Προς το περιεχόμενο

[usb stick] ADATA DASHDRIVE UV128 16GB USB3.0 7.8€ crazy sunday [ΤΕΛΟΣ]


chrimara3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Υποθετικά 3 ευρώ για 5-10 λεπτά εργασίας για κόλληση και όπως έγραψα για άλλα 5-10 λεπτά για αναζήτηση ενός εξαρτήματος από το Internet είναι χρόνος που ανέρχεται συνολικά στα 10-20 λεπτά, οπότε το κοστολόγιό του είναι 30-60 ευρώ την ώρα. Είναι ένα λογικό μέσο ποσό που αμοίβεται ένας σωστός και καταξιωμένος επαγγελματίας σε όλους τους κλάδους στην Αγγλία.

 

Αλήθεια, πόσοι συνάνθρωποί σου που έχουν μαγαζία ή οχι, στα διάφορα forums παρέχουν υπηρεσίες reballing στο ποσό των 100+ ευρώ για 10-20 λεπτά που αφιερώνουν? Αυτό το έχεις σκεφτεί καθόλου (για να μιλήσω και με δεδομένα Ελλάδος για τη συγκεκριμένη ακριβώς διαδικασία της κόλλησης)?

 

Το πως αμείβονται οι επαγγελματίες στις πολιτισμένες χώρες το γνωρίζω αρκετά καλά. Το πως αυτοκοστολογούνται οι διάφοροι επαγγελματίες (και "επαγγελματίες") στη χώρα μας, που δεν έχουν αλλάξει καθόλου νοοτροπία, το γνωρίζω εξίσου καλά. Αυτός είναι και ένας ακόμα λόγος για τον οποίο πιστεύω ότι τελικά δεν πρόκειται να γίνει τίποτα σε αυτή τη χώρα. Γιατί υπάχουν άλλα μέτρα και άλλα σταθμά. Αλλά δεν έχω υποχρέωση να ακολουθήσω το όποιο επίπεδο και τη συμπεριφορά κανενός, ακόμα και εάν έχω θεωρητικά τη δυνατότητα να το κάνω. Ο καθένας επιλέγει τη συμπεριφορά του, ώστε να αισθάνεται καλά με τον εαυτό του.

 

Το τέλεις κι εσύ? Στρώσε κώλο και δούλεψε σαν το σκύλο 2 τουλάχιστον χρόνια στο εξωτερικό, απέδειξε ότι αξίζεις και στέκεις επάξια στον ανταγωνισμό, έχεις συνεχές personal και professional development και είσαι εργατικός και αξιόπιστος και θα το έχεις κι εσύ.

 

Κι εγώ βρέθηκα στη φάση που έκαιγα το χρόνο μου στο παρελθόν αλλά προτίμησα να εργαστώ και να ζοριστώ παρά να κάαααααθομαι και να το παίζω large με τη φραπεδιά μου.

 

Ίσως και εγώ να έχω βρεθεί στη θέση που να έχω στρώσει κώλο και να έχω δουλέψει σαν τον σκύλο, αλλά επειδή αυτή τη στιγμή έχω επιλέξει να ζω στην Ελλάδα και δεν έχω αποφασίσει να φύγω οριστικά στο εξωτερικό, και επειδή γνωρίζω πολύ καλά πως έχει διαμορφωθεί πια η αγορά εργασίας στη χώρα μας, για αυτό το λόγο θέλω να καίω το χρόνο μου. Κάτι το αντίθετο από εσένα δηλαδή. Γούστα είναι αυτά.

 

PS: Υπάρχουν όντως άτομα που κοστολογούν το χρόνο για να πανε για καφέ με το φίλο τους? Αλήθεια στο λέω αυτό δε μπορώ να το κατανοήσω, ούτε να το χωνέψω...

 

Ναι υπάρχουν, και δεν είναι μεμονωμένες περιπτώσεις.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

Το πως αμείβονται οι επαγγελματίες στις πολιτισμένες χώρες το γνωρίζω αρκετά καλά. Το πως αυτοκοστολογούνται οι διάφοροι επαγγελματίες (και "επαγγελματίες") στη χώρα μας, που δεν έχουν αλλάξει καθόλου νοοτροπία, το γνωρίζω εξίσου καλά. Αυτός είναι και ένας ακόμα λόγος για τον οποίο πιστεύω ότι τελικά δεν πρόκειται να γίνει τίποτα σε αυτή τη χώρα. Γιατί υπάχουν άλλα μέτρα και άλλα σταθμά. Αλλά δεν έχω υποχρέωση να ακολουθήσω το όποιο επίπεδο και τη συμπεριφορά κανενός, ακόμα και εάν έχω θεωρητικά τη δυνατότητα να το κάνω. Ο καθένας επιλέγει τη συμπεριφορά του, ώστε να αισθάνεται καλά με τον εαυτό του.

 

 

Ίσως και εγώ να έχω βρεθεί στη θέση που να έχω στρώσει κώλο και να έχω δουλέψει σαν τον σκύλο, αλλά επειδή αυτή τη στιγμή έχω επιλέξει να ζω στην Ελλάδα και δεν έχω αποφασίσει να φύγω οριστικά στο εξωτερικό, και επειδή γνωρίζω πολύ καλά πως έχει διαμορφωθεί πια η αγορά εργασίας στη χώρα μας, για αυτό το λόγο θέλω να καίω το χρόνο μου. Κάτι το αντίθετο από εσένα δηλαδή. Γούστα είναι αυτά.

 

 

Ναι υπάρχουν, και δεν είναι μεμονωμένες περιπτώσεις.

 

 

Δεκτά και σεβαστά όλα.

 

Ακόμα αδυνατώ να χωνέψω όμως το πώς κάποιος κοστολογεί το χρόνο για να μοιραστεί στιγμές ζωής με κνοντυνα/αγαπημένα πρόσωπα. Όχι ότι δεν ισχύει, απλά δε μπορεί να το χωρέσει ο νούς μου (ίσως γιατί τις όποιες μικρές χαρές τις ζωής τις στερούμαι σε μεγαλύτερο βαθμό σε σχέση με κάποιον που έχει πιο πολύ χρόνο).

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...