Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλήμερα σας!

Θα ήθελα την γνώμη σας για ένα σύστημα που μου κέντρισε το ενδιαφέρον.
Με ενδιαφέρει να το χρησιμοποιώ 3-4 φορές την βδομάδα για λίγες ώρες broswing και κυρίως βλέποντας ταινίες, youtube και σειρές, σημαντικό επίσης είναι να είναι μικρο και ελαφρύ όσο γίνεται.

 

INNOVATOR AETHER SLIM V141 14.1'' FHD IPS 2GB 64GB WIFI BT WIN 10

 

 

Μου αρέσει γιατί έχει:

14.1" Full HD IPS (καλο μεγεθος και ips,για ταινιες πιστευω καλύτερη απο τον ανταγωνισμό...)

SSD 64GB (εμένα μου αρκεί εφοσον είναι πιο γρήγορο απο τους κλασικούς sata, εχω και εξωτερικο για τη χωρητικότητα )

ζυγίζει 1.39kg 

έρχεται με W10

εχει 2 ετη εγγύηση

κόστος 209 ευρό.

Δεν έχω σκοπό να το αναβαθμίσω καθόλου, δεν θέλω περισσότερα.

 

 

Τι λέτε, γιατί όχι ?

 

 

ΥΓ 

Είχα ενα ενα ωραίο sammy 15.6 HD με i5 kai 610M γραφικά αλλα το χάρισα στην αδερφή, και θελω για έμενα τωρα ενα 2ο για να περναω την ωρα μου οταν δεν ειμαι στο γραφείο με τον σταθερο της υπογραφής μου.

Δηλαδή αποκλειστικά για λιγο σερφαρισμα και κυρίως ταινιούλες και σειρες που παρακολουθώ.

 

Καταλαβαίνω οτι με 40-50 ευρω ακομα παω σε HP,Lenovo,Acer ανώτερης γενικά ποιότητας αλλά τα χαρακτηριστικα που το κάνουν ιδανικό για ταινίες δεν τα βρισκω, δηλαδη FHD, IPS panel, SSD, σε τετοια τιμη.

 

 

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ καλήμερα σας!

 

Θα ήθελα την γνώμη σας για ένα σύστημα που μου κέντρισε το ενδιαφέρον.

Με ενδιαφέρει να το χρησιμοποιώ 3-4 φορές την βδομάδα για λίγες ώρες broswing και κυρίως βλέποντας ταινίες, youtube και σειρές, σημαντικό επίσης είναι να είναι μικρο και ελαφρύ όσο γίνεται.

 

INNOVATOR AETHER SLIM V141 14.1'' FHD IPS 2GB 64GB WIFI BT WIN 10

 

 

Μου αρέσει γιατί έχει:

14.1" Full HD IPS (καλο μεγεθος και ips,για ταινιες πιστευω καλύτερη απο τον ανταγωνισμό...)

SSD 64GB (εμένα μου αρκεί εφοσον είναι πιο γρήγορο απο τους κλασικούς sata, εχω και εξωτερικο για τη χωρητικότητα )

ζυγίζει 1.39kg 

έρχεται με W10

εχει 2 ετη εγγύηση

κόστος 209 ευρό.

 

Δεν έχω σκοπό να το αναβαθμίσω καθόλου, δεν θέλω περισσότερα.

 

 

Τι λέτε, γιατί όχι ?

 

 

ΥΓ 

Είχα ενα ενα ωραίο sammy 15.6 HD με i5 kai 610M γραφικά αλλα το χάρισα στην αδερφή, και θελω για έμενα τωρα ενα 2ο για να περναω την ωρα μου οταν δεν ειμαι στο γραφείο με τον σταθερο της υπογραφής μου.

Δηλαδή αποκλειστικά για λιγο σερφαρισμα και κυρίως ταινιούλες και σειρες που παρακολουθώ.

 

Καταλαβαίνω οτι με 40-50 ευρω ακομα παω σε HP,Lenovo,Acer ανώτερης γενικά ποιότητας αλλά τα χαρακτηριστικα που το κάνουν ιδανικό για ταινίες δεν τα βρισκω, δηλαδη FHD, IPS panel, SSD, σε τετοια τιμη.

