Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα!

 

Λόγω συχνών μετακινήσεων χρειάζομαι ένα λάπτοπ. Είπα να μην προβώ σε κάποια αγορά μέσα στο καλοκαίρι αλλά....Κυριακή κοντή γιορτή και έτσι και ήρθε ο καιρός να μπει το χέρι στη τσέπη! :D

 

Οι ανάγκες μου είναι σχετικά απλές: Χρήση Microsoft Office, 5-8 καρτέλες στον Google Chrome, κανά τραγούδι στο υπόβαθρο. Δεν με ενδιαφέρει το gaming και δυστυχώς δεν έχω πλέον και χρόνο γι αυτό :(.

 

Οι απαιτήσεις μου είναι, σε γενικές γραμμές, οι απαιτήσεις του "μέσου χρήστη" που θέλει να έχει στα χέρια του ένα υπάκουο μηχάνημα που να του βγάζει τη καθημερινή δουλειά δίχως βαβούρες και μικροκολλήματα. Σε απλά ελληνικά θέλω:

 

- FHD IPS οθόνη

- Έναν τυπικό και αξιοπρεπή επεξεργαστή Intel

- Τουλάχιστον 4 GB RAM

- SSD δίσκο

- Portable και ελαφρύ μηχάνημα

- Κατά προτίμηση λιγότερο από 15,6''

 

Το διαθέσιμο budget μου είναι μέχρι 500 €. Κατόπιν ενδελεχούς έρευνας κατέληξα σε αυτό το μοντέλο:

 

http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comhpp00093/laptop-hp-elitebook-820-g3-y2q78up-12-5fhd-touch-i5-6200u8gb128gbintel-hd-520win-7prosilver

 

Θα ήθελα την βοήθεια και τη γνώμη σας αναφορικά με το συγκεκριμένο λάπτοπ (εάν κάποιος γνωρίζει από ίδια χρήση) καθώς και τις συμβουλές σας αναφορικά με οποιοδήποτε άλλο λάπτοπ θεωρείτε ότι ανταποκρίνεται στα παραπάνω "στάνταρ" μου. Γνωρίζω ότι μέσω Gearbest (αλλά και μέσων άλλων online καταστημάτων) μπορώ να βρω τεράστια ποικιλία και σε πολύ καλύτερες τιμές όμως δεν έχω αγοράσει ξανά μηχάνημα ανάλογης αξίας έτσι και είμαι διστακτικός με το ζήτημα των εγγυήσεων (δεν ξέρω τι παίζει με λίγα λόγια).

 

Είμαι ωστόσο ανοιχτός στις προτάσεις σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη πολύτιμη βοήθειά σας.

Καλησπέρα, το συγκεκριμένο laptop πρέπει να έχει λάθος τιμή. https://www.skroutz.gr/c/25/laptop/m/40/HP/f/342274/12-5.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, το συγκεκριμένο laptop πρέπει να έχει λάθος τιμή. https://www.skroutz.gr/c/25/laptop/m/40/HP/f/342274/12-5.html

Τι εννοείς "λάθος"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εσύ παρεξήγησες, δεν παρεξηγήθηκα καθόλου και σου ευχήθηκα από πάρτη μου, όχι εκ μέρους των άλλων...

 

Α οκ, δεν ήξερα πως είσαι εκπρόσωπος των άλλων και πώς κλείνεις τις υποθέσεις.

Για όσους δεν είσαι εκπρόσωπος δέχομαι ακόμη απόψεις και προτάσεις για 15", i7, 8GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οκ, δεν ήξερα πως είσαι εκπρόσωπος των άλλων και πώς κλείνεις τις υποθέσεις.

...

Ότι να 'ναι, κουβέντα να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς "λάθος"?

Τα 500Ε με αυτά τα specs μου φαίνονται πολύ λίγα. Η πραγματική του τιμή πρέπει να είναι παραπάνω (εκτός και αν είναι κάποια προσφορά που δεν βλέπω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 500Ε με αυτά τα specs μου φαίνονται πολύ λίγα. Η πραγματική του τιμή πρέπει να είναι παραπάνω (εκτός και αν είναι κάποια προσφορά που δεν βλέπω).

Ο καθένας πουλάει όσο θέλει...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 500Ε με αυτά τα specs μου φαίνονται πολύ λίγα. Η πραγματική του τιμή πρέπει να είναι παραπάνω (εκτός και αν είναι κάποια προσφορά που δεν βλέπω).

 

Έχω πάρει τηλέφωνο στο κατάστημα και γενικά παρακολουθώ την πορεία της τιμής αυτού του λάπτοπ εδώ και σχεδόν 3 μήνες. Από τα 550 € έχει πέσει στα 510, ενώ σταθερά δίδεται μαζί με 3 δώρα αξίας περίπου 60 €.

 

Δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι ισχύει. Εάν κάποιος όμως όπως είπα και προηγουμένως έχει κάτι καλύτερο να μου προτείνει μέχρι 500 € θα του ήμουν υπόχρεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω πάρει τηλέφωνο στο κατάστημα και γενικά παρακολουθώ την πορεία της τιμής αυτού του λάπτοπ εδώ και σχεδόν 3 μήνες. Από τα 550 € έχει πέσει στα 510, ενώ σταθερά δίδεται μαζί με 3 δώρα αξίας περίπου 60 €.

