Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στην desktop έκδοση του site δε δείχνει ποιος είναι.

 

Δε θα έλεγα πως ειναι και το πιο σοβαρά οργανωμένο μαγαζί.

Στην περιγραφη πανω απ ταα χαρακτηριστικα δεν το δειχνει αν πατησεις show more??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην περιγραφη πανω απ ταα χαρακτηριστικα δεν το δειχνει αν πατησεις show more??

Αν και δεν έχει πλέον σημασία γιατί εξαντλήθηκε στο Cosmodata φοράει τον i5-3210Μ λίγο κατώτερο από τον  i5-4210Μ  (http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-4210M-vs-Intel-Core-i5-3210M)...

 

Για 475 € ήταν για τα σημερινά Ελληνικά δεδομένα πολύ καλή λύση, στα χρήματα αυτά συνήθως βρίσκεις στον Κοτσόβολο και στο MediaMarkt μόνο κάτι σαβούρες της Dell με τραγική ποιότητα κατασκευής και χαρακτηριστικά γτπ (i3U κλπ)...

 

http://www.notebookcheck.net/Review-Fujitsu-Lifebook-AH532-Notebook.81495.0.html

...

 ψαχνει η αδελφη μου για δουλεια γραφείου φορητό με τα παρακατω :

 

- ανεξαρτητα απο μεγεθος και ιντσες να παίρνει dvd

- Εως 15"

- με windows εγκατεστημενο 

- ανθεκτικο γενικα στις μετακινησεις

- να μπορεί να τρεξει κανα wow μια στο τοσο

- απο ελληνικο καταστημα κατα προτιμιση

-απο 399- βαριά 500

...

http://www.e-shop.gr/laptop-hp-pavilion-g6-2249wm-156-amd-a6-4400m-4gb-750gb-windows-8-blue-p-PER.901345 419 €

 

http://www.computeruniverse.net/products/90584610/lenovo-ideapad-g50-45-80e300dgge.asp 464 € + 11.99 € αν πληρώσεις με Bank Transfer ή + 20.53 € αν πληρώσεις με PayPal

 

http://www.computeruniverse.net/products/90617278/hp-pavilion-15-ab054ng-a10-8700p.asp 519 € + 11.99 € αν πληρώσεις με Bank Transfer ή + 20.53 € αν πληρώσεις με PayPal

 

http://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-g510-59-441348-156-intel-core-i5-4210m-4gb-500gb-amd-radeon-r5-m230-windows-81-p-PER.910522 559 €

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ελλαδα πιο πολυ ενδιαφερομαι γιατι η αδελφη μου δεν εχει ιδεα απο μεταφορες paypal κτλ.

 

το λινκ του cosmodata δεν οδηγει πουθενα παντως.

 

το hp του eshop την παλευει απο θερμοκρασιες και μετακινησεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...

το hp του eshop την παλευει απο θερμοκρασιες και μετακινησεις?

Μιά χαρά είναι σε όλα για τη δουλειά που το θέλεις...

 

Eγώ θα έδινα πάντως κάτι παραπάνω και θ' αγόραζα αυτό:

http://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-g510-59-441348-156-intel-core-i5-4210m-4gb-500gb-amd-radeon-r5-m230-windows-81-p-PER.910522 559 €

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για ελλαδα πιο πολυ ενδιαφερομαι γιατι η αδελφη μου δεν εχει ιδεα απο μεταφορες paypal κτλ.

 

το λινκ του cosmodata δεν οδηγει πουθενα παντως.

 

το hp του eshop την παλευει απο θερμοκρασιες και μετακινησεις?

αν μπορείς απέφυγε το, μιλάμε για "ψευτοδιπύρηνο" με μόλις 1 FPU (Floating Point Unit).

Είναι ένας επεξεργαστής που βρίσκεται στον πάτο της "τροφικής αλυσίδας¨ των επεξεργαστών, και θα ήταν πολύ καλύτερη επιλογή να πάρεις κάτι πιο δυνατό, ακόμη και οι i3u είναι πολύ καλύτεροι απο αυτον.

 

Επεξ/σία από Kostas93
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπορείς απέφυγε το, μιλάμε για "ξευτοδιπύρηνο" με μόλις 1 FPU (Floating Point Unit).

Είναι ένας επεξεργαστής που βρίσκεται στον πάτο της "τροφικής αλυσίδας¨ των επεξεργαστών, και θα ήταν πολύ καλύτερη επιλογή να πάρεις κάτι πιο δυνατό, ακόμη και οι i3u είναι πολύ καλύτεροι απο αυτον.

 

Ξερεις απο CPU οσα ξερω εγω απο...NASA!

 

Υ.Γ: Υπαρχει τροφικη αλυσιδα των επεξεργαστων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ορισεις ως τροφική αλυσίδα την απόδοση τότε ναι.

Αυτο είναι το νόημα των " ".

