Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Σκέψεις για δωρεάν έκδοση των Windows 8.x


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η "γκρίνια" αφορά τη φιλοσοφία των windows 8 και δεν πρόκειται για μαγκιά. Τα vista πχ δεν είχαν κάποια ιδιαίτερα προβλήματα αλλά ο τρόπος που τα παρουσίαζαν και το τελικό αποτέλεσμα ήταν αυτά που δυσαρέστησαν ορισμένους. Μην κοιτάτε μόνο επιφανειακά τα πράγματα (bootάρουν 5 sec πιο γρήγορα, κτλ).

Η MS δεν βλέπει το PC σε 5 χρόνια αλλά τα tablets και τα κινητά της.

 

Όπως έχω ξαναπεί, το λάθος της είναι που προσπαθεί να κάνει τα PC σαν τις mobile συσκευές και όχι το ανάποδο.

 

Στο άμεσο μέλλον θα υπάρξει περισσότερος ανταγωνισμός και ίσως ξεδιαλύνει και η ίδια τι θέλει τελικά να κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Η "γκρίνια" αφορά τη φιλοσοφία των windows 8 και δεν πρόκειται για μαγκιά. Τα vista πχ δεν είχαν κάποια ιδιαίτερα προβλήματα αλλά ο τρόπος που τα παρουσίαζαν και το τελικό αποτέλεσμα ήταν αυτά που δυσαρέστησαν ορισμένους. Μην κοιτάτε μόνο επιφανειακά τα πράγματα (bootάρουν 5 sec πιο γρήγορα, κτλ).

Η MS δεν βλέπει το PC σε 5 χρόνια αλλά τα tablets και τα κινητά της.

 

Όπως έχω ξαναπεί, το λάθος της είναι που προσπαθεί να κάνει τα PC σαν τις mobile συσκευές και όχι το ανάποδο.

 

Στο άμεσο μέλλον θα υπάρξει περισσότερος ανταγωνισμός και ίσως ξεδιαλύνει και η ίδια τι θέλει τελικά να κάνει.

Εχω ενα desktop 4ετιας με windows 7!

Πες μου 1 λογο γιατι να παρω καινουριο ή καποιο λαπτοπ και οχι να εξακολουθησω να ειμαι με το desktop ακομη 4χρονια και να παρω ενα ipad ή android tablet,για mobile χρηση(να αντικαταστησω τα laptops δλδ)?

Εγω ο καταναλωτης θα εξαφανισω τα desktop και οχι τα windows 8!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή εσένα δεν σε βόλεψαν (καθαρά θέμα υποκειμενικό) πρέπει να βγαίνεις και να λες να με πληρωνουν δεν τα βαζω(ή έστω οτι ειπες?) !!!

Ειναι σαν να λες δεν μου αρέσει το κόκκινο χρώμα σε μια μπλούζα!!Μετά απο κάτι που είδα (σε ενα θεμα,για πλακα ειπες ενας οτι με τα 32Bit δεν ανεβαζω θερμοκρασίες,το πιστεψε ο αλλος και πηγε και εβαλε 32.! ) μην καθεστε να λετε ότι να ναι αληθεια!!!

Σε 2πυρηνο συστηματακι όλα τρέχουν νερό και Bootarei απιστευτα γρηγορα.!!

Και τα εχω βαλει σε 4-5 λαπτοπ 5ετίας!!

Τεσπα sorry για το όλο off topic!

 

 

 

αν ήμουνα μόνο εγώ ούτε καν θα μίλαγα.....

όταν είναι η περισσότεροι όμως......

 

+ δεν είπα κατι για επιδόσεις μια χαρά είναι σε εκείνο τον τομέα

όλο το ui τους (οκ όχι ολο ενα 80% είναι άθλιο για τους περισσότερους)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω ξαναπεί, το λάθος της είναι που προσπαθεί να κάνει τα PC σαν τις mobile συσκευές και όχι το ανάποδο.

Για εξηγησε μας ποια ειναι η ΜΕΓΑΛΗ διαφορα μεταξυ ενως android tablet/ipad με ενα windows tablet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή είμαι ο μόνος σου συνειδητά αγόρασα τα Win8 σε όλα μου τα PC μέσω της διαδικασία του Upgrade των 30Euro? Και αν τα πουλούσε γενικά μέχρι 80-100 περισσότερος κόσμος θα τα αγόραζε συνειδητά. 

