Προς το περιεχόμενο

Assassin's Creed: Unity


mathsrule

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Heybro είπε

Δεν παίζει κανένα ρόλο αυτό ρε συ. Όλη η ουσία είναι το ppi της οθόνης. Οτιδήποτε πάνω από 90 είναι εξαιρετικό εγώ είμαι στα 96ppi. Η εικόνα είναι κρυστάλλινη. Σκέψου ότι μια 32αρα 2560x1080 έχει πολύ χειρότερη εικόνα από ότι εγώ. Οι κονσόλες παίζουν σε αναλύσεις σε 50 55ιντσες δηλαδή 40 50ppi έχουν πολύ χειρότερη εικόνα. Ψαξτο γιατί σε βλέπω αδιάβαστο. Αν παίζεις σε 55αρα σε 4k έχεις πολύ χειρότερη εικόνα από μένα. Έχω και 55αρα και ξέρω τι σου λέω χρόνια στο άθλημα. Μην κρίνεις από την εικόνα όπως σου είπα οι εικόνες που ανέβασες φαίνονται πολύ άσχημα και σε μένα λόγω της αναλογία που είναι 16:9. Οι κονσόλες που παίζουν στα 25 30fps σε ppi οθόνης 40 50 έχουν 3 4 φορές χειρότερη εμπειρία από εμένα που παίζω σε 75fps και 95ppi. 

Τι σχεση εχει το ppi με την αναλυση ? Εχεις μπερδεψει τα μπουτια σου. Το ppi δεν υποκαθιστα την αναλυση...ποιος σου τα εμαθε αυτα ? 

Μια 55αρα 4Κ εχει 80 ppi και 4 φορες more detail στο καδρο 16/9 απο την δικια σου, δηλαδη ουτε τον ακουμπας! 

Μια 40αρα 4Κ εχει 115ppi περιπου και 4 φορες περισσοτερη πληροφορια απο την δικια σου στο ιδιο content. Δηλαδη καμια μα καμια επαφη.

Οι κονσολες δεν παιζουν σε Monitor ? Συγκεντρωσου...

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ROG-X είπε

Τι σχεση εχει το ppi με την αναλυση ? Εχεις μπερδεψει τα μπουτια σου. Το ppi δεν υποκαθιστα την αναλυση...

Μια 40αρα 4Κ εχει 115ppi περιπου και 4 φορες περισσοτερη πληροφορια απο την δικια σου στο ιδιο content. Δηλαδη καμια μα καμια επαφη....

Μάλλον τα μπερδεύεις πάρα πολύ. 

Τσέκαρε παρακάτω 

https://www.omnicalculator.com/other/pixels-per-inch

 

Μια 55αρα σε 4k έχει 80ppi. Πολύ λίγο και ας έχει μεγαλύτερη ανάλυση ενώ μια 29αρα ultra wide έχει 95. Η 40αρα έχει 110 που είπες αλλά 40αρα στα 3 μέτρα που κάθονται όλοι πάει χαμένη η ανάλυση θες κάτω απο 1.5 μέτρο αλλιώς πέταμα. 

 

Σου δίνω να καταλάβεις ότι η ανάλυση έχει άμεσο συσχετισμό με την διαγώνιο οθόνης. Μια 24αρα full HD έχει εξαιρετική εικόνα. Μια 32αρα full HD όχι. Το ppi της οθόνης δείχνει την καθαρότητα της εικόνας. Διάβασε λίγο γιατί κάπου τα μπερδεύεις. Όπως σου είπα όποιος παίζει σε κονσόλα σε 4k στα 25 30fps σε 55αρα έχει 80ppi και απείρως χειρότερη εμπειρία από ultrawide ultra γραφικά sweet fx και 75fps. 

 

Σε 4k στα πόσα fps παίζεις και με τι ρυθμίσεις γιατί φαίνεται να μην έχεις ultra ρυθμίσεις. Το sweet fx που έχεις είναι πολύ σκοτεινό κρύβει πληροφορία τσέκαρε του kputt που έχω που είναι το καλύτερο. 

