Προς το περιεχόμενο

Να κάνω clean install;


Supes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά!

 

Έχω το macbook pro mid 2012 13,3''. Σε λίγους μήνες κλείνω 2 χρόνια που τον έχω. Δεν έχω κάνει ποτέ clean install άρα έβαλα mountain lion και μετά mavericks με upgrade. Πήγαιναν όλα καλά αλλά τελευταία έχω αρχίσει να έχω διάφορα προβλήματα με κρασαρίσματα που απαιτούσαν ακόμα και να κλείνω τον υπολογιστή από το κουμπάκι του. Σώθηκαν λίγο τα πράγματα με το Onyx αλλά και πάλι.

 

Λόγω αυτού που κάνω (σπουδάζω μουσική) έχω εγκαταστήσει/διαγράψει/επανεγκαταστήσει πολλές φορές πολλά προγράμματα, βιβλιοθήκες οργάνων κλπ. 

 

Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό; Να έχουν μαζευτεί άχρηστα πράγματα στον υπολογιστή και να δημιουργούνται αυτά τα προβλήματα;

 

Σκέφτηκα να κάνω clean install (recovery) και τώρα που ξέρω τι χρησιμοποιώ και τι θα χρησιμοποιώ να κάνω εγκατάσταση μόνο αυτά που θέλω (και όχι όλα τα προγράμματα που είχα βάλει σε πειραματικό στάδιο και πιθανόν να άφησαν υπολλείματα)

 

Θα βοηθήσει το clean install λέτε; Να το κάνω να τελειώνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι να το κάνεις για όλους τους λόγους που ανέφερες και για να ξέρεις ποια είναι η πραγματική κατάσταση του υπολογιστή.Time Machine backup και μετά clean install λοιπόν. Από RAM πώς πας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι να το κάνεις για όλους τους λόγους που ανέφερες και για να ξέρεις ποια είναι η πραγματική κατάσταση του υπολογιστή.Time Machine backup και μετά clean install λοιπόν. Από RAM πώς πας;

 

4άρα με βλέψεις για upgrade. 

 

Che, λέω απλά να χώσω documents και τέτοια στον εξωτερικό χωρίς να χρησιμοποιήσω Time Maschine γιατί θεωρητικά αν τον επαναφέρω στην ίδια κατάσταση που είναι ποιός ο λόγος;

 

Δεν είναι κακό μωρέ για τον δίσκο όμως; Το format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το TimeMachine το λεω μόνο για ευκολία και ασφάλεια, όχι για να επαναφέρεις τα πάντα πίσω. Αν θες κάντο manually. Αρκεί να είσαι σίγουρος τι πρέπει να κρατήσεις. π.χ. μπορείς να κρατήσεις κάποια app data (αν ξέρεις τι είναι και πώς το κάνεις) ώστε να μην χάσεις κάποιες ρυθμίσεις, ας πούμε. Αν δεν είσαι αυτή η περίπτωση, προχώρα όπως είπες και βάλε άλλα 4GB RAM.

 

Δεν έχει πρόβλημα ο δίσκος με το format, μάλλον καλό του κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά!

 

Έχω το macbook pro mid 2012 13,3''. Σε λίγους μήνες κλείνω 2 χρόνια που τον έχω. Δεν έχω κάνει ποτέ clean install άρα έβαλα mountain lion και μετά mavericks με upgrade. Πήγαιναν όλα καλά αλλά τελευταία έχω αρχίσει να έχω διάφορα προβλήματα με κρασαρίσματα που απαιτούσαν ακόμα και να κλείνω τον υπολογιστή από το κουμπάκι του. Σώθηκαν λίγο τα πράγματα με το Onyx αλλά και πάλι.

 

Λόγω αυτού που κάνω (σπουδάζω μουσική) έχω εγκαταστήσει/διαγράψει/επανεγκαταστήσει πολλές φορές πολλά προγράμματα, βιβλιοθήκες οργάνων κλπ. 

