Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Σκέψεις για δωρεάν έκδοση των Windows 8.x


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με τη λογική σου μοδα ειναι να αγοραζεις τα ρουχα σου, να φανταστω ότι τα πλέκεις μόνος σου; Η λογικη σου ειναι η λογικη της αντιδρασης (και ναι ειναι μια μοδα και αυτο), καλο το LINUX και ναι και μενα θα μου αρεσε να χρησιμοποιειται σε μεγαλυτερο βαθμο (και να επικρατησει μαλιστα γιατι όχι) αλλα για να εδραιωθει ευρέως θα πρεπει να γίνει "μόδα". Από τη στιγμή που δεν πλεκεις μονος σου τα ρουχα σου μπορεις να καταλαβεις γιατι το LINUX δε μπορει να εδραιωθει. Γιατι δεν ειναι εμπορικο προιον. Κανεις που δεν ειναι τρελαμενος με την τεχνολογια δε θα ξυπνησει μια μερα απο μονος του και θα πει "γιατι δεν βαζω linux σημερα"

Αυτή η μοδα μας έχει φάει....δεν το κάνω γιατί είναι μόδα και κάνω αυτο που πιστευω αλλα όχι απο αντίδραση ή μου το επεβαλλε κάποια μοδα. Είπαμε δεν μπορω να σε βάλω στην λογική μου....

ΥΓ. Δεν είμαι τόσο καλος στο πλέξιμο, αλλα το αμαξι μου και τον υπολογιστή μου το φτιάχνω όπως θέλω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σου ειπα να μην κανεις αυτο που θες και πιστευεις; Νομιζεις ότι δεν εχω χρησιμοποιησει LINUX διανομες; Είναι πολυ εγωιστικο να λες οτι δεν μπορεις να με βαλεις στη λογικη σου την οποια καταλαβαινω και καλα κανεις. Αυτο που θες ειναι να χρησιμοποιησουν ολοι το LINUX, δηλαδη να γινει μοδα. Και το γραφεις σε ενα θεμα το οποιο αφορα τα παραπονα για τα 8 αυτων που θελουν να χρησιμοποιουν windows. Αυτο το σημειο ειναι αντιδραστικο. Αν σε ενοχλει η μοδα γιατι δεν εχεις φτιαξει ποτε μονος σου ενα δικο σου ρουχο το οποιο ειναι πρωταρχικη σου μαλιστα αναγκη; Μαλλον επειδη η μοδα μας εχει φαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ειπα να μην κανεις αυτο που θες και πιστευεις; Νομιζεις ότι δεν εχω χρησιμοποιησει LINUX διανομες; Είναι πολυ εγωιστικο να λες οτι δεν μπορεις να με βαλεις στη λογικη σου την οποια καταλαβαινω και καλα κανειςΑυτο που θες ειναι να χρησιμοποιησουν ολοι το LINUX, δηλαδη να γινει μοδα. Και το γραφεις σε ενα θεμα το οποιο αφορα τα παραπονα για τα 8 αυτων που θελουν να χρησιμοποιουν windows. Αυτο το σημειο ειναι αντιδραστικο. Αν σε ενοχλει η μοδα γιατι δεν εχεις φτιαξει ποτε μονος σου ενα δικο σου ρουχο το οποιο ειναι πρωταρχικη σου μαλιστα αναγκη; Μαλλον επειδη η μοδα μας εχει φαει

Το linux  το χρησιμοποιησα ως παραδειγμα και αν οπως λες πάει να γίνει μοδα κακώς...Το γραφω σε ένα θεμα που βρίσκεται στις ειδήσεις και οχι σε windows 8 dedicated topic. Aν μου απαγορεύεται να εκφέρω αποψη και εδω γράφουν μόνο όσοι έχουν windows 8, ας με διαγραψουν οι mod....