Ελπίζω να ξέρεις το τι είναι η fpu και γιατί είναι απαράδεκτο το 2015 να έχουμε επεξεργαστή με μόνο 1. Αν όχι,google is your friend.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θέλω λάπτοπ με τα εξής χαρακτηριστικά

 

1. 1920 επί 1080 ανάλυση

2. να δέχεται dvd

3. να είναι ελαφρύ σχετικά

4. να είναι λίγο γρήγορο

5. να είναι 14 ή 15.6 ιντσών

Επεξ/σία από φραμπάλα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω λάπτοπ με τα εξής χαρακτηριστικά

 

1. 1920 επί 1080 ανάλυση

2. να δέχεται dvd

3. να είναι ελαφρύ σχετικά

4. να είναι και λίγο γρήγορο

5. να είναι και 14 ή 15.6 ιντσών

Ποσα χρήματα θέλεις να δώσεις?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, θέλω βοήθεια για μια αγορά λάπτοπ για την αδερφή μου η οποία ξεκινάει το μεταπτυχιακό της. Η χρήση θα είναι απλό browsing (fb,youtube κλπ), προγράμματα office και κάποια προγράμματα από τη σχολή της. Δυστυχώς πέρα από το SigmaPlot και το Statistica δε γνωρίζω ποια άλλα, αλλά ο καθηγητής της τη διαβεβαίωσε πως είναι χαμηλών απαιτήσεων, και τρέχουν σε όλα τα συστήματα.

 

Budget: 300-400 ευρώ.

Αγορά θα γίνει από Ελλάδα, θα προτιμηθεί κατάστημα από Αθήνα.

Κριτήρια: όσο καλύτερη γίνετε - γι'αυτό το budget - ποιότητα κατασκευής και να κρατάει όσο περισσότερο γίνετε η μπαταρία. Να 'χει τουλάχιστον 4GB RAM ή σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο με λιγότερη, να είναι upgradeable η RAM χωρίς να χάνεται η εγγύηση.

Το μέγεθος του λάπτοπ να είναι από 13-15.6 inch, πάλι όσο λιγότερο βαρύ γίνετε.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και για τις προτάσεις σας εκ των προτέρων.

Εγώ θα της έπαιρνα αυτό

Μέχρι 7-11-2015 στα 439 με χρήση του κωδικού 1543.

Νομίζω ότι ο επεξεργαστής καλύπτει τις ανάγκες της, έχει καλή αυτονομία, είναι ελαφρύ και κατά τη γνώμη μου...κομψό (ξέρεις...γυναίκες)!

Είχαμε καταλήξει σ'αυτό και σήμερα που μπήκαμε να κάνουμε την παραγγελία είναι εξαντλημένο  :mad: 

 

Καμιά άλλη πρόταση σε 13άρι ή 15άρι (αν είναι 15άρι, να'ναι κοντά στα 2.1kg το πολύ) υπάρχει με ταβάνι τα 440 ευρώ; Το Lenovo που έβαλε στο CrazySundays στα 419 λέει; Με μια γρήγορη ματιά στα reviews με τρομάζει η αρνητική τους στάση ως προς τη μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βασικο προβλημα δεν είναι η μπαταρια αλλά ο πολυ αδυναμος επεξεργαστης, για πολυ βασικες δουλειες οριακα μπορει να κανει αλλα για τιποτα παραπανω, και κατι αλλο, με τοσο λιγα χρηματα μπαζο θα παρεις με Intel Celeron Intel i3U κτλ, μην τρεφεις ψευδαισθησεις, στις χαμηλες κατηγοριες καλυτερα να κοιταζεις τους AMD A-series..

 

 

Εννοώ Α6 Dual or Quad Core, και τους πιο ακριβους A8, A10

 

 

Ξερεις απο CPU οσα ξερω εγω απο...NASA!

 

Υ.Γ: Υπαρχει τροφικη αλυσιδα των επεξεργαστων?

Επειδή αγόρασες σαπίδι επεξεργαστή μη κάνεις και άλλους να αγοράσουν σαπίδια σε τιμές ι5...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε καταλήξει σ'αυτό και σήμερα που μπήκαμε να κάνουμε την παραγγελία είναι εξαντλημένο  :mad: 

 

Καμιά άλλη πρόταση σε 13άρι ή 15άρι (αν είναι 15άρι, να'ναι κοντά στα 2.1kg το πολύ) υπάρχει με ταβάνι τα 440 ευρώ; Το Lenovo που έβαλε στο CrazySundays στα 419 λέει; Με μια γρήγορη ματιά στα reviews με τρομάζει η αρνητική τους στάση ως προς τη μπαταρία.

 

Κρίμα που εξαντλήθηκε...

Ρίξε μια ματιά και σε αυτό (βέβαια 2,3kg αλλά λίγο καλύτερη μπαταρία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναζητώ Laptop για αγορά είτε από εξωτερικό είτε από Ελλάδα με budget γύρω στα 600-700€ περίπου για χρήση web development, photoshop, ταινίες και λίγα games (pes, 2k, football manager).

 

Μου αρέσουν αρκετά τα msi που έχω δει απο computer universe αλλά τα περισσότερα πάνε ψηλά, υπάρχει κάποιο σε gaming edition κοντα στο budget μου που να αξιζει? Από ποιότητα κατασκευής και οθόνη τι λένε? Με εγγύηση τι παίζει?

 

Θέλω οπωσδήποτε καλή οθόνη (σε lenovo ideapad z510 αν και full hd η οθόνη, είναι κάπως απογοητευτική και κουραστική) γιατί θα δουλεύω σχεδόν όλη μέρα σε αυτή, 2 θέσεις για σκληρό δίσκο αν είναι δυνατόν και καλή κατασκευή.

 

Διαστάσεις είτε 15άρι είτε 17άρι, δεν υπάρχει προτίμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...