 

Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό; Να έχουν μαζευτεί άχρηστα πράγματα στον υπολογιστή και να δημιουργούνται αυτά τα προβλήματα;

 

Σκέφτηκα να κάνω clean install (recovery) και τώρα που ξέρω τι χρησιμοποιώ και τι θα χρησιμοποιώ να κάνω εγκατάσταση μόνο αυτά που θέλω (και όχι όλα τα προγράμματα που είχα βάλει σε πειραματικό στάδιο και πιθανόν να άφησαν υπολλείματα)

 

Θα βοηθήσει το clean install λέτε; Να το κάνω να τελειώνει;

 

 

Όχι. Δεν είναι ανάγκη να κάνεις clean install. 

 

 

Αυτά που βάζεις και βγάζεις στον Η/Υ σου μπορεί εσένα να σου φαίνονται κάπως αλλά δεν έχουν ούτε την βαρύτητα που νομίζεις (ή φαίνεται να νομίζεις) ούτε και την ικανότητα να κάνουν αυτά που νομίζεις (ή φαίνεται να νομίζεις) στο σύστημά σου. 

 

 

Το "κρασαρίσματα" δεν λέει τίποτα. Θα πρέπει να προσδιορίσεις τι έκανες, τι έγινε και πως κράσαρε. 

 

 

Πάντως το clean install θα πρέπει να είναι η τελευταία επιλογή και αυτό μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το TimeMachine το λεω μόνο για ευκολία και ασφάλεια, όχι για να επαναφέρεις τα πάντα πίσω. Αν θες κάντο manually. Αρκεί να είσαι σίγουρος τι πρέπει να κρατήσεις. π.χ. μπορείς να κρατήσεις κάποια app data (αν ξέρεις τι είναι και πώς το κάνεις) ώστε να μην χάσεις κάποιες ρυθμίσεις, ας πούμε. Αν δεν είσαι αυτή η περίπτωση, προχώρα όπως είπες και βάλε άλλα 4GB RAM.

 

Δεν έχει πρόβλημα ο δίσκος με το format, μάλλον καλό του κάνει.

 

 

Όχι. Δεν είναι ανάγκη να κάνεις clean install. 

 

 

Αυτά που βάζεις και βγάζεις στον Η/Υ σου μπορεί εσένα να σου φαίνονται κάπως αλλά δεν έχουν ούτε την βαρύτητα που νομίζεις (ή φαίνεται να νομίζεις) ούτε και την ικανότητα να κάνουν αυτά που νομίζεις (ή φαίνεται να νομίζεις) στο σύστημά σου. 

 

 

Το "κρασαρίσματα" δεν λέει τίποτα. Θα πρέπει να προσδιορίσεις τι έκανες, τι έγινε και πως κράσαρε. 

 

 

Πάντως το clean install θα πρέπει να είναι η τελευταία επιλογή και αυτό μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις. 

 

Έχουν αρκετή βαρύτητα αν σκεφτείς ότι έχω βιβλιοθήκες με 50-200GB η μία. 

 

Για παράδειγμα καμιά φορά μου κρασάρει το Logic Pro. Σήμερα μάλιστα ένα project μου δεν μου το ανοίγει καν, πάω να το ανοίξω και κολλάει όλος ο υπολογιστής. 

 

Στην σχολή μου έχουμε λιγότερο δυνατά μηχανήματα και δεν συμβαίνει αυτό το βασίζω στο ότι απλά δεν είναι φορτωμένα... λογικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν αρκετή βαρύτητα αν σκεφτείς ότι έχω βιβλιοθήκες με 50-200GB η μία. 

 

Για παράδειγμα καμιά φορά μου κρασάρει το Logic Pro. Σήμερα μάλιστα ένα project μου δεν μου το ανοίγει καν, πάω να το ανοίξω και κολλάει όλος ο υπολογιστής. 

 

Στην σχολή μου έχουμε λιγότερο δυνατά μηχανήματα και δεν συμβαίνει αυτό το βασίζω στο ότι απλά δεν είναι φορτωμένα... λογικά...

 

 

Άλλο η βαρύτητα και άλλο το μέγεθος. Προφανώς, με την λέξη "βιβλιοθήκες" εννοείς wav ή άλλα αρχεία ήχου ή κάποια αρχεία από projects σε κάποιο sequencer που χρησιμοποιείς. 

