Προς το περιεχόμενο

Η Google δεν επιθυμεί την κυκλοφορία συσκευών με δυνατότητες dual boot (Android, Windows);


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

FYI Το Surface RT (tecra 3), Surface 2 (tecra 4), Nokia 2520 (Snapdragon 800), Asus VIVOTAB RT (Tecra 3), Dell XPS 10 (SnapDragon S4),  Lenovo IdeaPad Yoga 11 (tecra 3), και το Samsung Ativ Tab (Qualcomm Snapdragon S4) είναι όλα soc με ARM cpus και τρέχουν Windows RT, και το performance είναι super ειδικά με τους tecra 4 kai Snapdragon 800.

 

Δες Video για να καταλάβεις τι εννοώ

https://www.youtube.com/watch?v=wG1b0yBJHLM&feature=player_detailpage#t=114

δεν αναφέρομαι στα rt,αλλά τα χ86 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

ΑΚΥΡΟΣ spotted.

 

απο την στιγμή που υπάρχουν tablet που όντως σηκώνουν αυτα που λεω κανεις hate μονο και μονο επειδη

α) εισαι Microsoft hater (που παρόλα αυτα εχει windows)

β) ελληνας "χακερας" με τεράστια αγαπη σε όλα τα ανοιχτα λογισμικα μα παρόλα αυτα απλα αλλάζεις μια ρομ και τίποτα περισσότερο

γ) έχεις android ταμπλετ και θίχτηκες

δ) όλα τα παραπανω

 

Όταν δεν έχεις επιχειρήματα, πετάς ένα "ΑΚΥΡΟΣ spotted" και νομίζεις ότι κάτι είπες.

 

α) Όχι δεν είμαι Microsoft hater. Γιατί; Γιατί δεν έχω μετοχές σε ανταγωνιστική εταιρία. Εσύ που έχεις μετοχές στη MS, λογικό είναι να αντιπαθείς ό,τι άλλο υπάρχει.

 

β)Ναι, προτιμώ τα open-source. Αυτό το έφερες σαν επιχείρημα για να πεις τι; Εγώ αλλάζω ROM και όσο για το παραπάνω που κάνω, δεν μπορείς να το ξέρεις. Οπότε ο άκυρος είσαι (για ακόμα μια φορά) εσύ.

Με το λειτουργικό της εταιρίας σου, ούτε ROM μπορείς να αλλάξεις, ούτε να το χακάρεις (ώστε να έχεις πιο πολλές επιλογές), ούτε τίποτα. Θα κάνεις ότι σου πει η "μαμά" και θα λες και ευχαριστώ που σε αφήνει να κάνεις κι αυτά τα λίγα που κάνεις.

 

γ)Έχω android tablet ναι, αλλά δεν έχει καμία σχέση. Δεν είμαι σαν εσένα, δηλαδή "fanboy". Και μόνο που λες ότι θίχτηκα που έχω android tablet δείχνεις πόσο φανατισμένος είσαι, και με τι νοοτροπία παρακολουθείς την όλη συζήτηση.

 

δ)Άκυρος once again.

 

Δε θέλω να σκεφτώ τους φίλους σου αν έχουν android. Θα τους τα έχεις κάνει τσουρέκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω adroind (moto xoom) k asus t100(win8.1) και ο κολλητοσ μου ipad4, 1 θα πω σε 2 χρονια θα εχει 80% η μικρομαλακη τα adrpoid k ios θελουμε να τα πεταξουμε απο το παραθυρο  στη καφετερια ειναι για τα  σκουπιδια τι να κανουμε κ λεω τα εχω κ τα 3 οχι οπως μερικοι εδω εχουν νοκια3310 κ το παιζουν ξερολες ,ο αλλος κραζει τα windows- asus χωρις να ξερει ποσο κανουν  ποσο κρατα η μπαταρια φιλε ασε μην παρεις κατσε στο ταβλετ το 45 ε (το τ100 ειχε eshop 369 e  κ με μια sd 32  γινοτανε τουμπανο,παρε ipadair 16gb  500e ελευθερα τα 10gb)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν θέλει. Όπως δεν ήθελε και η MS παλιότερα όταν ο Jobs προσπαθούσε να κάνει το ίδιο με το OS2. Όποιος έχει μια ισχυρή θέση την εκμεταλλεύεται για να εξοντώσει τον ανταγωνισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες το μου εσύ 350 δολάρια στην Ελλάδα (άντε και στην Ευρώπη γενικότερα) και εμένα μου φτάνει και μου περισσεύει (http://www.skroutz.gr/s/4356625/Asus-Transformer-T100TA-DK003-10-5-64GB.html).