Τσέκαρε εδώ για σωστό sweetfx 

 

https://sfx.thelazy.net/games/preset/2497/

Και εδώ να δεις τη σωστή αναλογία προς απόσταση 

 

Όπως βλέπεις αν έχεις 40αρα πρέπει να κάθεσαι στο 1 μέτρο για 4k αλλιώς πάει άχρηστη η ανάλυση δεν έχει νόημα. Πολύς κόσμος την πατάει και καταλήγει να παιζει σε πολύ χειρότερα fps η κατώτερες ρυθμίσεις λόγω μεγαλύτερης ανάλυσης ενώ δεν έχει νόημα με την απόσταση που παίζουν. 

optimal-viewing-distance-television-graph-size.png

Επεξ/σία από Heybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Heybro είπε

Μάλλον τα μπερδεύεις πάρα πολύ. 

Τσέκαρε παρακάτω 

https://www.omnicalculator.com/other/pixels-per-inch

Μια 55αρα σε 4k έχει 80ppi. Πολύ λίγο και ας έχει μεγαλύτερη ανάλυση ενώ μια 29αρα ultra wide έχει 95. Η 40αρα έχει 110 που είπες αλλά 40αρα στα 3 μέτρα που κάθονται όλοι πάει χαμένη η ανάλυση θες κάτω απο 1.5 μέτρο αλλιώς πέταμα. 

Σου δίνω να καταλάβεις ότι η ανάλυση έχει άμεσο συσχετισμό με την διαγώνιο οθόνης. Μια 24αρα full HD έχει εξαιρετική εικόνα. Μια 32αρα full HD όχι. Το ppi της οθόνης δείχνει την καθαρότητα της εικόνας. Διάβασε λίγο γιατί κάπου τα μπερδεύεις. Όπως σου είπα όποιος παίζει σε κονσόλα σε 4k στα 25 30fps σε 55αρα έχει 80ppi και απείρως χειρότερη εμπειρία από ultrawide ultra γραφικά sweet fx και 75fps. 

Σε 4k στα πόσα fps παίζεις και με τι ρυθμίσεις γιατί φαίνεται να μην έχεις ultra ρυθμίσεις. Το sweet fx που έχεις είναι πολύ σκοτεινό κρύβει πληροφορία τσέκαρε του kputt που έχω που είναι το καλύτερο. 

Τσέκαρε εδώ για σωστό sweetfx 

https://sfx.thelazy.net/games/preset/2497/

Oταν ενα game εχει να δειξει βαθος, πραμα που λεμε θελει αναλυση και μονο αναλυση. Αν εχεις και ενα ppi στα 100-115 θα εδενε το γλυκο.

Το 1080p δεν μπορει να δειξει γραφικα PC, για κονσολα καλο ειναι. 

Η αναλυση προσθετει τo detail...οχι το ppi. Το ppi το μαθε ο γκοσμακης απο το σανο της apple.

Εγω απο 2000 παιζω σε 2048χ1536 σε 21 ιντσες. Τι μου λες για 1080p και 24αρια τo 2018 σε σοβαρα παιχνιδια με βαθος και γεωμετρια και λοιπα. 

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ROG-X είπε

Oταν ενα game εχει να δειξει βαθος, πραμα που λεμε θελει αναλυση και μονο αναλυση. Αν εχεις και ενα ppi στα 100-115 θα εδενε το γλυκο.

Το 1080p δεν μπορει να δειξει γραφικα PC, για κονσολα καλο ειναι. 

