Προς το περιεχόμενο

Η Google δεν επιθυμεί την κυκλοφορία συσκευών με δυνατότητες dual boot (Android, Windows);


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ πιστεύω πως τα win8 tablets είναι πιο ολοκληρωμένα και πιο εύχρηστα,αλλά είναι σε διαφορετική κατηγορία.....

τα windows 8 tablets είναι σχεδόν υπολογιστές αλλά είναι ακριβά,τα android είναι σαν μεγάλα κινητά αλλά είναι πάνφθηνα δηλ με 60 ευρώ παίρνεις τάμπλετ......

και πάντα αναλόγως την χρήση που το θες,εγώ θα πάρω ένα φτηνό τάμπλετ με 60 ευρώ γιατί το χρειάζομαι για την σχολή μου γιατί πρέπει να περάσω κάτι pdf που η εκτύπωση τους είναι ασύμφορη(βιβλία που έχω σκανάρει,σημειώσεις εργαστηρίων κλπ),δεν με νοιάζει αν θα κάνει και παπάδες απλα να κάνει αυτό,επίσης σαν multimedia η κανα casual game αν και δεν συνηθίζω να παίζω παιχνίδια σχεδόν ποτέ έξω.

και όσο για το overtake των windows 8 δεν νομίζω να γίνει στην μικρή κατηγορία,στα ακριβά (250-300+) μπορεί να γίνει και είναι και πολύ πιθανό αλλά σε arm socs με 2 πυρήνες και τιμή στα 60 ευρώ δεν νομίζω να κυμανθεί στο εγγύς μέλλον η ms.

και όσο για τα windows RT είναι βασισμένα στην arm αρχιτεκτονική και δεν έχουν ΚΑΜΙΑ μα καμία σχέση με win8 X86 και δεν είναι υπολογιστές τα RT tablets αφού δεν μπορούν να τρέξουν εφαρμογές υπολογιστή αλλά μόνο τις εφαρμογές ενός market.

 

 

 

2. Το αντροιντ ειναι... Εμ... Σαν να έχεις ένα τεράστιο κινητο που δεν παίρνει τηλέφωνα, εχει μονο mobile apps\games κλπ.
3. Απλα επειδή το android ειναι free, ειναι πάμφθηνα. Ενώ τα win8 ξεκινάνε απο καμια 250€+

 

 

 

2) δεν το ξέρεις αυτό,για τί χρήση το θέλει ο καθένας ;-) 

και εμένα με βολεύει για την δουλειά που το θέλω(το ανέφερα πιο πάνω)

 

3) η διαφορά στην τιμή τους δεν είναι λόγο του ότι το android είναι free,αλλά γιατί το ένα δουλεύει με ένα soc(cpu,ram,gpu,μπορεί και μνήμη) που έχει κοστίσει στην εκάστοτε εταιρία 10-20 ευρώ(tablet των 60e) ενώ στο x86 tablet έχει σκάσει μόνο για Source.png Πηγή: επεξεργαστή 23 ευρώ

και βάλε το ότι το ένα έχει και μεγαλύτερη οθόνη άλλες ddr3 μνήμες,ssd και ότι θέλει ένα x86 σύστημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

εγώ πιστεύω πως τα win8 tablets είναι πιο ολοκληρωμένα και πιο εύχρηστα,αλλά είναι σε διαφορετική κατηγορία.....

τα windows 8 tablets είναι σχεδόν υπολογιστές αλλά είναι ακριβά,τα android είναι σαν μεγάλα κινητά αλλά είναι πάνφθηνα δηλ με 60 ευρώ παίρνεις τάμπλετ......

και πάντα αναλόγως την χρήση που το θες,εγώ θα πάρω ένα φτηνό τάμπλετ με 60 ευρώ γιατί το χρειάζομαι για την σχολή μου γιατί πρέπει να περάσω κάτι pdf που η εκτύπωση τους είναι ασύμφορη(βιβλία που έχω σκανάρει,σημειώσεις εργαστηρίων κλπ),δεν με νοιάζει αν θα κάνει και παπάδες απλα να κάνει αυτό,επίσης σαν multimedia η κανα casual game αν και δεν συνηθίζω να παίζω παιχνίδια σχεδόν ποτέ έξω.