 

Αυτή η αυτονομία αν ισχύει στην πράξη είναι εκπληκτική!

Ισχυει!

Ουτε η Asus περιμενε οτι θα εχει τοση αυτονομια! :P

Στη σελιδα της οταν πρωτο κυκλοφορισε το t100,εγραφε 8-9ωρες αυτονομια και μετα απο ενα μηνα το αλλαξε και εγραψε 11 ωρες!

 

Δε ξερω για ελλαδα,αλλα Βουλγαρια 360 ευρω το 32αρι και 390 το 64αρι,απο technopolis&technomarket!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αναφέρομαι στα rt,αλλά τα χ86 

H RT ειναι τα windows 8,χωρις το δικαιομα να εγκαταστησεις exe εφφαρμογες.

Δλδ αν παρω ενα tablet με x86 και δε του εγκαταστησω καμια exe  εφαρμογη,ειναι σαν να εχω Windows RT!

 

H αληθεια ειναι οτι τα mobile games εχουν βελτιωθει παρα πολυ,τοσο σε γραφικα,οσο και σε πλοκη.Απλα κακα τα ψεματα ο χειρισμος σε touch vs keyboard mouse,θα περιωριζουν για πολλα χρονια ακομη την gameplay εμπηρια σε σχεση με τα pc games!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δε θέλω να σκεφτώ τους φίλους σου αν έχουν android. Θα τους τα έχεις κάνει τσουρέκια.

προφανώς και δεν διαβασα το ακυρο κατεβατό, και έκανα skip στο τέλος, οι φίλοι μου που λες, την πάθανε με τα android τους, και τα πουλησανε μέσω insomnia και τωρα εχουνε iconia, surface κλπ τόσο απλα, άκυρε :*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ στα 'κανονικά' λάπτοπ και έχουν φτάσει την αυτονομία σε ασύλληπτα για το παρελθόν επίπεδα,

στα τάμπλετ (με τα Windows) θα έχουν το πρόβλημα και θα πουλάνε (τάχα) παραμύθι με τις 11 ώρες;...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μάχη για επιβίωση της Microsoft στηρίζεται πάνω στην επιτυχία των tablets με 8άρια. Μην ξεχνάμε ότι πλέον δεν αυτοπροσδιορίζεται ως εταιρία λογισμικού αλλά ως εταιρία "Devices and Services" και devices δεν έχει στεριώσει ακόμα.

 

Από την άλλη η Google με την Apple σίγουρα δε θα θέλουν να παραδώσουν τις κότες με τα χρυσα αυγά (tablets - κινητά) που με τοσο κόπο ανέθρεψαν κατα τη διάρκεια της χρυσής εποχής της Microsoft.

 

Στα πλαίσια του πολέμου αυτού, παίζεται σίγουρα και βρώμικο παιχνίδι σε όλα τα επίπεδα, σαν αυτό που αναφέρεται στο άρθρο αυτό.

 

Εμείς σαν καταναλωτές μάλλον ζημιωμένοι θα βγούμε από όλο αυτό.

Οι χρήστες υπολογιστών στους οποίους απευθύνονται τα Windows ως τώρα αντιμετωπίζονται σαν "χρήστες" με εγκέφαλο και βούληση, που δεν έχουν συνηθίσει να πληρώνουν πάντα για ότι τους σερβίρεται. Έχουν και την επιλογή του ανοιχτού λογισμικού, έχουν τη συνείδηση της ιδιωτικότητας, έχουν και την πειρατία άμα λάχει, κάνουν κουμάντο στη συσκευή τους.

Αντίθετα, οι χρήστες tablets και κινητών αντιμετωπίζονται στυγνά ως καταναλωτές - lemmings και οι συσκευές που απευθύνονται σ' αυτούς είναι (επισήμως) κλειστές με σκοπό μόνο την "κατανάλωση", όρος ο οποίος στα αυτιά μου τουλάχιστον είναι υβριστικός.

Ήδη τα πράγματα αρχίζουν και κλειδώνουν ακόμα και στα PC (περιορισμοί στο BIOS), στις ταμπλέτες και τα κινητά τα πράγματα είναι σχεδόν ολοκληρωτικά κλειδωμένα και ελεγχόμενα, χωρίς καμία ιδιωτικότητα (δίνουμε τους τηλεφωνικούς καταλόγους μας και τα δεδομένα μας στα cloud του καθενός).