Βρε συ γιατί δεν μπορείς να καταλάβεις. Όλη η ουσία είναι το ppi της οθόνης. Μια 24αρα 1920x1080 δεν δείχνει εξαιρετικά στα παιχνίδια? Το ppi έφοσον είναι πάνω από 90 δεν χρειάζεται κάτι άλλο είναι το απόλυτο. Σκέψου ότι όλοι παίζουν στα 40 50ppi στις οθόνες με τις κονσόλες. Τι θα πει το 1080p δεν μπορει να δειξει γραφικα PC πρέπει να κάνουμε μαθήματα γιατί κάπου τα μπερδεύεις. Και 24αρα 4k υπάρχει με 180ppi τι να την κάνεις? Πρέπει να κάθεσαι στα 10 εκατοστά για να δεις διαφορές. Δεν υπάρχει βάθος κτλ. Στο κινητό μου έχω 550ppi δεν έγινε κάτι. Μην πέφτετε θύματα του marketing. Μια 32αρα σε 1440p έχει πολύ χειρότερη απεικόνιση από την 29αρα UW που έχω. 80ppi vs 96. Η ανάλυση να ξέρεις δεν φέρνει την καλύτερη ποιότητα. Αν τηρείται η απόσταση θέασης και είναι το ppi πάνω από 90 έχεις κορυφαία εικόνα. 

Οι εικόνες που ανέβασα λογικό να τις βλέπεις θολές γιατί βλέπεις 2560x1080 δηλαδή UW αναλογία σε 4k οθόνη. Όπως και θολές μου φαίνονται αυτές που έβαλες γιατί γίνεται downscaling σε ultrawide οθόνη. 

 

Επίσης η διαφορά 110ppi με 95 είναι μηδενική τελείως εκτός αν μιλάμε για ίδιας αναλογίας οθόνης. Επίσης σκέψου τι είναι καλύτερο τα 10 παραπάνω ppi η τα παραπάνω fps και η ultra ανάλυση γιατί για 4k οι κονσόλες έχουν 25fps ultra low ενώ εγώ είμαι στα 96ppi 75fps ultra high σε όλα τα παιχνίδια. Είμαι 20 χρόνια στο άθλημα και τα γνωρίζω απέξω και ανακατωτά. Κάποτε έτσι την πατούσα και εγώ δεν ήξερα όμως. 

Επεξ/σία από Heybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να πω, 20 χρονια στο αθλημα αλλα ενθουσιαζεσαι με ενα μετριοτατο προς κακο monitorακι με 1080p αναλυση (για 16/9 content) σε sub 75 hz/fps.

Δηλαδη εαν παρεις στα χερια σου το monitor που ειχα πριν στις 27 ιντσες 1440p με 165Hz τι θα γραψεις ? Σε βλεπω για φιεστες! 

 

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ROG-X είπε

Τι να πω, 20 χρονια στο αθλημα αλλα ενθουσιαζεσαι με ενα μετριοτατο προς κακο monitorακι με 1080p αναλυση (για 16/9 content) σε sub 75 hz/fps.

Δηλαδη εαν παρεις στα χερια σου το monitor που ειχα πριν στις 27 ιντσες 1440p με 165Hz τι θα γραψεις ? Σε βλεπω για φιεστες! 

Για να πιάσεις σε 1440p 165hz θες 2 1080ti. Δηλαδή κοντά 1600 ευρώ μόνο σε gpu προφανώς θα είναι καλύτερα σε θέμα fps αλλοίμονο. Αλλά 110ppi έχει και πάλι μηδαμινές διαφορές με τα 96. Η ανάλυση παίζει ρόλο όταν συνδυάζεται σωστά με την κατάλληλη αναλογία. 

Έχει 24αρες με 4k στα 240 ευρώ με 180ppi δεν τις περνει κάνεις τσάμπα πάει η ανάλυση. Για το monitor το rtings το έδωσε 8 στα 10 σε gaming και 9 στα 10 σε χρωματική ακρίβεια. Για μένα μετράει το ultrawide εκεί είναι το πραγματικό κέρδος όχι στα 15ppi παραπάνω. Στα hertz τα είπαμε αν είχα χρήματα για 2 1080ti θα πήγαινα σε 3440x2560 monitor στα 120hertz για να παίξω όπως πρέπει. 

