Προς το περιεχόμενο

Nokia Lumia 2520. Πρώτη επαφή με το tablet της Nokia (video)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και έχουν περάσει μήνες από την ανακοίνωση του, το Nokia Lumia 2520, το πρώτο tablet της Nokia δεν έχει ακόμη φτάσει επίσημα στην χώρα μας. Δεν χάσαμε λοιπόν την ευκαιρία να έχουμε μία ολιγόλεπτη επαφή μαζί του στα πλαίσια του Mobile World Congress.Το Nokia Lumia 2520 "τρέχει" το λειτουργικό σύστημα Windows 8.1 RT της Microsoft, το οποίο προσφέρει την "modern" εμπειρία του γνωστού OS της εταιρείας. Περιμένουμε να μάθουμε τα σχέδια της Microsoft σχετικά με το λειτουργικό σύστημα στο επερχόμενο συνέδριο BUILD.

 

Το Lumia 2520 είναι κατασκευασμένο από το γνωστό πολυανθρακικό υλικό που χρησιμοποιεί η Φινλανδική εταιρεία στις συσκευές της, και η αίσθηση στην αφή και το φινίρισμα θυμίζουν το Nokia Lumia 1520 και το Lumia 920. Στην περίπτωση του κόκκινου μοντέλου που είχαμε στα χέρια μας, οι δαχτυλιές κυριαρχούσαν και σίγουρα θα αποτελέσουν ένα μικρό πονοκέφαλο για τους χρήστες που θα το αποκτήσουν.

 

Η συσκευή βασίζεται στο Qualcomm Snapdragon 800 SoC (τέσσερις πυρήνες Krait 400 στα 2.2GHz, Adreno 330 GPU) το οποίο συνοδεύουν 2GB RAM και 32GB αποθηκευτικού χώρου που επεκτείνεται μέσω microSD. Μαζί με την υποδοχή για την κάρτα microSD υπάρχει ακόμη μία microSIM, αφού το tablet είναι 4G LTE capable.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Η οθόνη, είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακή, LCD IPS τεχνολογίας Clearblack και έχει διαγώνιο 10.1 ίντσες υποστηρίζοντας ανάλυση 1920 x 1080 pixels.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Κατά τα άλλα, το tablet της Nokia είναι εξοπλισμένο με WiFi 802.11a/b/g/n/ac, GPS, Bluetooth, microUSB 3.0, microHDMI, NFC κ.ά. Η μπαταρία του έχει χωρητικότητα 8000mAh και οι διαστάσεις του είναι 267 x 168 x 8.9 χιλιοστά ενώ το βάρος του 615 γραμμάρια. Δεν είναι και το ελαφρύτερο tablet λοιπόν, ωστόσο ο τρόπος κατασκευής, με τις καμπύλες ευνοεί το κράτημα.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Δημοσιευμένη Εικόνα

Η αποστολή του insomnia.gr στο MWC 2014 είναι χορηγία της ΓΕΡΜΑΝΟΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας αφαιρεσαν το title απο την αρχικη οθονη και αμεσως το συμπερασμα ηταν οτι δε διαθετει desktop!!! :lol:

Που ανοιγει το office,οεο??? :P

 

Έχεις δίκιο. Είναι downplayed το desktop από την Microsoft πάντως στα Windows RT και δεν είναι μακριά από το να χαρακτηριστεί "νεκρό" (αν λάβεις υπόψη σου ότι τρέχει μόνο το Office και ο IE εκεί). Για να είμαι ειλικρινής, και είναι η προσωπική μου άποψη, σε ένα τέτοιο tablet, και με βάση το γεγονός ότι μου αρέσουν τα Windows Phone, i don't mind at all.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο. Είναι downplayed το desktop από την Microsoft πάντως στα Windows RT και δεν είναι μακριά από το να χαρακτηριστεί "νεκρό". Για να είμαι ειλικρινής, και είναι η προσωπική μου άποψη, σε ένα τέτοιο tablet, και με βάση ότι μου αρέσουν τα Windows Phone, i don't mind.  

Παντα ηταν σχεδων νεκρο το desktop στην RT,αλλα υπαρχει και δεν εχει αφαιρεθει και ισως να μην αφαιρεθει ουτε στο μελλον.

Επισης δεν γινεται να ενωθουν τα wp με την RT,γιατι το metro ui στα κινητα ειναι γραμμενο για smartphone χρηση και θα ειναι πολυ unusable σε ενα tablet!

Το metro ui στα pc&tablet ειναι καθαρα για tablet χρηση και ειναι σχεδιασμενο κυριως στη χρηση με τους δυο αντιχειρες που περιοριζει στο ελαχιστον τη πιθανοτητα να αναγκαστεις να κρατησεις το tablet με το ενα χερι για να δουλεψεις με το αλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως δείχνουν τα πράγματα, αν υπάρχει έστω και μία πιθανότητα για να συμβεί, τότε μόνο η Νοκια είναι ικανή να αλλάξει την άποψη του κόσμου για τα RT. Θα ήθελα να δω και άλλα τέτοια tablets.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα RT έχουν ήδη πεθάνει και οι εταιρίες τα έχουν εγκαταλείψει. Απλά η Nokia έβγαλε ένα προιόν βγαλμένο από τις πιο καταστροφικές ονειρώξεις του Έλοπα όσο ήταν ακόμα επικεφαλής της Nokia. Αν θες windows στο ταμπλετ σου πας σε full windows, όχι σε ημίμετρα που τα χρυσοπληρώνεις. Αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν συμμερίζομαι την άποψη πως τα RT έχουν πεθάνει. Έχω ένα Microsoft Surface RT και σε αυτό μπορώ να κάνω το 80% των πραγμάτων που κάνω και στο laptop. Η έκδοση του office για touch είναι φανταστική και η αυτονομία super.

Sent from my RM-892_eu_euro1_227

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν συμμερίζομαι την άποψη πως τα RT έχουν πεθάνει. Έχω ένα Microsoft Surface RT και σε αυτό μπορώ να κάνω το 80% των πραγμάτων που κάνω και στο laptop. Η έκδοση του office για touch είναι φανταστική και η αυτονομία super.

Sent from my RM-892_eu_euro1_227

Το προβλημα που εχει να αντιμετοπησει η RT,λεγεται windows 8.x!Εκει ειναι που σκαλωνει το θεμα και στο γεγονος,οτι κανεις δεν εβγαλε ενα software να μπορεις να τρεξεις exe εφαρμογες σ'αυτη,για να λυθει το προβλημα,μια και καλη!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και στην ουσια μπορεις να μια χαρα να κανεις τη δουλεια σου σε RT χωρις υπερπληθωρα εφαρμογων κυριως διασκέδασης δυσκολα θα μπορεσουν να εχουν ανταποκριση απο το ευρυ κοινο αυτη τη στιγμη. Με υποστηριξη flash και office ομως μπορεις να το δουλεψεις μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα μεγαλυτερο προβλημα προκαλει η μη υποστηριξη ανεξαρτητων drivers για τα περιφεριακα.Ουσιαστικα μειωνει δραματικα τις δυνατοτητες της usb θυρας και τη συμβατοτητα των πληστων περιφεριακων που υπαρχουν για τα pc!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...