 

Είναι by far το καλύτερο λειτουργικό της microsoft ever.

 

Κάποιοι ίσως να είναι πολύ μικροί για να θυμούνται την μετάβαση από Windows 3 σε Windows 3.1 και ακόμα περισσότερο στα Win95 . Η εμφάνιση του start button! Κάτι καινούργιο που ξεβόλεψε αρκετούς.

 

Μην τρομάζετε με κάθε αλλαγή, μην φοβάστε να μάθετε νέα πράγματα μόνο και μόνο επειδή συνηθίσατε σε αυτό που έχετε τώρα! Το 95% που βρίζουν την microsoft δεν βλέπω να έχουν κάνει κίνηση να πάνε σε κάτι free (όπως ubuntu), καθώς και αυτό θα τους ξεβολέψει.

 

Μετατρέποντας το PC σε "tabletοειδές" touch-friendly περιβάλλον, προ(σ)καλεί τους κατασκευαστές να κατασκευάσουν hardware συμβατό, κάτι που στην περίπτωση των Windows8 σημαίνει touchscreen. Και όσο αυξάνεται η παραγωγή, τόσο πέφτει η τιμή.

 

Τώρα όσο αφορά το αν θα πιάσει η κίνηση της, MS Windows with bing, θα φανεί στο μέλλον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι by far το καλύτερο λειτουργικό της microsoft ever.

 

 

Συμφωνω, αλλα ταυτοχρονα το πρωτο που εκανε πισωγυρισμα σε θεματα εμφανισης χωρις σοβαρο λογο (οχι οι διαφανειες και η μονοχρωμια στο περιβλημα των παραθυρων δεν επηρεαζουν καθολου την ταχυτητα)

 

Επισης ειναι το πρωτο λειτουργικο που προσπαθησε να επιβαλλει νεο Interface αντι απλα να το κανει default

 

Οταν περασανε το office απο το 2003 στο 2007 παλι με το ζορι επιβαλλανε νεο interface και αυτο διχασε τον κοσμο. Σχεδον 8 χρονια μετα, το office 2007 ειναι σχεδον παρωχημενο και ο κοσμος ακομα διχασμενος. Υπηρξαν υποστηριχτες αλλα και πολλοι ενοχλημενοι

 

Το εχω συνηθισει πλεον. Λογω δουλειας κιολας πρεπει να τα βλεπω (τωρα ειμαι με το 2013 το οποιο επισης μου στη σπαει). Στην καλυτερη περιπτωση θα παραδεχτω οτι ειναι πλαγιο βημα (αντι για μπροστα η πισω) στη χρηστικοτητα και καταλαβαινω απολυτα γιατι καποιοι απλως προτιμησαν να παραμεινουν στο παλιο.

 

 

Φανταζομαι οτι τα νεα δωρεαν windows θα ειναι κατι σαν το δωρεαν ms office που σου ανοιγει εγγραφα αλλα σε πρηζει με τις διαφημισεις.

 