YΓ. Βy the way για τα ρούχα υπάρχει και ο ράφτης και μου είναι πιο ευκολο να τα πηγαίνω σε αυτόν και να τα φέρνει οπως θέλω εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ολη την ωρα σε ραφτες την τρως. Σε παρακαλω μην υποτιμας τη νοημοσυνη μας αντε κανα κουστουμακι να εχεις ραψει το οποιο και αυτο μοδα ειναι. Μια κοινωνικη συμβαση. Το θέμα λεει Microsoft: Σκέψεις για δωρεάν έκδοση των Windows 8.x. Δευτερη φορα που επιχειρεις  να υποτιμησεις τη νοημοσυνη μας. Εγω σταματαω εδω γιατι το θεμα μας δεν ειναι να δειξουμε ποσο ξεχωριστοι και εκτος μοδας ειμαστε. Συγνωμη αν ημουν λιγο επιθετικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ολη την ωρα σε ραφτες την τρως. Σε παρακαλω μην υποτιμας τη νοημοσυνη μας αντε κανα κουστουμακι να εχεις ραψει το οποιο και αυτο μοδα ειναι. Μια κοινωνικη συμβαση. Το θέμα λεει Microsoft: Σκέψεις για δωρεάν έκδοση των Windows 8.x. Δευτερη φορα που επιχειρεις  να υποτιμησεις τη νοημοσυνη μας. Εγω σταματαω εδω γιατι το θεμα μας δεν ειναι να δειξουμε ποσο ξεχωριστοι και εκτος μοδας ειμαστε. Συγνωμη αν ημουν λιγο επιθετικος

Μήπως και η σκέψη της  Microsoft είναι ιδια με αυτην που υποτάσσει η μοδα? Αν υποτιμουσα την νοημοσυνη σου δεν θα σου απανταγα...

Ξαναλέω με ενοχλει που η Microsoft κάνει οτι είναι μόδα. Το R&D της αναλωνεται στο να αντιγραψει οτι είναι μοδα και με ενοχλεί.Τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα πάσα πιθανότητα θα είναι ένα κλειδωμένο λειτουργικό τύπου Windows Phone 8 όπου θα είσαι άρρηκτα συνδεμενος με τις υπηρεσίες της MS και το Windows store.

 

Είναι μια πολύ σωστή κίνηση που στην ουσία θέτει εκτός συναγωνισμού τα Chromebooks και Android AIO pc μιας και παρέχει πολλά παραπάνω με το ίδιο μηδενικό κόστος.

 

Για όσους τα κράζουν θα υποθέσω η ότι δεν τα έχουν δουλέψει η ότι είναι γκασμαδες και δεν ξέρουν πως να τα παραμετροποιησουν στα μέτρα τους και τους ενοχλεί το touch oriented metro ui.

 

Απορώ πως τόσος κόσμος δεν καταλαβαίνει ότι η MS δε βλέπει το τώρα αλλά τον υπολογιστή σε 5 χρόνια από τώρα.

Παραμετροποίηση στα windows? Πλάκα κάνεις, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξηγησε μας ποια ειναι η ΜΕΓΑΛΗ διαφορα μεταξυ ενως android tablet/ipad με ενα windows tablet?

Φίλε ektor7 μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι έχω γράψει.

Η MS θέλει να ενοποιήσει τα λειτουργικά της. ΟΚ μέχρι εδώ. Αλλά για να το κάνει αυτό προσπαθεί να κάνει το desktop να συμπεριφέρεται σαν mobile συσκευή (αυτό κάνει το metro). Για μένα αυτό είναι λάθος. Θα έπρεπε οι mobile συσκευές να προσαρμοστούν στο desktop.

 

Και όπως είχε πει κάποιος

 

«Δεν χάνουμε χρόνο σκεφτόμενοι ότι πρέπει να ενοποιήσουμε το interface. Πώς να ενοποιήσεις τα λειτουργικά συστήματα; Θα ήταν μεγάλο χάσιμο ενέργειας»...«Ο λόγος για τον οποίο το OS X έχει διαφορετικό interface από το iOS δεν είναι επειδή το ένα έπεται του άλλου ή επειδή το ένα είναι παλαιότερο και το άλλο νεώτερο. Είναι διαφορετικά επειδή το να χρησιμοποιείς ένα ποντίκι κι ένα πληκτρολόγιο δεν είναι το ίδιο με το να χρησιμοποιείς το δάκτυλό σου στην οθόνη».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..κάτι από πριν:

 

 

Δεν ισχυει για τις metro εφαρμογες!