 

 

Ευχαριστώ !

Eγώ με αυτά τα λευτά θα αγόραζα αυτό: http://www.gearbest.com/laptops/pp_349351.html?wid=21, καλύτερος επεξεργαστής, αναβαθμίσημο σε δίσκο & μνήμη, αποσπώμενη μπαταρία... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zacharis τα πολύτιμα φώτα σου!

 

Ψάχνω για την αδερφή μου λαπτοπ όμορφο επώνυμο (παλιά είχε Vaio) κατα προτίμηση Dell, για internet και word και downloading.

Aν έχει SSD απο τη μανα του καλώς (τουλάχιστον 256) αλλιώς του βάζω εγώ (windows έχω αυθεντικά σε περίπτωση OS, αν έχει OS πάλι δεκτόν).
διαστάσεις 17΄΄

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου όπως πάντα λύνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Zacharis τα πολύτιμα φώτα σου!

 

Ψάχνω για την αδερφή μου λαπτοπ όμορφο επώνυμο (παλιά είχε Vaio) κατα προτίμηση Dell, για internet και word και downloading.

Aν έχει SSD απο τη μανα του καλώς (τουλάχιστον 256) αλλιώς του βάζω εγώ (windows έχω αυθεντικά σε περίπτωση OS, αν έχει OS πάλι δεκτόν).

διαστάσεις 17΄΄

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου όπως πάντα λύνεις!

Aν και δεν αναφέρεις budget:

 

https://www.skroutz.gr/s/8489295/Lenovo-IdeaPad-300-15ISK-i3-6100U-4GB-500GB-No-OS.html

 

Laptop Lenovo IdeaPad 300-17ISK 80QH00AHPB 17.3",i5-6200U,4GB,1TB,Dos,Black,EU Specs / LENOVO Laptop 17.3" i5-6200U 4 GB 1 TB Intel HD Graphics 520 Dos

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι κλεφτες; Το computeruniverse μου φαινετε αξιοπιστο

Για τους δικούς μας πήγαινε. Δικαιολογειται τέτοια διάφορα μόνο για δισκο-λειτουργικο-φόρους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας ψάχνω λαπτοπ και θα ηθελα να μου προτείνετε αν μπορείτε καποιο. Η χρήση που το θέλω ειναι για δουλειά όπου χρησιμοποιώ το excel κατά κύριο λόγο. Με νοιάζει η ξεκούραστη οθόνη παρα πολύ γιατί ταξιδεύω λόγο δουλειάς οπότε το χρησιμοποιώ ολη μέρα για δουλειά και εκεί που δουλεύω είτε θα ειναι πολυ σκοτεινά είτε πολύ φωτεινά όποτε θα προτιμούσα να μην γυαλίζει η οθόνη και το βράδυ το χρησιμοποιώ για να δω καμια ταινία ή να σερφάρω. το numpad ειναι must το πληκτρολόγιο πρέπει να εχει οπωσδήποτε numpad. Τελος το μαγαζί θα ήθελα να είναι από Ελλάδα. Δεν εχω πρόβλημα για 17 ή 15 οθόνη ως τώρα δούλευα σε 15 αλλά μου έχουν πει ότι η 17 είναι πολυ πιο ξεκούραστη. Budget έως 1000 ευρώ και προσθέτω ενα 100 με παρα πολυ ζόρι. Εχω ssd έναν που ειχα αγοράσει για το παλιό λάπτοπ οπότε ίσως μπορώ να τον βάλω στο καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας ψάχνω λαπτοπ και θα ηθελα να μου προτείνετε αν μπορείτε καποιο. Η χρήση που το θέλω ειναι για δουλειά όπου χρησιμοποιώ το excel κατά κύριο λόγο. Με νοιάζει η ξεκούραστη οθόνη παρα πολύ γιατί ταξιδεύω λόγο δουλειάς οπότε το χρησιμοποιώ ολη μέρα για δουλειά και εκεί που δουλεύω είτε θα ειναι πολυ σκοτεινά είτε πολύ φωτεινά όποτε θα προτιμούσα να μην γυαλίζει η οθόνη και το βράδυ το χρησιμοποιώ για να δω καμια ταινία ή να σερφάρω. το numpad ειναι must το πληκτρολόγιο πρέπει να εχει οπωσδήποτε numpad. Τελος το μαγαζί θα ήθελα να είναι από Ελλάδα. Δεν εχω πρόβλημα για 17 ή 15 οθόνη ως τώρα δούλευα σε 15 αλλά μου έχουν πει ότι η 17 είναι πολυ πιο ξεκούραστη. Budget έως 1000 ευρώ και προσθέτω ενα 100 με παρα πολυ ζόρι. Εχω ssd έναν που ειχα αγοράσει για το παλιό λάπτοπ οπότε ίσως μπορώ να τον βάλω στο καινούργιο.

