εχω και να εξασφαλησω να το εχω το μηχανημα σε περιπτωση που εμφανιστει κανα παιχνιδι της προκοπης ή να τα ξοδεψω σε κατι αλλο??". Οπως ολοι μας οταν εχουμε τα λεφτα διαθεσιμα παντα μας περναει το μυαλο να τα "επενδυσουμε" εκει που δεν χρειαζεται γιατι σε πιανει και λιγο ο φοβος "μηπως δεν θα μου ξαναερθει τετοια ευκαιρια αργοτερα? Μηπως δεν καταφερω να τα εχω τα λεφτα ξανα?". 

 

Η πραγματικη απαντηση ειναι οτι παντα θα εχεις λεφτα γι αυτο που θες και γουσταρεις. Εχω αμετρητα προιοντα που θα κερδιζα τα απειρα αν περιμενα λιγο περισσοτερο απο οσο "αντεξα". Σε καθε περιπτωση ο φιλος Αθανασιος σαφεστατα και δεν εχει πραγματικο λογο για να παρει PS4. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι ημουν απολυτα ξεκαθαρος. Αν θελεις να παιξεις κατι οπως και δηποτε ΤΩΡΑ ναι σαφεστατα να τα σκασεις. Το να τα σκασεις ομως για να γινεις Beta tester γιατι απλα το αγορασες επειδη σου ετρωγαν τα 400 ευρω την τσεπη τοτε συγνωμη αλλα πιαστηκες κοροιδο για αλλη μια φορα στην ιδια λουμπα που συμβαινει κατ' εξακολουθηση για ολους. 

 

Ο ανθρωπος εμφανεστατα και ανοιξε το τοπικ γιατι δεν εχει κατι να παιξει στο μηχανημα αλλα εχει διαθεσιμα τα 400 ευρω και παλαντζαρει η σκεψη στο μυαλο του "να το παρω τωρα που τα εχω και να εξασφαλησω να το εχω το μηχανημα σε περιπτωση που εμφανιστει κανα παιχνιδι της προκοπης ή να τα ξοδεψω σε κατι αλλο??". Οπως ολοι μας οταν εχουμε τα λεφτα διαθεσιμα παντα μας περναει το μυαλο να τα "επενδυσουμε" εκει που δεν χρειαζεται γιατι σε πιανει και λιγο ο φοβος "μηπως δεν θα μου ξαναερθει τετοια ευκαιρια αργοτερα? Μηπως δεν καταφερω να τα εχω τα λεφτα ξανα?". 

 

Η πραγματικη απαντηση ειναι οτι παντα θα εχεις λεφτα γι αυτο που θες και γουσταρεις. Εχω αμετρητα προιοντα που θα κερδιζα τα απειρα αν περιμενα λιγο περισσοτερο απο οσο "αντεξα". Σε καθε περιπτωση ο φιλος Αθανασιος σαφεστατα και δεν εχει πραγματικο λογο για να παρει PS4. 

Εν μέρει έχεις δίκιο, όχι σαν gamer αλλά σαν απλός καταναλωτής. Ο gamer θα παίξει το καθ'ετί στην ώρα του, νωρίς, θα το δοκιμάσει νωρίτερα απο τον απλό καταναλωτή που παίζει μόνο cod -αυτό δεν σε κάνει beta tester, το λες σαν να είσαι σίγουρος οτι η κονσόλα θα βγεί ελλατωματική, μπορεί ναι μπορεί και όχι αλλά δεν το ξέρεις-.

Δεν είναι το ίδιο ο Gamer και ο Player.

Το αν αγοράσει το ps4 η όχι βασίζεται στην κρίση του παιδιού, ανοίγει και βλέπει αν τον ικανοποιούν τα games που θα βγούνε μέσα σε αυτό το εξάμηνο και κρίνει, σαφώς μέχρι τον επόμενο ιανουάριο θα υπάρχει μια μεγάλη γκάμα παιχνιδιών να διαλέξει οπότε όχι, δεν θα πάει να αγοράσει ps4 σε 3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ δε διαφωνώ στην αγορά της κονσόλας σε ένα χρόνο. Ας πούμε στην εορταστική περίοδο των Χριστούγεννων. Ίσως και σε κάποιο καλό bundle. Διαφωνώ στην αγορά της κονσόλας σε τρία χρόνια. Όταν Ίδη θα θεωρείται ξεπερασμένη. Ναι σίγουρα εκείνη τη περίοδο θα βγουν τα καλύτερα διαμάντια. Αλλά θα έχει περάσει η μισή ζωή της οπότε θα περιμένουμε τις καινούργιες στα επόμενα δύο χρόνια. Για μένα αν και το έχω αγοράσει το καλύτερο timing αγοράς είναι ακριβώς τον επόμενο χρόνο αφού κυκλοφορήσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ikaruga24 μιλάς για "παιδικές ασθένειες" λες και είναι κάποιος κανόνας και κάτι το 100% σίγουρο. 

Αυτό δεν ισχύει. PS3 έχω πάρει από launch και ακόμα είναι σκυλί και δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα. X360 είχα πάρει πάλι launch το γύρισα πίσω 3 φορές κατά τη διάρκεια της προηγούμενης γενιάς και μάλιστα η τελευταία φορά ήταν όταν η κονσόλα είχε κλείσει ήδη 4 χρόνια στην αγορά.