Ειναι θετικο βημα ομως. Πλεον θα εκλειψει το επιχειρημα οτι αγοραζουμε windows με το ζορι στα laptop. Θα υπαρχει επιλογη δωρεαν η κανονικο με εξτρα στην τιμη. Τερμα το free dos και οι φριχτες εκδοσεις ubuntu που ετσι και αλλιως θα ξηλωνες ακομα και αν ηθελες linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι νομίζω ότι πρέπει να δούμε το θέμα σε ενδελεχώς νεά βάση. Έχοντας χρησιμοποιήσει τα win 8.x (μέσα από Parallels) κατάλαβα ότι η Microsoft προσπάθησε να απαγκιστρώσει τους mainstream πελάτες της από τον "παλιό" τρόπο δουλειάς και χρήσης ενός Η/Υ. Με την εμφάνιση των "cloud" και "SharePoint" η εταιρεία θέλησε να δώσει μια ενιαία υποδομή σε μηχανήματα (και κινητά) που θα αντικατώπτριζε την πραγματική εργασία (και διασκέδαση ίσως). Έτσι το λειτουργικό δεν αποτελεί πια το κλασικό kernel με κάποιες δυνατότητες διαχείρισης αρχείων και πόρων. Το λειτουργικό μαθάινει από το χρήστη πως αυτός στήνει διαδικασίες και δίκτυα επικοινωνιών. Με τα 8άρια οι εφαρμογές έγιναν διαδικασίες, τα αρχεία συλλογική δουλειά, οι ομάδες εργασίας έγιναν δια-τμηματικές. Αυτή είμαι η πραγματικότητα σήμερα. Ο κάθε χρήστης και μέλος μιας δουλειάς, μιας ομάδας αποσπάται από το PC "του" και αποκτά τη δυνατότητα να δουλεύει ταυτόχρονα μέσα από πολλά μέσα. Κινητά, tablets, desktops. Το λειτουργικό λοιπό πρέπει να μαθαίνει και να έχει την προσοχή του στον χρήστη (στο user name) και όχι στο μηχάνημα. Πρέπει να είναι ένα λειτουργικό που να αναπαριστά τον τρόπο δουλειάς ομάδων και διαδικασιών. Η Microsoft, εξέπεμψε το μύνημα ότι ´εχει φτάσει σε τέτοιο βαθμό την βελτιστοποίηση του "βιοσυστήματός της για δουλειά", που δεν την νοιάζει να παίρνει μερικές δεκάδες δολάρια από κάθε "συμβεβλημένο" λειτουργικό. Τα έσοδα ´ερχονται από την ευχαρίστηση του πελάτη γιατί βρήκε ένα σύστημα που να υποστηρίζει τη δουλειά του και την ελευθερία του. Ένα σύστημα που θα μαθαίνει για τον κάθε πελάτη και θα προσαρμόζεται και μέσα από την απόλυτη προσαρμογή θα τον κρατήσει και θα του "αρμέξει" λεφτά σε δεύτερο στάδιο. Μιχάλης.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

συγνωμη αλλα που τα ειδες ολα αυτα στα win 8.x ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ειναι το πρωτο λειτουργικο που προσπαθησε να επιβαλλει νεο Interface αντι απλα να το κανει default

 

 

Δεν καταλαβα τι εννοεις με αυτο. Τι εννοεις απλα να το κανει dafault; Εννοεις να υπαρχει μονο ως επιλογη;

 

Στην ουσια σου δινει επιλογη και η μονη διαφορα ειναι η διαφοροποιηση του start και το search. (αν καποιος ενοχλειται δεκτο). Αλλα όχι οτι αλλαξε Interface και δε σου δινει επιλογη. Εδω ειχες ως επιλογη ακομα και τα XP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι ολοι τοσο ψαγμενοι ωστε να τους αρεσουν οι μεγαλες αλλαγες στο interface

Τα windows τα δουλευουν νεοι, γεροι, παιδια, ασχετοι υπαλληλοι σε εταιριες κλπ

Αν πας και τους αλλαζεις τον αδοξαστο μην εχοντας επιλογη για την παλια εμφανιση φυσικα και δε θα κατσει να ασχοληθει ο αλλος να το βαλει οσο καλο κι αν ειναι οταν ο υπαλληλος του θα τον ρωταει που ειναι το κουμπι του shutdown ή η στοίχιση στο word 2013

Οταν καποιος εχει βολευτει σε κατι καλο οπως τα win7 ουτε τα λεφτα εχει να δωσει ουτε το χρονο για να μαθει κατι καινουριο ειπειδη γουσταρει η MIcrosoft να πουλησει τα windows phones και ταμπλετ ωστε να χτυπησει το android

Αν δεν αλλαξει αυτη την εκβιαστικη τακτικη θα χτυπαει το κεφαλι της στον τοιχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη η Microsoft δε θα πρεπει να πουλησει windows phones και tablets αλλα να πουλαν μονο οι αλλοι. Δεν υπαρχει καμια εκβιαστικη τακτικη για μενα η Microsoft σου δινει επιλογες περισσοτερες απο οποιονδηποτε αλλον και μαλιστα ικανοποιητικες και λειτουργικες για καθε οικονομικη κατασταση αλλα ταυτοχρονα ειναι και εταιρεια που σκεφτεται την επιβιωση της και προσπαθει να βετιωσει και να πλασαρει ενα προιον της οπως θελει αυτη. Η λεξη εκβιαστικη ειναι αστεια και τη λεμε πολυ ευκολα μαλλον επειδη δεν γνωριζουμε το νοημα της. Ναι θα χρειαστει να σπαταλησεις καποια ενεργεια αν θες το νεο σου laptop να μην εχει τα 8 αλλα μην τα θελουμε ολα στο πιατο. Αυτο δεν ειναι εκβιασμος. Στα PC δε ειναι ακομα πιο ευκολο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι ολοι τοσο ψαγμενοι ωστε να τους αρεσουν οι μεγαλες αλλαγες στο interface