https://www.skroutz.gr/s/9528088/Lenovo-IdeaPad-Y700-17ISK-i5-6300HQ-8GB-1TB-GeForce-GTX-960M-FHD-No-OS.html

 

http://www.mgmanager.gr/notebooks/58203-asus-rog-gl752vw-i7-6700hq173-fhd8gb1tbnvidia-geforce-gtx-960m-4gb-freedos-black-grey-.html

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτοιμος λοιπόν για αγορά laptop lenovo.

 

Ευχαριστώ το χρήστη zacharis για τις συμβουλές!

 

Τελευταία ερώτηση: Παραεισαγωγές laptop lenovo καλύπτονται κανονικά από εγγύηση εδώ αντ/πείας;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Μια ερώτηση μόνο του asus το πληκτρολόγιο είναι με κόκκινα χρώματα; Θα το χρησιμοποιώ στην δουλειά μου οπότε θα προτιμούσα να μην έχει περίεργα χρώματα πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια μπορειτε να μου προτεινετε κανα λαπτοπακι κοντα στα 500 ευρω για καθημερινη χρηση και για παιχνιδια τυπου lol,cs,overwatch. Ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτοιμος λοιπόν για αγορά laptop lenovo.

 

Ευχαριστώ το χρήστη zacharis για τις συμβουλές!

 

Τελευταία ερώτηση: Παραεισαγωγές laptop lenovo καλύπτονται κανονικά από εγγύηση εδώ αντ/πείας;

Ευχαριστώ!

Δεν υπάρχει όρος "παραεισαγωγή" πλέον...

 

Καλησπερα παιδια μπορειτε να μου προτεινετε κανα λαπτοπακι κοντα στα 500 ευρω για καθημερινη χρηση και για παιχνιδια τυπου lol,cs,overwatch. Ευχαριστω!!!

https://etd.gr/shop/dell-inspiron-5559-black-5559-8354/
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και χαρά σας! Θα ήθελα την άποψή σας, για αγορά laptop φυσικά.

 

Το budget μου είναι γύρω στα 600.

 

Απαιτήσεις και χρήση:

 

1. Κάτι πραγματικά γρήγορο, καθώς έχω βαρεθεί να περνάω τη ζωή μου μπροστά σε μια οθόνη, περιμένοντας το μηχάνημα να ξυπνήσει...

 

2. Μακροβιότητα μπαταρίας! Εξυπακούεται με ορθή χρήση. (Με συμβούλευσαν να μην φορτίζω πάνω από 50%, ώστε να χρησιμοποιούνται μόνο τα μισά στοιχεία της μπαταρίας, κι έτσι να ζήσει περισσότερο. Αναρωτιέμαι όμως, πώς θα ζήσει παραπάνω, αφού έτσι θα γίνονται 2πλάσιες φορτίσεις?)

 

3. Multitasking αβίαστο.

 

4. Κατά προτίμηση οθόνη ματ. Δεν έχω απαιτήσεις στο μέγεθός της (με 15.3 είμαι οκ, αλλά με ενδιαφέρει η ποιότητα στις ταινίες. (Μust η κάρτα γραφικών NVIDIA?)