και όσο για το overtake των windows 8 δεν νομίζω να γίνει στην μικρή κατηγορία,στα ακριβά (250-300+) μπορεί να γίνει και είναι και πολύ πιθανό αλλά σε arm socs με 2 πυρήνες και τιμή στα 60 ευρώ δεν νομίζω να κυμανθεί στο εγγύς μέλλον η ms.

και όσο για τα windows RT είναι βασισμένα στην arm αρχιτεκτονική και δεν έχουν ΚΑΜΙΑ μα καμία σχέση με win8 X86 και δεν είναι υπολογιστές τα RT tablets αφού δεν μπορούν να τρέξουν εφαρμογές υπολογιστή αλλά μόνο τις εφαρμογές ενός market.

Ακριβως,ολα εξαρτονται απο τη τιμη και τη χρηση που το θες!

Δε θα σε βαλω να δωσεις 300ευρω για ενα windows tablet,που την στιγμη που αυτο που ζητας και χρειαζεσαι στο προσφερει καποιο tablet των 100ευρω,αλλα ουτε θα πεταξω 300-500ευρω σε ενα android tablet αν αυτο που χρειαζομαι ειναι μια ultra φορητη συσκευη που να μπορει να αντικαταστησει το laptop μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρό παράδειγμα θες;
Έχω το metro UI που δουλεύω chrome/skype και άλλες γνωστές εφαρμογές, όμως αν θέλω να πάω σε legacy, πρέπει να δουλέψω desktop UI. Αυτό προσωπικά το θεωρώ απάραδεκτο και είναι κάτι σχεδιαστικά και δομικά λάθος.
Και αν η μάνα μου (μέσος χρήστης) δεν είναι το σωστό δείγμα (που είναι), λίγους power user έχω δει που να χρησιμοποιούν windows 8 επειδή το θεωρούν ανώτερο των win7.

Δε θα συνεχίσω αφού και οι τρεις έχουμε ήδη διαμορφώσει άποψη περί τους θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρό παράδειγμα θες;

Έχω το metro UI που δουλεύω chrome/skype και άλλες γνωστές εφαρμογές, όμως αν θέλω να πάω σε legacy, πρέπει να δουλέψω desktop UI. Αυτό προσωπικά το θεωρώ απάραδεκτο και είναι κάτι σχεδιαστικά και δομικά λάθος.

Και αν η μάνα μου (μέσος χρήστης) δεν είναι το σωστό δείγμα (που είναι), λίγους power user έχω δει που να χρησιμοποιούν windows 8 επειδή το θεωρούν ανώτερο των win7.

Δε θα συνεχίσω αφού και οι τρεις έχουμε ήδη διαμορφώσει άποψη περί τους θέματος.

Εγω εχω δει πολλους "power user" να βριζουν τα windows 8 και το αστειο,ειναι οτι αυτοι οι "power users" δεν ηξεραν καν τα βασικα για τα windows 7,γι'αυτο εβριζαν τα 8,γιατι δεν μπορουσαν να μπουν καν στο control panel,να αλλαξουν τις πιο απλες ρυθμησεις!

 

Ο Power user,οπως και να του το δωσεις το λογισμικο,σε μια μερα θα στο κανει αγνωριστο και δε θα ασχοληθει να γκρινιαζει για ενα start menu και καποιες ψιλο ρυθμησει που αλλαξε η ms απο τα 7!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@ektor7:

Δηλαδή φίλε το γελοίο πρόβλημα με το scaling και την υποστήριξη εφαρμογών για αναλύσεις πάνω από 1080 θα το λύσει ο power user;

Είδα βίντεο με 4k monitor και windows από την cebit 2014 και με πιάσανε τα γέλια.

Μέχρι την εμφάνιση των windows 9, κι αν γίνει κάτι με αυτά, οι μεγάλες αναλύσεις για windows θα είναι άχρηστες.

Εκτός αν την φημολογούμενη σύζευξη windows phone και windows RT την θεωρείτε λογισμικό της προκοπής ( surface 8 , surface 3 κτλ).