Τα windows τα δουλευουν νεοι, γεροι, παιδια, ασχετοι υπαλληλοι σε εταιριες κλπ

Αν πας και τους αλλαζεις τον αδοξαστο μην εχοντας επιλογη για την παλια εμφανιση φυσικα και δε θα κατσει να ασχοληθει ο αλλος να το βαλει οσο καλο κι αν ειναι οταν ο υπαλληλος του θα τον ρωταει που ειναι το κουμπι του shutdown ή η στοίχιση στο word 2013

Οταν καποιος εχει βολευτει σε κατι καλο οπως τα win7 ουτε τα λεφτα εχει να δωσει ουτε το χρονο για να μαθει κατι καινουριο ειπειδη γουσταρει η MIcrosoft να πουλησει τα windows phones και ταμπλετ ωστε να χτυπησει το android

Αν δεν αλλαξει αυτη την εκβιαστικη τακτικη θα χτυπαει το κεφαλι της στον τοιχο

Εκβιασμός θα ήταν αν δεν υπήρχε το κλασικό desktop στα 8. Από εκεί και πέρα όλα τα υπόλοιπα είναι trolling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή είμαι ο μόνος σου συνειδητά αγόρασα τα Win8 σε όλα μου τα PC μέσω της διαδικασία του Upgrade των 30Euro? Και αν τα πουλούσε γενικά μέχρι 80-100 περισσότερος κόσμος θα τα αγόραζε συνειδητά.

 

Είναι by far το καλύτερο λειτουργικό της microsoft ever.

 

Κάποιοι ίσως να είναι πολύ μικροί για να θυμούνται την μετάβαση από Windows 3 σε Windows 3.1 και ακόμα περισσότερο στα Win95 . Η εμφάνιση του start button! Κάτι καινούργιο που ξεβόλεψε αρκετούς.

 

Μην τρομάζετε με κάθε αλλαγή, μην φοβάστε να μάθετε νέα πράγματα μόνο και μόνο επειδή συνηθίσατε σε αυτό που έχετε τώρα! Το 95% που βρίζουν την microsoft δεν βλέπω να έχουν κάνει κίνηση να πάνε σε κάτι free (όπως ubuntu), καθώς και αυτό θα τους ξεβολέψει.

 

Μετατρέποντας το PC σε "tabletοειδές" touch-friendly περιβάλλον, προ(σ)καλεί τους κατασκευαστές να κατασκευάσουν hardware συμβατό, κάτι που στην περίπτωση των Windows8 σημαίνει touchscreen. Και όσο αυξάνεται η παραγωγή, τόσο πέφτει η τιμή.

 

Τώρα όσο αφορά το αν θα πιάσει η κίνηση της, MS Windows with bing, θα φανεί στο μέλλον.

Μια μικρή παράθεση. Το 95% όσων υποστηρίζουν το windows 8 ούτε και αυτοί έχουν παει σε κάτι free( όπως Ubuntu) και μάλιστα το κράζουν (το Linux), ενώ δεν ανέχονται να κραζονται τα windows 8.

Βασικά τόσο θερμή υποστήριξη για το windows 8 υποδηλώνει funboyισμο και όχι απλός κάποιον που υποστηρίζει κάτι το διαφορετικό....

Αν πχ. Έβγαιναν μηχανήματα με προεγκαταστημενα Linux με ίδιο interface ακριβώς του windows 8 , θα υπήρχαν αρκετοί απο αυτούς που υποστηρίζουν τώρα το windows 8,να λένε ότι το interface είναι δυσχρηστο και όχι και καλά δεν τρέχει Microsoft οffice for windows.

Βασικά αν είναι να συνηθίσει κάποιος ένα καινούργιο interface γιατι να μην παει σε Ubuntu. Επειδή δεν ήρθε προεγκαταστημένο με το μηχάνημα?