 

Το Linux ενώ θα περίμενα να ανέβει πολύ σε αυτές τις συνθήκες, παραμένει στο 1%.

 

Δύσκολα τα πράγματα...

Αν βάλεις το χαμό που γίνεται με τις πατέντες (ορθογωνίων, ρόμβων κτλ.) καπάκι στον ανταγωνισμό των καλομαρκεταρισμένων συσκευών σωστή open source πρωτοβουλία μόνη της δεν επιβιώνει 

και η συμβίωση πάνω σε device google, apple και σε λίγο windows όπως πολύ σωστά λες αρχίζει να τρώει μαζικά πόρτα.

 

Το 1% που νομίζω ότι είναι παραπάνω αυτή την στιγμή μόνο κατήφορο θα παίρνει τώρα που τελειώνει και η εποχή των "κουτιών".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβαίνω για ποιο λόγο λέτε ότι τα win8 είναι καλύτερα σε tablet από το android.
Το ότι η ms θα ξεπεράσει το android που το βασίζετε; Μέχρι στιγμής οι προσπάθειες τις στο χώρο των tablets ήταν άθλιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβαίνω για ποιο λόγο λέτε ότι τα win8 είναι καλύτερα σε tablet από το android.

Το ότι η ms θα ξεπεράσει το android που το βασίζετε; Μέχρι στιγμής οι προσπάθειες τις στο χώρο των tablets ήταν άθλιες.

1. Τα windows ειναι ολοκληρωμένο λειτουργικό, ειναι σαν να έχεις το πισι σου μέσα σε ένα ταμπλετ, κατεβάζεις άπειρες εφαρμογές στο desktop η αλλιως στο marketplace κλπ

2. Το αντροιντ ειναι... Εμ... Σαν να έχεις ένα τεράστιο κινητο που δεν παίρνει τηλέφωνα, εχει μονο mobile apps\games κλπ.

3. Απλα επειδή το android ειναι free, ειναι πάμφθηνα. Ενώ τα win8 ξεκινάνε απο καμια 250€+

 

αυτές ειναι μερικές διαφορες τους, προσπάθησα να το πω όσο πιο απλα γινεται

 

όσοι πιστεύουν πως θα ξεπεράσουν το android το λένε γιατι τα win8 tablets θα γίνουν όλο και πιο φθηνά με τον καιρό, και μόλις δει ο κόσμος οτι μπορεί να έχει ένα ταμπλετ με τις δυνατότητες ενος PC (για το λειτουργικό μιλώντας πάντα) και θα μοιάζουν με το πισι τους που έχει win8 ποιος ο λόγος να πάει σε android οταν ειναι κατώτερο;

(μιλάω πάντα για την win 8 pro version)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβαίνω για ποιο λόγο λέτε ότι τα win8 είναι καλύτερα σε tablet από το android.

Το ότι η ms θα ξεπεράσει το android που το βασίζετε; Μέχρι στιγμής οι προσπάθειες τις στο χώρο των tablets ήταν άθλιες.

Еιναι καλυτερες φορητες συσκευες και οχι μονο tablets!

Oταν δεν εχεις συμβιωσει με μια τετοια συσκευη,οπως ειναι το t100,miix 2 10,venue 11 pro κ.α.,ειναι φυσιολογικο να μη καταλαβαινεις τι ειναι τα windows tablets/netbook και πως στο κορακα μπορει μια συσκευη να ειναι δυο ταυτοχρονα!

Φυσικα αν κοιταξεις γυρο σου θα βρεις χιλιαδες συσκευες που κανουν την δουλεια,που πριν λιγα χρονια χριαζοσουν μεχρι και 10 διαφορετικες συσκευες για να την κανουν!

Αλλα για καποιο περιεργο λογο στην περιπτωση των windows tablet,αδυνατεις να μπορεσεις να το αντιληφθεις.Γιατι αραγε???

 

Το android υπαρχει,γιατι η ms αθελα της του αφησε χωρο να κινηθει!

Τα αστεια,σε σχεση με τον ανταγονισμο, μεχρι και τωρα wp εχουν περιεργως αξιολογη ανωδικη πορεια,σκεψου τι εχει να γινει με τα windows tablet που ολα τα υπολοιπα φαινονται παιδικη χαρα,οσο αφορα τις δυνατοτητες που μπορει να σου προσφερει!

 

Το android στα tablet αν δεν μπορεσει να καλυψει το χαος που εχει με τα windows στο laptop κοματι των φορητων της συσκευων,θα εξαφανιστει απο το χαρτη των tablets και θα παλευει μονο στο smartphone κοματι!