Πάντως τα ταμπλετακια της Ramos με dual boot windows 8.1 και android κάνανε την εμφάνισή τους στη cebit και είναι ενδιαφέροντα.Ειδικά αν το 8αρι δοθεί στα 200 ευρώ όπως λέγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τα windows ειναι ολοκληρωμένο λειτουργικό, ειναι σαν να έχεις το πισι σου μέσα σε ένα ταμπλετ, κατεβάζεις άπειρες εφαρμογές στο desktop η αλλιως στο marketplace κλπ

2. Το αντροιντ ειναι... Εμ... Σαν να έχεις ένα τεράστιο κινητο που δεν παίρνει τηλέφωνα, εχει μονο mobile apps\games κλπ.

3. Απλα επειδή το android ειναι free, ειναι πάμφθηνα. Ενώ τα win8 ξεκινάνε απο καμια 250€+

 

αυτές ειναι μερικές διαφορες τους, προσπάθησα να το πω όσο πιο απλα γινεται

 

όσοι πιστεύουν πως θα ξεπεράσουν το android το λένε γιατι τα win8 tablets θα γίνουν όλο και πιο φθηνά με τον καιρό, και μόλις δει ο κόσμος οτι μπορεί να έχει ένα ταμπλετ με τις δυνατότητες ενος PC (για το λειτουργικό μιλώντας πάντα) και θα μοιάζουν με το πισι τους που έχει win8 ποιος ο λόγος να πάει σε android οταν ειναι κατώτερο;

(μιλάω πάντα για την win 8 pro version)

 

Ελπίζω τουλάχιστον να παίρνεις καλό μισθό.

 

0. Ποια windows απ' όλα; RT, 8, 8.1 δεν ξέρω κι εγώ τι;

 

1. Τι εννοείς ολοκληρωμένο λειτουργικό;;; Υπάρχει και το λειψό δηλαδή;;; Η πληθώρα εφαρμογών εννοείς; Εμένα δεν μου λείπει κάποια από το play.

2. Καλά αυτό είναι το σούπερ άκυρο. Έχει μόνο mobile apps/games. Τι άλλο να είχε δηλαδή; Περιβάλλον ανάπτυξης; προσομοιωτές; firefox με firebug; notepad++; 

 

και............

 

3. ΕΔΩ δίνεις ρεσιτάλ φίλε μου. Δηλαδή τα κοστολογούν 250€. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.

 

Άμα βρεις καναν πικραμένο να του το πεις.

 

Και για την τελευταία παράγραφο, έχεις σκεφτεί ποτέ μήπως ο πολύς ο κόσμος προτιμάει συσκευές με συγκεκριμένο προσανατολισμό και όχι τα multi-κάτι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(αντιθετως αν το ταμπλετ ειχε win8 θα μπορουσες να παιξεις ενα αληθινο racing με ενα οποιοδηποτε χειριστηριο αφου μιλαμε για κανονικο λειτουργικο, ασχετα που το παιχνιδι θα ηταν βαρυ για ταμπλετ!)εγ

Εγώ στο galaxy S2 με χειριστήριο του PS3 το παιζω........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ektor7:

Δηλαδή φίλε το γελοίο πρόβλημα με το scaling και την υποστήριξη εφαρμογών για αναλύσεις πάνω από 1080 θα το λύσει ο power user;

Είδα βίντεο με 4k monitor και windows από την cebit 2014 και με πιάσανε τα γέλια.

Μέχρι την εμφάνιση των windows 9, κι αν γίνει κάτι με αυτά, οι μεγάλες αναλύσεις για windows θα είναι άχρηστες.

Εκτός αν την φημολογούμενη σύζευξη windows phone και windows RT την θεωρείτε λογισμικό της προκοπής ( surface 8 , surface 3 κτλ).

Πάντως τα ταμπλετακια της Ramos με dual boot windows 8.1 και android κάνανε την εμφάνισή τους στη cebit και είναι ενδιαφέροντα.Ειδικά αν το 8αρι δοθεί στα 200 ευρώ όπως λέγεται.

Γιατι το προβλημα με το scaling ειναι της MS ή του developer που δε φροντισε η εφαρμογη του να εκμεταλευεται αυτη τη δυνατοτητα!

Επισης εσυ εχεις λυσει το προβλημα με το scaling στα windows 7?Γιατι οι εφαρμογες που δεν υποστηριζουν αυτη την δυνατοτητα και στα 7 παλι τον πουλογλου περνουμε!!!