 

 

Αυτά τυχαίνουν αλλά ακόμα και αν είναι κανόνας να χαλάσει κάτι, αφού σε καλύπτει η εγγύηση δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα σου. Θα χάσεις τα λεφτά σου? Δηλαδή μπορείς να περιμένεις 3+ χρόνια αλλά δεν μπορείς να περιμένεις 10 μέρες πχ να στην αλλάξουν? (στο είπε και κάποιο άλλο μέλος αυτό) Επικαλήσαι συνεχώς την λογική αλλά εγώ τουλάχιστον σε αυτό το συγκεκριμένο επιχείρημα σου λογική δεν βλέπω...

Εγώ πάντως το 360 το κατα-ευχαριστήθηκα και δεν μετάνιωσα ούτε μια στιγμή όταν μου έβγαλε προβλήματα επειδή το πήρα νωρίς. Τηλ στην MS, το έβαλα στο κουτί που μου έστειλαν και το πείρα πίσω μέσα σε μια βδομάδα. Ούτε χαλάστηκα ούτε τίποτα.  

 

 

Όσο αναφορά το να περιμένει κάποιος ένα διάστημα να βγουν πρώτα παιχνίδια και να πέσουν οι τιμές συμφωνώ απόλυτα (αν κι εγώ είμαι λίγο ενθουσιώδης όταν η αγορά αφορά gaming) αλλά κι εκεί δεν είναι κάποιος κανόνας να περιμένεις 3 χρόνια. Αυτόν τον αριθμό τον βγάζεις εσύ σαν συμπέρασμα από τις προσωπικές σου προτιμήσεις όσο αναφορά τις καταναλωτικές σου συνήθειες. Ούτε λογικό είναι, ούτε σωστό είναι. Προσωπικό γούστο είναι.

 

 

Το θέμα είναι όπως είπαν και άλλα μέλη πιο πάνω, αν θες να παίξεις κάτι τώρα το παίζεις. Άντε να περιμένεις ίσως πχ κάνα δίμηνο στα multiplayer να στρώσουν οι servers λίγο. Αν θες να παίξεις τώρα Forza 5, Ryse, Killzone SF, NFS Rivals, AC4 κλπ δεν θα αλλάξει κάτι μετά από 3 χρόνια. Θα τα βρεις 20%-30% φθηνότερα ίσως? ΟΚ. Το πόσο σημασία έχει αυτό για κάποιον είναι επίσης υποκειμενικό. Άλλοι τα δίνουν, το ευχαριστιούνται και δεν μετανιώνουν ποτέ, άλλοι λένε "γαμώτο αν περίμενα θα το αγόραζα φθηνότερα". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρεαλιστικά το ps4 δεν έχει και δεν θα έχει παιχνίδια για το επόμενο εξάμηνο (τουλάχιστον)

Αν είσαι απο αυτούς που σκαλώνουν σε ένα game και μπορείς να παίζεις μόνο bf/fifa έχει καλώς. 

Αν όχι περίμενε προς Φθινόπωρο/γιορτές να βγεί κανένα game και να πέσουν και λίγο οι τιμές απο τα ελάχιστα τωρινά παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βέβαια και να το πάρεις τώρα, και να το πάρεις φθινόπωρο δεν θα αλλάξει και τρελά η τιμή του... κανένα 10-20€ ΜΑΧ να πέσει... και στο ενδιάμεσο θα έχεις να παίξεις και παιχνίδια του ps plus και κανένα inFAMOUS και τα fps μετά... γενικά, εάν είναι να το πάρεις, πάρε το (αυτό έκανα εγώ) αλλιώς περίμενε όπως είπε ο άνωθεν να βγούνε μερικά καλά παιχνίδια και τότε σκέψου εάν θα το πάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι δε μίλησε κανείς  για μείωση τιμής. Απλά αξιοποίησε κάπου αλλού τα 400 προς το παρόν για να μη το έχεις να το βλέπεις και πάρτο όταν αποκτήσει περισσότερα αξιόλογα παιχνίδια τύπου mgs, watch dogs κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το ps plus για το PS4 δεν έχει δώσει και κάτι συνταρακτικό ως τώρα. Όταν το είχα κάνει προπαραγγελία  είχαν τάξει drive club και αν αυτού έχει δώσει indie που τα έχω παίξει εδώ και καιρό στο pc. Νταξ καταλαβαίνω πως θέλουν να προωθήσουν τα indie στην νέα κονσόλα αλλά προς το παρόν φαντάζει απλά η φθηνή λύση για το ps plus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλος ενας λογος που οφελει να περιμενεις. Για το πσ4 δεν υπαρχει τιποτα αξιολογο στο plus. Και ειναι λογικο, εδω δεν υπαρχουν νεα παιχνιδια, πως θα δινουν παλια και ευκαιριες?? δεν υπαρχει back catalogue. Γι αυτο πασαρουν μερικα indies, που ειναι ποιο φτηνα παιχνιδια χωρις να θελουν 2 χρονια να φτιαχτουν. Το driveclub ηταν ο κραχτης και παει για καθυστερηση 6 μηνου. Οποιος πηρε plus με δολωμα το driveclub, την πατησε. Μιλαμε παντα για αυτους που εχουν μονο ps4. Παιχνιδια τυπου Outlast τα κατεβαζεις και στο πισι, μικρα, τζαμπε και με φουλ σετιγκς.

 

Ο κωτσοβολος παντως εβγαλε ενα πακετο με φιφα και 2 χειρηστηρια που με ψηνει. Στα 519ευρο, αν και θα το θελα λιγο ποιο χαμηλα.  Η αυτο η το infamous pack θα παρω καποια στιγμη τελη μαρτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...