 

 

Αυτά, πέρα από το μέγεθος και το ότι είναι πολλά, δεν έχουν κάτι άλλο. Και αυτό δεν είναι αρκετό και σημαντικό... για την ακρίβεια δεν είναι καθόλου σημαντικό (δεδομένου ότι δεν καταλαμβάνουν όλο τον σκληρό σου). 

 

 

Πρόσεξε όμως.. εάν έχεις λίγο ελεύθερο χώρο στο σκληρό σου τότε δεν φταίνε τα αρχεία που χρησιμοποιείς αλλά το ότι δεν έχεις ελεύθερο χώρο. Δυστυχώς δεν θυμάμαι να σου πω πόσο περίπου είναι το λίγο... αλλά ένα search στο internet θα σου δώσει απάντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο η βαρύτητα και άλλο το μέγεθος. Προφανώς, με την λέξη "βιβλιοθήκες" εννοείς wav ή άλλα αρχεία ήχου ή κάποια αρχεία από projects σε κάποιο sequencer που χρησιμοποιείς. 

 

 

Αυτά, πέρα από το μέγεθος και το ότι είναι πολλά, δεν έχουν κάτι άλλο. Και αυτό δεν είναι αρκετό και σημαντικό... για την ακρίβεια δεν είναι καθόλου σημαντικό (δεδομένου ότι δεν καταλαμβάνουν όλο τον σκληρό σου). 

 

 

Πρόσεξε όμως.. εάν έχεις λίγο ελεύθερο χώρο στο σκληρό σου τότε δεν φταίνε τα αρχεία που χρησιμοποιείς αλλά το ότι δεν έχεις ελεύθερο χώρο. Δυστυχώς δεν θυμάμαι να σου πω πόσο περίπου είναι το λίγο... αλλά ένα search στο internet θα σου δώσει απάντηση. 

 

15-20%

 

Έχω σχεδόν τον μισό δίσκο άδειο! Είναι περασμένα σε external drive. Ωστόσο δεν είναι wav αρχεία είναι όλα και apps, μπορούν να χρησιμοποιηθούν χωρίς sequencer. Γίνονται κανονικά με εγκατάσταση απλά τα wavs που λες μπαίνουν στον εξωτερικό για εξοικονόμηση χώρου.

 

Τέλος πάντων, πάντως με ένα γρήγορο search στο διαδίκτυο διάβασα ότι κατά τα upgrades καλό είναι να τα κάνεις clean install μερικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγάκι urban legend αυτό με τα updates και το clean install. Έως σχεδόν δεν ισχύει.

 

 

Με λίγα λόγια... εάν θες εσύ να κάνεις format τον δίσκο σου για ψυχολογικούς λόγους (π.χ. να νιώσεις πιο ασφαλής), κάν' το. Δικός σου είναι, ό,τι θες τον κάνεις. 

 

 

Όμως, κατά πάσα πιθανότητα, ο Η/Υ σου δεν θέλει format. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δεν πιστεύω ο δίσκος θέλει format. Μια επισκευή αρκεί για να επανέλθει εφ' όσον βέβαια όντως έχει κάποιο θέμα. Θα έλεγα λοιπόν να μην προσπαθούμε να θεραπεύσουμε το σύμπτωμα χωρίς να γνωρίζουμε το αίτιο που μπορεί να είναι μια ασύμβατη ή προβληματική εφαρμογή που παρεμβαίνει στο σύστημα.

 

Θα έλεγα λοιπόν να κατεβάσεις το free EtreCheck, να το τρέξεις αφού αποσυνδέσεις τα περιφερειακά και να ποστάρεις το report του να δούμε τι παίζει στο μηχάνημα.

 

Βασικά, εκτός από το OS X, τι άλλο έχεις στον δίσκο ;.  Επίσης, όταν παρουσιάζεται το θέμα στο Activity Monitor/Memory η μπάρα του Memory Pressure τι χρώμα έχει ;.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δεν πιστεύω ο δίσκος θέλει format. Μια επισκευή αρκεί για να επανέλθει εφ' όσον βέβαια όντως έχει κάποιο θέμα. Θα έλεγα λοιπόν να μην προσπαθούμε να θεραπεύσουμε το σύμπτωμα χωρίς να γνωρίζουμε το αίτιο που μπορεί να είναι μια ασύμβατη ή προβληματική εφαρμογή που παρεμβαίνει στο σύστημα.

