Προς το περιεχόμενο

Nέος ταχύτατος PCIe SSD για gamers από τη Plextor


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Οι SSD είναι απαραίτητοι στα παιχνίδια. Κάνουν διαφορά πάντα. Άλλοτε μικρή άλλοτε μεγάλη. Σε οτιδήποτε φορτώνετε απο τον SSD κάνει διαφορά. Οι συγκεκριμένοι ssd για "gamers" απλά δεν είναι απαραίτητοι μιας και το "για gamers" είναι απλά διαφημιστικό trick. PCIe SSD υπήρχαν και πριν και ήταν πιο γρήγοροι και πιο ακριβοί απο τους sata. Είναι σα τα HDMI για gamers, χρυσά usb για gamers κτλ. Marketing tricks. Σε σχέση με τους sata ssd δε κερδίζεις κάτι τρελό σε επιδόσεις και σίγουρα το πληρώνεις διπλάσιο απο τους αντίστοιχους sata.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. μαύρο pcb, το έχουν βάλει σε μια ωραία mobo (μαύρο/κόκκινο) και αυτό είναι πράσινο Ο_ο

2. μικρότερη κάρτα δεν είναι κάρτα γραφικών να είναι τόσο μεγάλη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε άντε που χρειαζόμαστε και SSD τώρα για να παίζουμε παιχνίδια.... θα τρελαθούμε τελείως;

 

Η μόνη διαφορά, είναι στα loading times. Απο εκεί και πέρα, διαφορά καμία.

 

Εκτός και έχεις κάνει το PC σου, σαλίγκαρο απο τα σκουπίδια που έχει μέσα, και εκεί απλά ο SSD "κουκουλώνει" τα προβλήματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεται ένας SSD αλλά όχι τόσο για Gaming, αυτοί που είδαν διαφορά σε fps ήταν προφανώς γιατί κάνανε format πριν και διώξανε τη σαβούρα που χε μαζευτεί μέσα στον παλιό σκληρό και ξανά clean install..λογικό...πάντως όποιος ζήσει με ssd  δεν γυρνάει ξανά πίσω, στη δουλειά με hdd και μου ρχετε να βαρέσω το ταουερ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οnce you go ssd you never go back.

Εγω αυτο εχω να πω και οποιος καταλαβε καταλαβε.

Επισης οπως παντα μια φορα να συζητησετε για το προιον δεν παιζει αντι να τρωγεσται μεταξυ σας?

Το βαρεθηκα το forum αυτο καθε φορα να βλεπω τετοια..g( r)eek arena θα επρεπε να λεγοταν το site οχι insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τεράστια διαφορά το να λέμε ότι ένας SSD μικραίνει τα loading times των παιχνιδιών, που ούτως ή άλλως στο PC δεν είναι και κάτι το τρομερό, αν έχεις Sata 2/3 κανονικούς δίσκους, από το να λέμε ότι οι SSD είναι απαραίτητοι για τα παιχνίδια.

 

Έχω τον 256GB SSD άδειο με μόνο το λειτουργικό επάνω του, και πέραν 2 πολύ συγκριμένων παιχνιδιών, ΠΟΤΕ δεν έπαιξα άλλο παιχνίδι στον κανονικό δίσκο και να σκέφτηκα έστω και για ένα δευτερόλεπτο ότι ίσως να έπρεπε να το βάλω στον SSD.

 

Και είμαι κολλημένος PC gamer, που αν το παιχνίδι που μου αρέσει δεν παίζει 60fps ακατέβατα με full γραφικά, βαράω αναβάθμιση την επόμενη μέρα.

 

Μήν τρελαθούμε κιόλας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαραίτητος ο SSD στο gaming????

 

Μόνο 2 παιχνίδια έχω δεί να επωφελούνται πραγματικά από SSD δίσκο, και αυτα είναι το Serious Sam 3 και το STALKER: Call of Pripyat, αφού πρώτα όμως του βάλεις το υπεραπαιτητικό Complete Mod, το οποίο στρεσσάρει τη μηχανή του παιχνιδιού στο max.

 

Κανένα άλλο παιχνίδι δεν είδα να χρειάζεται SSD για να εξασφαλίσεις smooth εμπειρία...

