Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για σύνθεση Bitfenix Prodigy M


gianakakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα συμφορουμήτες

 

Ένας φίλος θέλει ένα υπολογιστή με κουτί Bitfenix prodigy M (του το έδειξα και του άρεσε πολύ οπότε δεν αλλάζει).Ο υπολογιστής προορίζεται για gaming (LOL , Cod Ghosts ,Batlefield 4).Χρησιμοποιεί οθόνη Full HD.Παρακάτω θα βρείτε ένα αρχείο excel που έχω βάλει όλους τους συνδέσμους και τιμές.

 

Σημείωση: Το budget πρέπει να παίζει εκεί γύρω στο σύνολο που βγαίνει + (~60 ευρώ για καλό τροφοδοτικό)

 

Θέλω άποψη για τα εξής:

 

1) Ο επεξεργαστής είναι i3 σύμφωνα με τα benchmarks single core είναι στα επίπεδα 6quad FX AMD,θα έχουμε πρόβλημα στο gaming όμως (Bf4 high settings;); Θα υπάρχει bottleneck; Επέλεξα το συγκεκριμένο έτσι ώστε αν θέλει στο μέλλον να πάει σε αντίστοιχο i5. Αν πάμε τώρα σε i5 ξεφεύγουμε πολύ σαν τιμή.

 

2)H motherboard είναι κάτι πολύ απλό γιατί από ότι γνωρίζω στις μικρές τα παραπάνω λεφτά τα δίνεις για dimm slots.Overclock δεν θα κάνει ,και από ότι έχω διαβάσει μια motherboard ακριβή δεν δίνει πάνω από 5% σε fps.

 

3)RAM θέλει 8GB  ,οπότε 1 module για να βάλει άλλο ένα ίδιο στο μέλλον εάν του χρειαστεί.

 

4)Προτείνεται μου τροφοδοτικό (προσοχή το κουτί είναι το Bitfenix Prodigy M ) γιατί αν θυμάμαι το προηγούμενο ήθελε non modular.

 

5)Η κάρτα γραφικών τι λέει;Θέλω να είναι δυνατή σε λογική τιμή για να μπορεί να παίζει όπως είπαμε battlefield σε high (γίνεται; ).Επίσης επειδή υπάρχει ενδεχόμενο να μην θέλουν τόσο ακριβή οπότε αν μπορείται προτείνεται μου και μία γύρω στα ~100 ευρώ.

 

6)Θα χωρέσει το Cd drive μέσα;

 

Link.png Site: Excel File (Dropbox)

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Κανείς ρε παιδιά ; :( ..

 

αγόρασα πρόσφατα ενα Bitfenix prodigy Μ μαυρο. Αν ειναι μεγαλη κάρτα δεν χωραει το cd. καλύτερα αγόρασε mini-itx μητρικη και πάρε το prodigy το κανονικο οχι το M ειναι πολυ καλυτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς ρε παιδιά ; :( ..

Ο επεξεργαστής σίγουρα δεν είναι i3 στο αρχείο, γιατί κάνει 212€. Οι σύνδεσμοι που έβαλες δεν λειτουργούν οι περισσότεροι. Με 1094€ σύνολο +60€ για καλύτερο τροφοδοτικό παίρνεις i7 όχι i3. Εκτός αν τα στοιχεία στο xl-άκι είναι τελείως λάθος. Σε παρακαλώ, δώσε εδώ συνδέσμους απ' ευθείας από τα προϊόντα που σε ενδιαφέρουν και πές το budget ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά το budget  είναι 1200 ευρώ αν όχι πες μου να αλλάξω μερικά κομμάτια !

BitFenix Prodigy M

Intel Core i7-4770

Gigabyte Z97M-D3H

G.Skill SNIPER F3

Samsung 840 Evo 250GB

Western Digital Caviar Green 1TB

CoolerMaster Hyper 212 EVO

Gigabyte R9 290 4GB WindForce 3X

Corsair RM750 80Plus Gold

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...