Προς το περιεχόμενο

Η Google δεν επιθυμεί την κυκλοφορία συσκευών με δυνατότητες dual boot (Android, Windows);


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

πισσα και πουπουλα σε οποιον θελει να μου υποδειξει τι software θα εχω οταν δίνω λ7 για hardware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

βασικα silly gaming τύπου subway surfers, temple run για τα android.

true gameplay με τα Windows.

silly gaming είναι σε όλα τα tablet ανεξαρτήτως λειτουργικού.

αν θες να παίξεις σοβαρά παιχνίδια pc,xbox,ps3 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

silly gaming είναι σε όλα τα tablet ανεξαρτήτως λειτουργικού.

αν θες να παίξεις σοβαρά παιχνίδια pc,xbox,ps3

εμ λάθος.

κονσόλα η καλό πισι για βαριά παιχνίδια. Ultimate γραφικά κλπ.

 

ένα dell tablet με 8 σηκώνει Cs, παλιά cod, nfs κλπ κάτι που τα android δεν κάνουν ούτε για πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα dell tablet με 8 σηκώνει Cs, παλιά cod, nfs κλπ κάτι που τα android δεν κάνουν ούτε για πλάκα.

θα παίξεις cs και cod στο tablet :P 

με τι ποντίκι και πληκτρολόγιο,εκτός αν πρέπει να κουβαλάς μαζί και δέκα τσιμπράγκαλα,τα tablet δεν είναι για τα κλασικά παιχνίδια των pc.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί σε ποια σημείο του άρθρου γράφει ότι τα "λένε";

 

Δε ξέρω πόσο θα βόλευαν τα Windows σε τάμπλετ αλλά προσωπικά θα τα προτιμούσα 100 φορές αν μου δίνουν καλύτερη αυτονομία ή έστω παραπλήσια χωρίς να εκτοξεύεται η τιμή στον Θεό.

 

12ωρες αυτονομία και τιμή 350$ και 64Gb μνήμη που έχει το Asus t100 δε σε ικανοποιούν; 

 

Εκτός και αν ξέρεις πολλα αλλα ταμπλετ με παρόμοια χαρακτηριστικά στην τιμή αυτή να πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ λάθος.

κονσόλα η καλό πισι για βαριά παιχνίδια. Ultimate γραφικά κλπ.

 

ένα dell tablet με 8 σηκώνει Cs, παλιά cod, nfs κλπ κάτι που τα Android ούτε για πλάκα

 

 

ξέρω ξέρω garbage .....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παίξεις cs και cod στο tablet :P

με τι ποντίκι και πληκτρολόγιο,εκτός αν πρέπει να κουβαλάς μαζί και δέκα τσιμπράγκαλα,τα tablet δεν είναι για τα κλασικά παιχνίδια των pc.

 

Αυτός για να υπερασπιστεί την εταιρία (που νομίζεις ότι έχει μετοχές) ό,τι χαζομάρα θέλεις θα πει. Έτσι είναι τα fanboy όμως. Νομίζουν ότι οι εταιρίες ("τους") είναι αλάνθαστες και τα προιόντας τους τέλεια.

 

Όσο για το dual-boot δεν έχω θέμα. Αρκεί να έχει μεγάλη χωριτικότητα για να υποστηρίξει και τα 2 λειτουργικά και τις εφαρμογές που θα εγκαταστήσεις μετά.

 

Όσο για την αντίρρηση της Google, λογικό είναι. Η Google με το μεγάλο ποσοστό έχει να χάσει. Η Microsoft τι να χάσει; Το ποσοστό που δεν έχει; Ας ήταν στην αντίθετη κατάσταση και θα βλέπαμε πόσο "ανοιχτή" και "φιλική" θα ήταν η microsoft. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην ξεχνάμε ότι η google δίνει το λειτουργικό τσάμπα στους κατασκευαστές.

Οπότε , μπορεί και να ορίσει και τους κανόνες .

Όπως πχ. τους υποχρεωτικούς ad servers..

 

Δεν έχει λόγο να αφήνει ανταγωνιστικές επιλογές ενώ δίνει τσάμπα το λειτουργικό της.

Άσχετα που ως android με τα windows 8 δεν έχουν καμία σχέση ως λειτουργικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μάχη για επιβίωση της Microsoft στηρίζεται πάνω στην επιτυχία των tablets με 8άρια. Μην ξεχνάμε ότι πλέον δεν αυτοπροσδιορίζεται ως εταιρία λογισμικού αλλά ως εταιρία "Devices and Services" και devices δεν έχει στεριώσει ακόμα.