 

Δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι ισχύει. Εάν κάποιος όμως όπως είπα και προηγουμένως έχει κάτι καλύτερο να μου προτείνει μέχρι 500 € θα του ήμουν υπόχρεος.

Δεν υπάρχει -και δεν θα υπάρξει ποτέ- κάτι καλύτερο (ούτε καν παρόμοιο) με τέτοια χαρακτηριστικά -αν όντως ισχύουν ειδικά η οθόνη- στις μικρές ίντζες σε τέτοια τιμή στην Ελληνική αγορά, αν τελικά είναι καινούριο σφραγισμένο εργοστασιακά στη συσκευασία του χωρίς να είναι factory refurbished, ανεξάρτητα από τα δώρα, είναι super προσφορά ειδικά για τα Ελληνικά δεδομένα...  

 

https://www.notebookcheck.net/HP-EliteBook-820-G3-Subnotebook-Review.163932.0.html

 

 

P.S: Θα το βάλω στις προσφορές...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνώ και με το παραπάνω φίλτατε!

 

Επίσης, επειδή λέει στην περιγραφή 1,38 kg και επειδή όπως είπα το έψαξα και πολύ το όλο θέμα (μέσα από την σελίδα της HP αλλά και από άλλα εμπορικά site) βρήκα και αυτό το ενδιαφέρον στοιχείο:

 

http://mobilespecs.net/laptop/HP/HP_EliteBook_820_G3_Y2Q78UP-ABL.html

 

Στην ουσία είναι ακριβώς το ίδιο code name - όπως και στην περιγραφή του electroholic και αναγράφει ότι έχει και touchscreen.

 

Η HP βγάζει ένα πιο ελαφρύ σασί (1,26 kg αν δεν απατώμαι) κι ένα πιο βαρύ (1,38 kg - όπως αυτό), με την βασικότερη διαφορά να έγκειται στο ότι το πιο βαρύ σασί συνοδεύεται, συνήθως, και από οθόνη touch στην FHD έκδοση (έχει και FHD δίχως το touch όμως γι αυτό και λέω "συνήθως").

 

Φυσικά όλη η θεωρία περί των touch δυνατοτήτων ισχύει εφόσον ο κωδικός "y2q78up" που αναγράφεται και στην σελίδα του προϊόντος του electroholic, ευσταθεί και συμφωνεί με το αντίστοιχο site που παρέθεσα.

 

Πάντως ρώτησα και στο κατάστημα και με διαβεβαίωσαν ότι δεν πρόκεται περί refurbrished προϊόντος. Την έριξα την παραγγελία οπότε περιμένω να παραλάβω και δεσμεύομαι ότι θα επιστρέψω με νεότερα και φωτογραφίες (αν και δεν ξέρω το κατάλληλο thread για να τα μοιραστώ!)

 

EDIT: Το έριξε στα 500 το λάπτοπ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Factory refurbished ( Εργοστασιακά ανακατασκευασμένα ) προϊόντα σε κατάσταση " Νεου" – Εκπληκτική τιμή - Εγγύηση 1 έτος Electroholic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Χρειάζομαι μια βοήθεια. Πφφφφφφφ.. Είμαι ένα βήμα πριν την αγορά αυτού το λαπτοπ.

http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/commsi00017/laptop-msi-leopard-gp62-9s7-16j942-011-15-6fhd--i7-7700hq8gb1tb128gbgtx-1050-2gbwin-10black

Ένας φίλος μου μου πρότεινε τούτο εδώ και με έβαλε σε μπελάδες. http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comasu00132/laptop-asus-fx753vd-gc007t-17-3fhd-i7-7700hq8gb1tb128gbgtx-1050-4gbwin-10black

Έχει λέει πιο μεγάλη οθόνη και πιο καλή κάρτα γραφικών (4gb το asus ενάντι 2 gb το msi). Την asus την φοβάμαι και μου φαίνεται και λίγο πιο πρόχειρο στη κατασκευή του. Τι με συμβουλεύετε???? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα. Ενδιαφέρομαι να προχωρήσω στην αγορά αυτού του λάπτοπ.

 

http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comhpp00096/laptop-hp-envy-15t-bto-t8g40av-bto67-15-6fhd-i7-6500u8gb512gbintel-hd-620win-10black?utm_source=linkwise&lkws_12020=569a8663-490c-3384-5806-da0f2e15ded8

 

Με ενδιαφέρει αρκετά η ποιότητα κατασκευής, ο επεξεργαστής, η οθόνη και να έχει και  ssd δίσκο. Παιχνίδια δεν παίζω όποτε η κάρτα γραφικών δεν αποτελεί σημαντικό κριτήριο για μένα. Χρήση κατά κύριο λόγο οικιακή ( ταινίες με σύνδεση σε τηλεόραση, youtube, πολλαπλές καρτέλες ανοιχτές ) καθώς και επεξεργασία αρκετά μεγάλων αρχείων excel με πολλές μακροεντολές. Budget έως 750 ευρώ.

Ψάχνοντας τον κωδικό με παραπέμπει σε λάπτοπ της σειράς envy. Η τιμή μου φαίνεται αρκετά χαμηλή για λάπτοπ αυτής της σειράς. Κρύβει κάποια παγίδα? Έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε?

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...