 

Μάλλον δε παίζεις MMO

 

Τo Loading time παίζει ρόλο στην όλη gaming εμπειρία οπότε έστω και έμμεσα it matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθηκε παιδιά πιο πάνω ότι ναι είναι κάνα 2 παιχνίδια που θα δεις βελτίωση,το θέμα είναι αν αξίζει το κόστος,πράγμα που μπορείς να πάρεις και με ένα Raid μηχανικών και αν δικαιολογεί τον τραβηγμένο τίτλο Gaming η για Gamers..

Μην τα στρογγυλεύουμε όλα για να τοποθετηθούμε..

Η Φράση Gaming SSD θα μπορούσε να είναι ένα σύγχρονο ανέκδοτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλη διαφορα ο σκληρος με τον ssd  σε gaming.Αν παιζεις mmo με ολη την ωρα να κανει reading  το database εχει πολυ μεγαλη διαφορα...δεν παιζουν ολοι flappy bird...

Μια λιστα που παιζω/εχω παιξει και οντος ειδα μεγαλη διαφορα: League of Legends,WoW,arkham asylum,assasin's creed(ολα),mafia II,battlefield 3,4 κ.α.

Διαφορα δεν ειδα σε:black ops,counter strike g.o. , Darksiders II , trine II , splinter's shell..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες διαφορά στα Assasin's Creed και στο Arkham Asylum?

 

Μπορείς να μου υποδείξεις τί ακριβώς διαφορά είδες? Ποιό ήταν το πρόβλημα που λύθηκε με την μεταφορά του παιχνιδιού στον SSD?

 

Για κάποιο μυστήριο λόγο εμένα μου παίζουν αψεγάδιαστα στον συμβατικό δίσκο, αλλά είμαι πρόθυμος να κάνω λίγα τέστ, να δώ με τα μάτια μου τί είναι αυτό που λέτε.

 

Μήπως έχετε έλλειψη ram, και ο υπολογιστής διαβάζει κάθε τρείς και λίγο απ'το page file? Αυτό είναι το μόνο λογικό που θα εξηγούσε αυτά που λέτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καταλάβετε ότι μιλάτε για ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ!!!!! (μιλάω για τα post της πρώτης σελίδας την δεύτερη δεν την διάβασα ακόμη) 

Οι gamers... το "gamergrade" που λέμε δεν ειναι όσοι παίζουν παιχνίδια στο PC τους μην μπερδεύεστε... ειναι αυτόι που κύριο σκοπό τους έχουν το gaming (πολλοί και σε επαγγελματικό επίπεδο) και είναι μια άλλη όψη της ομάδας των enthusiast!

Ειναι αυτοί που θέλουν το ό,τι πιο γρήγορο στο σύστημα τους απο τον επεξεργαστή την κάρτα γραφικών την οθόνη  έως και το έξτρα sensitivity στο Mouse και το πόσα ms κανει για να καταχωρηθεί η εντολή στο click  κτλ ...

Γι αυτούς είναι σημαντικός ΚΑΙ ο σκληρός δίσκος....

η ταχύτητα του για τα setup των games τα βίντεο και την επεξεργασία των capture στα game τους (αλλά και την απόκριση του συστήματος κατα την διάρκεια live capturing μέσα στο game) και επίσης για τα LOADING TIMES απο πίστα σε πίστα ή απο περιοχή σε περιοχή (για τα MMORPG)

και τα IOPS για να κάνουν click και να φορτώσει το παιχνίδι σε δευτερόλεπτα! να πατήσουν το hotkey του vent και να φορτώσει ακαριαία χωρίς κόλλημα στο game κτλ..


οπότε για αυτούς έχει σημασία η μεγαλύτερη ταχύτητα...


Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι χωρίς PCIe ssd δεν μπορείς να απολαύσεις gaming με high settings!! απλά αλλάζει η συνολική εμπειρία! 

πράγμα που μπορεί να ειναι και αμελητέο βέβαια ειδικά αν το gaming ειναι περισσότερο hobby... 