 

Από την άλλη η Google με την Apple σίγουρα δε θα θέλουν να παραδώσουν τις κότες με τα χρυσα αυγά (tablets - κινητά) που με τοσο κόπο ανέθρεψαν κατα τη διάρκεια της χρυσής εποχής της Microsoft.

 

Στα πλαίσια του πολέμου αυτού, παίζεται σίγουρα και βρώμικο παιχνίδι σε όλα τα επίπεδα, σαν αυτό που αναφέρεται στο άρθρο αυτό.

 

Εμείς σαν καταναλωτές μάλλον ζημιωμένοι θα βγούμε από όλο αυτό.

Οι χρήστες υπολογιστών στους οποίους απευθύνονται τα Windows ως τώρα αντιμετωπίζονται σαν "χρήστες" με εγκέφαλο και βούληση, που δεν έχουν συνηθίσει να πληρώνουν πάντα για ότι τους σερβίρεται. Έχουν και την επιλογή του ανοιχτού λογισμικού, έχουν τη συνείδηση της ιδιωτικότητας, έχουν και την πειρατία άμα λάχει, κάνουν κουμάντο στη συσκευή τους.

Αντίθετα, οι χρήστες tablets και κινητών αντιμετωπίζονται στυγνά ως καταναλωτές - lemmings και οι συσκευές που απευθύνονται σ' αυτούς είναι (επισήμως) κλειστές με σκοπό μόνο την "κατανάλωση", όρος ο οποίος στα αυτιά μου τουλάχιστον είναι υβριστικός.

Ήδη τα πράγματα αρχίζουν και κλειδώνουν ακόμα και στα PC (περιορισμοί στο BIOS), στις ταμπλέτες και τα κινητά τα πράγματα είναι σχεδόν ολοκληρωτικά κλειδωμένα και ελεγχόμενα, χωρίς καμία ιδιωτικότητα (δίνουμε τους τηλεφωνικούς καταλόγους μας και τα δεδομένα μας στα cloud του καθενός).

 

Το Linux ενώ θα περίμενα να ανέβει πολύ σε αυτές τις συνθήκες, παραμένει στο 1%.

 

Δύσκολα τα πράγματα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12ωρες αυτονομία και τιμή 350$ και 64Gb μνήμη που έχει το Asus t100 δε σε ικανοποιούν; 

 

Εκτός και αν ξέρεις πολλα αλλα ταμπλετ με παρόμοια χαρακτηριστικά στην τιμή αυτή να πάω πάσο.

 

Βρες το μου εσύ 350 δολάρια στην Ελλάδα (άντε και στην Ευρώπη γενικότερα) και εμένα μου φτάνει και μου περισσεύει (http://www.skroutz.gr/s/4356625/Asus-Transformer-T100TA-DK003-10-5-64GB.html).

 

Αυτή η αυτονομία αν ισχύει στην πράξη είναι εκπληκτική!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ξέρω ξέρω garbage .....

 

ωραιο το NFS Most Wanted 2012 (απο τα ελαχιστα mobile παιχνιδια που εχω κατσει να τελειωσω 100% και το εχω τελειωσει και σε ps3 και ps vita!!) αλλα παραμενει ενα mobile παιχνιδι που πολλα πραγματα γινονται αυτοματα οπως σε ολα τα mobile παιχνιδια. οσο και να εξελισσεται το hardware σε αυτα τα 'μινι' λειτουργικα, αναγκαστικα τα παιχνιδια τους θα εχουν gameplay πολλων χρονων πισω, αφου με την αφη δεν μπορεις να γινεις καλος παικτης με τον τροπο που μπορεις σε μια κονσολα με ενα χειριστηριο. 

(αντιθετως αν το ταμπλετ ειχε win8 θα μπορουσες να παιξεις ενα αληθινο racing με ενα οποιοδηποτε χειριστηριο αφου μιλαμε για κανονικο λειτουργικο, ασχετα που το παιχνιδι θα ηταν βαρυ για ταμπλετ!)

 

δες για παραδειγμα το nfs most wanted 2012. πιστευεις οτι ενα κινητο δεν θα σηκωνε το κανονικο open world περιβαλλον που υπαρχει και στις κονσολες; βεβαια και θα το σηκωνε, απλα με την αφη θα ηταν αδυνατον να το τελειωσεις. ειδικα κατι αλματα ακριβειας που θελουν καποια billboard δεν θα τα επαιρνες ουτε σε 10 χρονια.