 

5. Ειδικές και σημαντικές ανάγκες [!!! :D] (πέρα από browsing, oficce suite, παρακολούθηση ταινιών, ελαφρύ και σπάνιο gaming):

Α) να μπορεί να αντρποκριθεί στη μετατροπή παρτιτούρας σε ήχο

Β) γενικά, να μπορεί να γίνει παραμετροποίηση στην ποιότητα της εξόδου του ήχου. Θα μπουν μεγάλα ηχεία επάνω.

Μου είπαν ότι τα Asus έχουν ανεξάρτητη κάρτα ήχου στη μητρική. Ισχύει? Θα προτιμούσα να μην βάλω εξωτερική κάρτα ήχου, για λόγους ευελιξίας.

Γ) ΑΘΟΡΥΒΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

 

Δεν χρειάζομαι ιδιαίτερη χωρητικότητα δίσκου.

 

6. Να σηκώνει προγράμματα housecleaning... :0 Οκ, αγνοείστε το αυτό. :)

 

Θα βρω κάτι στα λεφτά μου ή να συνεχίσω να μαζεύω για κανά χρόνο ακόμα?

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και χαρά σας! Θα ήθελα την άποψή σας, για αγορά laptop φυσικά.

 

Το budget μου είναι γύρω στα 600.

 

Απαιτήσεις και χρήση:

 

1. Κάτι πραγματικά γρήγορο, καθώς έχω βαρεθεί να περνάω τη ζωή μου μπροστά σε μια οθόνη, περιμένοντας το μηχάνημα να ξυπνήσει...

 

2. Μακροβιότητα μπαταρίας! Εξυπακούεται με ορθή χρήση. (Με συμβούλευσαν να μην φορτίζω πάνω από 50%, ώστε να χρησιμοποιούνται μόνο τα μισά στοιχεία της μπαταρίας, κι έτσι να ζήσει περισσότερο. Αναρωτιέμαι όμως, πώς θα ζήσει παραπάνω, αφού έτσι θα γίνονται 2πλάσιες φορτίσεις?)

 

3. Multitasking αβίαστο.

 

4. Κατά προτίμηση οθόνη ματ. Δεν έχω απαιτήσεις στο μέγεθός της (με 15.3 είμαι οκ, αλλά με ενδιαφέρει η ποιότητα στις ταινίες. (Μust η κάρτα γραφικών NVIDIA?)

 

5. Ειδικές και σημαντικές ανάγκες [!!! :D] (πέρα από browsing, oficce suite, παρακολούθηση ταινιών, ελαφρύ και σπάνιο gaming):

Α) να μπορεί να αντρποκριθεί στη μετατροπή παρτιτούρας σε ήχο

Β) γενικά, να μπορεί να γίνει παραμετροποίηση στην ποιότητα της εξόδου του ήχου. Θα μπουν μεγάλα ηχεία επάνω.

Μου είπαν ότι τα Asus έχουν ανεξάρτητη κάρτα ήχου στη μητρική. Ισχύει? Θα προτιμούσα να μην βάλω εξωτερική κάρτα ήχου, για λόγους ευελιξίας.

Γ) ΑΘΟΡΥΒΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

 

Δεν χρειάζομαι ιδιαίτερη χωρητικότητα δίσκου.

 

6. Να σηκώνει προγράμματα housecleaning... :0 Οκ, αγνοείστε το αυτό. :)

 

Θα βρω κάτι στα λεφτά μου ή να συνεχίσω να μαζεύω για κανά χρόνο ακόμα?

 

Ευχαριστώ!

https://www.skroutz.gr/s/10259322/Lenovo-IdeaPad-510-15ISK-i5-6200U-4GB-1TB-GeForce-940MX-FHD-No-OS.html

 

http://www.dshop.gr/pegasus/products01/show00.php?code=21545&pcode=SHOW_PROD21545

 

https://www.skroutz.gr/s/10110950/Lenovo-Ideapad-700-15ISK-i5-6300HQ-4GB-1TB-GeForce-GTX-950M-FHD-W10.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...