Παίζουν πολλά ρόλο και αν πιστεύεις ότι το να ρίξεις ρυθμίσεις στον πάτο για να παίξεις στα fps που έχει η οθονη πχ 165 είναι καλύτερο τι να πω. Εκτός αν έχεις 2 1080ti σε άλλη περίπτωση ακόμα ενα θύμα του marketing όπως ήμουν παλιότερα και εγώ. 

Επίσης για πιο 16:9 content. Όλα τα παιχνίδια υποστηρίζουν 21:9 και οι περισσότερες ταινίες είναι 2:40:1 δηλαδή 21:9 ούτε μπάρες ούτε τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Πρόβλημα με Assassins' Creed: Unity

Έχω αγοράσει το ACU από το steam και έχω ένα προβλήμα είναι ότι όταν πάω να κάνω εκκίνηση στο παιχνίδι αλλά δεν κάνει εκκίνηση έχει κολλήσει στο loading screen.

Όταν το κλείνω το game δεν δείχνει το steam ότι το έχω κλείσει αλλά ότι παίζω.Θελω μια βοήθεια και αν γίνεται βήμα προς βήμα .

Οποίος θέλει να με βοηθήσει σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 λεπτά πριν, manoslevendaki είπε

Έχω αγοράσει το ACU από το steam και έχω ένα προβλήμα είναι ότι όταν πάω να κάνω εκκίνηση στο παιχνίδι αλλά δεν κάνει εκκίνηση έχει κολλήσει στο loading screen . Όταν το κλείνω το game δεν δείχνει το steam ότι το έχω κλείσει αλλά ότι παίζω.Θελω μια βοήθεια και αν γίνεται βήμα προς βήμα . Οποίος θέλει να με βοηθήσει σε ευχαριστώ

Δοκίμασες ενημέρωση του Uplay? Ακόμα και μέσω Steam το AC: Unity χρειάζεται το Uplay για να ξεκινήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

έχω πρόβλημα με το ac unity

καταλάθος πάτησα το κουμπί και μπήκα στο dlc του...πως μπορώ να γυρίσω στο βασικό παιχνίδι χωρίς να παίξω καθόλου το dlc (θέλω πρώτα να τεέιώσω τις κύριες αποστολές)???
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρεπει να κανεις την πρωτη αποστολη απο το dead kings και αμεσως μετα θα σου εμφανιστει στον χαρτη ενα συμβολο με το γραμμα P. Σημαινει Paris και θα μπορεις κανονικα να επιστρεψεις ξανα στο βασικο παιχνιδι. Αν δεν κανεις την πρωτη αποστολη δεν θα στο εμφανισει ομως και ειναι ο μονος τροπος για να ξανα πας στο βασικο παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φιλε...bugisoft είναι αυτή ποτέ δεν κάνει σωστά μια δουλειά.

13 λεπτά πριν, Arkin είπε

Θα πρεπει να κανεις την πρωτη αποστολη απο το dead kings και αμεσως μετα θα σου εμφανιστει στον χαρτη ενα συμβολο με το γραμμα P. Σημαινει Paris και θα μπορεις κανονικα να επιστρεψεις ξανα στο βασικο παιχνιδι. Αν δεν κανεις την πρωτη αποστολη δεν θα στο εμφανισει ομως και ειναι ο μονος τροπος για να ξανα πας στο βασικο παιχνιδι.

με κάποιον τρόπο δεν μπορώ να διαγράψω κατι και να με πάει μια αποστολή πισω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vense97 είπε

Ευχαριστώ φιλε...bugisoft είναι αυτή ποτέ δεν κάνει σωστά μια δουλειά.

με κάποιον τρόπο δεν μπορώ να διαγράψω κατι και να με πάει μια αποστολή πισω??

Οχι δεν γινεται θα πρεπει να παιξεις το πρωτο sequence απο το dead kings και μετα θα μπορεις να επιστρεψεις στο Παρισι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Οχι δεν γινεται θα πρεπει να παιξεις το πρωτο sequence απο το dead kings και μετα θα μπορεις να επιστρεψεις στο Παρισι.

κρίμα...σε ευχαριστώ πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...