Με λίγα λόγια βλέπετε πολλοί εδώ μέσα την αντίδραση για το windows 8 παράλογη, φτάσετε σε σημείο μάλιστα να λέτε ότι είναι μια συνήθεια, που ναι συνήθεια μπορεί να είναι και το Linux αλλά δεν θα κατσετε να το υπαρασπιτειτε....γιατι πολύ απλά σας χαλάει που δεν είναι Microsoft και δεν έχει το ποσοστό του windows, λες και το windows είναι μόδα και το 8 μια νέα τάση αυτής....madam figaro μια γυναίκα με πάθος. Εσείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αν είναι να συνηθίσει κάποιος ένα καινούργιο interface γιατι να μην παει σε Ubuntu. Επειδή δεν ήρθε προεγκαταστημένο με το μηχάνημα?

 

Γιατι δεν το ξερει και γιατι δεν το θελει. Θελει αυτο που εμαθε. Κοινως αν δεν θελει τα windows 8 θα μεινει μετα 7 με τα vista ή με τα XP. Τοσο απλό. Ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας να επαναστατησει και να παει σε ubuntu. Και αν τα βαλει θα ειναι μαλλον επειδη καποιος τον επρηξε πρωτα (το οποιο ειναι μαλλον περισσοτερο εκβιαστικο απο τις αλλαγες στα windows 8). Καλο το Ubuntu το γουσταρω και εγω αλλα ειναι κατι παραπανω απο απο μια αλλαγη στο Interface. Εγω δε λεω οτι ειναι παραλογη η αντιδραση και σιγα που μας χαλαει κατι που δεν ειναι microsoft. Αν υπαρχει μια μοδα μαλλον αυτη ειναι να γκρινιαζουμε για τη Microsoft ακομα και αν χρησιμοποιουμε προιοντα της. Πραγματικα το LInux ειναι ασχετο με την ολη συζητηση μιλαμε για τα παραπονα για τις αλλαγες στα 8 απο αυτους που ΘΕΛΟΥΝ να χρησιμοποιουν windows

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν το ξερει και γιατι δεν το θελει. Θελει αυτο που εμαθε. Κοινως αν δεν θελει τα windows 8 θα μεινει μετα 7 με τα vista ή με τα XP. Τοσο απλό. Ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας να επαναστατησει και να παει σε ubuntu. Και αν τα βαλει θα ειναι μαλλον επειδη καποιος τον επρηξε πρωτα (το οποιο ειναι μαλλον περισσοτερο εκβιαστικο απο τις αλλαγες στα windows 8). Καλο το Ubuntu το γουσταρω και εγω αλλα ειναι κατι παραπανω απο απο μια αλλαγη στο Interface. Εγω δε λεω οτι ειναι παραλογη η αντιδραση και σιγα που μας χαλαει κατι που δεν ειναι microsoft. Αν υπαρχει μια μοδα μαλλον αυτη ειναι να γκρινιαζουμε για τη Microsoft ακομα και αν χρησιμοποιουμε προιοντα της. Πραγματικα το LInux ειναι ασχετο με την ολη συζητηση μιλαμε για τα παραπονα για τις αλλαγες στα 8 απο αυτους που ΘΕΛΟΥΝ να χρησιμοποιουν windows

H   microsoft θέλει να είναι μόδα και ναι γκρινιαζω με οτι είναι ή γίνεται μοδα ακόμα και αν είναι apple.....Aν το θεωρεις μοδα οτι γκρινιάζω για την μοδα, τότε οκ δες το και έτσι....δεν μπορω να σε βάλω στην λογικη μου....

ΥΓ. Θα μπορουσε η Microsoft να μην πάει να κάνει το λειτουργικό μοδα και να μην γκρινιαζα καθολου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τη λογική σου μοδα ειναι να αγοραζεις τα ρουχα σου, να φανταστω ότι τα πλέκεις μόνος σου; Η λογικη σου ειναι η λογικη της αντιδρασης (και ναι ειναι μια μοδα και αυτο), καλο το LINUX και ναι και μενα θα μου αρεσε να χρησιμοποιειται σε μεγαλυτερο βαθμο (και να επικρατησει μαλιστα γιατι όχι) αλλα για να εδραιωθει ευρέως θα πρεπει να γίνει "μόδα". Από τη στιγμή που δεν πλεκεις μονος σου τα ρουχα σου μπορεις να καταλαβεις γιατι το LINUX δε μπορει να εδραιωθει. Γιατι δεν ειναι εμπορικο προιον. Κανεις που δεν ειναι τρελαμενος με την τεχνολογια δε θα ξυπνησει μια μερα απο μονος του και θα πει "γιατι δεν βαζω linux σημερα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...