Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το iOS 7.1. Ταχύτερο στο iPhone 4, διορθώνει bugs και με CarPlay


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αισθητή η διαφορά στο 4άρι.

Πέρα απ'το ότι δεν σέρνεται ο Δίας πλέον και λειτουργεί πιο σταθερά, διορθώθηκε κι ένα (παράξενο) πρόβλημα που είχα με την ειδοποίηση κλήσεων. Από τότε που έκανα εγκατάσταση το iOS7, δεν μου ερχόταν τα μηνύματα των κλήσεων που έχανα, όταν είχα το τηλέφωνο κλειστό ή δεν είχα σήμα. Και συνέβαινε μόνο στο iPhone, σε οποιαδήποτε άλλη συσκευή δεν υπήρχε πρόβλημα.

Με το 7.1 επανήλθε και τα μηνύματα έρχονται κανονικά.

Από μένα μπράβο γενικά για τη δουλειά που έγινε (και που έπρεπε εξαρχής να γίνει έτσι)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χλωμο........εβαλαν ανουσιες πινελιες στην 7.1,διορθωσαν τα κρασαρισματα (θα δειξει στην πορεια) κ σερνεται στα λοιπα.........

Σερνεται ανευ λογου κ αιτιας στις εναλλαγες μενού .......

 

Το "βλεπει" καποιος άλλος;;;;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποψη μου ειναι απο 4ς και πανω να παραμινει κανεις σε 706 με jailbreak.ουσιαστικες αλλαγες δεν υπαρχουν και αν εισαι λιγο προσεκτικος,ακομα και το 4ς πεταει ακομα και με jail και ψηλοφορτωμενο.θεμα μπαταριας δεν παιζει.οσα μοντελα ειχαν περασει απο τα χερια μου ηταν αψογα και σε αυτο τον τομεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δεν ειδα κανεναν να ρωτά, με το jailbreak τι γίνετε? χάνετε?

Υeap, οποιος θελει jb μενει στο 7.0.6 και προσεχει/ευχεται να μην χρειαστει restore.

Mαλιστα η Apple εδωσε και credits στην ομαδα των evad3rs στο log του update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε φορα που πηγαινεις σε ήδη ανοιχτη εφαρμογη,θελει 2-3 sec για να την τρεξει. Αυτο ΔΕΝ το εκανε καμια προηγουμενη εκδοση.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αυτους που ρωτανε πως παει το iOS 7.1 στο iphone 4:

http://arstechnica.com/apple/2014/03/ios-7-1-on-the-iphone-4-as-good-as-its-going-to-get/

 

Παει καλυτερα απο οτι το iOS 7.0, αλλα δεν φθανει στα επιπεδα του iOS 6.1.

Ενδεικτικα, ο dialer εξακολουθει να θελει 3πλασιο χρονο για να ανοιξει:

ios71improvement.png

 

 

--------------------------

 

Εχουν μειωθει αισθητα και τα πολλα λαγκαρισματα που ειχε το iOS 7:

Εγώ βλέπω ότι ... φθάνει και παραφθάνει τα επίπεδα του iOS 6.1.3. Στην πλειονότητα των εφαρμογών, στις 5 από τις 7 για την ακρίβεια, οι διαφορές πια παίζουν από 0,06 sec έως 0,35 sec! Εξαιρέσεις αποτελούν ο safari (0,77 sec διαφορά) και ο Dialer (1,16 sec διαφορά), στις 2 εφαρμογές που έχουμε και τις σημαντικότερες προσθήκες σε περιεχόμενο και λειτουργίες. Θέλω να πιστεύω ότι και σε αυτές τις δυο θα υπάρξουν βελτιώσεις. Χίλια μπράβο στην Apple που δεν παράτησε τους "παλιούς" πελάτες της, "αναστήθηκαν" τα 4 και 4s με την αναβάθμιση.

 

In a few instances, iOS 7.1 very nearly catches up with iOS 6.1.3, which is impressive given the gap between the two operating systems in some of these apps!. It's not a complete recovery from the original iOS 7.0 release, but it's about as good as Apple can do with hardware this old.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει γιατί κάποιοι περιμένουν αλλαγή στην κατανάλωση. Αναφέρεται πουθενά κάτι για μπαταρία; Πιστεύει κανείς ότι μπορεί ένα τέτοιο update να έχει τόσο μεγάλη διαφορά στη μπαταρία ώστε να το καταλάβει κανείς με απλή χρήση;

Νομίζω ότι κάθε μέρα είναι λίγο εως πολύ διαφορετική ως προς την κατανάλωση λόγω

α) χρήσης από τον χρήστη (ειδικά τις πρώτες μέρες με νέο software στα χέρια του)

β) χρήσης απ΄το ίδιο το κινητό (background updates κλπ)

γ) συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας

δ) Κάλυψη ποιότητα δικτύου gsm και κυρίως 3G.

και για τους λόγους αυτούς είναι πολύ δύσκολο να διακρίνει κανείς τις μικροαλλαγές ππου πιθανόν να προήλθαν απ' το update εκτός αν μιλάμε για συγκεκριμμένο πρόβλημα σε συγκεκριμμένη συσκευή και όχι γενικώς για την διαχείρηση της μπαταρίας απ' το λογισμικό.