Για παραδειγμα αν κανεις pin το store,θα σου ανοιξει τον ie,ενω στα pc settings θα σου ανοιξει το control panel!

 

Προφανώς δεν δουλεύει με τις metro, γι'αυτό περιμένουμε το 8.1u1. O άνθρωπος ζήτησε να βρίσκει το desktop calculator, αν κάποιος καίγεται τόσο πχ. για το store, φτιάχνει ένα shortcut να δείχνει σ'αυτο:

explorer ms-windows-store:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πολιτική της Microsoft για εμάς που την ξέρουμε χρόνια είναι η ίδια.

Μάρκετινγκ πολύ

Όλα για τα χρήματα και ο απλός χρήστης τίποτα.

Να μας θυμίσω το λειτουργικό Windows 98 που δεν ήταν λειτουργικό και όμως το αγοράσαμε.

Τα Windows 7 που πωλούνται χωρίς cd εγκατάστασης.

Αν δεν αλλάξουμε όλοι μας να ξεχωρίσουμε τον υπολογιστή από τα Windows.

Πάντα θα ανεβαίνει η Microsoft ότι και να μας πλασάρει.

Έχοντας αγοράσει και στήριξη την Microsoft σχεδόν 30 χρόνια, προσωπικά σταματάω να αγοράσω τα προϊόντα της μέχρι να σταματήσει και αυτή να μας πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πολιτική της Microsoft για εμάς που την ξέρουμε χρόνια είναι η ίδια.

Μάρκετινγκ πολύ

Όλα για τα χρήματα και ο απλός χρήστης τίποτα.

Να μας θυμίσω το λειτουργικό Windows 98 που δεν ήταν λειτουργικό και όμως το αγοράσαμε.

Τα Windows 7 που πωλούνται χωρίς cd εγκατάστασης.

Αν δεν αλλάξουμε όλοι μας να ξεχωρίσουμε τον υπολογιστή από τα Windows.

Πάντα θα ανεβαίνει η Microsoft ότι και να μας πλασάρει.

Έχοντας αγοράσει και στήριξη την Microsoft σχεδόν 30 χρόνια, προσωπικά σταματάω να αγοράσω τα προϊόντα της μέχρι να σταματήσει και αυτή να μας πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..κάτι από πριν:

 

 

 

Προφανώς δεν δουλεύει με τις metro, γι'αυτό περιμένουμε το 8.1u1. O άνθρωπος ζήτησε να βρίσκει το desktop calculator, αν κάποιος καίγεται τόσο πχ. για το store, φτιάχνει ένα shortcut να δείχνει σ'αυτο:

explorer ms-windows-store:

 

 

Συμφωνουμε!Απλα το εγραψα για να μη κατσει να πιναρει τα apps του μετρο! ;)

Φίλε ektor7 μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι έχω γράψει.

Η MS θέλει να ενοποιήσει τα λειτουργικά της. ΟΚ μέχρι εδώ. Αλλά για να το κάνει αυτό προσπαθεί να κάνει το desktop να συμπεριφέρεται σαν mobile συσκευή (αυτό κάνει το metro). Για μένα αυτό είναι λάθος. Θα έπρεπε οι mobile συσκευές να προσαρμοστούν στο desktop.

 

Και όπως είχε πει κάποιος

Γι'αυτο σε εβαλα να σιγκρινεις τα tablets του ανταγωνισμου,με αυτα της ms!Για να δεις οτι δεν ισχυει αυτο που λες!

Η ms κινηται και απο τις δυο κατευθηνσεις,δλδ δινει μεν mobile δυνατοτητες στα desktop,αλλα δινει και desktop δυνατοτητες στα tablets!

Εσυ μας παρουσιαζεις οτι η ms κανει μονο το πρωτο και δε κανει το δευτερο!

Το μετρο ui ή οποιοδηποτε νεο ui δεν γινετε με το καλημερα να ειναι αψογο και για τις δυο χρησεις και ουτε μπορει τοσο απλα να συνεργαστει ομαλα με το desktop ui,που ο συνδιασμος τους να ικανοποιει στο 100% και τις δυο χρησεις!Απλα χρειαζεται χρονος και οχι μουρμουρα και μιζερια!

