Προς το περιεχόμενο

την γνωμη σας!!!


cupra20vt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

o kaveri εαν δεν κανω λαθος ειναι apu, σε πολλα σχολια που εχω δει στο Internet δεν συνεργαζεται με ολες τις καρτες γραφικων σε crossfire και πολλες φορες αποδιδει και χειροτερα, εαν παω σε kaveri απλα ξεχναω την gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 AM3+ σε micro εκδοση, δεν εχω δει ακομα, με τελευταιο Chipset (970-990) ομως, το διευκρινιζω...!

 

2 αν ειναι να πας σε APU, δεν πας - θεωρω- με στοχο να βαλεις εξωτερικη καρτα γραφικων, αλλα για να εκμεταλλευτεις τη δυνατοτητα που σου δινει, να εχεις ενσωματωμενα τα γραφικα, στον επεξεργαστη...!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o kaveri εαν δεν κανω λαθος ειναι apu, σε πολλα σχολια που εχω δει στο Internet δεν συνεργαζεται με ολες τις καρτες γραφικων σε crossfire και πολλες φορες αποδιδει και χειροτερα, εαν παω σε kaveri απλα ξεχναω την gpu.

 

Λειτουργεί και σαν επεξεργαστής ο APU..Εξάλλου όλοι σχεδόν οι σύγχρονοι επεξεργαστές "apu" είναι απλά δεν έχουν υιοθετήσει αυτήν την ονομασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 AM3+ σε micro εκδοση, δεν εχω δει ακομα, με τελευταιο Chipset (970-990) ομως, το διευκρινιζω...!

 

2 αν ειναι να πας σε APU, δεν πας - θεωρω- με στοχο να βαλεις εξωτερικη καρτα γραφικων, αλλα για να εκμεταλλευτεις τη δυνατοτητα που σου δινει, να εχεις ενσωματωμενα τα γραφικα, στον επεξεργαστη...!!  

το ιδιο πραγμα λεμε, απλα επειδη το κουτι υπαρχει ηδη και παιρνει ΜΟΝΟ Mini itx ξεχναμε την macro εκδοση.

Οσο αναφορα το δευτερο συμφωνω απολυτα και επειδη ενας kaveri εχει γυρω στα 180 ευρω, με τον 760κ και με μια εξωτερικη καρτα απο αυτες που εχω κανει Link δεν θα αποδωσει καλυτερα??

Λειτουργεί και σαν επεξεργαστής ο APU..Εξάλλου όλοι σχεδόν οι σύγχρονοι επεξεργαστές "apu" είναι απλά δεν έχουν υιοθετήσει αυτήν την ονομασία.

ενοειτε οτι λειτουργει κα σαν επεξεργαστης απλα με τον 760κ πιστευω δεν πρεπει να εχουν και μεγαλες διαφορες εκτος της ενσωματωμενης gpu και επειδη στον 760k που κοιταω συγκρινεται ενας ι3 πιστευω ειναι ποιο value for money να παει καποιος σε amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παω σε fm2 διοτι το κουτι οπως ειπα υπαρχει, παιρνει μονο Mini ιτχ εαν επαιρνε micro θα πηγαινα σε am3+ αλλα σε mobo mini itx δεν υπαρχει μεχρι σημερα socket am3+.

 

δεν λεμε το ιδιο.. ακριβως!!  

 

σου διευκρινιζω οτι και σε Micro ATX -ουσιαστικα- ΔΕΝ υπαρχει μητρικη ΑΜ3+...!  

 

μακαρι να υπηρχε...!!!!! αλλα οι μονες Micro ATX, ειναι με παλιοτερα Chipset, 760G, NVidia 7025, 880G..!! οι οποιες κατ' εμε, δεν αξιζουν τον κοπο να ασχοληθεις, αν θες ενα συχρονο συστημα...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαξε το ακομα λιγο γιατι οπως φαινεται τα εχεις λιγο μπερδεμενα..

εγω στην αρχη νομιζα οτι θελεις ενα pc μικρο για το σαλονι να βλεπεις καμια ταινια αντε και κανα pro στην tv και κανα game απλα για την βαρεμαρα..

αν τωρα θελεις να το κανεις main pc αλλο μανικι αυτο!

 

σκεφτηκα να φτιαξω ενα μικρο σε μεγεθος συστηματακι για σαλονι διοτι στο δωματιο εχω συνθεση Intel παρα πολυ καλη , δεν θελω να ξεφυγω σε ποσο αλλα λογω οτι και η τηλεοραση στο σαλονι ειναι αρκετα καλη και νεας τεχνολογιας, γιατι να μην παιζω σε 1080?? Καλος ο kaveri το ειχα ξαναδει αλλα πιστευω οτι ξεχωριστο cpu και gpu ειναι καλυτερο. Παω σε fm2 διοτι το κουτι οπως ειπα υπαρχει, παιρνει μονο Mini ιτχ εαν επαιρνε micro θα πηγαινα σε am3+ αλλα σε mobo mini itx δεν υπαρχει μεχρι σημερα socket am3+.

