Προς το περιεχόμενο

[TV] SAMSUNG UE55F6500 €899 @MediaMarkt (και δόσεις)


karasardelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ασε με να δω τη ταινία μου βρε τρολολολολ

 

φαντάζομαι αναγνωρίζεις αυτό στα δεξιά ε; :P

 

Φιλος :devil:  καιρος να παρεις ενα κανονικο επιπλο τηλεορασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πωπωπωωπ όλοι να πέσετε να με φάτε :P

δεξιά είναι το κανονικό έπιπλο ρε :P

 

Απο τηλεοπτικό σήμα και πρώτες εντυπώσεις. Εκεί που μπήκε ήταν μια LG infinia.

Δε τρελάθηκα με τη sammy στα χρώματα.

Επίσης σε κανάλια μόνο στα Nova HD μου αρέσει αρκετά, στα απλά κανάλια οι 55 ίντσες είναι πολλές οπότε βλέπεις κόκκους.

Κάτι άλλο που δε μου άρεσε καθώς ήρθε απο default και έπρεπε να ψάχτώ να το απενεργοποιήσω είναι το auto dimming.

 

Καλή αγορά τη θεωρώ πάντως αλλά άμεσα θα την καλιμπράρω για να πάρω το καλύτερο απο αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Karmen αν βρεις ρυθμισεις καλες για στειλε κ εδω,εγω εχω δ8κιμασει διαφορες αλλα δεν εμεινα ευχαριστημενος ειδικα με την ζωντανια των χρωματων κ στο τηλεοπτικο σημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τηλεοπτικό σήμα δε νομίζω να δεις διαφορές.

Για τις ρυθμίσεις contranst, χρωμάτων κλπ μη το δοκιμάζεις με το μάτι εκτός αν έχεις τόσο πια εκπαιδευμένο μάτι.

Εγώ θα κάνω ένα καλιμπράρισμα με ετούτο και θα αναφέρω αποτελέσματα μόλις αξιωθώ να βρω χρόνο να ασχοληθώ λίγο μαζί της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τηλεοπτικό σήμα δε νομίζω να δεις διαφορές.

Για τις ρυθμίσεις contranst, χρωμάτων κλπ μη το δοκιμάζεις με το μάτι εκτός αν έχεις τόσο πια εκπαιδευμένο μάτι.

Εγώ θα κάνω ένα καλιμπράρισμα με ετούτο και θα αναφέρω αποτελέσματα μόλις αξιωθώ να βρω χρόνο να ασχοληθώ λίγο μαζί της.

 

Άτσα της αυτά είναι έτσι ξεχωρίζουν οι ερασιτέχνες από τους επαγγελματίες  :P

 

ενώ οι υπόλοιποι θα καλιμπράρουν έτσι

 

 

blinking-eyes.jpg

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρασα από το πλαίσιο στο Σύνταγμα, αλλά δεν υπήρχε διαθέσιμη. Ήθελα βασικά να τη δώ από κοντά πριν κάνω καμιά κίνηση. Παιδιά η 55άρα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ, νόμιζα ότι θα είναι απλά ένα κλικ πάνω από τη 46άρα, είναι μεγάλη η διαφορά όμως...! Μάλλον δεν κάνει για το σαλόνι μου, οπότε κοιτάω για 46άρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα αντίστοιχη 55αρα απο 29αρα crt,στην αρχη μου φαινόταν τεραστια.πλεον την συνηθησα και δεν τις αλλαζω τις ιντσες με τιποτα.σινεμα εγινε το σαλονι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τις παραμέτρους βρήκα τις παρακάτω ρυθμίσεις από Γαλλικό site. Είναι από την 6650 και τις δοκίμασα με επιτυχία στην 6670 (είναι η ίδια τηλεόραση) δίνοντας καλύτερη εικόνα, οπότε μιας και όλες ανήκουν στην ιδια σειρά (6) μπορείτε να τις τσεκάρετε και στην 6500 ώστε να μας πείτε τα αποτελέσματα...

 

Parametres d'image apres calibration (HDMI)
    
Pre-reglage     Standard
Luminosite     45
Nettete     50
Temperature des couleurs /teintes     standard / G51R49
Contraste     95
Saturation des couleurs     41
Retro-eclairage     16
Options     
DNR auto MPEG NR auto dyn.
Contrast off
Gamma 0
Film Mode auto2
Fleshtone 0
Eco Mode off
Blacktone off
Colour Space native
White Balance mid.
Motion Lighting off
HDMI Black Level low
MotionPlus custom B8J5
LED Clear Motion off

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος @pcbill θα δοκιμάσουμε τα σατουρασιόν και εκλαιρασιόν θα μας πει και η Κάρμεν τα ρυθμιτασιόν και θα καταλήξουμε σε συμπερασματασιόν έ ρε πως τα μιλάω τα Γαλλικά  :-)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω το ps3 για να δω ταινιες 3d πηρα κ ειδα με επιτυχια το gravity κ το thor 2 ,σημερα πηγα κ πηρα το iron man 3 κ δεν το παιζει δηλαδη δειχνει την αρχικη οθονη παταω να ειναι στα ελληνικα κ επιτα μου βγαζει μια μαυρη οθονη με ασπρα γραμματα πως δεν υποστηριζεται στο συστημα το 3d ειτε ειναι η τελεοραση ειτε κατι αλλο hardware ειτε θελει αναβαθμιση το software (το οποιο εχω κανει ) κ κολαει εκει δεν με αφηνει να το δω ουτε σε 2d . Τι γινεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπωπωωπ όλοι να πέσετε να με φάτε :P

δεξιά είναι το κανονικό έπιπλο ρε :P

 

Απο τηλεοπτικό σήμα και πρώτες εντυπώσεις. Εκεί που μπήκε ήταν μια LG infinia.

Δε τρελάθηκα με τη sammy στα χρώματα.

Επίσης σε κανάλια μόνο στα Nova HD μου αρέσει αρκετά, στα απλά κανάλια οι 55 ίντσες είναι πολλές οπότε βλέπεις κόκκους.

Κάτι άλλο που δε μου άρεσε καθώς ήρθε απο default και έπρεπε να ψάχτώ να το απενεργοποιήσω είναι το auto dimming.

 

Καλή αγορά τη θεωρώ πάντως αλλά άμεσα θα την καλιμπράρω για να πάρω το καλύτερο απο αυτή.

 

Σε τι απόσταση είσαι? Δηλαδή αν είσαι σε 4-5 μέτρα βλέπεις κόκκο στα απλά κανάλια TV (digea με κανονική/επίγεια κεραία)...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 4-5 μέτρα η 55άρα θα ήταν μικρή :P

Στα 2,90 είμαι

 

 

edit: εχει παρατηρήσει κανείς ότι τα ηχεία είναι πολύ αδυναμα; Ή είναι καμιά ρύθμιση που μου διαφεύγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...