Το Metro ui,ειναι οπως το ios&android δεν επιρεαζεται απο την αναλυση και δε χρειαζεται scaling!

To θεμα του scaling αφορα ολους τους χρηστες του desktop=windows 7,8 και τα επερχομενα 9αρια!

Και αν λυθει στα 9,αυτο σημαινει οτι θα λυθει για το desktop ui,αφου η λυση αφορα την καθε εφαρμογη ξεχοριστα και αυτο συνεπαγεται οτι το προβλημα θα λυθει αυτοματα και για τα 7&8 και οχι μονο για τα 9!!!

 

Η συζευξη αφορα μονο το metro ui και οχι το desktop!

 

Τα Windows tablet x86 δεν αποτελουν προβλημα για dual boot.Ο σαματας ολος γινεται για την arm πλατφορμα που ειναι θεοκλειστη με περιορισμενες δυνατοτητες για πολλαπλα os!

 

Είδα βίντεο με 4k monitor και windows από την cebit 2014 και με πιάσανε τα γέλια.

Αν δεις game σε 4k θα σου κοπει το γελιο και θα μαζευεις τα σαγόνια σου απο το πατωμα ! ;) Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς και δεν διαβασα το ακυρο κατεβατό, και έκανα skip στο τέλος, οι φίλοι μου που λες, την πάθανε με τα android τους, και τα πουλησανε μέσω insomnia και τωρα εχουνε iconia, surface κλπ τόσο απλα, άκυρε :*

 

1η εκδοχή: Να λες ψέματα και να το διάβασες όλο.

 

Αν ισχύει το παραπάνω, επέλεξες να εστιάσεις μόνο σε αυτό που μπορούσες να πεις κάτι (όσο χαζό και αν είναι αυτό) και τα άλλα προτίμησες να τα κάνεις γαργάρα επειδή δε σε έπαιρνε. 

 

2η εκδοχή: Όντως να τα προσπέρασες.

 

Αυτό δείχνει ότι δεν μπορείς να κάνεις διάλογο, έστω και σε μορφή αντιπαράθεσης, επομένως και δίκιο να έχεις (που δεν έχεις σε καμία περίπτωση) το χάνεις.

 

Άρα και στις 2 περιπτώσεις, δείχνεις ποιος είσαι. 

 

Όσο για τους φίλους σου που την πάτησαν (ναι, οκ. μας έπεισες τώρα)... για αυτούς που τους τα έπριξες και πήραν windows phone για να σταματήσεις τη γκρίνια και τη χολή ή για αυτούς που σε έκαναν πέρα για να ηρεμήσει η ψυχική τους κατάσταση δε λες τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σοβαρό παράδειγμα θες;

Έχω το metro UI που δουλεύω chrome/skype και άλλες γνωστές εφαρμογές, όμως αν θέλω να πάω σε legacy, πρέπει να δουλέψω desktop UI. Αυτό προσωπικά το θεωρώ απάραδεκτο και είναι κάτι σχεδιαστικά και δομικά λάθος.

Επειδη δεν... το θεμα,να σου εξηγησω μερικα πραγματακια,οσο αφορα τη σχεση desktop&metro ui,οπως για παραδειγμα,το γεγονος, οτι υπαρχουν metro εφαρμογες ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ στα Windows RT!!!

Μηπως ξερεις γιατι?

 

Γιατι ειναι υβριδικες!!!Τι ειναι υβριδικες εφαρμογες???

Ειναι οι εφαρμογες που τρεχουν στο desktop,αλλα το user interface τους ειναι στο metro,με αλλα λογια ειναι exe εφαρμογες που το περιβαλλον που το χειριζεται ο χρηστης ειναι η εφαρμογη του metro!

Με αλλα λογια,οι εφαρμογες στα windows 8.x,δεν ειναι δυο(ασπρο/μαυρο)ΑΛΛΑ 3:

1.Desktop

2.Metro

3.Hybrid

Οπως καταλαβαινεις,δεν παραμενουν και τοσο ανεξερτατα το ενα ui απο το αλλο,αν αποφασισει ο developer να μην ειναι!

 

Τα windows 8 ειναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ os που δινει σε χρηστη και developer την επιλογη να ασχοληθει με οτι τυπο εφαρμογη θελει!

