Προς το περιεχόμενο

Απόφαση του Πρωτοδικείου Αθηνών κατά της αντιγραφής άρθρων από ιστοσελίδες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως και οι 5 χήνες ίσως να μην είναι τόσο πολλά αν σκεφτεί κανείς τα χαμένα έσοδα από διαφημίσεις, τις αμοιβές των δικηγόρων, τα δικαστικά έξοδα, τον χαμένο χρόνο που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί πιο αποδοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μπηκες καν στον κοπο να σκεφτεις τι γραφω  , για να ξεκινησω χρησιμοποιοντας το δικο σου "υφος"

Εχω απαντησει σε ολα τα παρακατω και συμφωνω με τα περισσοτερα εκτος της "αδεια του δημιουργου" το οποιο αν πραγματικα αρχισει και χρησιμοποιειται πιστευω οτι θα μπουμε σε μεγαλες περιπετειες.

 

Επισης σε αυτο που διαφωνω  ειναι στο οτι δεν εισαι "δημιουργος" οταν κανεις ερωτησεις .

Ανεφερα ηδη ομως οτι αυτο ειναι ενα αλλο θεμα που απο μονο του σηκωνει μεγαλη συζητηση .

 

συγνωμη αν ειχα "υφος", μολις ειχα ξυπνησει :)

 

παντως πιστευω οτι ενας δημοσιογραφος που παιρνει συνεντευξη, μπορει να θεωρηθει δημιουργος, καθως με τις ερωτησεις του, καθοδηγει την συζητηση και παιρνει τις απαντησεις που πιθανων ενδιαφερουν τον κοσμο. θα μπορουσε να θεωρηθει ισως και "σεναριογραφος" της συνεντευξης

αν απλα κρατουσε το μικροφωνο και τον αφηνε να λεει οτι θελει, τοτε σιγουρα δεν μπορει να θεωρηθει δημιουργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα υποτιθέμενα μεγάλα πόρταλ το κάνουν και νομίζουν ότι κάποιοι είναι αιθεορβάμονες, καιρός να συνέλθουν..

 

Εχμ....

%CE%9A%CE%A1%CE%95%CE%9C%CE%91%CE%9B%CE%

 

Θέλεις μετάφραση ή κανένα hint; :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί δεν τα πάτε καλά με ανάγνωση. Τι σχέση η (πράγματι υφιστάμενη) λογοκρισία με το συγκεκριμένο;

 

Πάει ένα κιτρινιάρικο πόρταλ- που αν δεν κάνω λάθος ανήκει σε γνωστό πολυεκατομμυριούχο- και τσακίζει στο copy-paste δουλειά άλλων, χωρίς να βάζει πηγή. Ποια λογοκρισία; Καλά του κάνουν, να τον λιώσουν.

 

Γενικά, ακόμα και όταν δεν αναγράφονται συγκεκριμένοι όροι αναδημοσίευσης, πάλι υφίστανται αφού ο νομοθέτης το προβλέπει.

 

Αν θέλετε να μπορεί να μοιράζει κανείς υλικό σας (μια και σχετικό είναι και το ρωτάει κάποιος από πάνω) ας δείτε τις άδειες creative commons για παράδειγμα. 

 

Γενικά έχουν μείνει μόνο λίγα δημοσιογραφικά πρακτορεία σε διεθνές επίπεδο και όλοι οι άλλοι αγοράζουν δικαιώματα αναμετάδοσης των ρεπορτάζ τους. Αυτό κάνουν τα κανάλια της ελλάδας: Αντί να έχουν απεσταλμένους παντού, αγοράζουν (από το reuters πχ) το δικαίωμα αναμετάδοσης των ρεπορτάζ. Τους έρχεται φτηνότερο έτσι. Καπιταλισμό το λένε.

 

Κάποτε για παράδειγμα η ΕΡΤ είχε δημοσιογράφους σε κάθε σημαντική γωνιά του κόσμου να καλύπτουν τα γεγονότα. Τώρα αγοράζει κι αυτή ότι υπάρχει στην αγορά.

 

Με ότι αυτό συνεπάγεται για την ποιότητά του...

 

ΥΓ: ξεχάστηκα και είπα ΕΡΤ... καταλάβατε τι εννοώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιοι έξυπνοι αντιγράφουν κι απλά αναφέρουν την πηγή χωρίς url για να μην δίνουν clicks μέσω του δικού τους site στους ανταγωνιστές, ώρα να κοπούν κώλοι...

