Προς το περιεχόμενο

intel q6600 oc??


spyroszou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.θα ηθελα να ξερω αν μπορει να γινει oc στο συστημα μου.Δεν εχω ξαναασχοληθει με oc οποτε δεν ξερω και πολλα.Εχω εναν q6600 και απο τι εχω διαβασει περνει.Τωρα απο μητρικη αυτη

http://www.asus.com/Motherboards/P5G41TM_LX/ .Ξερει κανεις αν μπορω με την μητρικη που εχω να τον ανεβασω λιγο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις ναι και ειδικά ο q6600 ανεβαίνει πολυ ωραία , αν δεν εχεις ξανα ασχοληθεί ξεκίνα το διάβασμα απο εδω http://www.insomnia.gr/topic/203949-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-overclocking-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-core-2-duo-quad-cpus/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το εχω διαβασει για τον q6600 οτι ανεβαινει ευκολα γιαυτο και θα ηθελα να ασχολιθω.Απλα στην μητρικη κολλαω.Ξερεις αν κανει για oc?δεν θελω πολυ.περιπου στα 3 παει.Επισης θα δω διαφορα απο πριν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω το G41 δεν νομιζω να πας μακρια,ισως να μην κουνηθεις και καθολου

για σωστο οβερκλοκ χρειαζεσαι μητρικη με P35/45 και αντιστοιχα τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα οποτε να μην προσπαθησω καθολου να τον πειραξω λογο μητρικης.

ξερει κανεις αν θα εβλεπα μεγαλη διαφορα απο τα 2.4 στα 3 mhz?αν πχ για gaming θα ηταν καλυτερα?

δεν ξερω αξιζει να παρω μια μητρικη που να μπορω να κανω oc παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα θα ηταν πιο καλα, εαν βρεις καμια μητρικη με κανα 20αρικο και βαλεις και μια ψυκτρα συνολο ολα μαζι 40 εγω ναι θα το εκανα. επισεις εαν εχεις μια σχετικα καλη μητρικη ως βαση θα μπορεις να βαλεις επανω πολυ πιο δυνατο επεξεργαστη. Ριξε μια ματια στις αγγελιες εδω, σιγουρα θα βρεις πραγματα για το socket σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωταωω αν με συμφερει φιλε ice γιατι αν παρω μητρικη που κανει για oc πρεπει

Να παω σε ddr2 μνημες.ενω αυτη που εχω τωρα παιρνει ddr3.απο ψυκτρα πιστευω κομπλε

ειμαι http://www.akasa.co.uk/update.php?tpl=product/cpu.product.tpl&type=CPU%20coolers&type_sub=Standard%20Intel&model=AK-965

Στα παιχνιδια θα εβλεπα διαφορα σε συνδυασμο με την 7790 που εχω?

Σκεφτομουν να τον κρατησω λιγο ακομα τον q6600 και μολις μαζευτουν λεφτα

να παω για καλη αναβαθμιση σε cpu-mobo!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι πως εκει που ποναει ο 6600 ειναι η χαμηλή ταχύτητα πυρήνα. Εαν πας στα 2,8 -3,0 θα δεις διαφορα σιγουρα. Απο ψυκτρα εισαι οκ. Γιατι δεν δοκιμαζεις να τον ανεβασεις λιγο? Δεν υπαρχει επιλογη στο bios?

 

http://www.overclock.net/t/1278183/help-overclocking-asus-p5g41t-m-lx3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι πως δεν εχω προσπαθησει ακομα γιατι ηθελα να ρωτησω

Πρωτα μην κανω καμια βλακεια.αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν μου εχει και πολλες

Επιλογες στο bios απο τι θυμαμαι.μολις ξαναμπω θα σου πω ακριβως τι γρφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, εαν δεν φτασεις το ρευμα σε υψηλα νουμερα (λογικα) δεν εχεις προβλημα. Η αληθεια ειναι οτι περασε πολυς καιρος απο την τελευταια φορα που ασχοληθηκα με 6600, ομως φιλος μου τον χρησιμοποιει μονιμα κλοκαρισμενο στα 3,3 εδω και 3-4 χρονια. Εαν σου δινεται η δυνατοτητα για oc εγω θα ελεγα να δοκιμασεις έστω με stock ρευματα ποσο μπορει να παει. Και να δεις εαν σε καλυπτει η οχι, και αν αισθανεσαι ψυχολογικα οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, βασικα κλεινεις το pc, βγαζεις το καλωδιο του τροφοδοτικου, πατας μερικες φορες το power button, βγαζεις μπαταρια, βαζεις το jumber (εαν υπαρχει) στο reset και πατας ακομα μια φορα το power button.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον ίδιο επεξεργαστή 5 χρόνια τώρα και πραγματικά είναι ότι καλύτερο (για τα χρόνια του πάντα). Τον έχω ανεβάσει στα 3.4 και δεν καθυστερεί πουθενά, το pc πάει σφαίρα ! Νομίζω με την μητρική σου ίσως ανέβεις μέχρι τα 2.8 έως 3Ghz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...