Αν θες μονο desktop χρησιμοποιεις ΜΟΝΟ το desktop και αφεινεις το metro στην ησυχεια του!

Θες να ασχοληθεις με mobile apps,ασχολησου μονο με το metro και ασε το desktop ανεκμεταλευτο!

Θες να τα χρησιμοποιεις και τα δυο?Βρες το ΔΙΚΟ ΣΟΥ τροπο να το κανεις,οποιος και να ειναι αυτος!

Σε ποιο αλλο os,εχεις αυτες τις επιλογες?

Σε κανενα.Γι'αυτο δεν υπαρχει τιποτα το απαραδεχτο,απο την στιγμη που δεν εχει οτιδηποτε αλλο που να συνδιαζει αυτα τα 3 και να το κανει καλυτερα απο windows 8,για να μπορεις να συγκρινεις και μετα να το κρινεις!

Οτι υπαρχουν λαθη,κανεις δε το αμφισβητεί!Και μαλιστα ειναι και αρκετα και καποια παιδαριοδη!!!

Αυτο δε σημαινει οτι ειναι λαθος ολη η προσπαθεια και το κονσεπτ!!!Ηδη αρκετα απο τα λαθη εχουν διορθωθει,απο τα 8 απο τους ανεξαρτητους developers και καποιες λυσεις αρχιζει και η ιδια η ms,να τις ασπαζεται και να τις χρησιμοποιει σε επερχομενα updates.

Στην δικη σου περιπτωση,η λυση που ζητας πιθανο να ειναι το ModernMix  της stardock,που υπαρχει και αυτη απο τα windows 8 και το update 1,που εβγαλε τωρα η ms,ειναι ουσιαστικα η προσθηκη των μισων δυνατοτητων που εδινε αυτη η εφαρμογη,1+ χρονο πριν!

 

Γενικα,ομως,εχεις ενα καρο επιλογες που δε στο δινει κανενα αλλο os!Αν δε μπορεις να χειρηστεις ολες αυτες τις επιλογες ειναι δικο σου προβλημα και οχι του λογισμικου.Το λογισμικο θα αναπτυσσεται για να γινει οσο γινεται πιο καλο και πιο βολικο και στις 3 κατευθηνσεις(desktop,tablet&hybrid χρηση),αλλα οσο και να βελτιωθει ενα λογισμικο αν το θεμα ειναι PEBKAC τοτε η κατασταση δε προκειται να βελτιωθει...!!!

 

Δε προκειται να πεισω κανενα οτι τα windows tablet ειναι η καλυτερη επιλογη,γιατι δεν ειναι.Οχι τουλαχιστον για ολους!

Ειναι η καλυτερη για μενα,αλλα παραλληλα μπορει να ειναι η χειροτερη για σενα!

Το παραδοξο,ειναι οτι και οι δυο εχουμε δικαιο και για την επιλογη μας και για την αποψη μας!

 

Παρε λοιπον ενα android tablet/ipad ή μεινε σε οποιο desktop os γουσταρεις και απολαυσε τα,χωρις να χρειαζεται,ουτε να εξηγησεις σε κανενα,γιατι το πηρες/επελεξες,ουτε να πεισεις τους αλλους οτι ειναι η καλυτερη επιλογη για ΟΛΟΥΣ και γι'αυτο τη προτιμησες!

Και το πιο συμαντικο,σε ολα τα λογισμικα για να κανεις τη δουλεια σου,πρεπει να τα σκαλίσεις και να αποταθείς σε 3rd party apps για να κανεις σε ενα ικανοποιητικο βαθμο τη δουλεια σου και σε ΚΑΝΕΝΑ δε θα τα βρεις ολα στρωμενα κ ετοιμα στο πιατο!!!

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dual Android/Windows tablets/laptops get the boot from Google!

 

 

After claiming in a recent report that the new Asus dual-booting Android/Windows tablet/laptop combo that was announced at CES 2014 may not actually hit stores, Digitimes is back with a second story that says the same thing. According to its research, the publication says Google is putting pressure on Asus not to go forward with such dual-booting devices. Similarly, “other PC vendors now also have intentions to stop plans for producing products featuring dual operating system features,” as “Google is trying hard to avoid its OS being combined with Windows.”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...