Προς το περιεχόμενο

[TV] SAMSUNG UE55F6500 €899 @MediaMarkt (και δόσεις)


karasardelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αν και υπάρχουν και έτοιμα

 

Γιατί να το κάνεις έτσι και όχι με το novago? ετσι ώστε να βλέπεις και εκτός σπιτιού απο το tablet/κινητό what ever?

Και γενικά γιατί να στείλετε την εικόνα απο τη TV στο tablet, εφόσον είστε μέσα στο σπίτι και θα παίζει το Ιδιο κανάλι. Να έπαιζε διαφορετικό να έλεγα οκ εσείς θέλετε να δείτε μπάλα και η γυναίκα κανένα αισθηματικό :P

Επειδή αναμένω της 6500 από ώρα σε ώρα :-D , κι όχι ειδικός επί των tv, έτοιμα φόντα άσπρο μαύρο γκρι.... υπάρχει κάποιο link?

Εγώ φαντάστηκα πχ να πιάσω το alter που δεν και να τεστάρω το μαύρο φόντο :wacko: .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή αναμένω της 6500 από ώρα σε ώρα :-D , κι όχι ειδικός επί των tv, έτοιμα φόντα άσπρο μαύρο γκρι.... υπάρχει κάποιο link?

Εγώ φαντάστηκα πχ να πιάσω το alter που δεν και να τεστάρω το μαύρο φόντο :wacko: .

ορίστε

 

 

edit: κάνει resize το φόρουμ

Οριστε λινκ

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/16222689/test%20patterns.rar

post-204649-0-89194000-1395235192_thumb.jpg

post-204649-0-89265200-1395235193_thumb.jpg

post-204649-0-89342200-1395235194_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν και υπάρχουν και έτοιμα

 

Γιατί να το κάνεις έτσι και όχι με το novago? ετσι ώστε να βλέπεις και εκτός σπιτιού απο το tablet/κινητό what ever?

Και γενικά γιατί να στείλετε την εικόνα απο τη TV στο tablet, εφόσον είστε μέσα στο σπίτι και θα παίζει το Ιδιο κανάλι. Να έπαιζε διαφορετικό να έλεγα οκ εσείς θέλετε να δείτε μπάλα και η γυναίκα κανένα αισθηματικό :P

To novago το ξέρω και το έχω αλλά πλέον περιορίζεται σε μία συσκευή ... επίσης αν δέχεται σήμα από hdmi μπορει να παίζει και με OTEΤV που δεν έχει αντίστοιχη εφαρμογή...

 

Αλλωστε αν σε πιάσει κόψιμο κατά τη διάρκεια του αγώνα παίρνεις το tablet μαζί και δεν χάνεις τη δράση.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει 2 δεκτες δηλαδη???

Μπορεις π.χ. να εις απο οτε tv κ σε ενα αλλο μικρο παραθυρο το ps3 η τα καναλια της κεραιας κτλ απλα δεν ειναι pap. δηλαδη να χωριζεται στην μεση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις π.χ. να εις απο οτε tv κ σε ενα αλλο μικρο παραθυρο το ps3 η τα καναλια της κεραιας κτλ απλα δεν ειναι pap. δηλαδη να χωριζεται στην μεση .

οκ καταλαβα

ξερει κανεις αν ειναι σε καποιο καταστημα διαθεσιμη?στο media του περιστεριου δεν υπηρχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να ελέγξουμε ότι η τηλεόραση είναι ΟΚ (dead, stuck pixels και δεν ξέρω τι άλλο...) τώρα που τρέχει ακόμη το DOA;

 

Καλού κακού, εγώ θα προτιμούσα να δοκιμάσω Black, White, Red, Green και Blue εικόνες, μιας και εκεί φαίνονται πιο εύκολα τα ελαττωματικά subpixels.

 

Πήγαινε στο Display Test Images Photo Gallery by J. Vincent at pbase.com

 

Επίλεξε 1080P Tests και μετά σε οποιαδήποτε εικόνα επίλεξε other sizes: original 1920x1080

 

Αν θέλεις δοκίμασε και τις υπόλοιπες ενδιαφέρουσες εικόνες όπως για παράδειγμα Overscan

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Οι εικόνες Grey Ramp, Grey 30%, Grey 50% και Grey 80%, είναι από λάθος 1922x1080 αντί για 1920x1080, με πρόβλημα στα δεξιά, όπου υπάρχει μια επιπρόσθετη στήλη μαύρη στο πάνω 1/4 και άσπρη στα κάτω 3/4, οπότε για αυτό το λόγο προκύπτει πρόβλημα στην απεικόνιση. Επίσης, η εικόνα Greyscale step 8 είναι από λάθος 1920x1079 αντί για 1920x1080. Όλες οι άλλες εικόνες είναι 1920x1080 και είναι κατάλληλες για έλεγχο. Εάν στις Black, White, Red, Green και Blue εικόνες δεν φαίνεται κάποιο πρόβλημα στην οθόνη, το panel δεν έχει ελαττωματικά pixel.

Επεξ/σία από rnd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεξε και αυτο http://www.youtube.com/watch?v=on_jB7XjGzg
(σε full screen)να τεσταρεις την tv για vertical banding/dirty screen effect.


μιας και μιλησε ο φιλος περι doa για να μην ανοιγω αλλο θεμα.
Mια ερωτηση,στο doa εχεις την δυνατοτητα να ζητησεις αντικατασταση τηλεορασης ακομα και για ενα καμμενο πιξελ πχ;στο καλυπτει αυτο το doa;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά σε όλους και όλες!

 

Τέσταρα με άσπρη, μάυρη, κόκκινη, πράσινη, μπλε και όλα καλά.

Ωστόσο, στις δύο γκρι παρατήρησα ότι στη δεξιά άκρη της οθόνης εμφανίζεται μια στήλη μάλλον κολλημένα pixel και από πάνω της κάποια που δείχνουν καμένα.

 

Επισυνάπτω δύο φωτό όπου φαίνεται το πρόβλημα.

 

Ποια η γνώμη των ειδικών επι του θέματος; Να κινήσω διαδικασία DOA; Παρεπιπτόντως αύριο είναι η τελευταία μέρα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

post-61892-0-71227200-1395351638_thumb.jpg

post-61892-0-45754900-1395351749_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορω πως τα ειδες.δεν μου φαινονται για κολλημενα-καμμενα παντως.κατι αλλο πρεπει να ειναι.

 

για ξεκινα να μετρας τα pixel στην οριζοντια πλευρα να δεις εαν σου βγαινουν 1920.
ηθελα να πω μια βλακεια ρε παιδι μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη φωτό δε φαίνεται ιδιαίτερα. Στην πράξη κάνει μπαμ. Είχα και σβησμένα φώτα για ατμόσφαιρα...

 

Είναι στην κάθετη πλευρά, απλώς τη δεύτερη φωτό τη γύρισε κατά το upload.

Άρα θα μετρήσω μόνο ως το 1080!

 

:)


Καμιά ιδέα κανείς; Να κινήσω DOA διαδικασία;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...