Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μητρική.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγαινε στην διαχείριση συσκευών και εκεί θα σου έχει μερικές συσκευές με κίτρινα ερωτηματικά - θαυμαστικά και όλα τα σημεία στίξης τέλος πάντων, μπες μέσα σε όλες αυτές και γράψε μας εδώ τι λέει στην κάθε μια στην καρτέλα Λεπτομέρειες - Αναγνωριστικό υλικού.

 

Εναλλακτικά, κατέβασε το DriverPack Solution και άστο να σου περάσει τους drivers μόνο του.

 

@Βετεράνος (για να μην λέει και ο coolerman οτι είμαστε off topic :P)

Μερικές έχουν ένα jumper που διαλέγεις τροφοδοσία, 5V ή 5VSB, βάλε το απο την μια στην άλλη αμα έχει και η δικιά σου. Εναλλακτικά δοκίμασε απο τα header που δίνουν έξτρα usb άμα γίνεται δουλειά. Άμα δεν βλέπεις φως και εκεί δοκίμασε μια άλλο τροφοδοτικό αν και δεν νομίζω... Στην τελική ξέρω έναν τυπά στο ebay που πουλάει κάρτες PCI - USB :P :p :P :p Να στον γνωρίσω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για την αργοπορία. Τσέκαρα την μητρική και δεν έχει 5vsb (αυτό τι κάνει?).

 

Οπότε οι λύσεις είναι 

 

Α) αλλαγή μητρικής (αλλά δεν υπάρχει περίπτωση)

Β) pci usb (είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει?)

 

το τροφοδοτικό (αν και έχει έναν φουσκωμένο πυκνωτή στην έξοδο +12volt τον οποίο δεν έχω αξιωθεί να τον αλλάξω ακόμα) δεν νομίζω να φταίει γιατί πριν κάνω την μαλ***α δούλευε κανονικά.

 

Λέτε να κάνω δουλειά με αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν έχει 5vsb τότε θα έπαιρνε μόνο απο τα κανονικά 5V :( Τα 5VSB είναι 5V που δουλεύουν συνέχεια, ακόμα και όταν το pc είναι κλειστό (όχι απο το τροφοδοτικό :P ) αλλά γενικά θα ήταν μια άλλη πηγή για ρεύμα επειδή είναι άλλη γραμμή του τροφοδοτικού και της μητρικής και άμα είχε πρόβλημα στην άλλη μεριά κάτι θα γινόταν έτσι.... Anyway, πάει αυτό.

 

Μητρική ναι, δεν λέει να αλλάξεις για USB :P Είπαμε :P

Οι PCI 99% θα δουλέψουν ναι, δεν είναι κάτι το παράξενο, τις βάζεις, περνάς κανένα driver άμα θέλει το συγκεκριμένο τσιπάκι που θα πάρεις και δουλεύουν. Μόνο boot απο εκεί δεν είναι 100% σίγουρο οτι θα μπορείς να κάνεις, δεν το έχω δοκιμάσει και εγώ να σου πω στα σίγουρα... Απο την άλλη το boot το κάνεις και απο τις άλλες αφου βλέπουν φλασάκια....

 

Τροφοδοτικό φουσκωμένο, τι να σου πω, καλό θα ήταν να δοκιμάσεις άλλο αλλά ελλείψει αντικαταστάτη οκ άστο και όπου πάει :P

 

Κοίτα, η κάρτα ναι, καλή φαίνεται αλλά εγώ θα έλεγα βρες άλλο μαγαζί  :fear: Ebay άμα έχεις πάρε 2-3 μα τσάμπα τις έχουν εκεί, 2-3€ ? B)

 

Edit:Άμα έχεις ελεύθερη pcix τότε δες κάτι σαν αυτό: link

Αλλιώς αμα δεν έχεις και υπάρχει μόνο pci πας όπως είπες σε τέτοιο: link

Άμα βρεις με nec τσιπάκι καλύτερα πιστεύω είναι απο τα Via αλλά ότι σε βολεύει, διαφορές τρελές δεν θα δεις απλά απο θέμα αξιοπιστίας λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκίμαζα το τροφοδοτικό που έχω στο άλλο pc αλλά έτσι και το βγάλω θέλω τουλάχιστον 30 λεπτά για να το ξαναβάλω (μαζί με τακτοποίηση καλωδίων).