 

Ταπεινή μου άποψη και μόνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Δεν έχω καταλάβει γιατί κάποιοι περιμένουν αλλαγή στην κατανάλωση. Αναφέρεται πουθενά κάτι για μπαταρία; Πιστεύει κανείς ότι μπορεί ένα τέτοιο update να έχει τόσο μεγάλη διαφορά στη μπαταρία ώστε να το καταλάβει κανείς με απλή χρήση;</p> <p>Νομίζω ότι κάθε μέρα είναι λίγο εως <u>πολύ</u> διαφορετική ως προς την κατανάλωση λόγω</p> <p>α) χρήσης από τον χρήστη (ειδικά τις πρώτες μέρες με νέο software στα χέρια του)</p> <p>β) χρήσης απ΄το ίδιο το κινητό (background updates κλπ)</p> <p>γ) συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας</p> <p>δ) <strike>Κάλυψη</strike> ποιότητα δικτύου gsm και κυρίως 3G.</p> <p>και για τους λόγους αυτούς είναι πολύ δύσκολο να διακρίνει κανείς τις μικροαλλαγές ππου πιθανόν να προήλθαν απ' το update εκτός αν μιλάμε για συγκεκριμμένο πρόβλημα σε συγκεκριμμένη συσκευή και όχι γενικώς για την διαχείρηση της μπαταρίας απ' το λογισμικό.</p> <p> </p> <p>Ταπεινή μου άποψη και μόνο.</p>

Κάπου εδώ, έρχεται η στατιστική.

 

 

Sent from my iPhone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου εδώ, έρχεται η στατιστική.

 

 

Sent from my iPhone

 

Σωστό. Η οποία όμως χρειάζεται μεγάλα δείγματα και σταθερές (ή τουλάχιστον γνωστές) συνθήκες. Γι' αυτό λέω ότι είναι δύσκολο με "απλή χρήση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν έχω καταλάβει γιατί κάποιοι περιμένουν αλλαγή στην κατανάλωση. Αναφέρεται πουθενά κάτι για μπαταρία; Πιστεύει κανείς ότι μπορεί ένα τέτοιο update να έχει τόσο μεγάλη διαφορά στη μπαταρία ώστε να το καταλάβει κανείς με απλή χρήση;

Νομίζω ότι κάθε μέρα είναι λίγο εως πολύ διαφορετική ως προς την κατανάλωση λόγω

α) χρήσης από τον χρήστη (ειδικά τις πρώτες μέρες με νέο software στα χέρια του)

β) χρήσης απ΄το ίδιο το κινητό (background updates κλπ)

γ) συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας

δ) Κάλυψη ποιότητα δικτύου gsm και κυρίως 3G.

και για τους λόγους αυτούς είναι πολύ δύσκολο να διακρίνει κανείς τις μικροαλλαγές ππου πιθανόν να προήλθαν απ' το update εκτός αν μιλάμε για συγκεκριμμένο πρόβλημα σε συγκεκριμμένη συσκευή και όχι γενικώς για την διαχείρηση της μπαταρίας απ' το λογισμικό.

 

Ταπεινή μου άποψη και μόνο.

 

Διορθώνοντας bugs στο λειτουργικό είναι πιθανό να βελτιωθεί και η κατανάλωση της μπαταρίας. Αυτό το παρατηρείς σε πολύ συγκεκριμένα πράγματα και όχι στο τέλος της ημέρας που ποτέ δεν είναι ίδια με την προηγούμενη. Για παράδειγμα όταν η συσκευή φορτίσει 100% και την αποσυνδέσω, με την προηγούμενη έκδοση τσεκάροντας απλά για νέα emails και app updates η μπαταρία έχανε σε 5-10sec περίπου 2% (τουλάχιστον στην ένδειξη αναφέρομαι). Στην 7.1 δεν το κάνει και παραμένει στο 100 για περισσότερο χρόνο. 

 

Και πάλι όμως αυτό δεν αποτελεί ξεκάθαρη ένδειξη, απλά το αναφέρω γιατί ειναι διαφορετικό απο πριν.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω ότι ... φθάνει και παραφθάνει τα επίπεδα του iOS 6.1.3. Στην πλειονότητα των εφαρμογών, στις 5 από τις 7 για την ακρίβεια, οι διαφορές πια παίζουν από 0,06 sec έως 0,35 sec!

Επειδη οι διαφορες σε δευτερολεπτα δεν λενε τιποτα, καλυτερα να το δουμε ποσοστιαια: Στις 7 αυτες εφαρμογες η μεση ποσοστιαια διαφορα ειναι 40% πιο αργο ανοιγμα στο iOS 7.1 σε σχεση με το iOS 6.

 

 

----------------------------

Δεν έχω καταλάβει γιατί κάποιοι περιμένουν αλλαγή στην κατανάλωση. Αναφέρεται πουθενά κάτι για μπαταρία; Πιστεύει κανείς ότι μπορεί ένα τέτοιο update να έχει τόσο μεγάλη διαφορά στη μπαταρία ώστε να το καταλάβει κανείς με απλή χρήση;

Mονο και μονο που ειναι πιο σβελτη η 7.1 απο την 7 και οτι τα animations κρατανε λιγοτερη ωρα, θα υπαρχει μια μικρη βελτιωση στην καταναλωση.

 

Ενδεικτικα πχ απο τον παραπανω πινακα για τις επιδοσεις του iphone 4 που για να μπει πχ στα Messages o χρονος μειωθηκε απο τα 2.8sec στο ios7.0 στα 1.5sec στο ios7.1, αυτο σημαινει οτι ο επεξεργαστης θα δουλευει στο full για 1.5sec αντι για 2.8sec.

Αυτο συνεπαγεται μικροτερη καταναλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...