Όλα τα επιχειρήματα που θέσατε λοιπόν στην πρώτη σελίδα ειναι επιχειρήματα για την κατηγορία VALUE... (άλλο επιχείρημα για την κατηγορία VALUE ειναι να μην πάρεις extreme edition CPU και να πάρεις μια "απλή" ξεκλειδωμένη ) και δεν αφορούν την κατηγορία GAMERS....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "οι SSD είναι απαραίτητοι για τα παιχνίδια" στο "οι SSD είναι απαραίτητοι για τους enthusiast level gamers" έχει τεράστια διαφορά.

 

Για την 2η κατηγορία μπορείς να βρείς οποιοδήποτε οικιακό προϊόν και να κολλήσεις από δίπλα τη λέξη gaming. Σίγουρα θα βρείς κάτι και σίγουρα θα πουλήσει σε εκείνη τη κατηγορία καταναλωτών.

 

Αλλά οι επαγγελματίες gamers και οι enthusiast level gamers, αποτελούν υποκατηγορία των gamers.

 

Φυσικά, τα ίδια ακριβώς συζητιούνται και στο original site που βγήκε η είδηση.

 

Δεν είμαστε όλοι οι παλαβοί μαζεμένοι μόνο εδώ.

 

Μία πισινή θα κρατήσω όμως για τα MMO, με τα οποία δεν έχω καθόλου εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..και στο BF4 κυρίως στο OnLine.. οκ βους (το έγραψα έτσι για να έχει αναφορά και αλλού) πάμε ν'αγορασουμε όλοι SSDs "να παίζουμε" και μάλιστα Pci e να πετάξουμε και τους Sata.. και από εδώ και πέρα στις συνθέσεις όλοι από 256GB και πάνω μόνο,γιατι αν εχει διαφορά στο Gaming γιατί να μην έχει κ στο.. Utube ?

 

:devil: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "οι SSD είναι απαραίτητοι για τα παιχνίδια" στο "οι SSD είναι απαραίτητοι για τους enthusiast level gamers" έχει τεράστια διαφορά.

 

Για την 2η κατηγορία μπορείς να βρείς οποιοδήποτε οικιακό προϊόν και να κολλήσεις από δίπλα τη λέξη gaming. Σίγουρα θα βρείς κάτι και σίγουρα θα πουλήσει σε εκείνη τη κατηγορία καταναλωτών.

 

Αλλά οι επαγγελματίες gamers και οι enthusiast level gamers, αποτελούν υποκατηγορία των gamers.

 

Φυσικά, τα ίδια ακριβώς συζητιούνται και στο original site που βγήκε η είδηση.

 

Δεν είμαστε όλοι οι παλαβοί μαζεμένοι μόνο εδώ.

 

Μία πισινή θα κρατήσω όμως για τα MMO, με τα οποία δεν έχω καθόλου εμπειρία.

Eιναι αδιαμφισβήτητο πως συνησφαίρει θετικά στις επιδόσεις τοσο στο gaming όσο και στο everyday usage!!!

 

Το θέμα ειναι όμως το αν προτίθεται κάποιος να δώσει το έξτρα ποσό που απαιτείται για να έχει την συγκεκριμένη αναβάθμιση (γιατι ΕΙΝΑΙ  αναβάθμισή όποιος έχει αντίθετη γνώμη απλά δεν ξέρει τι λέει)

 

Και αυτό ειναι απλά υποκειμενικό ζήτημα.. κάποιος θα έδινε 300€ για να βάλει άλλη εξάτμιση στην μηχανή του που θα του έδινε 10 άλογα παραπάνω ... 

Κάποιος άλλος θα έδινε 800€ για να πάρει μια εξάτμιση που θα δώσει 14 άλογα παραπάνω και καλύτερο ήχο... 4 άλογα δεν ειναι τεράστια διαφορά αλλα ΕΙΝΑΙ διαφορά.. και ο ήχος μετράει αν είσαι κάθε μέρα με την μηχανή σου ή αν κάνεις αγώνες με αυτή μετράνε και τα 4 άλογα... οπότε για αυτόν δικαιολογείται να δώσει 500 € έξτρα για να πάρει το καλύτερο εξάρτημα....

 

για τους άλλους και ή εξάτμιση των 300€ μια χαρά είναι δεν αντιλέγω...

 

έτσι πάει και εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...