 

 

Από ebay δεν έχω ξαναπάρει και νομίζω έληξε και η prepaid που έχω.

 

Για το μαγαζί δεν είναι αξιόπιστο γενικά αλλά ούτε σε αυτά?

 

Το boot δεν με νοιάζει.

 

Γιατί όμως διαβάζει όλα τα sb εκτός από τους σκληρούς? Άγνωστο θα μείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι μανούβρα τι να σου πω, άστο για όταν βγάλει γερό θέμα...

 

Ebay θα βόλευε, έχει αρκετά φτηνά την κάρτα.... Άμα έληξε όμως η κάρτα....

(άμα έχεις Πειραιώς πήγαινε ενεργοποίησε το ebanking και μέσα απο εκεί φτιάχνεις εικονικιά κάρτα και την συνδέεις με την paypal, σε άλλες τράπεζες δεν ξέρω).

 

Το μαγαζί είναι για το aftersales, άμα πάρεις χαλασμένη και την πας πίσω και σου πούνε εσύ την χάλασες άντε βγάλε άκρη.... Καλύτερα βρες απο αλλού θα έλεγα....

 

Εγώ αυτό το βλέπω πιο πολύ σαν θέμα τροφοδοσίας, τώρα είναι/δεν ειναι τι να σου πω, πρέπει να μετρήσεις την τάση όσο έχεις συνδεδεμένο τον δίσκο που είναι λίγο επίφοβο μην κάνεις βραχυκύκλωμα άμα δεν έχεις σταθερό χέρι. Όπως και να έχει, άμα βρεις Y-Cable που να έχει δεύτερη θέση για τροφοδοσία εξωτερική δοκίμασε έτσι να δώσεις ρεύμα απο κανένα φορτιστή κινητού και να βάλεις την άκρη που έχει και τα data απάνω στην μητρική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μετρήσω αύριο την τάση που έρχεται στην θήκη με τον σκληρό πάνω. Τα δύo ακριανά δεν είναι για ρεύμα και τα μεσαία για data?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έβαλα το τροφοδοτικό από το άλλο c και κάνει πάλι τα ίδια. Κάτι έχει καεί στην μητρική και δημιουργεί μεγάλη πτώση τάσης. Και στα δύο τροφοδοτικά η τάση που ερχόταν στον σκληρό ήταν 3,7 volt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 3.7 δεν πας πουθενά :P Τι να κάνεις, αφού απέκλεισες και την περίπτωση του τροφοδοτικού όπως τα λες είναι, κάτι σκάλωσε στην μητρική :/ Άμα θες δοκίμασε Y-Cable αλλά με pci κάρτα θα είσαι καλύτερα πιστεύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάρω μια pci κάρτα να ησυχάσω. Ευχαριστώ.


Με y-cable δεν θα κάνω κάτι γιατί αυτά θα μου αυξήσουν τα ampere και όχι την τάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε την PCI να είσαι οκ και αστα τα άλλα, καλύτερα είναι έτσι, πιο βολικά.

Το Y-Cable συνδυάζει 2 τροφοδοσίες 5 βόλτ, τα βόλτ είναι τα ίδια άρα αυξάνει τα αμπέρ όπως πολύ σωστά είπες, εσένα όμως τα βόλτ πέφτουν απο αδυναμία να δώσει τα σωστά αμπέρ η μητρική σου άρα με ένα y cable μπορεί να δουλέψει ο δίσκος αλλά με τροφοδοσία απο εξωτερική πυγή.... Αυτό βέβαια συνεπάγεται πολλά καλώδια και δεν παλεύεται, pci και πάλι pci....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην κάνουμε πατέντες. Θα πάρω μια pci να τελειώνω.

 

 

Πάω να στίσω το pc από το οποίο ξήλωσα το τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...