στην καλυτερη βασικα αντε να εφτανες στο 8ο, άντε 7ο επιπεδο με πολυ υπομονη. όχι Koenigsegg Agera R ή Buggati Veyron, ούτε το κατσαριδακι του Μόντε Κάρλο δεν θα μπορουσες να πιασεις με την αφη.

για αυτο οπως παντα, βγαζουν μια mobile εκδοση με μικρες πιστες και μενουν καποιοι ευχαριστημενοι.

(και το san andreas που τολμησαν να το βγαλουν στα κινητα, θαφτηκε απο τον ξενο τυπο για τον χειρισμο του, ειναι απλα αδυνατον να το χειριστεις οσο και αν αξιζει συγχαρητηρια η προσπαθεια να μεταφερουν τον full κοσμο του στα κινητα)

 

το mobile gaming δεν θα μπορεσει ποτε να φτασει τις κονσολες ή τους υπολογιστες οσο τα κινητα ειναι στην μορφη που ειναι τωρα (στο να βασιζεται δηλαδη ο χειρισμος τους στην αφη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

georgepppo, on 09 Mar 2014 - 1:21 PM, said:

και απο την άλλη το android είναι καλύτερο σε mobile δυνατότητες

 

Είμαι περίεργος να μάθω σε ποιες mobile δυνατότητες αναφέρεσαι.

 

Να μου έλεγες σε κόστος να σου πω εντάξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

georgepppo, on 09 Mar 2014 - 3:35 PM, said:georgepppo, on 09 Mar 2014 - 3:35 PM, said:georgepppo, on 09 Mar 2014 - 3:35 PM, said:georgepppo, on 09 Mar 2014 - 3:35 PM, said:georgepppo, on 09 Mar 2014 - 3:35 PM, said:georgepppo, on 09 Mar 2014 - 3:35 PM, said:georgepppo, on 09 Mar 2014 - 3:35 PM, said:georgepppo, on 09 Mar 2014 - 3:35 PM, said:georgepppo, on 09 Mar 2014 - 3:35 PM, said:georgepppo, on 09 Mar 2014 - 3:35 PM, said:

Ανετα σηκώνουν τα Windows τα tablet με atom επεξεργαστές και ssd,τα soc με arm cpus και με μνήμη τύπου internal sd σηκώνουν μόνο το android  

 

FYI Το Surface RT (tecra 3), Surface 2 (tecra 4), Nokia 2520 (Snapdragon 800), Asus VIVOTAB RT (Tecra 3), Dell XPS 10 (SnapDragon S4),  Lenovo IdeaPad Yoga 11 (tecra 3), και το Samsung Ativ Tab (Qualcomm Snapdragon S4) είναι όλα soc με ARM cpus και τρέχουν Windows RT, και το performance είναι super ειδικά με τους tecra 4 kai Snapdragon 800.

 

Δες Video για να καταλάβεις τι εννοώ

https://www.youtube.com/watch?v=wG1b0yBJHLM&feature=player_detailpage#t=114

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός για να υπερασπιστεί την εταιρία (που νομίζεις ότι έχει μετοχές) ό,τι χαζομάρα θέλεις θα πει. Έτσι είναι τα fanboy όμως. Νομίζουν ότι οι εταιρίες ("τους") είναι αλάνθαστες και τα προιόντας τους τέλεια.

ΑΚΥΡΟΣ spotted.

 

απο την στιγμή που υπάρχουν tablet που όντως σηκώνουν αυτα που λεω κανεις hate μονο και μονο επειδη

α) εισαι Microsoft hater (που παρόλα αυτα εχει windows)

β) ελληνας "χακερας" με τεράστια αγαπη σε όλα τα ανοιχτα λογισμικα μα παρόλα αυτα απλα αλλάζεις μια ρομ και τίποτα περισσότερο

γ) έχεις android ταμπλετ και θίχτηκες

δ) όλα τα παραπανω

 

δεν σου εχει μείνει η βοηθεια του τηλεφώνου ούτε του κοινού.

 

ξέρω ξέρω garbage .....

αντιλαμβάνεσαι την διαφορα των mobile games με τα πραγματικά ετσι;

θα παίξεις cs και cod στο tablet :P

με τι ποντίκι και πληκτρολόγιο,εκτός αν πρέπει να κουβαλάς μαζί και δέκα τσιμπράγκαλα,τα tablet δεν είναι για τα κλασικά παιχνίδια των pc.

ενσωματώνω το Xbox controller. ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ! :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...