Αυτο μπορεις να το αντιληφθεις οταν αποκτησεις windows tablet και οχι απλα να φανταζεσαι πως μπορει να ειναι ενα windows tablet!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τα windows ειναι ολοκληρωμένο λειτουργικό, ειναι σαν να έχεις το πισι σου μέσα σε ένα ταμπλετ, κατεβάζεις άπειρες εφαρμογές στο desktop η αλλιως στο marketplace κλπ

2. Το αντροιντ ειναι... Εμ... Σαν να έχεις ένα τεράστιο κινητο που δεν παίρνει τηλέφωνα, εχει μονο mobile apps\games κλπ.

3. Απλα επειδή το android ειναι free, ειναι πάμφθηνα. Ενώ τα win8 ξεκινάνε απο καμια 250€+

 

αυτές ειναι μερικές διαφορες τους, προσπάθησα να το πω όσο πιο απλα γινεται

 

όσοι πιστεύουν πως θα ξεπεράσουν το android το λένε γιατι τα win8 tablets θα γίνουν όλο και πιο φθηνά με τον καιρό, και μόλις δει ο κόσμος οτι μπορεί να έχει ένα ταμπλετ με τις δυνατότητες ενος PC (για το λειτουργικό μιλώντας πάντα) και θα μοιάζουν με το πισι τους που έχει win8 ποιος ο λόγος να πάει σε android οταν ειναι κατώτερο;

(μιλάω πάντα για την win 8 pro version)

Δε θέλω να σε προσβάλλω, αλλά κάθε πρόταση σου (με τη δικιά μου λογική) είναι mindfuck από μόνη της.

 

Πέρασα 5 λεπτά συντάσσοντας μια ολοκληρωμένη απάντηση, και έκανα reload τη σελιδα...

Πήγα να ξαναγράψω, και είδα το nickname σου. Δε κάθομαι να ξαναγράψω τίποτα. Το μόνο που έχω να πω είναι πως τα win8 tablets δε θα πουλήσουν. Δε προσφέρουν τίποτα απέναντι σε ένα κανονικό laptop και τα windows rt δε προσφέρουν σχεδόν τίποτα απέναντι σε ένα android.

 

edit: Έχω δουλέψει εκτενώς ένα lenovo yoga 13 που πήρε η μάνα μου. Το πήρε για τους λόγους που αναφέρατε. Η οθόνη αφής έχει μείνει αχρησιμοποιήτη και η εμπειρία χρήσης είναι κατώτερη από ένα απλό win7 laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλω να σε προσβάλλω, αλλά κάθε πρόταση σου (με τη δικιά μου λογική) είναι mindfuck από μόνη της.

 

Πέρασα 5 λεπτά συντάσσοντας μια ολοκληρωμένη απάντηση, και έκανα reload τη σελιδα...

Πήγα να ξαναγράψω, και είδα το nickname σου. Δε κάθομαι να ξαναγράψω τίποτα. Το μόνο που έχω να πω είναι πως τα win8 tablets δε θα πουλήσουν. Δε προσφέρουν τίποτα απέναντι σε ένα κανονικό laptop και τα windows rt δε προσφέρουν σχεδόν τίποτα απέναντι σε ένα android.

 

edit: Έχω δουλέψει εκτενώς ένα lenovo yoga 13 που πήρε η μάνα μου. Το πήρε για τους λόγους που αναφέρατε. Η οθόνη αφής έχει μείνει αχρησιμοποιήτη και η εμπειρία χρήσης είναι κατώτερη από ένα απλό win7 laptop.

Η μανα σου δεν ειναι το καταλληλο δειγμα και το yoga ειναι πρωτα laptop και μετα "tablet"!Μαντεψε γιατι?

Αν θες να συγκρινεις τα android tablets,συγκρινε τα με το asus t100,lenovo miix 2 10 και το venue 11 pro!

 

Οσο για την εμπειρια χρησης των 7 που ειναι ανωτερη απο τα 8,για φερε κανενα σοβαρο παραδειγμα,να δουμε.Αλλα μ'αλλων και εσυ μια απο τα ιδια!!!Το κλασσικο κλαψουρισμα του start menu!!!

 

Μηπως ξερεις και τις πωλησεις του asus transformer book t100,για να συγκρινουμε πωλησεις το τελευταιο 3μηνο με αλλα android tablets στα χρηματα του και οχι τα κινεζικα,που ψωνιζουμε απο την λαικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...