Το να σε γραφουν χωρις ενεργο λινκ το βρισκω προσωπικα πολυ χειροτερο απο οτι να μην σε αναφερουν καθολου.

 

Το θεμα εχει παραγινει γιατι ουτε λινκ δεν βαζουν, εχω και εγω ενα μπλογκ μικρο αλλα παντα βαζω λινκ , οκ μπορει να μην ειναι 100% σωστο αλλα τουλαχιστον σεβομαι τον αλλον, δυστηχως τα μεγαλα sites δεν το κανουν.

 

Εμενα με αντεγραψε η Ημερεσια αν ειναι δυνατον δηλαδη ενα μικρο blog σαν το δικο μου να το αντιγραφει ενα τοσο μεγαλο site.

 

Το χειροτερο απο ολα ειναι οτι ουτε ενεργο λινκ εβαλαν ουτε απαντηση πηρα και οσο και αν προσπαθησα δεν βρηκα τροπο επικοινωνιας πλην του Facebook και του απλο σχολιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 εχω και εγω ενα μπλογκ μικρο αλλα παντα βαζω λινκ , οκ μπορει να μην ειναι 100% σωστο αλλα τουλαχιστον σεβομαι τον αλλον, δυστηχως τα μεγαλα sites δεν το κανουν.

Τι εννοείς δεν είναι 100% σωστό; Εσύ δεν βάζεις ενεργό link στην πηγή;

 

 

Εμενα με αντεγραψε η Ημερεσια αν ειναι δυνατον δηλαδη ενα μικρο blog σαν το δικο μου να το αντιγραφει ενα τοσο μεγαλο site.

 

Το χειροτερο απο ολα ειναι οτι ουτε ενεργο λινκ εβαλαν ουτε απαντηση πηρα και οσο και αν προσπαθησα δεν βρηκα τροπο επικοινωνιας πλην του Facebook και του απλο σχολιου.

Στην αρχική σελίδα κατω κατω λεει επικοινωνία και παραπέμπει σε σελίδα με τηλεφωνο και email
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι εννοείς δεν είναι 100% σωστό; Εσύ δεν βάζεις ενεργό link στην πηγή;

 

Στην αρχική σελίδα κατω κατω λεει επικοινωνία και παραπέμπει σε σελίδα με τηλεφωνο και email

 

Οταν ειχα ψαξει δεν το ειχα βρει ειχα πει σε ενα φιλο το ιδιο και αυτος, αφησα τελικα σχολιο και δεν πηρα καμια απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μ αρέσει που μερικοί εξανίσταστε με την απόφαση ως κάτι ελληνικό και που τα είδαμε αυτά έξω κοκ. Αυτά και πολύ πιο αυστηρά ισχύουν έξω και σε σάιτ και σε forum... για να μην μπουμε στο θέμα των φωτό και εκεί γίνει χαμός... 

Είναι απλό το να αναφέρεις μια είδηση που είδες αλλού και να βάζεις δικό σου σχολιασμό ή ρεπορτάζ είναι σωστό. Το να αντιγράφεις την είδηση μαζί με τον σχολιασμό ή το ρεπορτάζ του άλλου είναι κλοπή. 
Γίνανε μάγκες μερικοί με το copy paste... και το ενεργό link από μόνο του δεν κάνει τίποτα, η μάλλον απειοελάχιστα αφού μπαίνει στο τέλος τέλος.. έτσι θέλει άδεια ..και αν δεν θες άδεια κάνε μια μικρή και σύντομη περίληψη της συνέντευξης, του ρεπορτάζ κοκ και βάλε μετά διαβάστε περισσότερα εδώ (με λινκ) . 

 

Αλλά έχουμε μάθει στην Ελλάδα στη σύγκρουση με το παραμικρό και δεν αναγνωρίζουμε ούτε τα απαραίτητα σε έναν τρίτο, όπως είναι ο κόπος του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To είχα παρατηρήσει και σχολιάσει με φίλους συγκεκριμένα για μια μεγάλη ιστοσελίδα, οτι παραθέτει ειδήσεις χωρις της πηγες της για να τσεκάρουμε απο που αναφέρετε οτι αναφερετε (συγκεκριμένα για τα τεκτενόμενα στη Κριμαϊα)

Είμαι περίεργος να δω τι θα κάνουν απο εδώ και πέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απόφαση σωστή αλλά εντάξει το πρόστιμο μεγάλο.