 

Θα έλεγα λοιπόν να κατεβάσεις το free EtreCheck, να το τρέξεις αφού αποσυνδέσεις τα περιφερειακά και να ποστάρεις το report του να δούμε τι παίζει στο μηχάνημα.

 

Βασικά, εκτός από το OS X, τι άλλο έχεις στον δίσκο ;.  Επίσης, όταν παρουσιάζεται το θέμα στο Activity Monitor/Memory η μπάρα του Memory Pressure τι χρώμα έχει ;.

Το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν πάω να ανοίξω project το οποίο περιέρχει αρχεία που φορτώνονται από εξωτερικό σκληρο. Αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να κάνω τίποτα, με το που πάω να το ανοίξω εμφανίζεται η παλέτα με τα χρώμματα και κολλάει όλο το σύστημα.

 

Hardware Information:

MacBook Pro (13-inch, Mid 2012)

MacBook Pro - model: MacBookPro9,2

1 2.5 GHz Intel Core i5 CPU: 2 cores

4 GB RAM

 

Video Information:

Intel HD Graphics 4000 - VRAM: 1024 MB

 

System Software:

OS X 10.9.2 (13C64) - Uptime: 0 days 0:3:23

 

Disk Information:

TOSHIBA MK5065GSXF disk0 : (500.11 GB)

EFI (disk0s1) <not mounted>: 209.7 MB 

Macintosh HD (disk0s2) / [startup]: 384 GB (118.68 GB free)

Recovery HD (disk0s3) <not mounted>: 650 MB 

BOOTCAMP (disk0s4) /Volumes/BOOTCAMP: 115.25 GB (6.68 GB free)

 

OPTIARC DVD RW AD-5970H  

 

USB Information:

VIA Labs, Inc.          USB3.0 Hub              

 

Toshiba External USB 3.0 1 TB

JOHN'S HD (disk1s1) /Volumes/JOHN'S HD: 1 TB (35.1 GB free)

 

VIA Labs, Inc.          USB2.0 Hub              

 

E-MU Systems, Inc. E-MU 0204 | USB 

 

 

Apple Inc. FaceTime HD Camera (Built-in) 

 

Apple Computer, Inc. IR Receiver 

 

Apple Inc. Apple Internal Keyboard / Trackpad 

 

Apple Inc. BRCM20702 Hub 

Apple Inc. Bluetooth USB Host Controller 

 

FireWire Information:

 

Thunderbolt Information:

Apple Inc. thunderbolt_bus

 

Configuration files:

/etc/sysctl.conf - Exists

/etc/hosts - Count: 5

 

Kernel Extensions:

com.orderedbytes.driver.CMUSBDevices (4.6.0 - SDK 10.6)

org.virtualbox.kext.VBoxDrv (4.2.4)

org.virtualbox.kext.VBoxUSB (4.2.4)

com.emu.driver.EMUUSBAudio (1.4.0 - SDK 10.6)

com.orderedbytes.driver.ControllerMateFamily (4.6.0 - SDK 10.6)

com.Cycling74.driver.Soundflower (1.6.6 - SDK 10.6)

net.telestream.driver.TelestreamAudio (1.0.6 - SDK 10.6)

com.paceap.kext.pacesupport.snowleopard (5.8 - SDK 10.6)

com.bresink.driver.BRESINKx86Monitoring (9.0)

 

Startup Items:

DigidesignLoader: Path: /Library/StartupItems/DigidesignLoader

PACESupport: Path: /Library/StartupItems/PACESupport

 

Launch Daemons:

[system] com.adobe.fpsaud.plist 3rd-Party support link

[system] com.adobe.SwitchBoard.plist 3rd-Party support link

[system] com.disc-soft.DAEMONTools.PrivilegedHelper.plist 3rd-Party support link

[system] com.fernlightning.fseventer.plist 3rd-Party support link

[system] com.microsoft.office.licensing.helper.plist 3rd-Party support link

[system] com.oracle.java.Helper-Tool.plist 3rd-Party support link

[system] com.oracle.java.JavaUpdateHelper.plist 3rd-Party support link

[system] com.paceap.eden.licensed.plist 3rd-Party support link

[system] com.parallels.desktop.launchdaemon.plist 3rd-Party support link

[system] com.skype.skypeinstaller.plist 3rd-Party support link

[system] org.macosforge.xquartz.privileged_startx.plist 3rd-Party support link

[system] PACESupport.plist 3rd-Party support link

 