Πιστευω οτι η καρτουλα η τελευταια που εκανα Link η asus θα σταθει σε all around gaming.Εαν εχω ποιο μεγαλες απαιτησεις αργοτερα απλα αλλαζω μια gpu ενω με kaveri δεν θα εχω αυτο το πλεονεκτημα.

1) ποιος σου ειπε οτι δεν θα παιζεις σε 1080p? 

2) εαν επαιρνε micro δεν θα μπορουσες να πας σε am3+... εκτος αν ηθελες pc 5ετιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο ψαξιμο οσο αναφορα τα am3+ οντως σε Micro atx  παμε σε πενταετια, επισης διαβαζα και κατι σχολια για τον Α10 6800κ, εχω μπει σε σκεψεις, κοιταω και kaveri και δεν ξερω τι να αποφασισω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kaveri δεν είναι μόνο ο 7850Κ (που τον βρίσκεις πλέον στα 160) παρεμπιπτόντως.

 

 

Η αρχική σου σύνθεση με τις μικρές αλλαγές είναι καλή εκτός και αν θες να φτιάξεις κάτι άλλο με άλλο budget,κουτί κλπ.Σε τι οθόνη,TV θα μπει δεν έχεις πει,δεν είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kaveri δεν είναι μόνο ο 7850Κ (που τον βρίσκεις πλέον στα 160) παρεμπιπτόντως.

 

 

Η αρχική σου σύνθεση με τις μικρές αλλαγές είναι καλή εκτός και αν θες να φτιάξεις κάτι άλλο με άλλο budget,κουτί κλπ.Σε τι οθόνη,TV θα μπει δεν έχεις πει,δεν είδα.

δεν αλαζουμε κουτι απλα εχω σκαλωσει στον επξεργαστη, σε 40αρα sony θα μπει.Απλα σκεφτομαι τον apu η cpu και gpu ξεχωριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι οτι "ανοίγεσαι" πολυ για htpc. Ειδικά αν έχεις μαζί και δυνατό main rig μου φαίνεται οτι είναι χάσιμο χρημάτων, τα οποία θα μπορούσες να τα ρίξεις κάπου αλλου. Aσε που στο τέλος, θα δεις οτι θα χρησιμοποιείς το main rig ολο και πιο σπάνια

Aσε ssd/260x (θα σου έλεγα και τα 4g ram απο τα 8, αλλά τα έχεις ήδη)  και αγόρασε μόνο μητρική με καναν a6/a8 , βάλε τον hdd του main rig στο htpc και κάνε τον shared για να τραβάς απο κει ταινίες κλπ αν χρειαστεί στο main rig και άραξε  B)

Ως προς το δίλημμα apu vs cpu/gpu, αν μιλάμε για kaveri 7850 των 160ε, προτιμώ να δώσω λίγα ευρώ παραπάνω και να χτυπήσω 750k με 260x. Αν μιλάμε για richland α8/α10, τότε θα έχεις ένα αξιοπρεπέστατο htpc..αλλά με χαμηλότερες επιδόσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι οτι "ανοίγεσαι" πολυ για htpc. Ειδικά αν έχεις μαζί και δυνατό main rig μου φαίνεται οτι είναι χάσιμο χρημάτων, τα οποία θα μπορούσες να τα ρίξεις κάπου αλλου. Aσε που στο τέλος, θα δεις οτι θα χρησιμοποιείς το main rig ολο και πιο σπάνια

Aσε ssd/260x (θα σου έλεγα και τα 4g ram απο τα 8, αλλά τα έχεις ήδη)  και αγόρασε μόνο μητρική με καναν a6/a8 , βάλε τον hdd του main rig στο htpc και κάνε τον shared για να τραβάς απο κει ταινίες κλπ αν χρειαστεί στο main rig και άραξε  B)

Ως προς το δίλημμα apu vs cpu/gpu, αν μιλάμε για kaveri 7850 των 160ε, προτιμώ να δώσω λίγα ευρώ παραπάνω και να χτυπήσω 750k με 260x. Αν μιλάμε για richland α8/α10, τότε θα έχεις ένα αξιοπρεπέστατο htpc..αλλά με χαμηλότερες επιδόσεις.

μπορω να πω οτι μου αρεσει ο τροπος μου σκεφτεσαι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι κουτάκια χωράει να μπει βέβαια ένας apu μόνος του,με τι απαιτήσεις χώρου-airflow και αντίστοιχα σε τι 2 κομμάτια hardware αλλά εντάξει.Καλά θα είσαι και με αυτά που καταλήγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...