 

Χιλιάδες τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν (κακώς δεν λέω), αλλά 5000 είναι υπερβολή!

 

To newsbeast πάντως νομίζω ότι σχετίζεται ιδιοκτησιακά με τον συγκεκριμένο όμιλο: http://goo.gl/e46QyV (http://goo.gl/e8ZJis)

Τα 5000 είναι ένα ΠΣΚ στο Μονακό (μόνο το ξενοδοχείο :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε μπερδέψει λίγο την αναφορά σε μια άλλη πηγή με την πιστή αντιγραφή ενός κειμένου! Κάποιος ξόδεψε χρόνο και χρήμα να γράψει ένα άρθρο και δεν έχει κανείς το δικαίωμα να το αναπαράγει χωρίς καν να αλλάξει ούτε ...τις τελείες!

Ακριβώς! Τί να το κάνω αν αναφέρεις το site μου ως πηγή (έστω και με κόκκινο link με τεράστια bold γράμματα που αναβοσβήνουν) αν από κάτω έχεις κάνει copy-paste οκόκληρο το άρθρο μου; Ο αναγνώστης θα το διαβάσει ολόκληρο στο site σου και δε θα κάνει τον κόπο να μπει στο δικό μου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα θα δείτε τον φοβερό μάγκα να μάχεται εναντίον του αδυσώπητου κτήνους θυμίζει αγώνα πάλης-μπόξ. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειχα ψαξει δεν το ειχα βρει ειχα πει σε ενα φιλο το ιδιο και αυτος, αφησα τελικα σχολιο και δεν πηρα καμια απαντηση.

Για το κομμάτι «Τι εννοείς δεν είναι 100% σωστό; Εσύ δεν βάζεις ενεργό link στην πηγή; » τι έχεις να πεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπηκες καν στον κοπο να σκεφτεις τι γραφω  , για να ξεκινησω χρησιμοποιοντας το δικο σου "υφος"

Εχω απαντησει σε ολα τα παρακατω και συμφωνω με τα περισσοτερα εκτος της "αδεια του δημιουργου" το οποιο αν πραγματικα αρχισει και χρησιμοποιειται πιστευω οτι θα μπουμε σε μεγαλες περιπετειες.

 

Επισης σε αυτο που διαφωνω  ειναι στο οτι δεν εισαι "δημιουργος" οταν κανεις ερωτησεις .

Ανεφερα ηδη ομως οτι αυτο ειναι ενα αλλο θεμα που απο μονο του σηκωνει μεγαλη συζητηση .

 

Εισαι δημιουργος, διοτι πριν φτασεις να κανεις ερωτησεις στον συνεντευξιαζομενο, σημαινει οτι εχεις τρεξει, εχεις κινησει καποια "νηματα", ωστε να τον φερεις, και δινει συνεντευξη σε σενα, μια συνετευξη που μπορει να βγαλει λαυρακια, και που αν δεν ασχολιοσουν εσυ, ισως να μην τα μαθαιναμε ποτε. Αρα λοιπον τι ειναι νομιμο (και ηθικο συναμα): να παρω εγω ολη τη συνεντευξη που εδωσε αποκλειστικα σε σενα (για τους παραπανω λογους) και να την κοτσαρω στο site μου χωρις καμμια αναφορα που τη βρηκα, ή να γραψω μια περιληψη του τυπου "ολα για ολα δηλωσε οτι θα παιξει ο μπιλ γκειτς στον τομεα των ταμπλετ, σε συνεντευξη που εδωσε στον telegamesvg" και απο κατω να βαλω ενα ενεργο λινκ, ωστε ολη τη συνεντευξη να τη διαβασει ο κοσμος στο δικο σου site.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το κομμάτι «Τι εννοείς δεν είναι 100% σωστό; Εσύ δεν βάζεις ενεργό link στην πηγή; » τι έχεις να πεις;

Οτι πρεπει να εχεις και την αδεια του site, τωρα βεβαια το εχω σταματησει αυτο και γραφω μονο δικα μου και αν βαλω απο αλλου βαζω το μισο και μετα λεω το υπολοιπο αρθρο θα το βρειε εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...