Launch Agents:

[system] com.adobe.AAM.Updater-1.0.plist 3rd-Party support link

[system] com.oracle.java.Java-Updater.plist 3rd-Party support link

[system] org.macosforge.xquartz.startx.plist 3rd-Party support link

 

User Launch Agents:

[not loaded] com.adobe.ARM.[...].plist 3rd-Party support link

[not loaded] com.google.keystone.agent.plist 3rd-Party support link

[not loaded] com.plexapp.helper.plist 3rd-Party support link

 

User Login Items:

Memory Clean

 

Internet Plug-ins:

FlashPlayer-10.6: Version: 12.0.0.70 - SDK 10.6 3rd-Party support link

QuickTime Plugin: Version: 7.7.3

AdobePDFViewerNPAPI: Version: 11.0.06 - SDK 10.6 3rd-Party support link

AdobePDFViewer: Version: 11.0.06 - SDK 10.6 3rd-Party support link

Flash Player: Version: 12.0.0.70 - SDK 10.6 Outdated! Update

Default Browser: Version: 537 - SDK 10.9

SharePointBrowserPlugin: Version: 14.0.0 3rd-Party support link

JavaAppletPlugin: Version: Java 7 Update 51 3rd-Party support link

 

Audio Plug-ins:

BluetoothAudioPlugIn: Version: 1.0 - SDK 10.9

AirPlay: Version: 2.0 - SDK 10.9

AppleAVBAudio: Version: 203.2 - SDK 10.9

iSightAudio: Version: 7.7.3 - SDK 10.9

 

iTunes Plug-ins:

Quartz Composer Visualizer: Version: 1.4 - SDK 10.9

 

3rd Party Preference Panes:

Flash Player  3rd-Party support link

Java  3rd-Party support link

Native Instruments USB Audio  3rd-Party support link

 

Old Applications:

Spark: Version: 1.5 - SDK 10.5 3rd-Party support link

/Applications/Arturia/Spark.app

Celestia: Version: 1.6.1 - SDK 10.5 3rd-Party support link

 

Time Machine:

Time Machine not configured!

 

Top Processes by CPU:

    4% WindowServer

    3% Safari

    2% com.apple.WebKit.Networking

    1% mds_stores

    1% EtreCheck

 

Top Processes by Memory:

180 MB Safari

102 MB com.apple.WebKit.WebContent

78 MB Dock

45 MB ocspd

45 MB Finder

 

Virtual Memory Information:

1.63 GB Free RAM

1.43 GB Active RAM

212 MB Inactive RAM

753 MB Wired RAM

286 MB Page-ins

0 B Page-outs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή χωρίς εξωτερικό δουλεύει μια χαρά; Μήπως να τσεκάρεις το εξωτερικό;

 

Τι μπορώ να τσεκάρω ακριβώς; Δεν μου φαίνεται να έχει κάτι, τον δουλεύω κανονικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jmiliad, δεν βλέπω κάτι το αφύσικο στο report.

 

Για να δούμε τι ακριβώς γίνεται, προκάλεσε ξανά το θέμα  και στη συνέχεια ακολούθησε τα βήματα του άρθρου.


Συγγνώμη παρέλειψα μια γραμμή στην προηγούμενη πρόταση.

 

Αρχικά αν έχεις ένα δεύτερο account κάνε login σε αυτό και προσπάθησε να αναπαράξεις το θέμα. 

Να δούμε δηλαδή αν πρόκειται για θέμα account ή συστημικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εγώ έκανα clean install στο macbook και δεν είδα κάποια διαφορά. ειχα εγκαταστήσει πριν τα mavericks αλλά και μετά από το clean το ίδιο είναι. νομίζω πως δεν έχει τόση μεγάλη σημασία το clean install στα macintosh. όμως αν έχεις προβλήματα στο λογισμικό όπως λες, κάνε. Αλλά να κάνεις πριν backup, γιατί ποτέ δεν ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...