Επισης το desktop ui κλεινει 14 χρονια touch υποστηριξης και ακομη δεν ειναι στα επιπεδα που θα επρεπε για να γινεται σωστη και ευκολη η χρηση σε touchscreen περιβαλλον στα tablets(για κινητα δεν το συζητω καν)!

Οποταν η ενοποιηση χρειαζεται χρονο και το συνδιασμο των δυο ui,για να μπορεσει να φτασει σε ενα ικανοποιητικο και λειτουργικο επιπεδο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αλλη μια φορα το ιδιο χιλιοπαιγμενο σκηνικο των δυο ακρων:

 

- απο τη μια ασχετοι χρηστες -που δεν εχουν καμια τυχη να επιβιωσουν με κανενα λειτουργικο, αφου πνιγονται σε μια κουταλια νερο και απλα φυτοζωουν  με τη δυναμη της συνηθειας οπως την ημερα της Μαρμοτας τη στιγμη που δε ξερουν βασικοτατα πραγματα ουτε καν πως να φερουν ενα program-shortcut στο desktop ή στη taskbar

 

- και απο την αλλη ειναι οι και καλα εμπειροι χρηστες οι οποιοι θελουν ενα fully customizable λειτουργικο το οποιο ειναι μεν ετσι οπως ηταν παντοτε, αλλα το κραζουν μονο και μονο επειδη η Αυτου Εμπειροτητα τους βαριεται να το ψαξει γιατι δεν ειναι απο default στα μετρα τους!...

 

duhhhh!!!!....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους εχουν απηυδησει  με τα καμοματα τις ms,τουλαχιστον εν ετη 2014 υπαρχουν εναλλακτικες για τους desktop χρηστες με πολλα συστηματα με προεγκαταστημενα λογισμικα,εκτος απο το "εκτρομα" των windows 8.x και μαλιστα με το αγαπημενο linux και αρκετη υποστηριξη απο τους developers και τους κατασκευαστες!

 

Αυτα θα ειναι οι εναλλακτηκες που θα εχουν οσοι θα θελουν να παρουν ενα λαπτοπ με προγκαταστημενο λογισμικο,εκτος των windows,τωρα και στο μελλον:

 

 

 

 

Αγαπαμε,google που μας φερνει το αγαπημενο open-source  linux στα laptops και τα desktops μας! ;)

http://youtu.be/ONwuzBAcFgw

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη αλλα που τα ειδες ολα αυτα στα win 8.x ?

Δεν τα είδα εγώ. Οι συνάδελφοί μου κυρίως και μου άνοιξαν λίγο το μάτι. Αλήθεια είναι όσα γράφω. Πιθανόν η έκπληξή σου να οφείλεται στο ότι βλέπω τα Win 8 σαν σύστημα για δουλειά (πρωτίστως) και όχι σαν απλό λειτουργικό. Κοίτα, όμως. Τόσο η Apple (είμαι "γαύρος" όχι απλά οπαδός) αλλά και Linux συστήματα αυτό που δίνουν στο χρήστη είναι ένα interface (δεν ξέρω τώρα "πώς το λέτε στο Ελλάντα αυτό") το οποίο να μπορεί να παραμετροποιήσει ανάλογα με τη χρήση, το μέσο, την διαδικασία (process) το είδος δουλειάς κλπ. Εξακολουθώ να πιστεύω - και δεν ξέρω αν σε έχω πείσει - ότι το λειτουργικό έχει πάψει να είναι πάνω στην κάθε συσκευή. Είναι ας πούμε distrunuted, στο cloud ένα πράμα. Κάθε χρήστης χρησιμοποιεί αυτό που θέλει με στόχο πάντα να ικανοποιείται η ανάγκη και τα "θέλω" του στο μέγιστο δυνατό. Μόνο τότε παραμένει πελάτης και μόνο τότε η εταιρεία βγάζει λεφτά. Ελπίζω να σου απάντησα. Μιχάλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...